Klaus.cz


Hlavní strana » Tisková sdělení


Václav Klaus vyhrál soud nad Ministerstvem zdravotnictví ČR ve věci nenasazené roušky při projevu k státnímu svátku 28. října 2020

Tisková sdělení, 27. 10. 2022

Městský soud v Praze vyhověl dne 26. října 2022 žalobě bývalého prezidenta České republiky Václava Klause a zrušil rozhodnutí o pokutě vyměřené mu Hygienickou stanicí hl. Prahy za to, že neměl při svém projevu k státnímu svátku Dne samostatného Československa 28. října 2020 na prostranství před budovou Obecního domu v Praze nasazenou roušku.

celý článek »

Václav Klaus za Josefem Somrem

Tisková sdělení, 17. 10. 2022

Josefa Somra jsem si jako herce i jako člověka nesmírně vážil. I proto jsem mu dal státní vyznamenání. Do té doby bylo na něj zapomenuto. Zůstal sám sebou, nepoklonkoval žádnému režimu ani žádné módní iniciativě. Nepředváděl se před kamerami.

celý článek »

Viktor Orbán navštívil Institut Václava Klause

Tisková sdělení, 6. 10. 2022

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus přivítal ve čtvrtek dne 6. října 2022 v sídle svého Institutu na pražské Hanspaulce předsedu vlády Maďarska Viktora Orbána.

celý článek »

Václav Klaus za královnou Alžbětou II.

Tisková sdělení, 8. 9. 2022

Královna Alžběta II byla celým svým životem, svým obdivuhodným chováním, šarmem, noblesou, svou mimořádnou rozumností a odolností proti všem novostem moderní doby nejen konstantou našich životů, ale i symbolem světa odcházejícího, který je v současnosti atakován ze všech stran. Bude i nám chybět.

celý článek »

Blahopřání emeritnímu papeži Benediktu XVI. k 95. narozeninám

Tisková sdělení, 16. 4. 2022

Dovoluji si přát papeži Benediktovi XVI. k jeho krásným 95. narozeninám další dlouhá léta. Svým nečekaným odchodem z papežského stolce sice svůj post ve Vatikánu vyklidil, ale pro mnohé z nás je papežem stále. Zůstává hlavním symbolem souboje normálního světa s moderním pokrokářstvím. Tím se diametrálně odlišuje od papeže současného. Nesmírně si vážím toho, že jsem se s ním mohl setkat. Řekl mi, že pozitivně vnímá mé názory na vývoj v Evropě.

celý článek »

Odpověď na dotaz serveru Blesk.cz a vzpomínka na Josefa Náhlovského

Tisková sdělení, 9. 4. 2022

Zpráva o smrti Pepy Náhlovského mne opravdu zasáhla. Měl jsem ho velmi rád a jeho názory na věci a události kolem nás jsem vždy oceňoval. Zcela se vymykal postojům naší kulturně-politické elity v jejím levičáctví, progresivismu a namyšlenosti. Za jeho zdánlivě jednoduchým „bavičstvím“ stál velmi vzdělaný a kultivovaný člověk. Nebude mít smuteční tryznu v Národním divadle, ale mnohým z nás, mnou počínaje, bude velmi chybět.

celý článek »

Institut Václava Klause: Dnešní útok Ruska změnil svět

Tisková sdělení, 24. 2. 2022

Radikální zvrat, který nastal dnes ráno, nás nejen překvapil, ale i šokoval. Napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit. Očekávali jsme rozumné chování Ruska, bohužel k němu nedošlo. Je nám smutno z lidského neštěstí, bolesti a utrpení, ke kterému dochází při násilném proniknutí ruské armády na ukrajinské území. Cítíme lítost nad tím, že nebyly využity všechny možnosti mírového řešení sporu, jehož je Ukrajina do značné míry jen tragickou obětí.

Stejně jako z Ruska nikdo nesejme jeho obrovský díl odpovědnosti za probíhající krveprolití, bude část odpovědnosti ležet i na každém, kdo mohl a snad ještě může přispět k okamžitému zastavení vojenských akcí.  

celý článek »

Stanovisko IVK k eskalaci krize na Ukrajině

Tisková sdělení, 22. 2. 2022

Dne 21. 2. 2022 podepsal prezident Putin dekrety, kterými jménem Ruské federace uznal nezávislost dvou východoukrajinských regionů Donbasu a Luhanska. Toto rozhodnutí Ruska považujeme za překvapivé a riskantní. Rusko tímto krokem na sebe vzalo roli toho, kdo porušil Minské dohody, i když to byla zejména Ukrajina, kdo znění těchto dohod nectil po celých sedm let od jejich podpisu...

celý článek »

Václav Klaus přijal velvyslance Čínské lidové republiky

Tisková sdělení, 7. 2. 2022

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus přijal dne 7. února 2022 v sídle svého institutu na pražské Hanspaulce velvyslance Čínské lidové republiky pana Zhang Jianmina v souvislosti s ukončením jeho diplomatické mise v České republice. V obsažném rozhovoru se zabývali problematikou česko-čínských vztahů i mezinárodní situací a jejich perspektivami. Shodli se na potřebě udržování oboustranně prospěšných, normálních partnerských vztahů. Je to v zájmu České republiky vůči jedné ze světových velmocí. Předpokladem takových vztahů je otevřená a trpělivá výměna názorů nezatížená zbytečnými předsudky a domácím politikařením. Týká se to i témat, na která máme rozdílné názory. Václav Klaus i čínský velvyslanec zastávají názor, že umělé vyvolávání nepřátelství nikdy nic pozitivního nepřinese.

celý článek »

Stanovisko exprezidenta Václava Klause k aféře Lipavský pro iDnes.cz

Tisková sdělení, 10. 12. 2021

Dnešní „Stanovisko prezidenta republiky“ k sestavování vlády premiéra Fialy, uveřejněné na stránkách hrad.cz, pokládám za adekvátní. Z vlastní prezidentské i premiérské zkušenosti dobře vím, že vláda je u nás jmenována jako výsledek komunikace prezidenta a premiéra. Nemáme prezidentský systém, aby mohl vládu nadiktovat prezident, nemáme ani premiérsko-kancléřský systém, v němž vládu nadiktuje předseda vlády. Náš systém je jiný a vyžaduje, aby mezi prezidentem a premiérem došlo k dohodě. Premiér nediktuje, ale podává návrh. Naše ústava neříká, že tento návrh prezident musí přijmout.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu