Klaus.cz


Hlavní strana » Excerpta z četby


Jedny novější výpisky – č. 15 (z roku 2012)

Excerpta z četby, 26. 5. 2020

Už jsme blíže k dnešku, témata jsou aktuálnější. V jarním vydání anglického čtvrtletníku The Salisbury Review byly v roce 2012 diskutovány problémy tehdejší britské konzervativní strany pod vedením Davida Camerona. Tyto její problémy jsme cítili i u nás. Nemocí konzervativní strany byla „intelektuální prázdnota“, která byla zesilována tím, že „Cameron nemá žádné silné názory“, nemá žádné přesvědčení (beliefs). Jeho nezvládnutí referenda o brexitu čtyři roky poté to prokázalo i těm, kteří to neviděli včas. Když jsem ho právě v tomto roce navštívil v jeho parlamentní kanceláři, byla celá zelená. Přiznal mi, že tím předvádí svůj pozitivní vztah k zelené ideologii. (Měl bych dodat, že v tu chvíli byla ve Westminsteru nahlášena bomba a já byl svědkem evakuace celé budovy.)

celý článek »

Překvapivá převaha českých autorů – výpisky č. 14 (rok 1983)

Excerpta z četby, 19. 5. 2020

Z roku 1983 – dnes se mi to zdá překvapivé - u mne převažují výpisky z neoficiální české produkce. I proto se mi zdá zbytečné připomínat texty jako „Economics as a Hard Science: Realistic Goal or Wishful Thinking?“ nebo „The Rhetoric of Economics“. Zmiňuji se o nich jen proto, abych ukázal, že i těmito tématy jsme se – alespoň někteří - tehdy také zabývali.

celý článek »

Naštěstí je pořád spousta silných myšlenek – výpisky z četby č. 13 (polovina 90. let)

Excerpta z četby, 12. 5. 2020

V polovině 90. let jsem toho moc nečetl. Spíše jsem psal, ale hlavně se pokoušel zajistit úspěch naší radikální politické a ekonomické transformace. Musel jsem zužitkovávat své předchozí čtení, svůj naakumulovaný „human capital“. Přesto ve svých zápiscích z tehdejší doby leccos zajímavého nacházím.

celý článek »

Další vzdálené výpisky – č. 12 (rok 1982)

Excerpta z četby, 5. 5. 2020

Uvědomuji si, že já – přesvědčený obhájce národního státu Čechů (nikoli obhájce čecháčkovství) – strašně málo cituji české autory. Je to i proto, že jsem v 70. a 80. letech téměř nic českého nečetl. Literatury disentu byla málo zajímavá, protože byla neanalytická. Byly to pouhé paušální soudy odmítající režim, na nichž nic objevného nebylo. V oboru ekonomie psali osmašedesátníci (ekonomové Charty 77) texty, které byly slabší než ty, které psali ekonomové v tehdejších oficiálních časopisech. Snesl jsem číst jedině časopisy Lidé a země a Věda a život. A samozřejmě knihy ze Škvoreckého '68 Publishers v Torontu. Věděl jsem, že je to špatně, že čtením převážně cizí literatury o něco přicházím.

celý článek »

Další výpisky č. 11 (rok 2006)

Excerpta z četby, 28. 4. 2020

Jsou roky bohaté na události i bohaté na zápisky. Jsou i roky opačné. Mám pocit, že rok 2006 patří mezi ty druhé. Nebo jsem nebyl dostatečně pilný. Nebo jsem byl v prezidentské funkci příliš vytížený.

Fenoménem poloviny tohoto desetiletí byly bouře a pouliční bitky ve Francii, způsobené přistěhovalci. Všimla si toho i Amerika. V Hoover Digest (č. 1, 2006), v článku „The Meaning of French Riots“, bylo připomenuto něco, na co Evropané zapomínají, že „stát nemůže existovat bez společně sdílených hodnot a bez pocitu společného úkolu“. To však masová migrace zásadně narušuje, ale její obhájci si to nechtějí přiznat.

celý článek »

Výpisky č. 10 (rok 2011): Přiblížení se k dnešku

Excerpta z četby, 21. 4. 2020

Z roku 2011 mám sice spoustu výpisků, ale byl to rok relativně nevýrazný. Krize let 2008-2009 už byla pryč, žádné velké oživení však nenastalo, zejména nenastalo u nás. Největší událostí bylo šířící se arabské jaro. Agresivita klimatických alarmistů byla evidentně na ústupu. Rusko a Čína ještě nebyly považovány za akutní problém.

celý článek »

Výpisky č. 9 (rok 1981): Další staré objevné výpisky

Excerpta z četby, 14. 4. 2020

Ve čtvrtletníku Journal of Economic Literature, úžasném pravidelném zpravodaji o stavu a vývoji ekonomické vědy, kde jsou publikovány spíše „surveys“ (přehledy) než originální články, byla uveřejněna recenze knihy jednoho z nejvýraznějších a nejoriginálnějších amerických pravicových intelektuálů Thomase Sowella „Knowledge and Decisions“. Píše v ní o rostoucí byrokratizaci ekonomického rozhodování v USA (jak ve velkých korporacích, tak ve vládních orgánech), o tom, že je nepřetržitě narůstající rozhodování státu „velmi účinně izolováno od svých důsledků“ a že za to může „intelektuální třída, lidé, kteří se specializují na words processing“ (zpracování slov), což se mi zdá být vlastně hezkou definicí intelektuála.

celý článek »

Výpisky č. 8 (rok 1980): Skok o čtyřicet let nazpět

Excerpta z četby, 7. 4. 2020

Je to skoro zázrak, ale do dnešních dnů se dochovaly dva rozsáhlé zápisníky mých výpisků z literatury z 80. let. Budu z nich – střídavě s pozdějšími roky – čerpat do dalších dílů tohoto mého cyklu. První odlišnost od těch novějších je zřejmá – ve své předpolitické době jsem si psal výpisky delší. Měl jsem na ně asi více času. A literatura byla pro nás tehdy vzácnější.

celý článek »

Výpisky č. 7 (březen 2020): Výpisky v době koronaviru

Excerpta z četby, 31. 3. 2020

V momentu vrcholících karanténních opatření a narůstajícího neklidu veřejnosti byla v našem institutu vydána publikace č. 48 (za 7 let jeho existence to není špatné číslo) s trochu matoucím názvem „Obchodní války a pozice České republiky“, matoucím, protože tam jde o víc. Její autorkou je asi největší česká ekonomka současnosti Stanislava Janáčková. Mladší, velmi nadějné generace žen v naší ekonomii se o tuto poctu teprve budou muset poprat.

celý článek »

Výpisky č. 6 (rok 2005): Imunitní systém liberální společnosti je slabý

Excerpta z četby, 24. 3. 2020

Již šesté pokračování mého vybírání myšlenek z mé četby před mnoha lety začíná u velké liberální osobnosti v podstatě neliberální Francie, kterou byl zcela originální myslitel Anthony de Jasay. Byl, protože zemřel před rokem, v lednu 2019. Vznikla po něm nesnadno zaplnitelná mezera. Potkávali jsme se na setkáních Montpelerinské společnosti a jednou za mnou dokonce přijel – i se svou manželkou – na Pražský hrad. Byl to velký Evropan minulosti, i svým chováním, oblečením, způsobem jednání. Byl to také Francouz s dokonalou angličtinou.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu