Klaus.cz


Hlavní strana » Komentáře IVK


Páteční glosa IVK: Oteplilo se, ale zůstane teplo i po volbách?

Komentáře IVK, 23. 9. 2022

Nečekaně chladné zářijové počasí, které nastalo i přes údajně nepřežitelné globální oteplování, vyvolalo v celé naší zemi něco jako onu pověstnou Havlovu „blbou náladu“. I já jsem tomu propadl. Najednou bylo jak v domech, tak na mnoha pracovištích hůř než venku. Pak neviditelní vládcové našich nálad začali topit, a – světe div se – hned začalo být všechno radostnější. Tak málo nám stačí.

celý článek »

Úterní glosa IVK: Kdo chce psa bít (Ivo Strejček)

Komentáře IVK, 20. 9. 2022

Tak si to shrňme! Kdykoliv Brusel spílal Maďarsku, bylo to pořád dokola: kvůli údajnému nedodržování pravidel právního státu, kvůli ovlivňování médií, za údajné potlačování svobody slova, kvůli údajnému omezování činnosti nevládních organizací a akademických svobod či omezování činnosti politické opozice. Prostě za nedodržování „evropských hodnot“, které „hlídá“ eurokomisařka Jourová, bývalá tajemnice Městského úřadu v Třebíči. O tom, že se nic takového v Maďarsku asi neděje, svědčí nezpochybnitelná a dlouhodobá podpora Orbána maďarskými voliči. Bruselu šlo vždy výhradně o hledání vhodné „hole, kterou lze Orbána bít“ proto, že maďarský premiér rozhodně a neoblomně nadřazuje obhajobu maďarských zájmů zájmům Bruselu. Čím více byl Orbán Bruselem bit, tím větší podpoře u svých voličů se těšil.

celý článek »

Pondělní glosa IVK: Palec dolů (Jiří Weigl)

Komentáře IVK, 19. 9. 2022

Včerejší televizní projev premiéra Fialy k národu potvrdil jak svou formou, tak obsahem, že se poměry u nás nevyvíjejí dobrým směrem.

Hlavní média, především ta veřejnoprávní, umožňují premiérovi komunikovat s veřejností imperátorským stylem – nikým nepřerušovanými sólo monology, což nebylo nikdy umožněno nikomu z jeho polistopadových předchůdců. Myslím, že to není v důsledku nátlaku premiéra a vlády na hlavní média. Je to projev totálního propadnutí politickému aktivismu ze strany médií, která na kritický odstup od moci a svou nezávislost zcela rezignovala a vědomě a přímo se aktivně účastní politického boje.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Že jsme v hluboké krizi, pořád není bráno vážně

Komentáře IVK, 16. 9. 2022

Že jsme v hluboké krizi, začíná být jasné většině lidí. Při mé úterní návštěvě Brna jsem si ověřil, že to tak vnímají i středoškoláci, i představitelé byznysu, i občané na veřejném mítinku. Začínají si uvědomovat, že to chce „vyhrnout si rukávy“ a pustit se do práce. Zapomenout na nějaké modernistické, progresivistické, postdemokratické postoje. Něco zásadního se změnilo a naše chování je tomu třeba přizpůsobit.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Od královny Alžběty k polskému Davosu v Karpaczi

Komentáře IVK, 9. 9. 2022

Královna Alžběta II. se zdála být nesmrtelná, považovali jsme ji všichni – milovníci monarchie i její zarputilí odpůrci – za konstantu našich životů. Měl jsem tu čest se s ní několikrát setkat – v Praze, opakovaně v Londýně, jednou i v Normandii při oslavě 50. výročí ukončení 2. světové války. Vždy byla „svá“, za všech okolností si udržovala svou noblesu, a já bych řekl, i svou sebejistotu. Jestli si někdo myslí, že byla v každém detailu „naváděna“ svými rádci (jak si to celé generace, které viděly Šíleně smutnou princeznu, u nás představují), pak se strašně mýlí.

celý článek »

Úterní glosa IVK: Síla uražených, ponížených a opuštěných (Ivo Strejček)

Komentáře IVK, 6. 9. 2022

Dnes nemohu jen glosu. 

Hodnotit motivy demonstrujících v sobotu 3. září na Václavském náměstí v Praze lze různě. Suverénně nejstupidnější hodnocení si však vybral premiér Petr Fiala. Prohlásil o organizátorech akce i vystupujících, že jsou to „síly hlásící se k proruské orientaci“, že jsou „ruskou pátou kolonou v Čechách“. Tím současně naznačil, že onen téměř stotisícový dav účastníků demonstrace jsou jen hlupáci, kteří „proruským agentům“ sedli na lep.

celý článek »

Pondělní glosa IVK: O demonstraci, protektorátu a inkognito premiérovi (Jiří Weigl)

Komentáře IVK, 5. 9. 2022

Sobotní velká demonstrace na Václavském náměstí, která jako špička ledovce poodhalila obří rozsah nespokojenosti a pocitu ohrožení v české společnosti, je stále na politické a mediální scéně předmětem úvah a komentářů. Ty mainstreamové většinou nacházejí milosrdné vysvětlení, že příčinou nespokojenosti je špatná komunikace vlády. Prý by premiér a jeho kolegové měli situaci a své kroky občanům lépe vysvětlovat.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Naléhavých témat je moc, Sněmovna proto už 22 hodin jedná

Komentáře IVK, 2. 9. 2022

Stále častěji se setkávám s tím, že lidé nevědí, kdy mluvím vážně a kdy ne. Nadpis mé dnešní glosy myslím vážně. Sněmovna jedná od včerejšího podvečera i teď, kdy v pátečním dopoledni píšu tuto glosu. Nadsázkou je jenom slovo „jedná“. Sněmovna neřeší žádný věcný problém, ač jich máme nekonečně moc, a některé neřešitelné, Sněmovna se hádá o vyslovení nedůvěry Fialově vládě, ač je jasné, že k vyslovení nedůvěry nedojde. Pětikoalice má dostatečnou většinu (jestli někdo nezaspí).

celý článek »

Prohlášení IVK ze dne 29. srpna 2022: Odmítáme vládní recepty na řešení energetické krize

Komentáře IVK, 29. 8. 2022

Po měsících nečinnosti a podceňování naléhavosti problému vláda pod tlakem veřejnosti přichází – v rozporu se svými vlastními dřívějšími proklamacemi – s návrhem na zastropování cen energií.

Vládní recepty považujeme za neúčinné a nebezpečné. Neúčinné proto, že neřeší příčinu exploze cen energií, a nebezpečné proto, že rozvrátí systém dodávek energií jak pro domácnosti, tak i pro podniky a pro instituce jako jsou školy, nemocnice, úřady a tisíce dalších. 

celý článek »

Páteční glosa IVK: Nejen o Zemi živitelce

Komentáře IVK, 26. 8. 2022

Původně jsem předpokládal, že se v dnešní glose podělím se svými zážitky z každoročního setkání zemědělců a veřejnosti na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. A že touto formou přetisknu svůj proslov ze zahájení výstavy. Mé krátké vystoupení – mezi devíti řečníky – je ale k přečtení na mých webových stránkách (www.klaus.cz). Největší pozornost z něho vzbudil můj výrok, že za zvyšování cen potravin nemohou zemědělci. Neřekl jsem to kvůli tomu, aby mi bylo zatleskáno, ale proto, že je to pravda. I ceny potravin jsou obětí inflace.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu