Klaus.cz


Hlavní strana » Tisková sdělení


Václav Klaus za královnou Alžbětou II.

Tisková sdělení, 8. 9. 2022

Královna Alžběta II byla celým svým životem, svým obdivuhodným chováním, šarmem, noblesou, svou mimořádnou rozumností a odolností proti všem novostem moderní doby nejen konstantou našich životů, ale i symbolem světa odcházejícího, který je v současnosti atakován ze všech stran. Bude i nám chybět.

celý článek »

Blahopřání emeritnímu papeži Benediktu XVI. k 95. narozeninám

Tisková sdělení, 16. 4. 2022

Dovoluji si přát papeži Benediktovi XVI. k jeho krásným 95. narozeninám další dlouhá léta. Svým nečekaným odchodem z papežského stolce sice svůj post ve Vatikánu vyklidil, ale pro mnohé z nás je papežem stále. Zůstává hlavním symbolem souboje normálního světa s moderním pokrokářstvím. Tím se diametrálně odlišuje od papeže současného. Nesmírně si vážím toho, že jsem se s ním mohl setkat. Řekl mi, že pozitivně vnímá mé názory na vývoj v Evropě.

celý článek »

Odpověď na dotaz serveru Blesk.cz a vzpomínka na Josefa Náhlovského

Tisková sdělení, 9. 4. 2022

Zpráva o smrti Pepy Náhlovského mne opravdu zasáhla. Měl jsem ho velmi rád a jeho názory na věci a události kolem nás jsem vždy oceňoval. Zcela se vymykal postojům naší kulturně-politické elity v jejím levičáctví, progresivismu a namyšlenosti. Za jeho zdánlivě jednoduchým „bavičstvím“ stál velmi vzdělaný a kultivovaný člověk. Nebude mít smuteční tryznu v Národním divadle, ale mnohým z nás, mnou počínaje, bude velmi chybět.

celý článek »

Institut Václava Klause: Dnešní útok Ruska změnil svět

Tisková sdělení, 24. 2. 2022

Radikální zvrat, který nastal dnes ráno, nás nejen překvapil, ale i šokoval. Napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit. Očekávali jsme rozumné chování Ruska, bohužel k němu nedošlo. Je nám smutno z lidského neštěstí, bolesti a utrpení, ke kterému dochází při násilném proniknutí ruské armády na ukrajinské území. Cítíme lítost nad tím, že nebyly využity všechny možnosti mírového řešení sporu, jehož je Ukrajina do značné míry jen tragickou obětí.

Stejně jako z Ruska nikdo nesejme jeho obrovský díl odpovědnosti za probíhající krveprolití, bude část odpovědnosti ležet i na každém, kdo mohl a snad ještě může přispět k okamžitému zastavení vojenských akcí.  

celý článek »

Stanovisko IVK k eskalaci krize na Ukrajině

Tisková sdělení, 22. 2. 2022

Dne 21. 2. 2022 podepsal prezident Putin dekrety, kterými jménem Ruské federace uznal nezávislost dvou východoukrajinských regionů Donbasu a Luhanska. Toto rozhodnutí Ruska považujeme za překvapivé a riskantní. Rusko tímto krokem na sebe vzalo roli toho, kdo porušil Minské dohody, i když to byla zejména Ukrajina, kdo znění těchto dohod nectil po celých sedm let od jejich podpisu...

celý článek »

Václav Klaus přijal velvyslance Čínské lidové republiky

Tisková sdělení, 7. 2. 2022

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus přijal dne 7. února 2022 v sídle svého institutu na pražské Hanspaulce velvyslance Čínské lidové republiky pana Zhang Jianmina v souvislosti s ukončením jeho diplomatické mise v České republice. V obsažném rozhovoru se zabývali problematikou česko-čínských vztahů i mezinárodní situací a jejich perspektivami. Shodli se na potřebě udržování oboustranně prospěšných, normálních partnerských vztahů. Je to v zájmu České republiky vůči jedné ze světových velmocí. Předpokladem takových vztahů je otevřená a trpělivá výměna názorů nezatížená zbytečnými předsudky a domácím politikařením. Týká se to i témat, na která máme rozdílné názory. Václav Klaus i čínský velvyslanec zastávají názor, že umělé vyvolávání nepřátelství nikdy nic pozitivního nepřinese.

celý článek »

Stanovisko exprezidenta Václava Klause k aféře Lipavský pro iDnes.cz

Tisková sdělení, 10. 12. 2021

Dnešní „Stanovisko prezidenta republiky“ k sestavování vlády premiéra Fialy, uveřejněné na stránkách hrad.cz, pokládám za adekvátní. Z vlastní prezidentské i premiérské zkušenosti dobře vím, že vláda je u nás jmenována jako výsledek komunikace prezidenta a premiéra. Nemáme prezidentský systém, aby mohl vládu nadiktovat prezident, nemáme ani premiérsko-kancléřský systém, v němž vládu nadiktuje předseda vlády. Náš systém je jiný a vyžaduje, aby mezi prezidentem a premiérem došlo k dohodě. Premiér nediktuje, ale podává návrh. Naše ústava neříká, že tento návrh prezident musí přijmout.

celý článek »

Václav Klaus: Prezidenta de Klerka považuji za jednu z nejvýznamnějších osobností devadesátých let

Tisková sdělení, 11. 11. 2021

Za více než tři desetiletí mé politické kariéry jsem se potkal s desítkami osobností světové politiky, ale ne všechny byly osobnostmi a ne všechny změnily svět. Jihoafrický prezident de Klerk svět změnil. To, co vykonal v Jihoafrické republice tím, že propustil z vězení Nelsona Mandelu a spolu s ním zrušil apartheid, je jednou z událostí světové historie. Setkali jsme se opakovaně, společně jsme vystupovali na různých konferencích (naposledy před několika lety ve Vídni) a často uvádím jednu jeho větu: „abych se mohl s Nelsonem Mandelou domluvit, abych ho mohl pochopit, musel jsem se nasoukat do jeho bot“ (volně citováno). Doporučuji to každému politikovi jako obrovské poučení.

celý článek »

Václav Klaus ke své neúčasti v přislíbeném rozhovoru pro 90’ ČT24

Tisková sdělení, 18. 10. 2021

Své vystoupení v ČT24 jsem přislíbil v době, kdy jestě nebyl znám obsah dopisu ÚVN předsedovi Senátu. Pozvání však musím odmítnout, neboť se nehodlám nechat zatahovat do aktuálních vystupňovaných nevkusností a nezodpovědných výroků. Prezidentovi Zemanovi přeji, aby se jeho zdravotní stav zlepšoval.


celý článek »

Stanovisko Institutu Václava Klause k situaci v Afghánistánu

Tisková sdělení, 16. 8. 2021

Šokující, pro mnohé překvapivý vývoj v Afghánistánu – bleskurychlý debakl západní intervencí (v čele s USA) udržované afghánské vlády a triumfální vítězství islamistického hnutí Tálibán – je potvrzením dlouhodobého stanoviska, které IVK k tomuto konfliktu a naší účasti v něm zastává.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu