Klaus.cz


Hlavní strana » Komentáře IVK


Páteční glosa IVK: Nechceme-li být zataženi do války, musíme ji zastavit

Komentáře IVK, 21. 6. 2024

Názory maďarského premiéra Viktora Orbána znám docela dobře. Dlouho ho sleduji, mám možnost s ním několikrát ročně mluvit, občas ho vidím a poslouchám na různých mezinárodních akcích, na kterých bývám stejně jako on přítomen. Teď jsem se přistihl, že jsem – v jistém chaosu před evropskými volbami – nesledoval jeho projev, který přednesl 1. června na velkém, minimálně půlmilionovém shromáždění v centru Budapešti. Naše média o této akci fakticky neinformovala. Podle švýcarského čtrnáctideníku Zeit-Fragen (ze dne 11. června 2024) to byla v posledních letech největší mírová demonstrace v Evropě.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Neuvěřitelně tvrdý útok Evropské unie vůči Maďarsku

Komentáře IVK, 14. 6. 2024

Před několika dny skončily tzv. evropské volby neboli volby do Evropského parlamentu. Vzhledem k naprosté nehomogenitě evropské politické scény, vzhledem k nepřehlednému koktailu v Evropě kandidujících politických stran a v neposlední řadě vzhledem k naprosto matoucím názvům mnoha těchto stran, které svým názvem spíše klamou, než prozrazují, jaká jsou politická stanoviska jejich členů či spíše představitelů, hodnocení voleb je velmi ošidné. Každý si v nich nalézá to, co si přeje.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Glosa nejen předvolební

Komentáře IVK, 7. 6. 2024

Předvolební nervozita u nás narůstá. Přibývá podpásových úderů a zaplacených výroků a textů. Přibývá mediální manipulace. Přibývá nečekaných a neuvěřitelných argumentů. Udělal jsem na toto téma řadu rozhovorů a článků a za souhrnné považuji středeční stanovisko IVK. Tak jen několik dodatků.

celý článek »

IVK k nadcházejícím evropským volbám

Komentáře IVK, 5. 6. 2024

Jsme před volbami do Evropského parlamentu. Před volbami zdánlivě nepodstatnými, před volbami do instituce, kterou většina voličů nezná a o obsahu práce v ní mnoho neví, před volbami, které se v naší zemi nikdy netěšily významnému zájmu. Přesto jde o volby, které bychom neměli lehkovážně minout.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Přežili jsme slavení dvaceti let v EU, ale…

Komentáře IVK, 10. 5. 2024

To mé ale v nadpisu je více než důležité. Výročí dvaceti let v EU je už za námi, ale je smutné, že jsem – vedle povinných tanečků představitelů pětikoalice a aktivistických neziskovek – v této chvíli jako jeden z mála upozorňoval na plusy a mínusy našeho členství v Evropské unii. Zdůrazňoval jsem nemožnost vyseparování vlivu tohoto faktoru od dalších desítek současně působících vlivů, zejména od samotného „plynutí času“. Také se nedají oddělit pocity od faktů, ale platí anglické „perception is always right“ (pocity mají vždycky pravdu). Někoho nadchává, že jezdí pravidelně do Bruselu, jiný se cestě do Bruselu důsledně vyhýbá. Já jsem ten druhý.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Blíží se 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie

Komentáře IVK, 26. 4. 2024

Dvacet let je i není dlouhá doba, ale souboj o Evropskou unii a s Evropskou unií je pořád stejný. Když jsme v IVK přemýšleli, jak toto výročí – v našem pohledu nikoli oslavit, ale – důstojně připomenout, přišli jsme na několik nápadů.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Podceňovaná negativní stránka digitalizace

Komentáře IVK, 19. 4. 2024

Přiznám se, že jsem od počátku nedůvěřivý vůči všem automatizačním a digitalizačním tendencím moderní doby. Platí to už od sedmdesátých let, kdy jsem byl po vyhození z Akademie věd nucen pracovat v bance v tzv. Správě automatizace a mechanizace. Tenkrát to ještě byly pouhé začátky, ale mnoho věcí jsem si začínal uvědomovat už tehdy. V těchto dobách převažovala jednosměrná apoteóza – znova zdůrazňuji, že se tehdy říkalo – automatizace a nesmírně se podceňovala její odvrácená strana.

celý článek »

Páteční glosa IVK: 24 let starý projev v rakouské Wachau

Komentáře IVK, 5. 4. 2024

Zde, ve Wachau a ani na tomto setkání, jsem sice ještě nikdy nebyl, ale i tak jsem přesvědčen, že je letošní ročník tohoto Evropského fóra jiný, než byly všechny ročníky předcházející. Důvod k tomu je více méně zřejmý. Jak všichni víme, v uplynulém roce se v Rakousku konaly dlouho očekávané parlamentní volby. Ty – alespoň z mého pohledu – proběhly normálním způsobem (jako ostatně všechny volby předcházející). Voleb se zúčastnily politické strany s různými ideovými názory na svět, nicméně, strany v Rakousku tradiční, všem známé a dávno existující. Tyto strany se někomu z nás líbí více, někomu méně, někdo by je volil, jiný nevolil, ale v každém případě šlo o strany, jejichž nárok zúčastnit se demokratického volebního klání nikdo nikdy nezpochybnil. Ani v Rakousku samotném, ani v zahraničí.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Dá se v dnešní kakofonii hlasů říci ještě něco nového?

Komentáře IVK, 14. 2. 2024

Říci něco nového dnes už skoro možné není. Navíc skoro nikdo neposlouchá. Když vezmu do ruky glosy svých kolegů z IVK za poslední týden nebo dva, prakticky vše podstatné, co jsme říci chtěli, je v nich řečeno.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Někteří jsou ohledně eura nepoučitelní

Komentáře IVK, 9. 2. 2024

V listopadu 2022 jsem, v okamžité reakci na tehdejší vystoupení paní Pekarové Adamové na konferenci TOP 09, nazval svou páteční glosu „Nezahrávejme si s eurem“. Ta platí stále. Pořád vymýšlím nové argumenty, ale je to marné, lidé jako naše předsedkyně Poslanecké sněmovny a náš ministr pro Evropu nečtou. Argumenty neposlouchají. O argumenty jim nejde, jde jim jen o jejich politické kariéry. Proto zopakuji počáteční věty mé tehdejší glosy.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu