Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje


Není absence vážné diskuse o ukrajinské válce projevem českého špatného svědomí?

Články a eseje, 19. 5. 2022

Naše mediální diskuse o ukrajinské válce je ve srovnání s daleko bohatší diskusí v zemích západní Evropy nesmírně plochá. Sporem není, protože být nemůže, kdo je agresorem. V tom žádný důvod střetu jistě není. Agresorem je Rusko. Přesto někteří z našich mimořádně nezodpovědných politických aktivistů, včetně předsedy Ústavního soudu, obviňují své politické protivníky, že i v tomto tématu mlží či nemají jasno. To je samozřejmě lež, neboli moderně, desinformace.

celý článek »

Audiokomentář Václava Klause pro rozhlasovou stanici Frekvence 1: Májová výročí

Články a eseje, 14. 5. 2022

Poslechtěte si první z pravidelných audiokomentářů, které Václav Klaus namlouvá pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Tentokrát na téma májových výročí. (Text komentáře naleznete uvnitř článku)

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Inflace, volba nového guvernéra ČNB a některé prvky ekonomické abecedy

Články a eseje, 12. 5. 2022

V těchto dnech bude jmenován nový guvernér ČNB a můžeme-li věřit médiím, prezident republiky si už vybral. Proti tomu, že může jmenovat prezident republiky guvernéra ČNB (a členy bankovní rady) na základě svého výběru, aniž by to jakýkoli politicky zvolený orgán musel potvrdit nebo alespoň kandidáta navrhnout, jsem protestoval už před čtvrt stoletím. 

celý článek »

Malé zápisky z malé cesty do ciziny

Články a eseje, 3. 5. 2022

Normalizuje se život po covidu? Nechci to zakřiknout, neboť jsme stále ještě před plnými dopady ukrajinské krize, ale v jistém ohledu ano. Pro mne je důkazem to, že jsem byl na konferenci!

celý článek »

Klaus & Weigl pro LN: Stěhování národů vyvolá problémy vždy – víme to?

Články a eseje, 28. 4. 2022

Ukrajinci ve statisících či spíše milionech hledají útočiště před válkou v zahraničí, a to i na našem území. Stále přítomné vzpomínky na sovětskou invazi a okupaci před více než padesáti lety, autentický soucit a solidarita s trpícími, ale i obavy z možné eskalace války vyvolaly nebývalou míru sympatií vůči uprchlíkům z této válkou zkoušené země. Ruská agrese vůči Ukrajině je výraznou většinou našich spoluobčanů zásadně odmítána. Je důrazně odmítána i těmi, kteří jsou jinak velmi citliví na propagandistická hesla a černobílé vidění světa. Teď jim nevadí.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Proč nikdo neorganizuje vážná mírová jednání?

Články a eseje, 14. 4. 2022

Válka na Ukrajině trvá už sedm týdnů. Různí „znalci“ dokonce naznačují, že může trvat měsíce, ne-li roky. Tyto lehkomyslné výroky nemohu akceptovat. Umírají lidé, přibývá důkazů o vraždění civilistů a zajatých vojáků. Jsou ničeny obrovské materiální hodnoty. Nejen Ukrajina, ale i Rusko se životní úrovní vrátí o generace zpět. Přesto vážná mírová jednání neprobíhají. Naopak. Místo výzev k takovým jednáním slyšíme válečnický pokřik a zprávy o nárůstu dodávek moderních zbraní.

celý článek »

Může být přemíra informací důvodem zániku myšlení?

Články a eseje, 8. 4. 2022

 Člověk v těchto dnech často nevěří svým očím (a uším), jaký nesmysl slyší. Zejména ve veřejnoprávních médiích a na sociálních sítích. Obvyklým výkladem tohoto jevu bývá odkaz na nevzdělanost lidí, na absenci dobrého vzdělání, na povrchnost myšlení, na myšlenkovou lenost, na nepozornost, na víru v mylné ideologie, na „svedení z cesty“ tzv. dezinformacemi. Nic z toho však neříká, proč tomu tak je, proč to právě teď dosahuje úplně jiného rozměru než dříve a proč si absurdnost svých názorů jejich nositelé nedají vysvětlit.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Putin zařídil, že jsme prohráli s progresivismem, multikulturalismem a globalismem

Články a eseje, 31. 3. 2022

Putinova hrozná, ničím neomluvitelná válka má nejenom tisíce bezprostředních obětí, obrovské materiální škody, rozvrat financí řady států a tvrdý zásah do světové ekonomiky – kterých si všímá kde kdo – ale má, a zejména mít bude, za následek výrazné vychýlení již delší dobu trvajícího celosvětového kulturně-civilizačního konfliktu.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Střízlivě o tragické situaci na Ukrajině

Články a eseje, 16. 3. 2022

Utrpení statisíců civilistů, ale i vojáků (nikoli jen profesionálů), obrovské materiální škody, které budou zatěžkávat nejen místa, kde se přímo bojuje, stejně jako důsledky obří uprchlické vlny, jsou nespočitatelné a nemá smysl je zkoušet teď kvantifikovat. Nyní je třeba opakovat výzvy k okamžitému zastavení bojů, k příměří, k přijetí smysluplných a vážně míněných kompromisů.


celý článek »

Zemřel Erhard Busek

Články a eseje, 15. 3. 2022

V noci z neděle na pondělí 14. března zemřel ve věku o týden nedožitých 81 let bývalý rakouský vicekancléř a předseda Rakouské lidové strany (ÖVP) Erhard Busek. Určitě není žádný jiný rakouský (a možná i světový) politik, se kterým bych se setkával tak často jako s Erhardem Busekem.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu