Klaus.cz


Hlavní strana » Knihy


Václav Klaus: Dílčí reformy jsou málo – řešením je systémová změna

Knihy, 4. 4. 2024

Naše země stagnuje, stagnuje politicky, stagnuje ekonomicky, a navíc ve světě zcela ztratila svou bývalou pozici a re­spekt. S trochou ironie lze použít známý výrok „země, která nevzkvétá“. Bohužel ne všichni si to uvědomují. A ještě méně je pak chápána příčina tohoto dnešního nevzkvétání. Nemůže jí být nic jiného než nekvalita ekonomického a politického systému, spoléhání se na politický a ekonomický systém dnešní Evropy a Západu a na ideologie, jež odtud přicházejí.

celý článek »

Pane prezidente 2: Xaver se ptá a Václav Klaus odpovídá

Knihy, 12. 12. 2023

Je takové všední čtvrteční odpoledne. Zpravidla tak kolem čtvrté odpolední. Václav Klaus přichází do XTV. Rituální rychlá káva, vychlazená Kofola, pár základních novinek a jde se do studia. Pravidelně se na okamžiky před natáčením těším. Tady je prezident uvolněný, žertující, glosující, někdy lehce naštvaný, jindy vypráví o rodině, tu a tam bezradně kroutí hlavou. Témata k rozhovoru diskutovat před natáčením nikdy nehodlá a my v XTV už víme, že za chvíli se všechny tyto ingredience spojí a vznikne rozhovor, který nikdy nepostrádá nadhled, obří dávku zkušeností a kapky životní moudrosti.

celý článek »

Václav Klaus a kolektiv: Sebedestrukce Západu 2.0: Pád zrychluje

Knihy, 20. 10. 2023

Poměrně nedávno, před třemi lety, jsme napsali a publikovali kolektivní dílo IVK, sborník textů devíti autorů s názvem Sebedestrukce Západu. Máme, za prvé, pocit, že tento sborník v tehdejším covidovém chaosu trochu zapadl (resp. máme pocit, že zapadl více, než si zasloužil) a touto cestou ho chceme připomenout, a za druhé se domníváme – a máme k tomu řadu argumentů – že se za ty tři roky svět zase evidentně posunul.

celý článek »

Václav Klaus a kolektiv: Česká společnost pod tíhou přímé volby

Knihy, 1. 3. 2023

Třetí přímá volba prezidenta republiky byla a nepochybně i zůstane jednou z nejvýznamnějších vnitropolitických událostí roku 2023. Velkým tématem byla i pro Institut Václava Klause, jenž má ve svém čele předcházející hlavu státu. On a jeho spolupracovníci, kteří spolu s ním strávili na Pražském hradě celé desetiletí, lépe než mnozí jiní vědí, jaký je skutečný obsah prezidentské funkce, její kompetence, možnosti, limity a celkové zasazení v ústavním systému republiky.

celý článek »

Václav Klaus: Az infláció visszatérése - A könnyelmű eladósodás síkos útja

Knihy, 15. 2. 2023

Předmluva k maďarskému vydání knihy Návrat inflace

Velmi si vážím možnosti oslovit touto knížkou maďarské čtenáře. Je to po knize „Stěhování národů“, kterou pod názvem "Népvándorlás" vydalo v únoru 2018 nakladatelství Századvég Kiadó v Budapešti, a knize „30 let cesty ke svobodě. Ale i zpět", kterou vydalo nakladatelství KKETTK pod názvem "A szabadság hullámvasútján" v roce 2020, moje třetí kniha v maďarštině.

celý článek »

Václav Klaus: Brave New West: Is It Avoidable?

Knihy, 24. 1. 2023

This small book is a collection of articles and speeches written, published or delivered in the last year and a half, at a time when the Covid restrictions started to be less destructive and oppressive and an almost normal life became possible. They were presented in eight European countries (if we include Turkey and Azerbaijan into Europe) and published and republished in several others.

celý článek »

Václav Klaus a kolektiv: Konec Československa - 30 let od vily Tugendhat

Knihy, 27. 10. 2022

Československo je už třicet let minulostí. Minulostí, se kterou se ale ještě dnes pracuje. Zčásti poctivě, analyticky a neutrálně, zčásti účelově coby s nástrojem k vyřizování politických účtů. I proto vychází tato kniha, obsahující především přesná a autentická svědectví hlavního aktéra tehdejších dějů – Václava Klause, ale také texty dvou jeho blízkých spolupracovníků – Jiřího Weigla a Ladislava Jakla.

celý článek »

Inflace je poptávková, nelze se na nic vymlouvat

Knihy, 2. 9. 2022

Veďme debatu o inflaci zodpovědně. Je to vážná věc. Musíme hledat co nejširší konsensus všech ekonomických subjektů, jak se inflace zbavit a bavit se o tom otevřeně s veřejností. Zbavit ale neznamená, jak a komu ji na úkor někoho jiného kompensovat. Zbavit znamená ceny stabilizovat. To vyžaduje odvážné koncepční řešení. Tím řešením je snížení inflační nerovnováhy.

celý článek »

PANE PREZIDENTE: Xaver se ptá a Václav Klaus odpovídá

Knihy, 24. 6. 2022

U dobrého moderátora prý nemá být zřetelný jeho politický názor. Naštěstí máme v naší zemi takových dostatek a malý český mediální rybníček jednoho zlobivého snese. Vidím zkrátka některé věci po svém a s úctou a pochopením směrem ke všem kolegům říkám, že jsem pravicový člověk, bývalý dlouholetý volič ODS a hlavně moderátor, který ctí dialog.

Jo a jsem mj. nekriticky pyšný na „naši“ internetovou televizi XTV. Stál jsem u jejího zrodu a přesně si pamatuji okamžik, kdy jsme si jednou pro vždy s kolegy slíbili, že v tomto médiu budeme mluvit s každým, kdo bude ochotný mluvit s námi … protože ten dialog, že?

celý článek »

Václav Klaus: Návrat inflace - kluzká cesta bezstarostného zadlužování

Knihy, 4. 2. 2022

Je mimo veškerou pochybnost, že jednou z nejúčinnějších cest k rozvratu ekonomiky, k politickému chaosu a k ožebračení a tím k radikalizaci tisíců či milionů lidí je inflace. A ta teď hrozí. Nejen hrozí, už ji prožíváme. Inflace je u nás i v celém západním světě realitou. Dokazují to pocity a autentická zkušenost lidí, dokazují to i – jakkoli nepřesná – statistická data.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu