Klaus.cz






Hlavní strana » Ekonomické texty


Stanovisko IVK k nezodpovědné kampani k opuštění české koruny a k přijetí eura

Ekonomické texty, 4. 1. 2024

Institut Václava Klause je velmi zneklidněn náhlou snahou vládní koalice (nebo její části) a prezidenta republiky rozhodnout o zahájení kroků k opuštění české koruny a přijetí eura. Považujeme to za svévolný, nezodpovědný a nebezpečný politický krok. Proto chceme českou veřejnost seznámit s naším zásadně odmítavým stanoviskem a s argumenty, které nás k němu vedly.

celý článek »

Václav Klaus v Salonu Týdeníku Echo: Ekonomika přestala fungovat. Musí vystoupit premiér.

Ekonomické texty, 23. 11. 2023

Jsme jediná země Evropské unie, která se výkonem své ekonomiky ještě nezvládla vrátit do předcovidového roku 2019. Jsme chudší než před čtyřmi lety. Německý deník Die Welt o nás napsal, že jsme „nemocným mužem Evropy“. Pro Německo odstrašujícím příkladem. To označení o nemocném muži Evropy se totiž před dvaceti lety ve chvíli dlouhodobé stagnace používalo právě na německou ekonomiku. Teď je na tom jen o málo lépe než my. Dokázala se už na úroveň roku 2019 vrátit. Ani Německo ale nezbohatlo. Není na tom lépe než před čtyřmi lety. Všechny ostatní evropské země naopak vzrostly. U nás výrazné oživení a prosperita zatím nejsou na dohled. Co se s námi děje? Jsme v hlubších problémech, které si žádají zásadní změny? Vyčerpal se náš model průmyslové výrobní ekonomiky a už se s ním k růstu nezvedneme? Potřebujeme novou transformaci? V Salonu Týdeníku Echo hledají příčiny pádu a cestu z pasti stagnace dva ekonomové, ministři financí i premiéři České republiky. Bývalý prezident republiky Václav Klaus a bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který je čerstvě také šéfem poradního výboru nového superholdingu Almalar nejbohatší české rodiny Kellnerovy.

celý článek »

Václav Klaus pro Deník TO: Od zahájení ekonomické transformace je to už skoro 34 let

Ekonomické texty, 21. 11. 2023

Na straně jedné se dá říci, že o ekonomické transformaci, jinak řečeno o České republice devadesátých let, bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Na druhé straně je také zřejmé, že čas plyne, že mnohé už bylo zapomenuto, že mnohé bylo záměrně zkresleno a že něco nebylo pochopeno nikdy. Využijme letošního listopadového výročí k připomenutí těch věcí, které by zapomenuty být neměly. Jinak si je budeme muset zopakovat.

celý článek »

Václav Klaus pro Lidové noviny: Před padesáti lety zemřel Ludwig von Mises

Ekonomické texty, 18. 10. 2023

Skoro jsme na to zapomněli, vlastně skoro stejně jako bývá zapomínáno na něho. V polovině října, přesně 10. října, uplynulo 50 let od smrti jednoho z největších ekonomů minulého století, Ludwiga von Misese. Bylo to ve chvíli tzv. normalizace, kdy se o jednom z největších obhájců svobody a volného trhu mluvit skoro nemohlo. Vzpomínám, že náš tehdejší deník Lidová demokracie (spojený s komunisty tolerovanou Československou stranou lidovou a nijak ekonomicky a už vůbec ne protržně orientovaný) otiskl tří řádkovou zprávu, že ve věku 92 let zemřel v New Yorku Ludwig von Mises. Jako jediné médium u nás.

celý článek »

Nedoceňovaný význam cenové stability (aneb malá rekapitulace některých známých souvislostí)

Ekonomické texty, 28. 8. 2023

Již nejméně od první poloviny roku 2021 téměř bez přestání varuji před inflací, před touto vážnou ekonomickou poruchou. Dlouho nás s takto jednoznačným postojem u nás mnoho nebylo. Pozornost byla zcela neadekvátně obrácena na covid, očkování a lockdowny a jen malá skupina ekonomicky myslících už tehdy protestovala proti viditelnému rozvratu financí státu, proti obřím deficitům státního rozpočtu.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Ke stále ještě nekončící inflaci

Ekonomické texty, 22. 8. 2023

Minimálně od okamžiku „objevení“ Phillipsovy křivky (v 50. letech) se v ekonomii vědělo, že nízká míra nezaměstnanosti vytváří vysoce nepružnou ekonomiku, což – dříve či později – vede k inflaci. Neexistence volných pracovních sil u nás – i přes obří, v naší historii neznámý vstup nikoli malého množství pracovních sil z ukrajinských migrantů – je evidentní brzdou růstu ekonomiky.

celý článek »

Václav Klaus pro MF Dnes: Desubsidizace

Ekonomické texty, 9. 5. 2023

Pořád se hledá, kde by se mohly provést nezbytné škrty, které jsou podle názoru mnoha rozumných lidí jedinou cestou postupného uvádění financí státu do pořádku a jediným předpokladem zbavení se dnešní, zcela nepřijatelné inflace.

celý článek »

Václav Klaus na Euro Business Breakfast: Naše inflační epizoda ještě ani zdaleka nekončí

Ekonomické texty, 18. 4. 2023

Zdá se, že je česká veřejnost, včetně převážné většiny ekonomických komentátorů (o ekonomické obci ani nemluvě, neboť ta neexistuje), ukolébána mírným poklesem tempa růstu cen na straně jedné a evidentním klidem vlády na straně druhé. Ta se tváří, a asi si i myslí, že se u nás nic nebezpečného neděje. Snad je i dnešní setkání příležitostí říci, že se něco děje.

celý článek »

Hospodaření státu na šikmé ploše – pohled makroekonoma a exministra financí

Ekonomické texty, 28. 2. 2023

Pro náš seminář jsme tentokráte vybrali téma z oblasti ekonomické dimenze našich životů a z ní zejména aspekt financí. Vážných problémů má naše země hodně, ale tento je v tuto chvíli nepochybně jedním z klíčových. My v IVK si velmi silně uvědomujeme nebezpečí, plynoucí z jednoho z nejzáludnějších problémů dnešní doby, z inflace. Poslední známé číslo meziroční inflace, 17,5 %, publikované v polovině února, inflaci spíše podceňující, je ve stoleté historii našeho státu něčím zcela mimořádným. Dominantní aktéři naší dnešní veřejné diskuse – politici a média – nejsou největšími oběťmi dnešní inflace, proto ji bagatelizují.

celý článek »

Václav Klaus pro měsíčník Bankovnictví: Sektorová daň znamená deparametrizaci ekonomického prostředí

Ekonomické texty, 19. 9. 2022

Dostali jsme se do velmi nepříjemné ekonomické situace. Tak dlouhou dobu jsme „investovali“ do vzniku inflace, až v tuto chvíli přesahuje hrozivých 17 %. Nikdo z žijících tak vysokou inflaci nezažil. Jako vždy v minulosti je i dnes inflace velkým „redistributorem“. Nepůsobí na všechny stejně, někoho poškozuje více, někoho méně. Někoho zcela tragicky. Stát většinou místo boje s inflací, protože ten vyžaduje tvrdý řez do státního rozpočtu a do jeho deficitu, hledá peníze na „kompenzaci“ inflace. Má-li náš stát už řadu let historicky nejvyšší rozpočtový deficit, může kompenzovat jen na dluh. Proto hledá „zdroje“, které ale na rozdíl od slavného Špidlova výroku „nejsou“.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu