Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje


Přání Václava Klause k 75. narozeninám Jarosława Kaczyńského

Články a eseje, 18. 6. 2024

Vážený pane předsedo, vážený pane Jaroslave,

dovolte mi popřát Vám mnoho zdraví, síly a elánu k Vašim krásným narozeninám. Své skutečné přání jsem již před dvěma měsíci napsal pro připravenou knihu, kterou Vás Vaši kolegové chtěli překvapit. Lépe už to dnes zformulovat neumím. Pevně věřím, že pro Vás 75 let nebude znamenat žádný důvod k ukončení Vaší politické aktivity. Jsem přesvědčen, že Vás Polsko potřebuje a stejně tak jsem přesvědčen, že Vás potřebuje celá střední Evropa. Opravdu, upřímně, všechno nejlepší.

Václav Klaus

P.S.: můj příspěvek pro Váš Festschrift posílám v příloze.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: 1683 Revisited - Jak Turek porazil Rakušana

Články a eseje, 13. 6. 2024

Jedním z klíčových bodů evropské historie je slavné vítězství křesťanských armád nad Turky před Vídní v roce 1683. Kdo ví, co by bylo s Evropou (a s evropskou civilizací), kdyby to tehdy dopadlo opačně. Neoslovuje mne alternativní historie, o detailech nebudu spekulovat, ale vývoj Evropy by byl určitě jiný než to, co se od té doby v Evropě, zejména střední, dělo.

celý článek »

Václav Klaus pro iDnes.cz: Je třeba doříci něco k evropským volbám?

Články a eseje, 31. 5. 2024

Evropské volby, přesněji řečeno volby do Evropského parlamentu, by měly být každým z nás brány vážně, i když by mělo být jasné, že je tento „parlament“ parlamentem jen zdánlivým. Zdánlivým, neboť postrádá klíčový prvek parlamentního systému – lid (nebo jak říkají naši moudří řečtináři, demos) či občany. Skutečnými občany Evropy či Evropské unie nejsme. Jsme jen obyvateli Evropy, neboť žádný evropský národ neexistuje. Jsme Čechy, Němci, Italy, ale nikoli Evropany v tom podstatném – v autentickém pocitu sounáležitosti a v pocitu shodných „věcí veřejných“.

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: I mne trápí omílání prázdných, údajně pravicových klišé

Články a eseje, 27. 5. 2024

Americký profesor politických věd Stephen Baskerville (neplést si to se psem baskervillským) napsal knihu s názvem „Why Did It Happen?“ (Proč se to stalo?). Myslí tím to, co se stalo a děje v Americe, ve Spojených státech amerických, v průběhu posledních čtyř let. Vidí to jako převzetí vlády radikální levicí, což se v dosavadní historii USA – za více než dvě a půl století – ještě nestalo.

celý článek »

Předmluva Václava Klause ke knize Green Deal Tomáše Břicháčka: Politicky nekorektní předmluva euroskeptika a klimaskeptika

Články a eseje, 24. 5. 2024

IVK si nesmírně váží, že může vydat knihu svého dlouholetého spolupracovníka Tomáše Břicháčka, který se pustil do nesmírně aktuálního tématu tzv. Green Dealu, do češtiny vtipně překládáno „Zeleného údělu“. Není to deal, je to skutečně úděl. Břicháčkova kniha je zcela mimořádná a u nás unikátní.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Dá se ještě Německo (a nás s ním) zachránit?

Články a eseje, 20. 5. 2024

Před dvaceti lety se ptal můj dobrý přítel, nejznámější německý ekonom současnosti, prof. Sinn, zda se Německo dá ještě zachránit. Přesně tak se jmenovala jeho široce diskutovaná kniha z roku 2004. Chvíli to vypadalo, že snad ano. Pak ale přišla krize let 2008-2009, řecká krize a krize eura. V polovině minulého desetiletí pozvala německá kancléřka do Evropy každého, kdo by o to stál. O pár let později chtělo Německo být premiantem nejen v covidových opatřeních, ale i v Green Dealu. Nakonec si nechalo vyhodit do povětří Nord Stream. Takže nevím.

celý článek »

Václav Klaus pro denník Štandard: Atentát na Roberta Fica českýma očima

Články a eseje, 20. 5. 2024

Mnohé o tomto zločinu a o této tragédii bylo už řečeno, ale mnohé je třeba doříci. A zejména je třeba mnohé z toho, co bylo řečeno, opravit. A říci jinak.

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: Mirek Macek nám bude nesmírně chybět

Články a eseje, 3. 5. 2024

V noci na Prvního máje přišla pro mnohé nesmírně smutná a překvapivá zpráva, zemřel Mirek Macek. Já úplně překvapen nebyl. Před dvěma týdny mi telefonoval, dlouho jsme si povídali a já vycítil, že se blíží konec. Řekl mi, že z vlastního rozhodnutí opustil olomouckou nemocnici, že se vrací domů a že se vzdává jakýchkoliv dalších pokusů o zastavení vážné nemoci. Mluvil vyrovnaně a rezolutně, měl jenom starost o svou ženu Petru. Právě z toho jsem pochopil, že se opravdu loučí.

celý článek »

Zemřel Miroslav Macek

Články a eseje, 1. 5. 2024

Dnes nás překvapila velmi smutná zpráva. Zemřel Miroslav Macek, jeden z mých nejbližších politických spolupracovníků, politik, který měl významný podíl na vzniku české polistopadové autentické pravice a spoluzakladatel ODS.

celý článek »

Václav Klaus: Deset let Týdeníku Echo: už, nebo teprve?

Články a eseje, 22. 3. 2024

 Hned v úvodu se musím přiznat, že časopis Echo čtu a že ho čtu systematicky už celých deset let. Zdůrazňuji to proto, že to bych nemohl říci o žádném jiném časopisu u nás. Z povinnosti prolistuji ještě Euro, ale opravdu více prolistuji, než pročtu. Echo byla před deseti lety novinka, a to novinka vítaná. V mém případě nikoli hlavně proto, že bych apriorně fandil skupině novinářů, která se odtrhla od Babišových deníků, spíše proto, že u nás už dlouho chyběl intelektuální časopis, který by se věnoval politice, kultuře, ekonomice, mezinárodním vztahům. Pokusy různé byly, ale dlouho nevydržely. A pro mne, resp. pro mou generaci, to byly naposledy Literární noviny šedesátých let.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu