Klaus.cz
Vyhledávání

Kalendář


Nejnovější


NejčtenějšíHlavní strana » Rozhovory


Vystoupení Václava Klause v pořadu Výzva na TV Seznam

Rozhovory, 17. 1. 2020

Jaký bude politický rok 2020 podle bývalé hlavy státu?

No, tak já nevím. Já nečekám žádné absolutní průlomy nebo revoluci, to opravdu ne. I když určité volby budou, ale nebudou to, myslím, ty volby úplně zásadní. Tak myslím, že nevyvolají naprostý chaos. Včera jsem přijal nového tureckého velvyslance a ptal jsem se ho, co je politický život v Turecku v letošním roce. A on mně odpověděl velmi chytře. Nemáme žádné volby. Takže já parafrázuji jeho odpověď.

celý článek »

Odpověď Václava Klause na dotaz Blesk.cz o zeleném vysílání německé WDR 2

Rozhovory, 30. 12. 2019

Pane prezidente, nedávno jste ostře kritizoval zelenou politiku, která v Německu nabývá na síle. Co říkáte tomu, že malé děti v písni na veřejnoprávní televizi WDR 2 zpívaly o tom, že jejich babička je staré prase, když jezdí v SUV k lékaři a jí pořád kotlety, protože maso ve slevě skoro nic nestojí?

celý článek »

Václav Klaus pro Parlamentní listy o svátečním listopadovém víkendu

Rozhovory, 18. 11. 2019

Pane prezidente, spolku Milion chvilek pro demokracii, před kterým jste nedávno varoval, se povedlo podruhé naplnit Letnou. Možná přišlo víc lidí než v červnu. Co na to říkáte? Jak jste vnímal ultimáta, která dali premiéru Andreji Babišovi?

Tomuhle nefandím, to je naprosto jasné a známé. Není důvod, abych to skrýval. Myslím, že je samozřejmě právo ve svobodném státě, pokud ještě je, demonstrovat, to je naprosto logické. Není ale možné klást ultimativní požadavky, jako to tito lidé dělají. Navíc ultimativní požadavky personálního typu.

celý článek »

Václav Klaus v diskusi České televize: po 30 letech v Laterně Magice

Rozhovory, 17. 11. 2019

Václav Klaus se 17. listopadu 2019 zúčastnil diskuse České televize v prostorách bývalé Laterny Magiky, kde před 30 lety společně se Zdeňkem Jičínským a Petrem Pithartem formulovali základní manifest Občanského fóra "Co chceme". Diskusi moderovala Světlana Witowská. 

celý článek »

Václav Klaus ve speciálu ČT24: 30 let svobody v byznysu

Rozhovory, 3. 11. 2019

Václav Klaus byl hostem v pořadu ČT24 "30 let svobody v byznysu", v němž s moderátorkou Michaelou Novákovou hovořil o ekonomické transformaci po pádu komunismu v České republice.

celý článek »

Václav Klaus pro deník Právo: Disidenti komunismus nezbourali, sesypal se sám

Rozhovory, 2. 11. 2019

Jak vzpomínáte na 17. listopad 1989? Je známo, že jste byl ten den na univerzitě v Rakousku.

Opravdu jsem odjížděl z rakouského Lince, kde jsem mluvil na místní univerzitě. Přijel jsem do Prahy večer rychlíkem. Nebyly žádné mobilní telefony ani podobné přístroje, takže seděl-li člověk ve vlaku, tak netušil, co se děje v Praze. Mnohokrát jsem už opakoval historku, která je nicméně pořád zásadní. Přijel jsem na prosecké sídliště a před domem jsem potkal svého staršího syna Václava, dnešního šéfa Trikolóry, který byl účastníkem toho, co se odehrávalo na Albertově a na Národní třídě, a tak tak se vyhnul brutálnímu zásahu policie. Vyprávěl mi, co se stalo, a řekl větu, kterou často opakuji: „Teď jsme my děti udělaly, co bylo možné, a teď je to na vás, na tatíncích.“

celý článek »

Video: Václav Klaus v pořadu Epicentrum o polistopadových změnách ve společnosti

Rozhovory, 27. 10. 2019

Co přineslo 30 let svobody a proč je dětinské snažit se dívat na listopad 1989 optikou nespokojenosti roku 2019? Proč se nová kniha Václava Klause jmenuje "30 let ke svobodě. Ale i zpátky"? Jak se v uplynulých třech dekádách vyvíjely čtyři základní atributy, o něž první nekomunistická polistopadová reprezentace usilovala: svoboda, demokracie, tržní ekonomika a národní suverenita? Více v záznamu pořadu Epicentrum internetové televize Blesk TV (odkaz na video naleznete uvnitř článku).

celý článek »

Václav Klaus pro deník Blesk o své nové knize a 30. letech svobody

Rozhovory, 26. 10. 2019

Jak vnímáte fakt, že Miloš Zeman bude 17. listopadu v Lánech a nepůjde na toto výročí mezi lidi?

Tak já k těm 30 letům vydám knihu, pronesu celou řadu projevů a vystoupení. Zúčastňuji se toho a zúčastním, odříkávám jedno zahraniční pozvání za druhým, protože si myslím, že mám být tady, a ne lítat do Washingtonu. Já se tím intenzivně zabývám a myslím, že k tomu mám promlouvat. Druhá věc je, jestli se v dnešní bláznivé vyhrocené atmosféře Milionů chvilek mám promenádovat po Národní třídě a dostat se tam do konfliktu s aktivisty z nějakých neziskovek, kteří Klause nechtějí vidět.

celý článek »

Rozhovor Václava Klause pro Lidové noviny k nadcházejícímu 30. výročí sametové revoluce

Rozhovory, 21. 10. 2019

Proč je kuponová privatizace tolik kritizovaná?
Primárně proto, že jí nebylo porozuměno. Dodnes ji někteří lidé nepochopili – její smysl a cíl. Kuponová privatizace je kritizována řadou politiků a dalších lidí proto, že ji nevymýšleli oni, že ji vymyslel ten darebný Klaus. Dále: byla strašlivě zpochybněna zahraničními experty, poradci, investičním bankéři, kteří měli za úkol lovit jednotlivé podniky pro své klienty, své firmy a často pro sebe sama. Ale kuponová privatizace jim řekla: ne, to zůstává tady, holoubci, to je pro naše občany. Ti nás pak nenáviděli. Teď se to zdá málo pochopitelné, ale v té chvíli téma vyprodání naší ekonomiky do zahraničí bylo zásadním tématem veřejných debat. Lidé si to prostě nepřáli. Novináři si to nepřáli. Teď jsou najednou strašně chytří a říkají, že se všechno mělo prodat nějakým Volkswagenům.

celý článek »

Václav Klaus byl hostem pořadu Rozstřel na iDnes.TV

Rozhovory, 11. 10. 2019

Václav Klaus byl ve čtvrtek dne 10. října 2019 hostem v pořadu Rozstřel v televizním studiu zpravodajského servetu iDnes.cz. Odkaz na videozáznam rozhovoru s šéfredaktorem MF Dnes Jaroslavem Pleslem naleznete uvnitř článku.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu