Klaus.cz


Hlavní strana » Komentáře IVK


Páteční glosa uprostřed horkého léta

Komentáře IVK, 19. 7. 2024

Původně jsem si myslel, že nastává okurková sezóna, v níž budou klíčovou událostí vysoké teploty a letní atmosféra. Myslel jsem proto, že budu tento týden psát např. o tom, že před 1960 lety vypukl v Římě ničivý požár, který vedl k tomu, že si císař Nero vyřídil své spory s křesťany. Nebo že budu psát o tom, že se tento týden dožívá sedmdesáti let Angela Merkelová, která – ač dlouhá léta největší politička Evropy či světa – fakticky zmizela ze světa. Nedůstojnost toho, jak se jí zbavila její CDU a vlastně celé Německo, je do očí bijící. V mnohém jsem s ní zásadně nesouhlasil, ale ona byla produktem a ztělesněním Německa, nikoli politikem, který by Německo svým originálním vůdcovským postojem zaváděl na scestí.

celý článek »

Středeční glosa IVK: Najednou je všude pravicový extrémismus

Komentáře IVK, 10. 7. 2024

Prožíváme politicky překotné období, i když se v podstatě nic zásadního nemění. Pokračujeme ve stejném stylu a směru. Evropské volby, parlamentní volby ve Velké Británii a Francii, založení frakce Patriotů v Evropském parlamentu, Orbánova mimořádná aktivita při předsednictví EU, mistrovství Evropy ve fotbale a slabý český výkon (slabý, ale adekvátní naší kvalitě a našemu odhodlání). Doma prožíváme spoustu nepříjemných věcí jako důsledek politické beznaděje Fialovy vládní koalice. A musím připomenout, že je Turek v Bruselu, ale Turci, naopak, nejsou v semifinále fotbalového mistrovství Evropy.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Evropské volby s odstupem dvou týdnů

Komentáře IVK, 28. 6. 2024

Rozpálené hlavy trochu vychladly, začínají dominovat jiná témata, v Evropské unii jde už dávno o něco jiného a nově zvolení poslanci Evropského parlamentu se musí připravit na to, že až do Bruselu konečně dojedou, bude už o všem dávno rozhodnuto. Přesto to, co se událo, za jistou rekapitulaci – abychom nezapomněli a abychom se poučili do budoucna – stojí.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Nechceme-li být zataženi do války, musíme ji zastavit

Komentáře IVK, 21. 6. 2024

Názory maďarského premiéra Viktora Orbána znám docela dobře. Dlouho ho sleduji, mám možnost s ním několikrát ročně mluvit, občas ho vidím a poslouchám na různých mezinárodních akcích, na kterých bývám stejně jako on přítomen. Teď jsem se přistihl, že jsem – v jistém chaosu před evropskými volbami – nesledoval jeho projev, který přednesl 1. června na velkém, minimálně půlmilionovém shromáždění v centru Budapešti. Naše média o této akci fakticky neinformovala. Podle švýcarského čtrnáctideníku Zeit-Fragen (ze dne 11. června 2024) to byla v posledních letech největší mírová demonstrace v Evropě.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Neuvěřitelně tvrdý útok Evropské unie vůči Maďarsku

Komentáře IVK, 14. 6. 2024

Před několika dny skončily tzv. evropské volby neboli volby do Evropského parlamentu. Vzhledem k naprosté nehomogenitě evropské politické scény, vzhledem k nepřehlednému koktailu v Evropě kandidujících politických stran a v neposlední řadě vzhledem k naprosto matoucím názvům mnoha těchto stran, které svým názvem spíše klamou, než prozrazují, jaká jsou politická stanoviska jejich členů či spíše představitelů, hodnocení voleb je velmi ošidné. Každý si v nich nalézá to, co si přeje.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Glosa nejen předvolební

Komentáře IVK, 7. 6. 2024

Předvolební nervozita u nás narůstá. Přibývá podpásových úderů a zaplacených výroků a textů. Přibývá mediální manipulace. Přibývá nečekaných a neuvěřitelných argumentů. Udělal jsem na toto téma řadu rozhovorů a článků a za souhrnné považuji středeční stanovisko IVK. Tak jen několik dodatků.

celý článek »

IVK k nadcházejícím evropským volbám

Komentáře IVK, 5. 6. 2024

Jsme před volbami do Evropského parlamentu. Před volbami zdánlivě nepodstatnými, před volbami do instituce, kterou většina voličů nezná a o obsahu práce v ní mnoho neví, před volbami, které se v naší zemi nikdy netěšily významnému zájmu. Přesto jde o volby, které bychom neměli lehkovážně minout.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Přežili jsme slavení dvaceti let v EU, ale…

Komentáře IVK, 10. 5. 2024

To mé ale v nadpisu je více než důležité. Výročí dvaceti let v EU je už za námi, ale je smutné, že jsem – vedle povinných tanečků představitelů pětikoalice a aktivistických neziskovek – v této chvíli jako jeden z mála upozorňoval na plusy a mínusy našeho členství v Evropské unii. Zdůrazňoval jsem nemožnost vyseparování vlivu tohoto faktoru od dalších desítek současně působících vlivů, zejména od samotného „plynutí času“. Také se nedají oddělit pocity od faktů, ale platí anglické „perception is always right“ (pocity mají vždycky pravdu). Někoho nadchává, že jezdí pravidelně do Bruselu, jiný se cestě do Bruselu důsledně vyhýbá. Já jsem ten druhý.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Blíží se 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie

Komentáře IVK, 26. 4. 2024

Dvacet let je i není dlouhá doba, ale souboj o Evropskou unii a s Evropskou unií je pořád stejný. Když jsme v IVK přemýšleli, jak toto výročí – v našem pohledu nikoli oslavit, ale – důstojně připomenout, přišli jsme na několik nápadů.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Podceňovaná negativní stránka digitalizace

Komentáře IVK, 19. 4. 2024

Přiznám se, že jsem od počátku nedůvěřivý vůči všem automatizačním a digitalizačním tendencím moderní doby. Platí to už od sedmdesátých let, kdy jsem byl po vyhození z Akademie věd nucen pracovat v bance v tzv. Správě automatizace a mechanizace. Tenkrát to ještě byly pouhé začátky, ale mnoho věcí jsem si začínal uvědomovat už tehdy. V těchto dobách převažovala jednosměrná apoteóza – znova zdůrazňuji, že se tehdy říkalo – automatizace a nesmírně se podceňovala její odvrácená strana.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu