Klaus.cz
Vyhledávání

Kalendář


Nejnovější


NejčtenějšíHlavní strana » Rozhovory


Václav Klaus v Partii Terezie Tománkové na TV Prima

Rozhovory, 6. 7. 2020

Václav Klaus byl neděli dne 5. července 2020 od 11.00 hodin hostem v pořadu TV Prima - Partie. Odkaz na videozáznam rozhovoru s moderátorkou terezií Tománkovou naleznete uvnitř článku.

celý článek »

Rozhovor Václava Klause pro MF Dnes o viru, rasových bouřích, Číně a volbách

Rozhovory, 20. 6. 2020

V pátek jste oslavil 79. narozeniny, slavíte je v poněkud jiné společenské atmosféře než loni. Máme za sebou odstávku světové ekonomiky v důsledku epidemie, ulice amerických měst hoří, stoupá napětí mezi velmocemi a v Německu se staví sochy Lenina, zatímco pomníky jiných historických osobností padají k zemi. Dostáváte letos k narozeninám novou světovou revoluci?

Váš úvod o tom, jak se vytvořila zcela nová společenská atmosféra než před rokem, je naprosto přesný. Ano, pro mě je tato společenská atmosféra děsivá ze všech těchto čtyř důvodů, které jste zmínili. Hrátky s koronavirovou epidemií na straně jedné, ohně, které hoří údajně kvůli nové fázi rasové nesnášenlivosti, je věc druhá, velmoci se dostaly do klinče a bourání a stavění staronových soch, to je něco nevídaného. To je mix, který je naprosto výbušný a naprosto nový. Svět se opravdu mění. To je fráze, která se opakuje poměrně často, a myslím, že se zneužívá. Udělali jsme chybu, když jsme dříve tu frázi odseknutím nezarazili rovnou, abychom si ji nechali pro horší chvíle, jako jsou nyní.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky Parlamentních listů k situaci v USA

Rozhovory, 12. 6. 2020

Spojené státy se ocitly ve vlně demonstrací a rabování. Stalo se tak po smrti černošského recidivisty George Floyda. Byl to legitimní důvod pro spuštění takto rozsáhlé akce? Vnímáte to jako náhodu, nebo za tím vidíte širší kontext?

Spojené státy jsou hluboce narušenou a rozdělenou zemí, rasově i jinak. Ke společenskému neklidu stačí jakékoli škrtnutí sirkou. Policie v Minneapolis určitě jednala hrubě a agresivně a nemá se jí to prominout, ale udělat z této nešťastné události symbol rasové nesnášenlivosti je omyl. Pouze to motivuje vždy natěšené demonstranty za dobro a pokrok, aby začali hrát svou obvyklou, dávno nacvičenou hru. Zabitý George Floyd se pro tyto lidi stal výbornou záminkou. Takové téma nepřejícníci řádu a pořádku v prezidentské kampani dlouho hledali.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na dotazy Lidových novin k soše Winstona Churchilla

Rozhovory, 12. 6. 2020

Na soše Winstona Churchilla na Žižkově, u jejíhož odhalení jste v roce 1999 osobně byl, se objevil nápis „Byl rasista, Black lives matter“. Co si o tom myslíte?

Evropské protesty proti tzv. rasové nesnášenlivosti jsou neautentické, nepřirozené, umělé. Organizují je profesionální protestanti, kteří hledají jakoukoli příležitost, aby si mohli zaprotestovat. Úplně falešné je vnášet toto téma k nám. Tady žádná rasová nesnášenlivost – jako systémový fenomén – není a nikdy nebyla. Nemluvím o jednotlivcích.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky serveru Novinky.cz o cestě senátorů na Tchaj-wan

Rozhovory, 11. 6. 2020

Pane prezidente, jak byste okomentoval plánovanou cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan?

Považuji ji za klukovinu, za klukovinu nedospělého, nezodpovědného a principy zahraniční politiky nechápajícího politika. Není důvod mít něco proti Tchaj-wanu. Ten určitě chce a zaslouží si být nezávislou zemí, která si sama rozhoduje o svých věcech. Ale o to panu Vystrčilovi určitě nejde.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky týdeníku Reflex

Rozhovory, 27. 5. 2020

V prohlášení "Bez solidarity není imunity" vidíte zásadní útok na samotné základy polistopadové éry a výzvu k návratu před rok 1989. Není to přehnané a nefér?

Za přehnané to nepovažuji. Návrat před rok 1989 není návratem k Brežněvovi, Husákovi, nebo Jakešovi. Je to návrat jistého typu myšlení a uvažování. Tak čistě, jak to vyjádřila Špidlova „parta“, jsme to od roku 1989 ještě neviděli a neslyšeli. Naše dnešní komunistická strana by to tak jasně neřekla. Ta by taktizovala. Ta by – jakkoli to může znít paradoxně – byla daleko pragmatičtější. To Špidla nikdy nebyl.

celý článek »

Václav Klaus hostem ve vysílání Rádia Zet

Rozhovory, 26. 5. 2020

Václav Klaus byl v pondělí dne 25. května 2020 hostem v pořadu Interview Martina Kováře vysílaném na Rádiu Zet. S moderátorem hovořili o rozkladu české zahraniční politiky, roli Evropské unie při řešení koronavirové krize, ale i o neblahém trendu vytváření umělého nepřátelství vůči některým cizím zemím.

celý článek »

Václav Klaus v Press klubu rádia Frekvence 1

Rozhovory, 6. 5. 2020

Václav Klaus byl v úterý 5. května 2020 hostem pořadu Press klub vysílaného na rádiu Frekvence 1. S moderátorkou Helenou Šulcovou hovořili o situaci v české společnosti dva měsíce od vyhlášení karantény a nouzového stavu, o koncepci vlády při boji s koronavirem, ale i o tom, jaké kroky by nyní měly následovat a která opatření by měla být po odeznění epidemie okamžitě zrušena. V závěru rozhovoru došlo i na nadcházející 75. výročí konce druhé světové války a na to, proč je pražský primátor Hřib největší ostudou dnešních dní.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause pro čínský deník Guangming Daily

Rozhovory, 6. 5. 2020

1. Otázka: Aktivně podporujete objektivní vnímání Číny v české společnosti. Vypuknutí epidemie Covid-19 ukazuje, že lidstvo čelí společným hrozbám a sdílí společný osud. Na nedávném mimořádném summitu G20 řekl čínský prezident Xi Jinping, že jsme všichni na jedné lodi a musíme si vzájemně pomáhat. Jak hodnotíte pojem lidské společenství sdílené budoucnosti, který navrhl prezident Xi?

Odpověď: Ano, snažím se prosazovat racionální pohled na všechny země světa, i na Čínu. Že jsme na jedné lodi, platilo vždy – v minulosti, přítomnosti i budoucnosti To není žádná novinka. Toho jsou si všichni rozumní lidé už dávno vědomi. To není spojeno s vypuknutím této epidemie.

celý článek »

Václav Klaus pro Právo a Novinky.cz: Je čas na vzpouru davů

Rozhovory, 22. 4. 2020

Jak se díváte na karanténní opatření, která trvají už pět týdnů?

Nahráváte mi tím, že se mě každý ptá, co říkám na dnešní koronavirovou pandemii. Mě ale daleko víc děsí opatření, která dělá náš krizový štáb. V obdobné formě je ale dělá řada vlád sousedních zemí. Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že v Bavorsku jsou pokutováni tisíci eury lidé, když sedí v autě čtyři najednou. My jsme oproti tomu v docela dobrém stavu.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu