Klaus.cz


Hlavní strana » Knihy


Václav Klaus a kolektiv: Česká společnost pod tíhou přímé volby

Knihy, 1. 3. 2023

Třetí přímá volba prezidenta republiky byla a nepochybně i zůstane jednou z nejvýznamnějších vnitropolitických událostí roku 2023. Velkým tématem byla i pro Institut Václava Klause, jenž má ve svém čele předcházející hlavu státu. On a jeho spolupracovníci, kteří spolu s ním strávili na Pražském hradě celé desetiletí, lépe než mnozí jiní vědí, jaký je skutečný obsah prezidentské funkce, její kompetence, možnosti, limity a celkové zasazení v ústavním systému republiky.

celý článek »

Václav Klaus: Az infláció visszatérése - A könnyelmű eladósodás síkos útja

Knihy, 15. 2. 2023

Předmluva k maďarskému vydání knihy Návrat inflace

Velmi si vážím možnosti oslovit touto knížkou maďarské čtenáře. Je to po knize „Stěhování národů“, kterou pod názvem "Népvándorlás" vydalo v únoru 2018 nakladatelství Századvég Kiadó v Budapešti, a knize „30 let cesty ke svobodě. Ale i zpět", kterou vydalo nakladatelství KKETTK pod názvem "A szabadság hullámvasútján" v roce 2020, moje třetí kniha v maďarštině.

celý článek »

Václav Klaus: Brave New West: Is It Avoidable?

Knihy, 24. 1. 2023

This small book is a collection of articles and speeches written, published or delivered in the last year and a half, at a time when the Covid restrictions started to be less destructive and oppressive and an almost normal life became possible. They were presented in eight European countries (if we include Turkey and Azerbaijan into Europe) and published and republished in several others.

celý článek »

Václav Klaus a kolektiv: Konec Československa - 30 let od vily Tugendhat

Knihy, 27. 10. 2022

Československo je už třicet let minulostí. Minulostí, se kterou se ale ještě dnes pracuje. Zčásti poctivě, analyticky a neutrálně, zčásti účelově coby s nástrojem k vyřizování politických účtů. I proto vychází tato kniha, obsahující především přesná a autentická svědectví hlavního aktéra tehdejších dějů – Václava Klause, ale také texty dvou jeho blízkých spolupracovníků – Jiřího Weigla a Ladislava Jakla.

celý článek »

Inflace je poptávková, nelze se na nic vymlouvat

Knihy, 2. 9. 2022

Veďme debatu o inflaci zodpovědně. Je to vážná věc. Musíme hledat co nejširší konsensus všech ekonomických subjektů, jak se inflace zbavit a bavit se o tom otevřeně s veřejností. Zbavit ale neznamená, jak a komu ji na úkor někoho jiného kompensovat. Zbavit znamená ceny stabilizovat. To vyžaduje odvážné koncepční řešení. Tím řešením je snížení inflační nerovnováhy.

celý článek »

PANE PREZIDENTE: Xaver se ptá a Václav Klaus odpovídá

Knihy, 24. 6. 2022

U dobrého moderátora prý nemá být zřetelný jeho politický názor. Naštěstí máme v naší zemi takových dostatek a malý český mediální rybníček jednoho zlobivého snese. Vidím zkrátka některé věci po svém a s úctou a pochopením směrem ke všem kolegům říkám, že jsem pravicový člověk, bývalý dlouholetý volič ODS a hlavně moderátor, který ctí dialog.

Jo a jsem mj. nekriticky pyšný na „naši“ internetovou televizi XTV. Stál jsem u jejího zrodu a přesně si pamatuji okamžik, kdy jsme si jednou pro vždy s kolegy slíbili, že v tomto médiu budeme mluvit s každým, kdo bude ochotný mluvit s námi … protože ten dialog, že?

celý článek »

Václav Klaus: Návrat inflace - kluzká cesta bezstarostného zadlužování

Knihy, 4. 2. 2022

Je mimo veškerou pochybnost, že jednou z nejúčinnějších cest k rozvratu ekonomiky, k politickému chaosu a k ožebračení a tím k radikalizaci tisíců či milionů lidí je inflace. A ta teď hrozí. Nejen hrozí, už ji prožíváme. Inflace je u nás i v celém západním světě realitou. Dokazují to pocity a autentická zkušenost lidí, dokazují to i – jakkoli nepřesná – statistická data.

celý článek »

Václav Klaus: Free Society Fatally Endangered

Knihy, 2. 7. 2021

Foreword

The book “Free Society Fatally Endangered” you are just opening is a collection of texts and speeches delivered by Václav Klaus almost all over the world between 2015–2021. From Washington to Chinese Wuzhan, from St. Petersburg to Tel Aviv, from Moscow, Sochi, Istanbul, Paris, Vienna or Moroccan Dakhla.

Václav Klaus is, without doubt, the most influential political leader in the Czech Republic and a very respected one elsewhere in the world. His sharp, vibrant and well-built opinions stemming from his lifelong systematic studies as well as his remarkable rhetorical abilities to advocate his ideas make him a respectable discussion participant welcome at the most prestigious conferences all over the world.

celý článek »

Václav Klaus: Myšlenky

Knihy, 2. 7. 2021

Předmluva

Osmdesáté narozeniny jsou významnou příležitostí k ohlédnutí za životem a dílem jubilanta. V případě prezidenta Václava Klause to platí dvojnásob, přestože veřejný prostor je jeho hlasu stále plný a on sám se na žádný zasloužený odpočinek rozhodně nechystá.

Kniha Tomáše Břicháčka je v tomto ohledu nikoliv pouze narozeninovým dárkem oslavenci. Obsáhlý soubor myšlenek, výroků a citátů Václava Klause, jak je v průběhu více než třiceti let pronesl a vyslovil při různých příležitostech k nejrůznějším tématům, je ojedinělým dokumentem o člověku – historické osobnosti a jeho době. Díky Břicháčkově pečlivému studiu textů a projevů bývalého prezidenta získáváme na jednom místě zhuštěný pohled na názorový a myšlenkový svět člověka, který více než kdokoliv jiný utvářel nejnovější dějiny naší země.

celý článek »

Podtrženo – Výpisky z četby let 1970-2020

Knihy, 24. 6. 2021

Úvod: Objevná četba svých vlastních „dávných“ výpisků z literatury

Když jsem dopsal poslední, čtyřicátý čtvrtý text založený na mých – dlouhých pět desetiletí vznikajících – „výpiscích“ z knih a časopisů, pocítil jsem určitý smutek. Smutek z toho, že už je konec.

Jak jsem uvedl v jednom z těchto textů, „mrzí mne, že nemohu pokračovat. Byl to pro mne po dobu téměř celého roku 2020 radostný a inspirativní úkol. Díky tomu jsem si uvědomil nejen to, co všechno jsem už dávno věděl, slyšel a četl, ale i to, co jsem už dávno zapomněl. V každém případě to bylo velmi objevné čtení a psaní pro mne, snad i pro některé čtenáře. Řada lidí mi píše, že teprve teď chápou některé mé postoje a názory. Pochopil jsem, že je to jedna z možných forem psaní pamětí.“ Výstižněji to zformulovat neumím.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu