Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory


Václav Klaus pro MF Dnes: S Milošem mě spojil havlistický režim

Rozhovory, 19. 1. 2018

Před prvním kolem prezidentské volby jste jen Miloše Zemana s Mirkem Topolánkem označil za „Nemarťany“. Z logiky věci tedy vyplývá, že Jiřího Drahoše pokládáte tak trochu za Marťana. V čem jeho marťanství spočívá?

Vy jste to zjemnil, řekl jste „tak trochu“. Já ho považuji za Marťana absolutně. V každém případě je prezidentování vážná odbornost, o tom nemůže být sebemenších pochyb. To není jen tak nějaké sezení na Hradě. Vyžaduje to mít nějaké znalosti a zkušenosti na straně jedné, na straně druhé mít jasné názorové zakotvení. 

celý článek »

Video: Interview Václava Klause k prezidentské volbě pro Blesk TV

Rozhovory, 17. 1. 2018

Bývalý prezident Václav Klaus poskytl v úterý 16. ledna 2018 interview pro Blesk TV, v němž hovořil o nenávisti mezi Čechy, o Miloši Zemanovi a Jiřím Drahošovi, ale také o tom, jaký by měl být příští český prezident a čemu bude muset ve funkci čelit. (Odkaz na video naleznete uvnitř článku).

celý článek »

Václav Klaus pro Blesk o prezidentských volbách

Rozhovory, 16. 1. 2018

Podruhé jste podpořil Zemana v prezidentské volbě. Proč?

Já evidentně horuji pro Miloše Zemana, ale nejsem žádný fanatický stoupenec. V minulosti jsme byli největší političtí nepřátelé.

Kteří ale k sobě vždy našli cestu.

Protože jsme vždy pochopili, že za tím nepřátelstvím je něco hlubšího, co nás spojuje. A tím je starost o tuto zemi. O obecnější věci, které přesahují soupeření levicové a pravicové politické strany.

celý článek »

Václav Klaus pro ranní zprávy rádia Impuls o rozpolcené společnosti a směřování České republiky

Rozhovory, 15. 1. 2018

Pane exprezidente, vy podporujete Miloše Zemana. V čem je Jiří Drahoš horší? Kromě toho, že nemá politické zkušenosti.

To slovíčko „kromě toho“, že nemá politické zkušenosti, je opravdu naprosto fatální a zásadní věc. Protože nežijeme ve vzduchoprázdnu, neřešíme nějakou hru, rébus, hádanku. Jsme v reálné situaci a budeme stát před spoustou vážných rozhodnutí. Je potřeba, aby je dělal někdo, kdo má pevné, jasné názory a nebojí se je předvádět, nebojí se je zastávat. Jsem toho názoru, že to pan Drahoš rozhodně není.

celý článek »

Video: Václav Klaus byl hostem v pořadu Partie na TV Prima

Rozhovory, 8. 1. 2018

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus byl v neděli dne 7. ledna 2018 hostem v novoročním vysílání pořadu televize Prima – Nedělní partie.

Odkaz na záznam rozhovoru s moderátorkou Terezií Kašparovskou nalezenete uvnitř článku.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky MFD o Sarajevu

Rozhovory, 29. 11. 2017

Jak tyto události vnímáte s odstupem dvaceti let a jak podle Vás tzv. sarajevský atentát ovlivnil následný politický vývoj?

Nejsem příznivcem „alternativních dějin“, jen těžko lze domýšlet, jak by se věci vyvíjely, nebýt onoho vládního převratu a naprosté destabilizace státu a politické scény. Velmi pravděpodobně by se ale – kdyby nedošlo k Sarajevem vynuceným předčasným volbám – v řádném funkčním období podařilo naší vládě dokončit některé zásadní transformační kroky, zvládnout některé vnější ekonomické turbulence a dost možná by se levice nedostala k moci nejen už v onom roce 1998, ale ani v řádném termínu v roce 2000.

celý článek »

Václav Klaus pro E15 o současné politické situaci, ekonomice a prezidentských volbách

Rozhovory, 27. 11. 2017

Česko za sebou má oslavy 17. listopadu a také parlamentní volby. Účast byla třetí nejnižší od roku 1989. Považují to lidé ještě za významné události?

Mám strach, že jenom menšina lidí si listopad připomíná s plnou vážností, kterou by si tento zásadní moment zasloužil. Pro mě znamená konec komunismu, nejdarebnějšího systému, který v minulém století před sto lety vznikl. Na Národní třídě jsem viděl happening těch, kteří nenávidí současnou hlavu státu a vítěze parlamentních voleb.

celý článek »

Video: Rozhovor Václava Klause pro Parlamentní listy o povolební situaci

Rozhovory, 3. 11. 2017

Pane prezidente, váš nástupce Miloš Zeman v úterý pověřil Andreje Babiše sestavením vlády. Šéf hnutí ANO hodlá sestavit menšinovou vládu, pro kterou zatím nemá ve Sněmovně podporu. Co na povolební vývoj říkáte?

Když jsem zprostředkovaně v závěru minulého týdne slyšel výrok Andreje Babiše, že bude vytvářet menšinovou vládu, musel jsem vrtět hlavou a říkal jsem si, jak je to amatérský postoj. A to říkám jako někdo, který ne že by a priori byl proti menšinové vládě, která v určitých konstelacích může být smysluplnou alternativou.

celý článek »

Odpověď Václava Klause na otázku Blesku o povolebním vyjednávání

Rozhovory, 28. 10. 2017

Zaujal mne zájem předsedy ODS o post šéfa sněmovny. To se ale nedá získat kvůli modrým očím předsedy Fialy. To musí být za něco. Kdysi se tomu říkalo opoziční smlouva. To je jistě možné, ale měla by se k ní ODS čestně přihlásit. Post předsedy sněmovny by asi byla slušně velká kobliha.

celý článek »

Václav Klaus pro slovenskou televizi TA3 k výsledkům parlamentních voleb

Rozhovory, 25. 10. 2017

Václav Klaus byl v úterý dne 24. října 2017 hostem slovenské televize TA3. Odkaz na záznam rozhovoru naleznete uvnitř článku.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu