Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory


Odpovědi Václava Klause na otázky serveru iUhlí.cz

Rozhovory, 25. 11. 2021

Jedním z hlavních témat současnosti je bruselský plán na rychlou komplexní přeměnu členských států EU, nazývanou Green Deal, nebo také Zelený úděl. Ten má své zastánce i odpůrce. Ke které skupině se řadíte vy?

Řadím se, samozřejmě, mezi totální odpůrce Zeleného údělu. Jednou věcí je důvod agresivního a ničivého boje s globálním oteplováním a emisemi CO2, druhou věcí je sám plán EU na „ozelenění“ Evropy, evropské ekonomiky a vytvoření uhlíkové neutrality v Evropě a představování ho jako cestu k zefektivnění evropské ekonomiky. Opak je pravda. Těmito tématy se zabývám aktivně – psaním a přednášením – už nejméně 15 let, pasivně, to znamená pouze okrajovými poznámkami, už tři desetiletí. Je to pořád stejná „písnička“, argumenty na obou stranách se nemění. Já viděl „konec světa“ už ve vzniku Římského klubu na přelomu 60. a 70. let.

celý článek »

Rozhovor Václava Klause pro maďarský deník Magyar Hírlap

Rozhovory, 25. 11. 2021

V ČR se chystá nová vláda, mnozí v Budapešti se ptají, co lze očekávat od nastupujícího politického vedení z hlediska našich společných vztahů. Jaká je vaše prognóza?        

Vůči nové české vládě jsem skeptický. Vznikla z podivných voleb, které nebyly soubojem politických programů jednotlivých stran, ale střetem dvou zcela nesourodých koalic sjednocovaných negativně koncipovaným programem, který se dá nazvat anti-Babiš. To je na pozitivní vládnutí málo, vláda na bázi pěti stran bude mít problém cokoli vymyslet a cokoli prosadit. Vyhrocených problémů, které je třeba řešit – od covidu, přes Zelený úděl, přes rostoucí inflaci plynoucí z neseriózní finanční a měnové politiky, po hrozbu rozbíjení národního státu masovou (zvnějšku organizovanou) migrací – je moc. Proto jsem skeptikem.      

celý článek »

Václav Klaus v Pressklubu rádia Frekvence 1

Rozhovory, 10. 11. 2021

Václav Klaus byl v úterý dne 9. listopadu 2021 hostem v pořadu Pressklub, který vysílá Rádio Frekvence 1.

celý článek »

Václav Klaus v Interview Martina Kováře na Rádiu Z

Rozhovory, 9. 11. 2021

Václav Klaus byl v úterý dne 9. listopadu 2021 hostem v pořadu Interview Martina Kováře, který vysílá zpravodajská stanice Rádio Z.


celý článek »

Václav Klaus v osmém díle pořadu televize XTV: Pane prezidente!

Rozhovory, 6. 11. 2021

Václav Klaus byl hostem osmého dílu speciálního pořadu Pane prezidente! internetové televize XTV s moderátorem Xaverem Veselým.

celý článek »

Rozhovor Václava Klause pro MF Dnes o prezidentovi, o senátu, o sestavování vlády, o nových ministerstvech i o sebedestrukci západu

Rozhovory, 31. 10. 2021

Začněme zdravotním stavem Miloše Zemana. Nedávno jste ho navštívil, asi hodinu s ním mluvil. Jsou podle vás namístě debaty o aktivaci článku 66 a odebrání pravomocí prezidenta?

Řekl bych dvě teze. První, že vzhledem k atmosféře – o které bych si myslel, že nepodléhám, ale přesto jsem jí podlehl – tak jsem našel Miloše Zemana v lepší kondici, než jsem čekal. Těch padesát minut jsme spolu opravdu normálně hovořili.

celý článek »

Václav Klaus v Prostoru X

Rozhovory, 29. 10. 2021

Václav Klaus byl hostem rozhovorového pořadu Prostor X, který vysílá studio týdeníku Reflex. S moderátorem Čestmírem Strakatým diskutoval stav naší země a vládní námluvy po proběhlých volbách, nové kolo strašení covidem, vážný problém inflace, spor o polský důl Turow, ale také kauzu nemoci prezidenta Zemana a nedočkavosti některých senátorů.

celý článek »

Václav Klaus v Interview ČT24

Rozhovory, 28. 10. 2021

Václav Klaus byl ve čtvrtek dne 28. října 2021 hostem svátečního vysílání pořadu České televize Interview ČT24.

celý článek »

Odpovědi Václava Klause na otázky serveru Blesk.cz ke své čtvrteční návštěvě prezidenta Miloše Zemana v ÚVN

Rozhovory, 22. 10. 2021

Podle našich informací jste včera byl u prezidenta v ÚVN. Je to pravda? Jak dlouho jste tam byl, co jste si řekli?

Ve čtvrtek odpoledne jsem navštívil Miloše Zemana s jediným záměrem, chtěl jsem ho povzbudit. Je to výraz mé loajality vůči někomu, koho znám půl století a kdo mi dnes připadá naprosto osamocený.  Nic více, nic méně. Povídali jsme si. Po pány Vystrčily a Fischery vytvořené atmosféře v naší zemi jsem vůbec neočekával, že je prezident schopen vést se mnou dlouhých padesát minut normální konverzaci. Politiku jsme moc neřešili. ...

celý článek »

Václav Klaus pro server Seznam Zprávy k výkonu prezidentských pravomocí předsedou vlády v lednu roku 1993, kdy ČR neměla prezidenta

Rozhovory, 22. 10. 2021

Vzpomínáte si na nějaký konkrétní akt prezidentské funkce, kterou jste vykonával jako předseda vlády v období od 1. 1. 1993 do 2. 2. 1993, kdy složil prezidentský slib Václav Havel? Jak byste hodnotil toto "poloprezidentství"?

Porovnávat období bez prezidenta (od 1. 1. 1993 do 2. 2. 1993) s dnešní situací nemá smysl. Tehdy prezident skutečně neexistoval, a proto s ním nebyl veden žádný politický boj. Země se plně soustřeďovala na úplně jiné věci – tehdy vznikla samostatná Česká republika a tehdy probíhaly vážné kroky ekonomické transformace. Nejsem si vědom toho, že bych v té době dělal nějaká „prezidentská opatření“, i když možná nějaké technikálie proběhly, ale já o nich žádné informace nemám...

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu