Hlavní strana » Jinýma očima
Jinýma očima, 21. 6. 2022
Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová dnes poskytla jednomu českému deníku – mne názorově pobuřující - rozhovor. Připojuji k němu několik svých glos.
Leyenová (ke kandidátskému statusu Ukrajiny): „Je v našem strategickém zájmu, aby se z ní [Ukrajiny], z této demokracie plné života, nestal padlý stát na našich hranicích“. My ale víme, že Ukrajina se nikdy fakticky vážně nepokusila o politickou a ekonomickou transformaci ze země sovětského typu do podoby pluralitní demokracie a volného trhu.
Jinýma očima, 20. 6. 2022
Jan Švejnar proslul ve veřejných debatách tím, že nikdy nic zapamatovatelného neřekl. Až v poslední době zaznamenal úspěch, kdy se na stránkách Týdeníku Echo24 pustil do kritiky zvyšování úrokových sazeb naší centrální bankou s dobře známými argumenty o „nákladové“ povaze současné inflace atd. Vysloužil si tím ostrou kritiku Václava Klause, který na stránkách téhož periodika připomněl Miltona Friedmana a monetaristickou teorii a v souladu s ní konstatoval, že inflace je vždy měnový problém a že bez zásadní nerovnováhy nadměrné poptávky vůči existující nabídce inflace nemůže nikdy vzniknout. To je zásadní argument a legitimní výtka vůči Švejnarovu článku.
Jinýma očima, 4. 5. 2022
Poslanci Evropského parlamentu schválili reformu voleb do této evropské instituce. Přestože jde naštěstí pouze o návrh, který budou muset jednomyslně schválit členské země EU, měli bychom si jeho obsahu, ale zejména kontextu, ve kterém vzniknul, všimnout podrobněji.
Jinýma očima, 2. 5. 2022
„Získal jsem pocit, že je Václav Klaus z ruské strany nějak finančně podporován a nepochybně hraje stejnou roli jako ruští trollové, tedy podporuje něco, co je tak hanebné a barbarské“, řekl, mimo jiné, Pavel Rychetský 1. května 2022 na rozhlasové stanici Frekvence 1.
Rychetský je předsedou Ústavního soudu ČR a – přestože mu to jeho pozice zakazuje – zvyknul si vyjadřovat své politické názory s cílem zkoušet českou politiku ovlivňovat. Rád sám sebe portrétuje jako morálního giganta a výjimečnou právnickou autoritu. A protože sám sebe záměrně vmanévroval do role ústavního soudce - politika, jím vyslovenou lež nelze přejít mlčením či ji tolerovat. Je třeba hlasitě říci: už dost!
Jinýma očima, 9. 3. 2022
„Putin měl už dost ponižování Ruska a marných snah své země o respekt Západu,“ říká Ladislav Jakl. Pomáháme nebo se jen předvádíme? Jak vnímá bývalý novinář a tajemník Václava Klause uzavření některých médií a na co si máme zvykat? Nejen o těchto tématech v exkluzivním rozhovoru pro VIPosobnosti.cz.
Jinýma očima, 14. 2. 2022
Za poslední dva roky Institut Václava Klause a jeho jednotliví autoři na téma covidu řekli a publikovali velký počet textů se zcela jasnými názory. Protože vnímáme jejich aktuálnost i dnes, rádi bychom připomněli alespoň ty hlavní.
Jinýma očima, 9. 2. 2022
Milý pane Peňási, víte, že pro Vaše psaní mám slabost, stejně jako jste mi sympatický i Vy osobně (těším se, až se zase někde potkáme). Ale proč nebylo možné, šlo-li Vám, jak píšete, o to, aby diskuse o 90. letech nebyla redukována na orlické vrahy, Koženého a Discoland, a já Vám to věřím, pozvat k takové diskusi také někoho, kdo by devadesátky hájil přece jen sveřepěji, než jak to předvedli hosté Salonu?
Jinýma očima, 19. 1. 2022
17. ledna 1996 podala Česká republika prostřednictvím tehdejšího premiéra Václava Klause přihlášku ke členství v Evropské unii. Tento akt bývá Václavu Klausovi, již tehdy výraznému kritikovi postmaastrichtského evropského integračního modelu, jízlivě předhazován jak přesvědčenými „bruselany“ všech politických barev, tak vyčítán některými z těch, kteří jsou neoblomnými odpůrci členství ČR v EU. Klausův politický čin sice letos žádné kulaté výročí nemá, avšak v době, kdy v naší zemi začala vládnout koalice Petra Fialy - nejbruselštější v historii samostatné ČR, je užitečné si tehdejší souvislosti připomenout, abychom si uvědomili zcela zásadní odlišnost atmosféry devadesátých let a dneška.
Jinýma očima, 8. 1. 2022
Začátkem prosince proběhl globální on-line summit o demokracii, který zorganizoval americký prezident Biden. Vyspělý Západ si tak tváří v tvář drtivému ekonomickému a mocenskému nástupu Číny chce touto a jí podobnými akcemi dodat sebevědomí a přesvědčit ostatní nezápadní svět, že náš příklad je stále nejlepší a hodný následování.
Demokracie, tj. vláda lidu, je prostředkem k zajištění dobré správy věcí veřejných, která je podmínkou prosperity země a jejích obyvatel. Na základě dlouhodobých historických zkušeností jsme si na Západě zvykli říkat, že je podmínkou nutnou pro takový vývoj. Dnes jsme však často zaskočeni tím, že jiné země, které nemají tradici demokratické vlády a ani se o její převzetí nesnaží, se rozvíjejí rychleji, zmenšují historický náskok, který jsme v minulých dobách získali, a velmi často nás v klíčových rozvojových parametrech předbíhají.
Jinýma očima, 6. 1. 2022
Pokoušet se znovu a právě v této době oživovat diskusi kolem tzv. Benešových dekretů je příkladem absolutní politické slepoty a ignorantství ze strany těch, kteří s touto myšlenkou opětovně přicházejí. Nejde pouze o známý fakt, že tragická historie se dávno stala a nedá se žádným způsobem odestát, nedá se prožít znovu, že s historií se můžeme pouze smířit, nikoliv se snažit ji odehrát znovu nějak jinak a lépe.
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.