Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje


Komentář pro rádio Frekvence 1: Nedělejme ve školství další revoluci

Články a eseje, 25. 11. 2022

Školství bývalo pýchou naší země. I v komunistické éře jsme mohli s dostatkem argumentů říkat, že naše základní a střední školství není horší než na Západě. Děti mé sestry ve Švýcarsku a manželčiny sestry v Austrálii nebyly tehdy vzdělanější než naši stejně staří synové tady v Praze. Trvám na tom, i když neexistovalo žádné Scio, které by tento závěr pomocí složitých, samozřejmě digitalizovaných testů mohlo potvrdit. Potvrzoval to selský rozum. Tehdy se na analýzy tohoto typu nedávalo neziskovkám obrovské množství finančních prostředků z peněz daňových poplatníků. Stačili normálně fungující úředníci ministerstva školství.

celý článek »

Neuvěřitelná namyšlenost našich tzv. kulturních elit: polemika se zahajovacím projevem Aleny Wagnerové na Sjezdu spisovatelů 2022

Články a eseje, 15. 11. 2022

Salon Práva ve čtvrtek 22. září 2022 otiskl text Aleny Wagnerové, který byl – jak to bylo prezentováno – „zahajovacím projevem“ Sjezdu spisovatelů 2022. Autorka, asi více v Německu než v Česku žijící, se vrací k naší historii posledního století a vychází z teze, že jsme třikrát zažili „zásadní změnu paradigmatu“ – v letech 1918, 1948 a 1989. Ty první dvě změny byly podle ní v pořádku, zatímco v té třetí došlo k naprostému přerušení kulturní kontinuity. 

celý článek »

Komentář pro rádio Frekvence 1: Nestrašme se klimatickým peklem

Články a eseje, 12. 11. 2022

V egyptském letovisku Sharm El-Sheikh, které dobře znají čeští turisté, se odehrává další pokračování nekonečného seriálu setkávání těch, kteří věří v lidmi způsobené globální oteplování. Konference je již 27. výletem aktivistů zelené ideologie do turisticky zajímavých míst světa za peníze daňových poplatníků. Poslední byl přesně před rokem do skotského Glasgow.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Nezahrávejme si s eurem

Články a eseje, 8. 11. 2022

Česká ekonomika má mnoho slabých stránek a mnoho problémů, ale má jednu výhodu, kterou je naše vlastní měna. Odráží sílu české ekonomiky, a tak to má být. Neodráží sílu průměru ekonomik Řecka a Německa či Portugalska a Holandska, jak by to bylo, kdybychom přijali euro. Více než dvě desetiletí tzv. společné evropské měny euro prokázala, že někomu euro vyhovuje, jinému ne, Řecko ničí (a způsobuje jeho permanentní krizi), z Německa naopak dělá světového exportního premianta.

celý článek »

Komentář pro rádio Frekvence 1: Zamyšlení nad letošním 28. říjnem

Články a eseje, 29. 10. 2022

Včera jsme oslavili již 104. výročí založení naší republiky. Určitě není třeba zdůrazňovat, že jsme v průběhu těchto let v tento sváteční den nezažívali jen okamžiky radostné. Několikrát nebylo možné slavit vůbec. Neslavili jsme ostatně ani v covidové éře.

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: O co se zasloužil nobelista Bernanke?

Články a eseje, 11. 10. 2022

Ekonomie to má těžké. Alfred Nobel při svém nápadu na udělování Nobelových cen na ekonomii zapomněl. Až teprve v roce 1969 švédská Riksbank začala udělovat cenu za ekonomické vědy na paměť Alfreda Nobela. V prvních desetiletích byla k dispozici spousta slavných ekonomů, takže bylo snadné udělovat tuto cenu bez velkých protestů zevnitř ekonomické vědy. Pak už se zásobárna slavných jmen vyprázdnila a Nobelovu cenu dostávají i relativně neznámá jména. První čtvrt století jsem trval na tom, že o každém jmenovaném mohu z hlavy nadiktovat článek, vysvětlující, proč ten či onen cenu dostal. Teď už to neumím. Loňští kandidáti D. Card, J. D. Angrist a G. W. Imbens byla pro mne jména absolutně neznámá. Nejen pro mne.

celý článek »

Komentář pro rádio Frekvence 1: ve chvílích zrodu Evropského politického společenství

Články a eseje, 9. 10. 2022

Poslechněte si další z pravidelných audiokomentářů, které Václav Klaus namlouvá pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Tentokrát o zrodu Evropského politického společenství.

celý článek »

Nepleťme si ekonomii s cenovou kalkulací

Články a eseje, 6. 10. 2022

Najednou je každý u nás „cenařem“, odborníkem na tvorbu cen. Najednou každý zná všechny jednotlivé položky cenové tvorby na mikroúrovni, ví, co všechno se do ceny započítává, a sebevědomě vyslovuje silné soudy o tom, co udělat s cenami elektřiny, ropy a plynu. A jak dobře (či špatně) to dělá vláda.

celý článek »

Zápisky z cesty do Makedonie po devíti letech

Články a eseje, 3. 10. 2022

Moje letošní cesta do Makedonie vede z Prahy přes vídeňské letiště Schwechat, které je pořád – 100 let po rozpadu monarchie – skutečný dopravní „hub“ pro celý Balkán. Být na letišti má i tu výhodu, že tam dostanete různé rakouské noviny. Jsem z generace, která stále ještě spoléhá na noviny. Lépe se v nich čte a články jsou většinou podepsané.

celý článek »

Komentář pro rádio Frekvence 1: týden před komunálními a senátními volbami

Články a eseje, 18. 9. 2022

Od loňských voleb do Poslanecké sněmovny neuplynul ještě ani rok a máme tu další volby. Zdánlivě méně významné, bezprostředně se netýkající klíčové politické instituce naší země, vlády. Přesto si tyto volby – nejen komunální, ale i volby jedné třetiny senátorů – pozornost zaslouží. Odehrávají se ve zcela odlišné ekonomické situaci, než na jakou jsme byli poslední tři desetiletí, tedy od prvních polistopadových voleb, zvyklí. Jsou jiné i proto, že nedávné „problémy“, abych neřekl skandály, politického seskupení STAN, vycházejícího z komunálního prostředí, destabilizují celý politický systém.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu