Klaus.cz


Hlavní strana » Komentáře IVK


Páteční glosa IVK: Po volbách opět k realitě

Komentáře IVK, 3. 2. 2023

 Svou minulou páteční glosu jsem končil větami: „už bychom se konečně měli zabývat i jinými věcmi než prezidentskou volbou, teď se snad dostaneme k diskusi o nefungování vlády“. Musím na tyto věty navázat. Tento týden byla znovuotevřena debata o naší ekonomice. I když se ukázalo, že naše ekonomika v loňském roce vzrostla o 2,5 %, je to sice růst, ale je to růst oproti velikému předcházejícímu pádu. V žádném případě jsme se ještě nepřiblížili úrovni našeho HDP v roce 2019. Opakuje se bohužel minulá zkušenost.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Těsně před prezidentskou volbou

Komentáře IVK, 27. 1. 2023

V pátek ráno už nemá smysl mluvit o kandidátech, kteří se dostali do finálového druhého kola, i když míra naší informovanosti o nich není rovnocenná. S jedním nějakou politickou zkušenost máme, s druhým nikoli. Spíše bych chtěl říci několik slov o těch, kteří je dnes fanaticky prosazují. Tak trochu si s kandidáty volíme i je. Na jedné televizní debatě seděla mezi podporovateli Petra Pavla herečka Holubová a měla na sobě tričko s obrazem Václava Havla a kšiltovku s generálem. Moc jí to slušelo. 

celý článek »

Páteční glosa IVK: Poločas voleb a jejich výpověď o naší době

Komentáře IVK, 20. 1. 2023

Jsme právě v poločase prezidentských voleb, jejichž obsah je zásadně ovlivněn přechodem na přímou volbu prezidenta. V nepřímé volbě kandidují nejen jedinci vybraní politickými stranami, ale v podstatě i tyto strany a jejich programy. Přímá volba tuto tolik potřebnou vazbu narušila, vedla k sebevybírání se kandidátů a k alibistickému chování politických stran. Výsledek prvního kola tomu odpovídá. Standardní politická argumentace vymizela. Vítězí následná interpretace, že šlo o souboj dobra se zlem, demokracie s populismem, a ve zcela absurdní interpretaci některých extrémních komentátorů dokonce o souboj Západu s Východem.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Pár hodin před prezidentskými volbami

Komentáře IVK, 13. 1. 2023

Dnes u nás začínají volby již čtvrtého prezidenta naší polistopadové republiky. Zdá se, že už o nich bylo řečeno všechno, a že už téměř všechno o sobě řekli i všichni nabízející se kandidáti. Dvě věci však chybí. Nesnažili se vysvětlit, jakým řízením osudu se do vybrané skupiny možných budoucích prezidentů dostali. Šlo totiž o sebevýběr kandidátů a za nimi stojících mediálních agentur. A mnohá témata zůstala tabu. V mnoha ohledech ta nejdůležitější.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Trochu smutný průběh pohřbu Benedikta XVI.

Komentáře IVK, 6. 1. 2023

Pro mne, a jistě i pro řadu dalších z nás, byl nejpodstatnější událostí tohoto týdne čtvrteční pohřeb papeže Benedikta XVI. v Římě. Hned po oznámení jeho smrti jsem jeho odchod označil za obrovskou ztrátu. Dodal jsem, že byl „posledním z velikánů 20. století, který bojoval za staré dobré hodnoty“ a že pro mne byl „hlavním symbolem souboje normálního světa s moderním pokrokářstvím“. Řekl jsem ještě, že tím „končí jedna etapa vývoje lidské společnosti“.

celý článek »

Páteční glosa IVK: glosa nebo spíše bilancování

Komentáře IVK, 30. 12. 2022

Občas říkám svým kolegům z IVK, kteří se se mnou střídají v psaní těchto našich každodenních glos, že nenapsali glosu, tedy krátký komentář k nějaké aktuální události nebo výroku, ale že napsali článek, který by mohl být publikován v kterýkoli den posledních týdnů či měsíců. Přiznám se, že se mnou bohužel většinou nesouhlasí.

celý článek »

Předštědrodenní páteční glosa IVK

Komentáře IVK, 23. 12. 2022

Dnes by se možná hodilo i touto glosou přispět k vytváření velebné a poklidné vánoční atmosféry a nikoho nepošťuchovat. Ale to by nebyla glosa. K pěkné předvánoční atmosféře se pokouším přispět svým štědrodenním komentářem na rádiu Frekvence 1.

celý článek »

Páteční glosa IVK, která kvůli sněhu stejně zapadne

Komentáře IVK, 16. 12. 2022

Tento týden začal zprávou, že inflace u nás zase zrychlila. Fiktivní pozitivum tohoto sdělení vychází z toho, že v minulém měsíci inflace u nás naopak výrazně zpomalila. Obojí je nepravda. Inflace je pořád stejná, resp. v žádném případě neklesá. Co se mění, je naším statistickým úřadem vypočítávaný index spotřebitelských cen. V říjnu do něj byl započten státem vyplácený „úsporný tarif na energie“. Manipulace státu s cenami však s inflací nemá nic společného. Pořád to nechceme pochopit? Za komunismu, kdy se s cenami manipulovalo naprosto nemilosrdně, byla také inflace, ale neprojevovala se v cenovém indexu. Proto jsme my, ekonomové, mluvili o tzv. potlačené (repressed) inflaci. Nehrajme si na umělé potlačování inflace. To je „potlačován“ pouze cenový index.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Nikoliv klidný adventní týden

Komentáře IVK, 9. 12. 2022

Klidný být nemůže. Je sice možné vypnout všechny komunikační zdroje a dnešní svět nevnímat, i to je jistě jedna možná cesta, ale klidný člověk být nemůže a nesmí. Alespoň pro mne – a pěkně to vyjádřil ve své středeční glose náš mladý kolega Filip Šebesta – začal tento týden vpádem tzv. krampusáků z Rakouska a Bavorska do našich končin, kteří začínají nahrazovat naše staré dobré, české čerty. Nestačil import Dědy Mráze v jedné éře, Santa Clause v éře druhé, progresivistická éra třetí chce krampusáky. Vždy je někdo „oslněn“ něčím cizím, a proto a priori lepším.

celý článek »

Středeční glosa IVK: Vlídný český čert, rakouský krampus, naše sebevědomí a módní trendy (Filip Šebesta)

Komentáře IVK, 7. 12. 2022

V dětství jsem měl starou knihu Josef Lada Dětem s Ladovými obrázky doplněnými říkankami. Někde uprostřed byla dvoustránka s čerty. Vždy jsem se ji bál nalistovat a přesně jsem věděl, když se blížila a jaké obrázky jí předchází. Snažil jsem se jí vyhnout, ale stejně ji nakonec nalistoval. Byli to vlídní čeští ladovští čerti a relativně přívětivé peklo, kde čerti jen „ve dne v noci přikládají a pěkně sedí v teple“. V dnešní energeticky napjaté době skoro příjemná představa.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu