Klaus.cz


Hlavní strana » Komentáře IVK


Páteční glosa: Malé historické ohlédnutí se, jen 70 let

Komentáře IVK, 26. 5. 2023

Historická výročí jsou, a by být měla, příležitostí k zamyšlení se. Tento týden si např. připomínáme 100 let od chvíle, kdy se narodil jeden z velikánů světové politiky Henry Kissinger (mé zamyšlení se nad tímto výročím je k přečtení zde a k poslouchání zde). Kissingerova dnešní nová aktuálnost je dána jeho nedávnými výroky k válce na Ukrajině, které jsou v souladu s politicky nekorektními názory mnoha z nás. V neděli to také bude 70 let, kdy Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay vystoupili jako první na Mount Everest. Teď tam vystoupí kdekdo, zrovna jsem četl, že tam vylezla zubařka z Přeštic. A nikdo ji neoslavuje. Tehdy – jak si i já dobře vzpomínám – to byla historická událost.

celý článek »

Proč IVK právě teď připomíná Henry Kissingera?

Komentáře IVK, 25. 5. 2023

Dne 27. května 2023 stoletý Henry Kissinger je mimo veškerou pochybnost mimořádnou osobností světové politiky (ale i akademické sféry a sféry poradcování). Byli jsme obdarováni tím, že jsme někteří měli šanci se s ním opakovaně setkávat. V době po pádu komunismu – i když jeho nejslavnější éra byla již o dvě desetiletí dříve v sedmdesátých letech (viz příspěvek Jiřího Weigla v tomto sborníku) – byl natolik aktivní, že se s ním člověk mého typu setkával poměrně často. U nás v Praze, ale daleko častěji v cizině.

celý článek »

Páteční glosa: Byl post-balíčkový týden lepší než ten balíčkový?

Komentáře IVK, 19. 5. 2023

Že „ozdravný balíček“ Fialy a Stanjury – byť snad mírně sníží deficit státního rozpočtu – není tím, co naše země potřebuje, si myslí téměř každý, kdo u nás o těchto věcech ještě vážně přemýšlí. Udělal jsem na toto téma řadu rozhovorů a článků, jejichž argumenty teď nebudu opakovat. Kritika moje a naše, to znamená texty J. Weigla, I. Strejčka, L. Jakla, se nepohybuje v prostoru politických argumentů. Jde nám o podstatu věci. A v tom jsme s Fialou a jeho pětikoalicí – za kterou se premiér stejně jen schovává – v naprostém rozporu.

celý článek »

Páteční glosa: Poněkud teatrální, ale o to rozpačitější tisková konference vlády

Komentáře IVK, 12. 5. 2023

Dnes uplynulo 19 měsíců a dva dny od parlamentních voleb v říjnu 2021, které vyhrála dnešní pětikoalice. To představuje 40 % celkové délky volebního období, které má tato koalice k dispozici. Víme dobře, že už se toho v posledním roce před volbami moc neudělá, takže jsme zhruba v polovině vážně míněného volebního období.

celý článek »

Páteční glosa: Dvě spolu zdánlivě nesouvisející témata – uhlíková daň a Ukrajina

Komentáře IVK, 28. 4. 2023

Začátkem týdne schválila Evropská unie další balíček zelené legislativy, kterou v našich glosách už ve středu komentoval kolega Šebesta. S jeho hodnocením souhlasím. Vedle zpoplatnění emisí z vytápění budov a emisí ze silniční dopravy a vedle zrušení bezplatnosti emisních povolenek (těchto moderních „odpustků“ zeleného náboženství) dochází i k záměru na zavedení tzv. uhlíkového cla.

celý článek »

Páteční glosa: Takový normální páteční pocit beznaděje

Komentáře IVK, 21. 4. 2023

Vím, že bude název mé dnešní glosy označován za projev mého bezmezného optimismu ohledně budoucnosti lidstva, nebo přesněji, ohledně budoucnosti Západu. Vlastně bych neměl ironizovat a mít pocit úplně jiný. Je totiž první skutečný jarní den, shodou okolností přesně měsíc po nominálním, kalendářním prvním jarním dnu. To bude asi způsobeno tím globálním oteplováním. Nebo nevím, možná to apologeti doktríny lidmi způsobeného globálního oteplování vysvětlí jinak. A řeknou nám, že je počasí něco jiného než klima. To já samozřejmě vím, ale tito zelení lidé dnes a denně prozrazují, že to nevědí oni. Současné výkyvy počasí jsou podle klimatologické vědy zcela v souladu s historickou zkušeností. Oni říkají, že nikoli.

celý článek »

Páteční glosa: Pánové Stanjura a Fiala se prozradili

Komentáře IVK, 14. 4. 2023

Už řadu let burcuji veřejnost (a nejsem sám) argumenty o neudržitelnosti obřích deficitů státního rozpočtu. Nechápu a nechápeme, že s tím vlády (a zejména vláda současná) nic nedělají. Vysvětlovali jsme si to tím, že v ní nejsou ekonomové, a že ji proto tyto věci bytostně nepálí. Na rozdíl od nás. Asi jsme naivně předpokládali, že tato vláda, zejména její klíčová složka ODS, přes všechny opakovaně vysílané opačné signály stále ještě zastává pravicový názor, který je založen na tom, že má být co nejméně státu a co nejvíce prostoru pro rozhodování svobodného občana. Tento předpoklad nemůže znamenat nic jiného, než že jsme si – přes všechnu naši kritiku (a občasné naprosté zoufání si) – mysleli, že v dnešní ODS alespoň slabý plamínek pravicovosti zůstal. Mýlili jsme se.

celý článek »

Páteční glosa: Mimořádné britské ztráty – jedna před deseti lety, druhá teď

Komentáře IVK, 7. 4. 2023

Už dlouho jsem zamýšlel napsat před velikonočními svátky glosu nikoliv o české politice, ale o Velké Británii. Před deseti lety (8. dubna 2013) totiž zemřela legendární britská premiérka Margaret Thatcherová. Tím teď ale bohužel začínat nemohu. V pondělí 3. dubna 2023 zemřel její ministr financí, další z nezapomenutelných tváří britské novodobé politiky, Nigel Lawson.  Zůstává po nich strašlivá mezera, těžko někým vyplnitelná.

celý článek »

Páteční glosa: Dnes opravdu jen několik osobních poznámek

Komentáře IVK, 31. 3. 2023

Nemohu nezačít tím, že jsem poslední dva dny prožil v Bratislavě, kde jsem měl celou řadu setkání, rozhovorů, vystoupení, projevů. Za 28 hodin strávených v Bratislavě jsem asi osm držel v ruce mikrofon. Bylo to docela náročné. Netroufám si říci nic zobecňujícího o Slovensku, ale lidé, se kterými jsem se setkával, a nebylo jich málo, na mne udělali velmi dobrý dojem. Přesvědčili mne o tom, že je život – i politický a intelektuální – na Slovensku daleko bohatší a různorodější, než jaký dojem člověk získává z médií. Hlavně mne přesvědčili o tom, že toho o nás vědí neskonale více, než my o nich.

celý článek »

Páteční glosa: Tentokráte převážně z Turecka

Komentáře IVK, 17. 3. 2023

Podivný chaos a neklid v České republice je užitečné alespoň na krátkou chvíli opustit. Výroků kolem prezidentské volby, valorizace důchodů a demonstrace na Václavském náměstí, výroků vyhrocených, zdramatizovaných, proto zjednodušených a jednostranných, bylo až moc.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu