Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje


Václav Klaus pro Lidové noviny: Bruno Bandulet o Ukrajině

Články a eseje, 8. 1. 2024

 Dlouhá desetiletí sleduji – jen o jeden rok mladšího než jsem já – německého novináře Bruno Banduleta. Už je samozřejmě ze svých významných postů dávno „emeritován“, ale to mu umožňuje být nad věcí a neobávat se vyhazovu z práce. 

celý článek »

Václav Klaus pro iDNES.cz: Mají mít šéfové Hospodářské komory pozici pana Kubka?

Články a eseje, 22. 12. 2023

Dva dny před Štědrým večerem – ověřil jsem si, že se má psát Štědrý večer s velkým Š, i když nevím, proč. Asi proto, že ta štědrost bude i v naší stagnující ekonomice mimořádně velká – by měla být moje páteční glosa poetická a pozitivní. Ale nebude.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Poněkud zvláštní výročí

Články a eseje, 6. 12. 2023

Je to opravdu poněkud zvláštní výročí. Kdyby znamenalo nějaký významný moment jenom o mně a pro mne, určitě bych si ho netroufal připomínat. To, že už jde o „kulatých“ 15 let, tomu dává trochu jinou dimenzi. Dokonce i Kalendárium Českého rozhlasu to má jako připomínku kulatého výročí. A to je nějaká autorita. Já sám, mnoho lidí v mé blízkosti, ale i těch, kteří mi píší, říkáme, že dnešní ODS už není tou ODS, jak byla v roce 1991 založena. Já sám se k ODS asi dnes chovám macešsky, ale ona ke mně už dávno daleko macešštěji. Proto pár slov.

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: Listopadové zamyšlení

Články a eseje, 20. 11. 2023

Při dnešní všeobecné a stále více nahlas a veřejně vyjadřované frustraci to může vypadat tak, že z myšlenek 17. listopadu nezbylo skoro nic. To ale pravda není. Chtěli jsme však – alespoň někteří – aby dnešní realita vypadala jinak, než jak vypadá.

celý článek »

Václav Klaus pro ročenku CNN Prima News: Svoboda slova je v současnosti pod velkým atakem

Články a eseje, 18. 11. 2023

O svobodě slova v dějinách mudrovaly tisíce, či spíše miliony lidí, nic nového a moudřejšího se určitě objevit už nedá. Co svoboda slova znamená, je koneckonců intuitivně jasné. Žádná sebevznešenější, sebevíce scientistně vypadající definice to nijak zásadně posunout nemůže. To intuitivní však v podstatě stačí. V definici to není. 

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Je to nešikovnost, arogance nebo neznalost?

Články a eseje, 3. 11. 2023

V úterý rozbouřila „poklidné“ vody českého veřejného mínění zpráva ERU (Energetického regulačního úřadu), že dojde ke zvýšení regulované ceny elektřiny o 71 %. Normální člověk nemá důvod odlišovat regulovanou část elektřiny od elektřiny jako celku. Hra na tuto odlišnost je přijetím hantýrky našich energetiků (a našich bezvýhradných stoupenců evropského Green Dealu). Člověka zajímá koncová cena elektřiny pro spotřebitele a nikoli její složky.

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: Dr. Salzmann byl nejen významný bankéř

Články a eseje, 4. 10. 2023

V pondělí 2. října 2023 zemřel ve svých devadesáti čtyřech letech Dr. Richard Salzmann. Letos v květnu jsem mu přál k narozeninám a napsal jsem tam větu: „Zdá se mi neuvěřitelné dožít se 94 let. Moc Vám to přeji.“ Richard Salzmann byl legendou našeho bankovnictví. Znal jsem se s ním od roku 1968.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Blížící se volby na Slovensku a v Polsku a naše velké prázdno

Články a eseje, 27. 9. 2023

V závěru tohoto týdne budou slovenské parlamentní volby, které rozhodnou, zda Slovensko zůstane samo sebou, unikátním seskupením lidí hrdých a pracovitých, nám blízkých, zemí, která listopadem 1989 a následným rozdělením Československa získala šanci žít podle svého a vládnout si sama. Variantou je, že se stane malým kouskem nepřehledné Evropské unie, který nebude schopen ubránit se jejím progresivistickým ambicím všechno s národem spojené zlikvidovat.

celý článek »

Václav Klaus pro LN: Zemřel téměř stoletý Giorgio Napolitano

Články a eseje, 26. 9. 2023

Ve věku 98 let zemřel bývalý italský prezident Giorgio Napolitano. Na některé zahraniční politiky člověk vzpomíná, na jiné ne. S některými navázal přátelský vztah, s jinými nikoli. Pro mě patřil Giorgio Napolitano do skupiny první.

celý článek »

Václav Klaus pro LN: Je možné a smysluplné pokoušet se humanizovat svět?

Články a eseje, 1. 9. 2023

Byl jsem na začátek září pozván do Portugalska na konferenci, která má název „Rehumanizujme svět“. Dovolil jsem si s tím názvem trochu polemizovat. Hned v úvodu jsem musel přiznat, že mám stále větší problém s názvy konferencí, na které jsem zván. Je to možná proto, že je beru příliš vážně. Nebo proto, že jsem se před vstupem do politiky pohyboval ve společensko-vědním, akademickém výzkumu, a tím jsem v sobě ukotvil standardní společensko-vědní paradigma, které žádá, abych automaticky hledal společenské síly (hráče, subjekty) a jejich motivaci udělat to, či ono. 

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu