Klaus.cz


Hlavní strana » Komentáře IVK


Glosa IVK ke dni 23. 5.: Naučme se žít s vlastní historií

Komentáře IVK, 23. 5. 2022

Bývalý premiér Jiří Paroubek v pondělních Lidových novinách v článku „Kdo jsou čeští vojevůdci…“ emotivně protestuje proti snahám obnovit na malostranském náměstí v Praze pomník maršála Radeckého, který na tom místě stával za dob monarchie. Nazývá starého vojevůdce „rakouským kondotiérem“, jehož vojenská vítězství prý neměla pro Čechy žádný význam, poukazuje na protirakouský étos První republiky a tvrdí, že téměř čtyři století „existence Čechů v habsburské monarchii bylo pro historii národa něčím cizorodým a nepatřičným.“.

celý článek »

Úterní glosa IVK: Ukrajinské okno příležitosti (Ivo Strejček)

Komentáře IVK, 17. 5. 2022

Finsko a Švédsko oficiálně požádají o vstup do NATO, informuje většina dnešních českých médií. Není to rozhodnutí překvapující. Představitelé obou severských států shodně zdůvodňují své rozhodnutí obavami o národní bezpečnost v době ruské agrese na Ukrajině. Fakticky je však ruská hrozba pouze vhodným okamžikem a záminkou, jak překonat historickou zátěž švédské a finské neutrality a formalizovat letitý, více než těsný, vztah k NATO.

celý článek »

Pondělní Glosa IVK: Quod licet Iovi, non licet bovi (Jiří Weigl)

Komentáře IVK, 16. 5. 2022

Média v uplynulých dnech informovala o studii WHO, která dokumentuje tragické srovnání výsledků proticovidové politiky u nás a ve srovnatelně velkém Švédsku, které na rozdíl od nás nepraktikovalo lockdowny, nechalo otevřené školy a restaurace a nenutilo obyvatele dusit se pod respirátory. Přesto v této zemi došlo pouze k 56 úmrtím na 100 000 obyvatel, která byla nad obvyklý průměr, u nás to bylo 173. Švédsko dva covidové roky žilo, my je ztratili. 

celý článek »

Páteční Glosa IVK: Izraelsko-palestinské Pražské jaro a Jurečkovo právo na homeoffice (Václav Klaus)

Komentáře IVK, 13. 5. 2022

Včera se konal zahajovací koncert 77. ročníku Pražského jara. Tradičně byla uvedena Smetanova Má vlast. Byl jsem na tomto koncertu nejméně dvacetkrát, několikrát to znělo trochu zvláštně. Nejsem hudebním kritikem, ale nemohl jsem si toho nevšimnout.

celý článek »

Středeční Glosa IVK: Nastal čas ukončit silácké řeči o válce (Petr Macinka)

Komentáře IVK, 11. 5. 2022

Českou republiku navštívil Bulharský prezident Radev. Prezident země, která má podobně jako Polsko zastavené dodávky plynu z Ruska. Dala by se od něj proto očekávat ostrá protiruská rétorika, která by při návštěvě naší země – v siláckých výrocích před všemi ostatními jasně vynikající – určitě padla na úrodnou půdu. Místo toho jsme ale slyšeli pragmaticky hovořícího politika, který si velmi dobře uvědomuje složitost situace i hluboký rozměr tragédie, jaká by jeho zemi potkala, kdyby si – k výpadku dodávek plynu – navíc ještě sama odhlasovala i konec ruské ropy,...

celý článek »

Úterní Glosa IVK: Divný 9. květen, nejdražší plyn a naivní ochrana protikorupčního "práskačství" (Jiří Weigl)

Komentáře IVK, 10. 5. 2022

Divný 9. květen na Rudém náměstí v čase divné války, tak lze charakterizovat oslavy státního svátku v Moskvě, od nichž si světová veřejnost slibovala nějaký významný, či dokonce zásadní posun situace.  Nestalo se však nic zvláštního. 

celý článek »

Pondělní Glosa IVK: Politicky ukvapená rozhodnutí Bruselu nejsou v národním zájmu ČR (Ivo Strejček)

Komentáře IVK, 9. 5. 2022

Pondělku oprávněně dominují zprávy informující o jednání členských států EU na uvalení „rychlého“ embarga na dovoz ruské ropy. Takové rozhodnutí musí být přijato jednomyslně a k jednomyslnosti „odstřihnout se“ od ruské ropy jednání zřejmě nepovedou.

celý článek »

Výjimečná nebezpečnost války na Ukrajině

Komentáře IVK, 2. 3. 2022

Již téměř týden trvající válka na Ukrajině je nejvážnější politickou krizí ve světě od konce druhé světové války. V důsledku ruské agrese dochází k nezměrným lidským tragédiím, ke zmařeným lidským životům, k trpkým osudům statisíců uprchlíků, ke zničení celé země. Takových tragických konfliktů svět sice již zažil nemálo, ale výjimečná nebezpečnost války na Ukrajině spočívá v tom, že přibližuje možnost přímého střetu jaderných mocností – Ruska a členů NATO. ...

celý článek »

Slova IVK o Ukrajině po osmi letech stále platí

Komentáře IVK, 21. 2. 2022

Před osmi lety na kyjevském Majdanu vyvrcholily události, jež svržením demokraticky zvoleného prezidenta odstartovaly dodnes trvající krizi Ukrajiny, která přinesla výrazné zhoršení mezinárodní situace a Ukrajině samotné prohloubení společenského a hospodářského rozvratu, konflikt s Ruskem, ztrátu Krymu, občanskou válku v Donbasu s 15 000 oběťmi a trvalou politickou nestabilitu. IVK na tento neblahý vývoj reagoval řadou článků a vystoupení, v nichž upozorňoval na jeho příčiny i vzniklá rizika...

celý článek »

IVK pro MF Dnes k 25. výročí Česko-německé deklarace: Most přes minulost bez omluvných gest

Komentáře IVK, 21. 1. 2022

Před 25 lety, 21. ledna 1997 podepsali předseda vlády ČR Václav Klaus a spolkový kancléř SRN Helmut Kohl v Praze významný dokument – Česko německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji, která vztahy České republiky a Německa obrátila od tragické minulosti k perspektivnější budoucnosti. Čtvrt století, které od té dob uběhlo, prokázalo, že to byl krok potřebný a správný. Česko-německé vztahy se přeorientovaly od sporů o minulost k rozvíjení všestranného partnerství a široké spolupráci, což je jediná cesta, která může v čase překonat nástrahy minulosti.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu