Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor Václava Klause pro…


Rozhovor Václava Klause pro deník Právo

Rozhovory, 6. 12. 2013

Vzedmutá vlna kritiky na rozhodnutí bankovní rady o razantním oslabení koruny postupně vyšuměla. Změnil se zhruba po třech týdnech váš názor na tyto intervence?

Vyjádřil jsem se k tomu na rozdíl od mnoha dalších ne jednou, ale několikrát. Já to stále považuji za omyl a chybu. Umělé zdražení, zvýšení našeho kurzu je problém, který bude nepříznivě působit na celou naši ekonomiku.

Současně to zavádí nové metody a moresy do fungování naší centrální banky. Ve změně kurzu vidím určitý pokus centrální banky se ukázat, předvést, že něco dělají. Když jsou úrokové míry dlouhodobě blízko nule a se sazbami se nedá nic dělat, členové bankovní rady možná trpěli abstinenčními příznaky své neaktivity, a proto chtěli něco udělat. Ve svém součtu je to ale stále jen a jen chyba.

Nesouvisí rozhodnutí s tím, že někdy chceme být až příliš evropští?

Mluvíte-li o naší neodvaze dělat něco jinak, tak ukázkou bylo před patnácti lety přijetí inflačního cílení, cílování inflrace. To bylo a je koncepčně špatně.

Chceme být evropští, ale čeští politici příliš aktivně v Evropském parlamentu a Unii nevystupují?

To je pravda ale obecně, aréna Evropské unie vše změnila. Pokud existovaly jen arény jednotlivých států, tak se politik musel předvádět tam, neměl jiné útočiště.

V momentě, kdy se rozhodující arénou stala uzavřená zasedání Evropské unie, politik je osvobozen od tlaku voličů, protože tam na něj volič nevidí. Proto začali politici Evropskou unii milovat. Tam jsou osvobozeni, vzdáleni tlaku svých voličů, spoluobčanů. V tom si libují. To je vede k tomu, že rozhodnutí se dělají na evropské úrovni.

Tam se odehrávají bez dotyku voličů. Pak zákonitě mohou přijít domů a říkat, "oni mne přehlasovali, já byl jediný proti, tak jsem ani tu ruku nezvedl".

Prapříčinou většiny problémů je nová dimenze politiky, dimenze evropská.

Několikrát jste ve svých projevech zdůrazňoval, že je třeba usilovat o změnu evropské politiky. Jaké by měly být kroky českých politiků?

Považoval jsem vždy za možné radit nějaké vládě, když jsem měl alespoň určitý pocit, že můj názor je blízký jejich názoru a jde ve stejném směru. Jen je třeba ostřejší, přísnější. To byl můj pocit, že mám něco říkat vládám topolánkovským, nečasovským i fisherovským.

Tam to mělo smysl, že jsem třeba problém úmyslně vyhrotil, aby se zamysleli a usoudili, zda se kousek či někam jinam neposunout.

Novou budoucí vládou to ale definitivně skončí. Myšlenka, že bych mohl radit vládě, Sobotkovi, Bělobrádkovi, Okamurovi atd., co dělat v evropských či ekonomických věcech, to skutečně nemohu. Oni si myslí pravý opak toho co já, je to bezcenné, nemá to smysl. Jediné, co mohu dělat, je stále říkat své názory lidem, občanům, budoucím voličům.

Když se hovoří, jak rozproudit ekonomiku, nacházejí se východiska hlavně v tom, že se přidá na vědu, na platy učitelů nebo se zvýší počet školek. Nikdo ale už neřeší, co s českou rodinou či jaké panují vztahy ve společnosti.

Nejen u nás, ale v celém západním světě došlo k obrovskému rozbourání ustáleného systému hodnot, institucí. Sem patří zejména rodina. My, kteří jsme začali v devadesátých letech v politice již v dospělém věku, jsme to dobře cítili. Proto s tímto vědomím jsme dělali politiku.

Současní politici jsou většinou lidé, kteří nic jiného nedělali než politiku, nemuseli chodit do práce, vstávat v šest. Jsou to lidé, kteří se stále pohybují mezi stranickými sekretariáty a Sněmovnou. Proto od nich nic neočekávám. Proti hodnotám, na kterých stojí celý Západ, jsou vedeny útoky z různých stran, a proto zůstává jen zmíněné rozdělování, či lépe řečeno přerozdělování.

Takové vlády proto potřebují co nejvíce zdrojů, aby mohly nějaké aktivity vůbec vykonávat. Tudy ale cesta nevede. Proto v knize Česká republika na rozcestí s kolegy věnuji pozornost právě onomu "rozsypání" hodnot. Lidi to překvapuje, protože nás považují za omezené ekonomy, kteří nevidí do širších věcí, ale není to pravda. My s nimi naopak počítáme.

Jiří Vavroň, Právo, 6. prosince 2013.

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu