Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory


Václav Klaus pro Lidové noviny: Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu. Neovlivňuje nás ani Rusko, ani Čína

Rozhovory, 7. 9. 2020

Uplynulý půlrok kvůli nástupu nového typu viru naprosto zamával s životy lidí. Všech. Jak to poznamenalo vás?

V první polovině roku jsme byli plně vytíženi debatou o koronavirové pandemii, respektive o jejím zneužití na cestě k novým, doposud neznámým výšinám manipulace lidí. Manipulace v souvislosti s koronavirem je novinka, která nechává všechny dosavadní nástroje manipulace s lidmi v míře jejich plošnosti a účinnosti daleko za sebou. A k tomu má v sobě zárodky různých nových tendencí. Že najednou máme roušky, abychom se neslyšeli navzájem, to je hrůzostrašná věc. Že se děti nemusejí učit, protože už učení se vyšlo z módy. Že máme pracovat doma, abychom se probůh nesetkávali a nevyměňovali si názory a eventuálně se neposilovali v našich kritických názorech vůči tomu, co se děje.

celý článek »

Rozhovor Václava Klause pro deník Právo a server Novinky.cz: Vystrčilova cesta je nezodpovědnost

Rozhovory, 3. 9. 2020

Ve středu jste navštívil předsedu Sněmovny Vondráčka, jak po sedmi letech mimo vrcholovou politiku vnímáte současnou situaci?

Myslím, že je žalostná. Jsem přesvědčen, že to začalo v 90. letech atakem Václava Havla na standardní politiku jeho nepolitickou politikou. Strany jsou vyhaslé, vznikají podivná hnutí, seskupení a je těžké si vybrat.

celý článek »

Rozhovor Václava Klause pro magazín Reportér po třiceti letech v kapitalismu opět k socialismu

Rozhovory, 13. 8. 2020

Je to, co nyní v Česku prožíváme, ten kapitalismus, který jste před třiceti lety začal budovat?

Určitě ne, to říkám naprosto rezolutně. To, co jsme začali budovat, zmutovalo kvůli vývoji ve světě a zejména v Evropské unii do stavu, který kapitalismem tak úplně není.

celý článek »

Svatovavřinecký rozhovor Václava Klause pro MF Dnes z vrcholu Sněžky

Rozhovory, 11. 8. 2020

Nemrzelo vás, že jste musel jet lanovkou?

Mrzelo, ale před dvěma měsíci jsem si při tenisu natrhl lýtkový sval, a když už jsem myslel, že je všechno v pořádku, tak mě to začalo bolet víc a víc. Najednou se ukázalo, že se to přeměnilo v trombózu, takže bych správně vůbec neměl chodit. Doufám, že příští rok zase budu moci jít pěšky.

celý článek »

Václav Klaus v Partii Terezie Tománkové na TV Prima

Rozhovory, 6. 7. 2020

Václav Klaus byl neděli dne 5. července 2020 od 11.00 hodin hostem v pořadu TV Prima - Partie. Odkaz na videozáznam rozhovoru s moderátorkou terezií Tománkovou naleznete uvnitř článku.

celý článek »

Rozhovor Václava Klause pro MF Dnes o viru, rasových bouřích, Číně a volbách

Rozhovory, 20. 6. 2020

V pátek jste oslavil 79. narozeniny, slavíte je v poněkud jiné společenské atmosféře než loni. Máme za sebou odstávku světové ekonomiky v důsledku epidemie, ulice amerických měst hoří, stoupá napětí mezi velmocemi a v Německu se staví sochy Lenina, zatímco pomníky jiných historických osobností padají k zemi. Dostáváte letos k narozeninám novou světovou revoluci?

Váš úvod o tom, jak se vytvořila zcela nová společenská atmosféra než před rokem, je naprosto přesný. Ano, pro mě je tato společenská atmosféra děsivá ze všech těchto čtyř důvodů, které jste zmínili. Hrátky s koronavirovou epidemií na straně jedné, ohně, které hoří údajně kvůli nové fázi rasové nesnášenlivosti, je věc druhá, velmoci se dostaly do klinče a bourání a stavění staronových soch, to je něco nevídaného. To je mix, který je naprosto výbušný a naprosto nový. Svět se opravdu mění. To je fráze, která se opakuje poměrně často, a myslím, že se zneužívá. Udělali jsme chybu, když jsme dříve tu frázi odseknutím nezarazili rovnou, abychom si ji nechali pro horší chvíle, jako jsou nyní.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky Parlamentních listů k situaci v USA

Rozhovory, 12. 6. 2020

Spojené státy se ocitly ve vlně demonstrací a rabování. Stalo se tak po smrti černošského recidivisty George Floyda. Byl to legitimní důvod pro spuštění takto rozsáhlé akce? Vnímáte to jako náhodu, nebo za tím vidíte širší kontext?

Spojené státy jsou hluboce narušenou a rozdělenou zemí, rasově i jinak. Ke společenskému neklidu stačí jakékoli škrtnutí sirkou. Policie v Minneapolis určitě jednala hrubě a agresivně a nemá se jí to prominout, ale udělat z této nešťastné události symbol rasové nesnášenlivosti je omyl. Pouze to motivuje vždy natěšené demonstranty za dobro a pokrok, aby začali hrát svou obvyklou, dávno nacvičenou hru. Zabitý George Floyd se pro tyto lidi stal výbornou záminkou. Takové téma nepřejícníci řádu a pořádku v prezidentské kampani dlouho hledali.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na dotazy Lidových novin k soše Winstona Churchilla

Rozhovory, 12. 6. 2020

Na soše Winstona Churchilla na Žižkově, u jejíhož odhalení jste v roce 1999 osobně byl, se objevil nápis „Byl rasista, Black lives matter“. Co si o tom myslíte?

Evropské protesty proti tzv. rasové nesnášenlivosti jsou neautentické, nepřirozené, umělé. Organizují je profesionální protestanti, kteří hledají jakoukoli příležitost, aby si mohli zaprotestovat. Úplně falešné je vnášet toto téma k nám. Tady žádná rasová nesnášenlivost – jako systémový fenomén – není a nikdy nebyla. Nemluvím o jednotlivcích.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky serveru Novinky.cz o cestě senátorů na Tchaj-wan

Rozhovory, 11. 6. 2020

Pane prezidente, jak byste okomentoval plánovanou cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan?

Považuji ji za klukovinu, za klukovinu nedospělého, nezodpovědného a principy zahraniční politiky nechápajícího politika. Není důvod mít něco proti Tchaj-wanu. Ten určitě chce a zaslouží si být nezávislou zemí, která si sama rozhoduje o svých věcech. Ale o to panu Vystrčilovi určitě nejde.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky týdeníku Reflex

Rozhovory, 27. 5. 2020

V prohlášení "Bez solidarity není imunity" vidíte zásadní útok na samotné základy polistopadové éry a výzvu k návratu před rok 1989. Není to přehnané a nefér?

Za přehnané to nepovažuji. Návrat před rok 1989 není návratem k Brežněvovi, Husákovi, nebo Jakešovi. Je to návrat jistého typu myšlení a uvažování. Tak čistě, jak to vyjádřila Špidlova „parta“, jsme to od roku 1989 ještě neviděli a neslyšeli. Naše dnešní komunistická strana by to tak jasně neřekla. Ta by taktizovala. Ta by – jakkoli to může znít paradoxně – byla daleko pragmatičtější. To Špidla nikdy nebyl.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu