Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje


Václav Klaus pro MF Dnes: Souboj s inflací vyžaduje rozpočtové škrty

Články a eseje, 29. 12. 2021

Před třemi měsíci vydala MF Dnes můj článek „Dnešní hrozbu inflace strašlivě podceňujeme“. Tam sice to podstatné napsáno bylo, ale je třeba jít dál. Čas nemilosrdně plyne. V politice se zatím nic neděje, ač za uplynulé tři měsíce inflace viditelně zrychlila. 

Obří deficit našeho státního rozpočtu (vypadá to více než 400 mld. Kč) bez jakýchkoli náznaků šance na jeho odstranění přetrvává. Odcházející ministryně financí sice ukazovala grafy, že je náš deficit v rámci EU stále ještě relativně malý, ale zapomněla dodat, že jde hlavně o jeho dynamiku (a ta je jedna z nejhorších) a o to, že všem zemím není a nebude měřeno stejně. Co může Itálie nebo Belgie, nemůže Česká republika.

celý článek »

Václav Klaus pro LN: Spor o 17. listopad je bojem o myšlení

Články a eseje, 13. 12. 2021

Žijeme v rozpolcené zemi. Dělících řezů je v ní celá řada, ale já vidím jeden z nich, spor o 17. listopad, jako rozhodující. A mnohé další předurčující. Ukázaly to některé mediální reakce na malou, z kontextu záměrně vytaženou část mého projevu ze 17. listopadu 2021 před Hlávkovou kolejí. Tento spor je s námi už více než tři desetiletí. Je důsledkem vyhrocené interpretace naší „sametové revoluce“, která si – jako všechny dějinné zvraty – žádá společensko-vědní výklad a nejen tzv. narativy. Tento společensko-vědní pohled je majiteli jediné politicky korektní, mediálně i politicky přijímané pravdy rezolutně odmítán, protože se jeho zastáncům nezdá být dostatečně „sexy“ a protože hledá systémové, „hlubinné“ faktory a vlivy a tím odsouvá do pozadí roli jimi oblíbených a adorovaných jednotlivců – skutečnou i údajnou.

celý článek »

Za Angelou Merkelovou: o odcházejících jen dobře

Články a eseje, 8. 12. 2021

S Angelou Merkelovou jsem měl mnoho sporů, ale něco uznat musím. Byla ztělesněním klidné, rozvážné a zdrženlivé síly, kterou složitý evropský mechanismus vyžadoval. V tradici svého předchůdce Helmuta Kohla se vyhýbala radikálním krokům a nechávala problémy, aby se řešily samy. Fungovala jako spolehlivá pojistka řádu a předvídatelné politiky. To bylo důležité i pro křehké česko-německé vztahy. Vládla v mimořádně šťastném a relativně klidném období na polštáři bohatství, které do Německa z celé Evropy přináší společná měna euro. Bez Angely Merkelové bude hůř.

celý článek »

Václav Klaus pro Novinky.cz: Zastavme hrozbu povinného očkovacího experimentu

Články a eseje, 6. 12. 2021

Vím, že slovem experiment řadu lidí rozzlobím, ale dnešní boj s virem SARS-CoV-2 pomocí nedostatečně testovaných vakcín experimentem je. To je, a to i tzv. experty, nepopíraným faktem. Tyto vakcíny byly jako překotná reakce na vývoj epidemie covidu schváleny k použití předběžně a „experimentálně“. To byl v loňském roce oficiální výrok.

celý článek »

Václav Klaus pro iDnes.cz: Další nehorázná lež Adama Vojtěcha a ostatních covidistů

Články a eseje, 27. 10. 2021

Začátkem posledního říjnového týdne roku 2021 se do našich médií dostala nová „průlomová“ teze o covidové epidemii – ministr zdravotnictví a někteří další „odborníci“ začínají razit pojem „epidemie neočkovaných“. Za rok a půl jsme si už zvykli na různé nesmysly, ale toto je něco jiného.

celý článek »

Václav Klaus pro Novinky.cz: Německé volby a jejich poselství pro nás

Články a eseje, 29. 9. 2021

Německé volby přinesly celou řadu číselných výsledků, které jsou horlivě (a občas účelově) komentovány, a v tom asi nic originálního – navíc s několikadenním odstupem – přinést nemohu. Zajímá mě poselství těchto voleb pro Německo (a tím i pro celou Evropu) a poselství těchto voleb pro naše blížící se volby. 

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Žádná nová vlna epidemie u nás neprobíhá

Články a eseje, 19. 7. 2021

Veřejně známá, oficiálními orgány České republiky publikovaná data ukazují, že u nás epidemie covidu radikálně ustoupila. Přesto vláda, alarmističtí experti a média, zejména veřejnoprávní, rozehrávají hru o její nastupující nové vlně.

celý článek »

Nebezpečné aspekty utkávání se s covidovou epidemií

Články a eseje, 19. 5. 2021

V posledních dnech a týdnech jsem nechápavě vrtěl hlavou nad spoustou výroků a mediálních rozhovorů šéfa MeSESu Petra Smejkala a nad jeho neuvěřitelnou arogancí, nafoukaností a myšlenkovou omezeností (ve smyslu šíře záběru, resp. její nešíře). Šéf tohoto podivně vzniklého poradního orgánu Ministerstva zdravotnictví sebevědomě vyslovoval silné soudy s evidentním očekáváním, že budou všemi přijímány, že nebudou zpochybňovány alternativním profesním stanoviskem a že budou jím doporučované zdravotně-politické návrhy okamžitě respektovány a realizovány. Byl smutný z toho, že všemi přijímány nejsou, že jsou zpochybňovány a že nejsou realizovány.

celý článek »

Nouzové stavy už natrvalo?

Články a eseje, 6. 5. 2021

Nedávno jsem při jedné on-line diskusi řekl, že jsme potichu, bez fanfár a bez výslovného uvědomění si toho, vstoupili do nové fáze koronavirové éry. Tu je možné popsat třemi charakteristikami – blížícím se koncem akutní fáze epidemie, nečekanou rezignací veřejnosti na jakékoli veřejné protesty proti vládním opatřením, a se zpožděním se vyjevujícím obřím rozsahem nemedicínských nákladů zvolené „léčby“ epidemie metodou plošných zásahů, tzv. lockdownů.

celý článek »

Odešel velký ekonom Robert Mundell

Články a eseje, 7. 4. 2021

V pondělní dopoledne, kdy se za mými okny v pražských Kobylisích ozýval veselý smích dětí s velikonočními pomlázkami, jsem dostal smutný email z italského městečka (spíše vesnice) Santa Colomba od Valerie Natsios-Mundell, ve kterém oznamovala, že po dlouhé nemoci zemřel její manžel, jeden z posledních žijících velikánů ekonomie dvacátého století, Robert (neslyšel jsem však, že by někdo řekl něco jiného než Bob) Mundell.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu