Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje


Václav Klaus pro MF Dnes: Už méně politicky korektně o válce na Ukrajině

Články a eseje, 7. 8. 2022

Před několika dny se mne ptal jeden dobrý přítel, univerzitní profesor, jestli jsem si také všimnul, že Ukrajina zmizela z médií. Napsal mi to s nevysloveným podtextem, že už toto téma nikoho nezajímá a že proto šílený mediální (a politický) tlak na nás, kteří si v tomto tématu dovolujeme klást nějaké otázky, pomine a že se veřejná diskuse opět stane svobodnou, předem nenadiktovanou, výměnou názorů. 

celý článek »

Audiokomentář pro rádio Frekvence 1: Požár v Hřensku a neprominutelná vina zelených ekologistů

Články a eseje, 6. 8. 2022

Poslechněte si další z pravidelných audiokomentářů, které Václav Klaus namlouvá pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Tentokrát o požáru v Hřensku, ale také o tom, proč je vždy lepší poslouchat lesníky, než ekology.

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: Právo na nemoc?

Články a eseje, 4. 8. 2022

Covid a kovidovská (schválně používám „k“ a ne „c“) hysterie nesmírně vyostřily problém, který už dlouho pronásleduje moderní progresivistické lidstvo. Chtěl jsem říci progresivistický Západ, ale ukázalo se, že mimořádně úspěšně uspěl i na Východě, v Číně. Tím problémem je otázka, nakolik je člověk pánem, vlastníkem sebe sama, resp. nakolik mu může entita stojící nad ním, tedy stát (nebo skupina států či dokonce veškeré „spojené národy“), diktovat, jak má se svým tělem zacházet.

celý článek »

Komentář pro rádio Frekvence 1: 30. výročí rozdělení Československa začíná být tématem veřejné diskuse

Články a eseje, 23. 7. 2022

I když 30. výročí rozdělení Československa bude až 1. ledna 2023, diskuse k tomuto tématu u nás už začala. Je to dobře, je o čem diskutovat. Formální rozdělení bylo však jen symbolickým ukončením toho, co se už dlouho „vznášelo ve vzduchu“. Za komunismu veřejná diskuse o těchto věcech nepadala v úvahu. Náš státoprávní problém realitou dávno byl. Vyplýval z rozdílných historických zkušeností, z nestejného geografického umístění, z odlišností národního charakteru české a slovenské části původně unitárního státu, z nestejné ekonomické úrovně, i z odlišných ambicí politických reprezentací.

celý článek »

Komentář pro rádio Frekvence 1: Začátek prázdnin v neklidné době

Články a eseje, 9. 7. 2022

Konec školního roku, karlovarský filmový festival, svátek Cyrila a Metoděje, stanové tábory, vodáci na jihočeských řekách – to všechno jsou neodmyslitelné symboly léta a prázdnin. Nezmínil jsem chorvatské ostrovy a pláže. Asi jsem staromódní a příliš uzavřený v české kotlině, ale myšlenkové vzorce a stereotypy si člověk utváří v dětství a mládí a v mém mládí se do Chorvatska nejezdilo. Navíc nebyl stát Chorvatsko, byla Jugoslávie. Pro mne je – a asi vždycky bude – léto spojeno s jihočeským rybníkem.

celý článek »

Audiokomentář pro rádio Frekvence 1: Skandál na pražském magistrátu - pouhá pěna dní nebo zásadní věc?

Články a eseje, 27. 6. 2022

Poslechněte si další z pravidelných audiokomentářů, které Václav Klaus namlouvá pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Tentokrát o skandálu v hnutí STAN a na pražském Magistrátu

celý článek »

Po sedmi letech opět v Baku

Články a eseje, 20. 6. 2022

Do Ázerbájdžánu, přesněji do Baku, mne přivedlo již deváté, tzv. Globální fórum, kterého jsem se zúčastnil již v roce 2015. Tuto zemi, která má stejný počet obyvatel jako Česká republika a ze které dovážíme zhruba pětinu naší ropy (z Ruska polovinu), známe strašně málo. Každá návštěva je proto cenná. 

Země se nachází v jižní části Kavkazu mezi Černým a Kaspickým mořem. Zrodila se jako my po skončení 1. světové války, v roce 1918 se zbavila carského Ruska, aby však byla v roce 1920 Ruskem brutálně napadena a o dva roky později se stala součástí Sovětského svazu. 

celý článek »

Audiokomentář pro rádio Frekvence 1: Rostoucí inflace a znehodnocování české koruny

Články a eseje, 11. 6. 2022

Poslechněte si další z pravidelných audiokomentářů, které Václav Klaus namlouvá pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Tentokrát o inflaci a znehodnocování české koruny.

celý článek »

Postcovidové a ukrajinské Marmara Forum v Istanbulu

Články a eseje, 11. 6. 2022

V Istanbulu jsem byl naposledy před sedmi roky. Město zůstává pořád stejné, už stovky, ne-li tisíce let. Dnes už funkční mešita (nedávno ještě jen muzeum) Hagia Sofia byla – jak mi tady někdo řekl – postavena již v době, kdy u nás praotec Čech vystoupal na Říp. Všechny státní a náboženské převraty přežila.

Hlavní istanbulský bazar je také určitě stejný jako před staletími. Jenom tam asi dříve neprodávali desítky variant moderních mobilů. Koberce, šály a koření jsou pravděpodobně stejné. Marmarské moře a lodě proplouvající Bosporem také. Stejné je i obrovské množství lidí na ulicích v dnes již 20 milionů obyvatel majícím městě. 

celý článek »

Václav Klaus pro Orientaci LN: Nenapovídá naše dnešní politická a ekonomická situace něco důležitého o podstatě komunismu?

Články a eseje, 4. 6. 2022

Většinou se mračím, když někdo příliš lacině a silácky mluví o návratu komunismu (nebo když zjednodušeně porovnává dnešní bruselskou Evropskou unii s třicet let neexistující moskevskou Radou vzájemné hospodářské pomoci). Resp., přesněji řečeno, mračívával jsem se. Autory těchto výroků jsem považovával za nehluboce myslící jedince, za zplošťovatele dějin, za povrchně uvažující.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu