Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje


Václav Klaus pro Lidové noviny: Listopadové zamyšlení

Články a eseje, 20. 11. 2023

Při dnešní všeobecné a stále více nahlas a veřejně vyjadřované frustraci to může vypadat tak, že z myšlenek 17. listopadu nezbylo skoro nic. To ale pravda není. Chtěli jsme však – alespoň někteří – aby dnešní realita vypadala jinak, než jak vypadá.

celý článek »

Václav Klaus pro ročenku CNN Prima News: Svoboda slova je v současnosti pod velkým atakem

Články a eseje, 18. 11. 2023

O svobodě slova v dějinách mudrovaly tisíce, či spíše miliony lidí, nic nového a moudřejšího se určitě objevit už nedá. Co svoboda slova znamená, je koneckonců intuitivně jasné. Žádná sebevznešenější, sebevíce scientistně vypadající definice to nijak zásadně posunout nemůže. To intuitivní však v podstatě stačí. V definici to není. 

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Je to nešikovnost, arogance nebo neznalost?

Články a eseje, 3. 11. 2023

V úterý rozbouřila „poklidné“ vody českého veřejného mínění zpráva ERU (Energetického regulačního úřadu), že dojde ke zvýšení regulované ceny elektřiny o 71 %. Normální člověk nemá důvod odlišovat regulovanou část elektřiny od elektřiny jako celku. Hra na tuto odlišnost je přijetím hantýrky našich energetiků (a našich bezvýhradných stoupenců evropského Green Dealu). Člověka zajímá koncová cena elektřiny pro spotřebitele a nikoli její složky.

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: Dr. Salzmann byl nejen významný bankéř

Články a eseje, 4. 10. 2023

V pondělí 2. října 2023 zemřel ve svých devadesáti čtyřech letech Dr. Richard Salzmann. Letos v květnu jsem mu přál k narozeninám a napsal jsem tam větu: „Zdá se mi neuvěřitelné dožít se 94 let. Moc Vám to přeji.“ Richard Salzmann byl legendou našeho bankovnictví. Znal jsem se s ním od roku 1968.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Blížící se volby na Slovensku a v Polsku a naše velké prázdno

Články a eseje, 27. 9. 2023

V závěru tohoto týdne budou slovenské parlamentní volby, které rozhodnou, zda Slovensko zůstane samo sebou, unikátním seskupením lidí hrdých a pracovitých, nám blízkých, zemí, která listopadem 1989 a následným rozdělením Československa získala šanci žít podle svého a vládnout si sama. Variantou je, že se stane malým kouskem nepřehledné Evropské unie, který nebude schopen ubránit se jejím progresivistickým ambicím všechno s národem spojené zlikvidovat.

celý článek »

Václav Klaus pro LN: Zemřel téměř stoletý Giorgio Napolitano

Články a eseje, 26. 9. 2023

Ve věku 98 let zemřel bývalý italský prezident Giorgio Napolitano. Na některé zahraniční politiky člověk vzpomíná, na jiné ne. S některými navázal přátelský vztah, s jinými nikoli. Pro mě patřil Giorgio Napolitano do skupiny první.

celý článek »

Václav Klaus pro LN: Je možné a smysluplné pokoušet se humanizovat svět?

Články a eseje, 1. 9. 2023

Byl jsem na začátek září pozván do Portugalska na konferenci, která má název „Rehumanizujme svět“. Dovolil jsem si s tím názvem trochu polemizovat. Hned v úvodu jsem musel přiznat, že mám stále větší problém s názvy konferencí, na které jsem zván. Je to možná proto, že je beru příliš vážně. Nebo proto, že jsem se před vstupem do politiky pohyboval ve společensko-vědním, akademickém výzkumu, a tím jsem v sobě ukotvil standardní společensko-vědní paradigma, které žádá, abych automaticky hledal společenské síly (hráče, subjekty) a jejich motivaci udělat to, či ono. 

celý článek »

Znovu po 14 letech: Obtížně zvládnutelná tíha osamění Milana Kundery

Články a eseje, 13. 7. 2023

Dotknout se kunderovského tématu – zvláště při významném životním jubileu této naší hlavní spisovatelské hvězdy současnosti – je velmi troufalé a kdyby mne k tomu redakce Lidových novin osobně nevyzvala, určitě by mne to samotného nenapadlo. Teď se to však už pro mne jistou výzvou stalo. 

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: Zpátky k ministru Bekovi a Sudetoněmeckému sjezdu

Články a eseje, 5. 6. 2023

Od víkendu už sice uplynulo několik dní, ale já se s tím, co se o minulém víkendu událo, stále nemohu smířit. Už o tom sice v úterý psal kolega Strejček, ale to nestačí. Nový ministr školství – vybaven svým brněnským viděním světa, svou politickou neohrabaností a svou absencí zahraničně-politického uvažování – dříve než udělal cokoli, co by stálo za zmínku, ve své ministerské roli, odjel do Regensburgu na sraz sudetoněmeckého Landsmannschaftu. Hermanem a Bělobrádkem použité oslovení „milí krajané“ zopakoval i on. Ani se při tom nezarděl.

celý článek »

Václav Klaus pro časopis Xantypa: Dominiku Dukovi k osmdesátinám

Články a eseje, 11. 5. 2023

Když mi bylo osmdesát, pan kardinál o mně v Xantypě hezky a přátelsky napsal a nyní mám šanci mu to oplatit. Radši jsem si teď znovu nepřečetl, co o mně tehdy napsal, aby mne to nesvádělo k pokusu o jakési symetrické psaní.

Pana kardinála Duku mám rád a myslím, že si i přes velmi odlišné životní osudy, výchovu a vzdělání, společenské uplatnění a práci v mnohém rozumíme. Naše dobré vztahy trvají již od závěru 90. let, kdy se stal biskupem královéhradecké diecéze. Od té doby jsme se sice nepravidelně, ale poměrně často setkávali a mluvili jsme spolu.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu