Klaus.cz


Hlavní strana » Komentáře IVK


Páteční glosa: Dnes opravdu jen několik osobních poznámek

Komentáře IVK, 31. 3. 2023

Nemohu nezačít tím, že jsem poslední dva dny prožil v Bratislavě, kde jsem měl celou řadu setkání, rozhovorů, vystoupení, projevů. Za 28 hodin strávených v Bratislavě jsem asi osm držel v ruce mikrofon. Bylo to docela náročné. Netroufám si říci nic zobecňujícího o Slovensku, ale lidé, se kterými jsem se setkával, a nebylo jich málo, na mne udělali velmi dobrý dojem. Přesvědčili mne o tom, že je život – i politický a intelektuální – na Slovensku daleko bohatší a různorodější, než jaký dojem člověk získává z médií. Hlavně mne přesvědčili o tom, že toho o nás vědí neskonale více, než my o nich.

celý článek »

Páteční glosa: Tentokráte převážně z Turecka

Komentáře IVK, 17. 3. 2023

Podivný chaos a neklid v České republice je užitečné alespoň na krátkou chvíli opustit. Výroků kolem prezidentské volby, valorizace důchodů a demonstrace na Václavském náměstí, výroků vyhrocených, zdramatizovaných, proto zjednodušených a jednostranných, bylo až moc.

celý článek »

Páteční glosa: Dokonáno jest

Komentáře IVK, 10. 3. 2023

V posledních dnech a zejména hodinách už jsme toho namluvili ve sdělovacích prostředcích o změně hlavy státu tolik, že už by bylo načase věnovat se něčemu jinému. Neboť toho „jiného“, co velmi akutně potřebuje u nás nějaký zásah – jak v myšlenkové rovině, tak v rozhodnutích vlády – je už strašně moc.

celý článek »

Páteční glosa: Válka, zemětřesení, blížící se nové prezidentování a souboj o důchody

Komentáře IVK, 3. 3. 2023

Války a katastrofy jsou dnes každodenní mediální zprávou. Už si na to, nedávno ještě zcela nepředstavitelné, pomalu zvykáme. V posledním čísle švýcarského čtrnáctideníku Zeit-Fragen mne zaujal článek s názvem „Ztracení v Sýrii“. Proč toto zmiňuji? O Turecku se mluví a pomáhá se mu, o Sýrii se mlčí a nepomáhá se jí. Vysvětlení je prosté. Sýrie je přece pod mezinárodními sankcemi a tady soucit a solidarita mizí. Německá ministryně vnitra řekla „stojíme na straně Turecka“ a její kolegyně, ministryně zahraničí, dodala, že „lidé v Sýrii, pod Asadovým režimem, nemohou očekávat pomoc“.

celý článek »

Páteční glosa IVK: První Pavlova cesta mimo Prahu, velký krok k likvidaci automobilismu a boj o zvýšení důchodů

Komentáře IVK, 16. 2. 2023

Náš zvolený, ale ještě neinaugurovaný prezident, v američtině president elect, předvádí mimořádnou nedočkavost. Exemplárním příkladem toho je jeho cesta do Karlovarského kraje. Je však dobře, že se setkal s tím, že ne všichni lidé vidí svět jako pražská bublina. Nevěděl to předtím? (Dnes se budeme míjet v Mnichově u příležitosti velké Security Conference, ale on bude asi v jiných sálech než já.) Evropský parlament schválil nulové emise z aut (v roce 2035) a zároveň od roku 2025 připravuje zavedení nové emisní normy tzv. Euro 7/VII, která bude znamenat strašlivé zkomplikování automobilismu a výroby aut. Odváží se Česká republika protestovat? Odborníci mají tisíce námitek, ale vláda to neslyší.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Každý den je něco nového, většinou nikoli dobrého

Komentáře IVK, 10. 2. 2023

Český statistický úřad nám dnes ráno sdělil, že po lednovém inflačním skoku o 6 % vzrostla celoroční inflace na velmi nepříjemných 17,5 %. Nebylo to žádné překvapení. Někteří víme, že inflace trvá a trvat bude. Včera nám ČSÚ přinesl jinou, nikoli negativní zprávu, že se úmrtnost vrátila na předcovidovou úroveň a že se tzv. „naděje na dožití“ zvýšila, dokonce na úroveň – muži 76,1 roků, ženy 82,0 roků – jako v roce 2018.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Po volbách opět k realitě

Komentáře IVK, 3. 2. 2023

 Svou minulou páteční glosu jsem končil větami: „už bychom se konečně měli zabývat i jinými věcmi než prezidentskou volbou, teď se snad dostaneme k diskusi o nefungování vlády“. Musím na tyto věty navázat. Tento týden byla znovuotevřena debata o naší ekonomice. I když se ukázalo, že naše ekonomika v loňském roce vzrostla o 2,5 %, je to sice růst, ale je to růst oproti velikému předcházejícímu pádu. V žádném případě jsme se ještě nepřiblížili úrovni našeho HDP v roce 2019. Opakuje se bohužel minulá zkušenost.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Těsně před prezidentskou volbou

Komentáře IVK, 27. 1. 2023

V pátek ráno už nemá smysl mluvit o kandidátech, kteří se dostali do finálového druhého kola, i když míra naší informovanosti o nich není rovnocenná. S jedním nějakou politickou zkušenost máme, s druhým nikoli. Spíše bych chtěl říci několik slov o těch, kteří je dnes fanaticky prosazují. Tak trochu si s kandidáty volíme i je. Na jedné televizní debatě seděla mezi podporovateli Petra Pavla herečka Holubová a měla na sobě tričko s obrazem Václava Havla a kšiltovku s generálem. Moc jí to slušelo. 

celý článek »

Páteční glosa IVK: Poločas voleb a jejich výpověď o naší době

Komentáře IVK, 20. 1. 2023

Jsme právě v poločase prezidentských voleb, jejichž obsah je zásadně ovlivněn přechodem na přímou volbu prezidenta. V nepřímé volbě kandidují nejen jedinci vybraní politickými stranami, ale v podstatě i tyto strany a jejich programy. Přímá volba tuto tolik potřebnou vazbu narušila, vedla k sebevybírání se kandidátů a k alibistickému chování politických stran. Výsledek prvního kola tomu odpovídá. Standardní politická argumentace vymizela. Vítězí následná interpretace, že šlo o souboj dobra se zlem, demokracie s populismem, a ve zcela absurdní interpretaci některých extrémních komentátorů dokonce o souboj Západu s Východem.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Pár hodin před prezidentskými volbami

Komentáře IVK, 13. 1. 2023

Dnes u nás začínají volby již čtvrtého prezidenta naší polistopadové republiky. Zdá se, že už o nich bylo řečeno všechno, a že už téměř všechno o sobě řekli i všichni nabízející se kandidáti. Dvě věci však chybí. Nesnažili se vysvětlit, jakým řízením osudu se do vybrané skupiny možných budoucích prezidentů dostali. Šlo totiž o sebevýběr kandidátů a za nimi stojících mediálních agentur. A mnohá témata zůstala tabu. V mnoha ohledech ta nejdůležitější.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu