Klaus.cz


Hlavní strana » Projevy a vystoupení


O knize Sebedestrukce Západu

Projevy a vystoupení, 2. 10. 2020

Nápad napsat, připravit a vydat sborník Sebedestrukce Západu mezi jeho autory, kterými jsou zaměstnanci a nejbližší kolegové IVK, vznikl koncem června zcela spontánně. To, co se dělo, jsme považovali za nepřijatelné. Byli jsme sice v té době plně vytíženi polemikou ohledně údajné koronavirové pandemie (o tom více v naší knížce Karanténa), ale věděli jsme, že jde o něco víc.

celý článek »

Evropa, resp. Evropská unie

Projevy a vystoupení, 29. 1. 2020

Děkuji za pozvání do HNklubu, kterého si opravdu vážím. Jestli se nemýlím, vystupoval jsem na diskusním fóru Hospodárských novin již jednou, v září 2015, tedy před téměř pěti lety. Mým tehdejším tématem bylo „Poučení z řecké krize pro malou postkomunistickou zemi“. Tento můj text je určitě někde k dispozici, eventuálně na mé webové stránce (www.klaus.cz). Mám pocit, že bych to dnes lépe říci neuměl. Kromě obecných úvah o Evropské unii jsem se tehdy pokusil zformulovat i několik ekonomických charakteristik Slovenska, tak jak je vidím jako outsider. Teď jsem si své tehdejší úvahy pozorně přečetl a nemám důvod je přepisovat. Ale to tématem mého dnešního vystoupení není.nii jsem se tehdy pokusil zformulovat i několik ekonomických charakteristik Slovenska, tak jak je vidím jako outsider. Teď jsem si své tehdejší úvahy pozorně přečetl a nemám pocit, že bych je měl začít přepisovat. Ale to tématem mého dnešního vystoupení není.

celý článek »

Václav Klaus: O budoucnosti naší země a Evropy si nedělám žádné iluze

Projevy a vystoupení, 18. 12. 2019

Velmi si vážím toho, že mám příležitost promluvit na tomto adventním ranním setkání už skoro po dvacáté. Doba a témata se měnily a vyvíjely, já s nimi, ale mé názory zůstávají – alespoň doufám – stejné. Nesdílím často opakovaný bonmot presidenta Zemana, že jen hlupák nemění své názory. Tak jednoduše nesmí člověk eventuální proměnu svých názorů obhajovat. Pevnost a stálost názorů je věcí pozitivní.

celý článek »

Václav Klaus: Teze k vystoupení na semináři IVK ke knize „30 let cesty ke svobodě. Ale i zpět“

Projevy a vystoupení, 13. 11. 2019

Tato moje útlá knížka vznikla v létě letošního roku jako pokus utřídit si na větším prostoru své myšlenky pro články, projevy a rozhovory k 30. výročí pádu komunismu. Už v té době jsem začal dostávat pozvánky k vystoupení k tomuto tématu z domova i z ciziny. Teď už jsem jich většinu absolvoval. Každé bylo jiné a všechna byla zajímavá a podnětná. Leccos jsem si i díky tomu více ujasnil a tuto knihu bych možná začal psát trochu jinak. Ale to už nejde.

celý článek »

Václav Klaus: Evropa již 30 let bez železné opony a náš dnešek

Projevy a vystoupení, 11. 11. 2019

Děkuji za pozvání na dnešní konferenci, která se koná u příležitosti blížícího se 30. výročí pádu komunismu. Děkuji Českému rozhlasu a jejímu generálnímu řediteli, že se jejího uspořádání ujal. Mnozí z nás pronášíme v těchto dnech na nejrůznějších fórech doma i v cizině k tomuto tématu řadu projevů, ale kombinace zahraničních a českých účastníků, jaká se zde sešla dnes, je zcela specifická. Rád zde znovu potkávám prezidenta Lecha Walesu a připomínám si, že jsme se společně zúčastnili podobné vzpomínkové konference před pěti lety v Ženevě.

celý článek »

Vystoupení na konferenci „Budoucnost Evropské unie a postavení České a Slovenské republiky“

Projevy a vystoupení, 8. 11. 2019

Děkuji za pozvání na dnešní významné setkání, které se koná v jednom – alespoň pro mne – ze symbolů Bratislavy, v hotelu Carlton, kde jsem bydlel při své první návštěvě tohoto města před šedesáti lety. Děkuji i za to, že Slovenská obchodní a průmyslová komora pozvala při přípravě tohoto setkání ke spolupráci i Institut Václava Klause. Opravdu si toho vážíme.

celý článek »

Václav Klaus: Teze k zahájení IX. dnů srbské kultury v Praze

Projevy a vystoupení, 5. 11. 2019

Děkuji za pozvání promluvit na dnešním zahájení Dnů srbské kultury v Praze. Vím, že je to již 9. ročník. Vzpomínám si, že jsem se podobného zahájení zúčastnil i jako prezident České republiky již před 16 lety, v roce 2003. V dopise, který jsem od Vás nedávno dostal, jste mi napsali, že je znám můj přátelský vztah k Srbům a k Vašemu sdružení. To je pravda, a proto jsem pozvání přijal.

celý článek »

Vystoupení Václava Klause na ustavujícím sněmu hnutí Trikolóra

Projevy a vystoupení, 28. 9. 2019

Vážený pane předsedo, dámy a pánové, vzácní hosté, děkuji za pozvání na Vaše dnešní, vskutku historické shromáždění. Přijel jsem za Vámi do Brna proto, abych Vám vyjádřil svou podporu a abych svou přítomností demonstroval svou solidaritu s ambicemi Vašeho hnutí. Jsem tu i proto, že jsem jeden z těch, kteří připravili podklady pro téma zahraniční politiky Vašeho hnutí. Do dalších věcí se Vám moc plést nebudu. Syn by mi to ani nedovolil.

celý článek »

Václav Klaus ke Dni české státnosti na velvyslanectví České republiky v Pekingu

Projevy a vystoupení, 27. 9. 2019

Jsem velmi rád, že mohu být spolu s Vámi ve státní svátek České republiky zde v Pekingu. Nám tento svátek připomíná okamžik vzniku českého státu. 28. září 935, před více než tisíci lety, byl zavražděn jeden ze zakladatelů naší země – český kníže Václav. O tuto tragickou událost se po celé následující tisíciletí opíral náš národ v boji o svou státnost, svobodu a suverenitu.

celý článek »

Vystoupení v Golem Clubu: Nevidím šanci na změnu

Projevy a vystoupení, 18. 9. 2019

Děkuji za další pozvání na Vaši besedu. Byl jsem zde již mnohokrát a i mnozí z Vás toho byli účastni. Mám strach, že už Vám nemám co nového říci. To, čeho jsme svědky, je pořád stejné, ne-li horší. Tento můj výrok není přihlášením se ani k Milionům chvilek, ani k TOP09, ani k České televizi.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu