Klaus.cz


Hlavní strana » Excerpta z četby


Výpisky č. 6 (rok 2005): Imunitní systém liberální společnosti je slabý

Excerpta z četby, 24. 3. 2020

Již šesté pokračování mého vybírání myšlenek z mé četby před mnoha lety začíná u velké liberální osobnosti v podstatě neliberální Francie, kterou byl zcela originální myslitel Anthony de Jasay. Byl, protože zemřel před rokem, v lednu 2019. Vznikla po něm nesnadno zaplnitelná mezera. Potkávali jsme se na setkáních Montpelerinské společnosti a jednou za mnou dokonce přijel – i se svou manželkou – na Pražský hrad. Byl to velký Evropan minulosti, i svým chováním, oblečením, způsobem jednání. Byl to také Francouz s dokonalou angličtinou.

celý článek »

Výpisky č. 5 (rok 2004): Další zapomenuté, přesto objevné myšlenky

Excerpta z četby, 10. 3. 2020

V roce 2004 zemřel Ronald Reagan, měl jsem tu čest být přítomen ve washingtonské katedrále na jeho pohřbu, kterého se zúčastnila spousta amerických i světových celebrit. Den před pohřbem jsem se v jejím hotelu setkal s Margaret Thatcherovou, dlouho jsme o Reaganovi mluvili. Byla uvedena v programu jako řečník v katedrále, ale bála se toho, její zdravotní stav už nebyl nejlepší. Po mém odchodu natočila na video svůj projev, které pak bylo v katedrále na velkém plátně reprodukováno.

celý článek »

Výpisky č. 4 (byl jsem předsedou vlády): Konzervatismus je stav mysli. Je to typ charakteru člověka

Excerpta z četby, 3. 3. 2020

Na začátku 90. let jsem hledal, a spolu se mnou lidé podobných názorů, jak výstižně a srozumitelně nazvat naše ideové ukotvení – a musím se přiznat, že vhodný název hledám dodnes. Pohybovali jsme se mezi slovy liberální a konzervativní, ale na obou nám něco vadilo. Washingtonský Heritage Foundation v roce 1993 znovuvydal klasický text Russella Kirka, původně napsaný v roce 1953, o kterém jsme – v době smrti Stalina a Gottwalda – v naší zemi samozřejmě nic netušili. Proto bylo to nové vydání tak cenné. V knize The Conservative Mind (mé výpisky jsou z 26. 1. 1993) autor napsal: „konzervatismus není ideologie. Je to stav mysli. Je to typ charakteru člověka“. Velmi se mi to líbilo.

celý článek »

Výpisky č. 3 (rok 1990): Teze, které by měli znát všichni reformátoři

Excerpta z četby, 25. 2. 2020

Toto připomenutí si doby o další desetiletí zpět začíná mými poznámkami z přednášky mého dlouholetého blízkého přítele Jacoba Frenkela, tehdy hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu, později guvernéra izraelské centrální banky (abych jmenoval aspoň jeho nejvýznamnější a nejznámější funkce). Potkali jsme se při mé první účasti (z celkového počtu 17) na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v lednu 1990. Jeho přednáška (3. dubna 1990) byla asi v Praze, ale já to tam nemám zapsáno. Nevím proč[1]. V každém případě vím, že své vystoupení uvedl slovy, že jsou to pouhé „remarks“, nikoli „a speech“. Mluvil o postkomunistické transformaci.[1] Jeden můj tehdejší kolega říká, že jsem tu přednášku organizoval já a že se konala na Ministerstvu financí. Já to ale opravdu nevím.

celý článek »

Další z „objevů“ vlastních zápisků – č. 2 (rok 2003, první prezidentský)

Excerpta z četby, 11. 2. 2020

Zajímavý slovinský ekonom Jože Mencinger, kterého znám již od 80. let, jeden z hlasitých kritiků jugoslávského samosprávného ekonomického systému Titovy éry, ve své studii pro univerzitu v Lublani odmítá, aby byly Slovinsku vnucovány FDI (přímé zahraniční investice). Byl jsem moc rád, že jsem mohl někoho citovat na svoji podporu. Říká, že tato – těmito investory samotnými – tolik opěvovaná forma „pomoci“ znamená dostávání se do područí zahraničních firem. S pomocí nemají FDI nic společného. „Snižují, spíše než zvyšují ekonomický růst“. Zároveň se ptal, zda je evropská identita silnější než ta bývalá jugoslávská? Mám i dnes pocit, že není. 

celý článek »

Václav Klaus: Objevná četba svých vlastních výpisků z literatury – č. 1 (rok 2002)

Excerpta z četby, 29. 1. 2020

Nedávno jsem vzal do ruky jeden z mnoha svých sešitů výpisků z knih a časopisů a objevil jsem tam věci, které mne překvapily. Hlavně proto, že se mi zdají jako zcela současné, jako něco, co se právě dnes snažíme říkat těm, kteří nečtou (a nezapisují si). A ukazuje se, že to či ono dnešní téma bylo tématem už před dvěma desetiletími.

celý článek »

Excerpta z četby č. 6: Nová kniha autora bestselleru „Černá labuť“

Excerpta z četby, 21. 2. 2019

Autor bestselleru Černá labuť (The Black Swan z roku 2007, česky 2011) každé dva, tři roky vydává novou knihu a všechny se až moc dobře prodávají. Tato jejich extrémní prodávanost a popularita mne odváděly od toho, abych měl zájem si je přečíst. Recenze jeho nové knihy „Skin in the Game“ v posledním čísle časopisu Regulation (vydává CATO Institute) mne však motivuje, něco si od něho přečíst.

celý článek »

Excerpta z mé četby č. 5 – John B. Taylor o významu ekonomické svobody

Excerpta z četby, 30. 6. 2012

Mnoho lidí si klade otázku, co se musí udělat, aby se Amerika vrátila k prosperitě. Odpověď je velmi jednoduchá: politika vlády se musí vrátit k principům ekonomické svobody, na kterých tato země byla založena. Východiskem je to, že jednotlivci, rodiny i podnikatelé musí mít možnost sami se rozhodovat o tom, co vyrábět, co spotřebovávat, co nakupovat a prodávat, jak pomáhat ostatním.

celý článek »

Excerpta z mé četby č. 4 - John O´Sullivan o globálním vládnutí

Excerpta z četby, 26. 5. 2012

John Fonte je jedním z mála veřejně vystupujících obhájců demokratické suverenity. V akademickém světě, v médiích, v právnických firmách i v legislativě, ve světě korporací, v zahraničně-politickém establishmentu, ve světě politických elit a především mezi úředníky mezinárodních a nevládních organizací je ideologie globálního vládnutí dominantní intelektuální ortodoxií…

celý článek »

Excerpta z mé četby č. 3 - Pierre Desrochers: Falešné sliby zelené energie

Excerpta z četby, 26. 4. 2012

Jednou z cest, jak si mnozí lidé představují, že je možné zachránit planetu, ochladit klima, snížit zvyšující se hladinu moří, ale i odvrátit recesi, je vytváření „zelených pracovních míst“. Různí vizionáři se nám snaží namluvit, že nám příroda nabízí dostatek obnovitelné energie, protože slunce svítí, vítr fouká, mořský příboj nikdy nepřestává a pod nohama navíc máme rozžhavené zemské jádro. Proto se – nejen v Německu a Španělsku, ale i v Kalifornii a Texasu – propagují zelená pracovní místa (i když jedno takto vytvořené nebo uspořené místo obvykle vyvolává náklady několika set tisíc dolarů).

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu