Klaus.cz


Hlavní strana » Komentáře IVK


Páteční glosa IVK: Stále znovu o státním rozpočtu

Komentáře IVK, 22. 9. 2023

Jednou z našich domácích aktualit je příprava státního rozpočtu na rok 2024. Už jsme toho o tom v našem institutu napsali hodně, nechci se opakovat, ale vím, že jeopakování nutné. Někteří žádné argumenty však slyšet nechtějí. Prodloužení naší čtyřleté éry Babiše a Fialy – 2020 až 2023 – deficitů státního rozpočtu kolem 300 miliard korun ročně i na rok 2024 je zprávou samozřejmě velmi varovnou. 

celý článek »

IVK za profesorem Kamilem Janáčkem

Komentáře IVK, 20. 9. 2023

Dne 20. září 2023 zastihla kolektiv IVK velmi smutná zpráva o náhlém úmrtí našeho dlouholetého spolupracovníka, kolegy a přítele prof. Kamila Janáčka.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Dá se vyvléknout z naší pasti?

Komentáře IVK, 15. 9. 2023

Česká, německá a stejně tak evropská ekonomika jako celek více méně stagnují. Jsou charakterizovány velmi pomalým ekonomickým růstem, v řadě zemí růstem prakticky nulovým. Příčin je jistě mnoho, ale dvě mezi nimi vyčnívají. Evropané už nechtějí pracovat. Líbí se jim stále prodlužované víkendy, přibývání počtu svátků, zvyšování délky dovolené, narůstající praxe „houmofisů“, stále zvyšované minimální mzdy, garantované příjmy, předčasné důchody, atd.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Komentáře IVK, 1. 9. 2023

Letošní Země živitelka je sice už skoro týden minulostí, ale slova, která tam pronesl premiér Fiala, stále „visí“ ve vzduchu. Není možné na ně zapomenout. Náš premiér v rozporu s elementárními poučkami ekonomie (a se zdravým rozumem) žádal účastníky trhu – zemědělské výrobce, potravináře i obchodníky, a mezi nimi zejména velké obchodní řetězce – aby snížili ceny potravin.

celý článek »

Mimořádná pondělní glosa IVK: dvacátý první srpen

Komentáře IVK, 21. 8. 2023

Dvacátý první srpen je dnem našeho národního pokoření, je dnem, kdy došlo k prohloubení našeho pádu z Evropy a vyspělého světa, je dnem, který radikálně zahýbal s osudy mnoha z nás. Někteří ztratili práci a životní perspektivu, jiní členy rodiny, kteří na protest odešli do zahraničí, jiní přátele, kteří najednou zůstali názorově na druhé straně.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Počasí a (Po)Vondra

Komentáře IVK, 18. 8. 2023

Klimatičtí aktivisté to teď mají strašně těžké. Chvíli je horko, tak zkusí přehrávat kartu globálního oteplování. Chvíli neprší, tak je najednou jejich tématem sucho. Pak začne být chladno, první dekáda letošního srpna je zcela nečekaně nechladnější od roku 1991 (oficiálně, na našem území). A teď co s tím? Vypadalo to, že teplotní rekordy (v polovině července u nás skoro 39 °C) a pak zpráva, že červenec roku 2023 byl osmý nejteplejší od roku 1961. Osmý znamená rekordní? Sucho a pak lijáky, které v Karlových Varech odnesou dlažební kostky. Druhý den v Praze a další místech středních a jižních Čech zažíváme strašlivý liják a kroupy.

celý článek »

Výjimečně pondělní glosa IVK: dnes skončí Rychetský

Komentáře IVK, 7. 8. 2023

Své glosy mám pravidelně v pátek, ale tento týden chci jít na tradiční Svatovavřineckou pouť na Sněžku, a navíc, „dnes večer všechno skončí“ (tak se jmenoval známý Jasného a Kachyňův film z roku 1955), resp. po dvaceti letech skončí ve funkci předsedy Ústavního soudu svým ideologickým založením definovaný osmašedesátník, Pavel Rychetský. To si glosu zaslouží.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Naší ekonomice se nedaří (a o to více se u nás hraje ukrajinská karta)

Komentáře IVK, 4. 8. 2023

Před více než třiatřiceti lety zahájil Václav Havel svůj první novoroční projev slovy „naše země nevzkvétá“. Bohužel musíme říci, že nevzkvétá ani dnes. Data za druhé čtvrtletí roku 2023 přinesla – podle očekávání – zprávu o dalším poklesu HDP, o 0,6 %. Absence ekonomického růstu trvá již tři čtvrtletí, což není dobrá zpráva. Stále ještě nejsme na úrovni HDP roku 2019. Jako jedni z mála v Evropě.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Svatá Anna, chladna z rána

Komentáře IVK, 28. 7. 2023

V polovině týdne byl svátek svaté Anny (i mnoha Ann nesvatých), ale současně i zlom léta a předzvěst podzimu. Mnozí sice – jako obvykle a jako na všechno – v předcházejících týdnech nadávali na vedro, ale vedro k létu patří. Mimořádně se navíc líbí klimatickým alarmistům, protože mají pocit, že se jejich zlověstná přání naplňují.

celý článek »

Páteční glosa IVK: Tentokrát opravdu jen glosování několika podivností posledních dní

Komentáře IVK, 21. 7. 2023

Minulý týden jsem komentoval zprávu Českého statistického úřadu, že u nás počet cizinců žijících v naší zemi přesáhl jeden milión. (Nikdo samozřejmě nevíme, o kolika cizincích náš statistický úřad neví.) Považoval jsem to za varovné číslo. Trápím se tím, že mnoho lidí u nás – a zejména naše multikulturně uvažující progresivistické politiky – to vůbec nevzrušuje. Nevidí v tom nebezpečí? Nevšimli si tento týden toho, že „Zranění z havárie u Brna byli cizinci“ (nadpis z článku ve středečním deníku Právo)? Neříká jim tato havárie dvou našich (!) autobusů vůbec nic?

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu