Klaus.cz


Hlavní strana » Jinýma očima


Jindřich Forejt: Vzpomínky z minulosti (prezidentské aktivity přesně před dvaceti lety)

Jinýma očima, 20. 6. 2024

Vážený pane prezidente,

při listování archivními materiály jsem si uvědomil, že právě v těchto dnech je tomu 20 let od dvou smutných událostí, které se staly v červnu a červenci roku 2004…

celý článek »

Ivo Strejček: Konference o míru na Ukrajině: „velký úspěch“, nebo očekávaná blamáž?

Jinýma očima, 18. 6. 2024

Projde-li si dnes čtenář přední a nejvýznamnější světové informační servery s cílem dozvědět se něco podrobnějšího o průběhu a výsledcích Konference o míru na Ukrajině, která proběhla o minulém víkendu ve Švýcarsku, s podivem zjistí, že nad touto událostí jako by se „zavřela voda“. Nikde žádné detailní zprávy, kromě povinných (a povrchních) agenturních informací (které navíc působí zvláštně prefabrikovaným dojmem), nikde podrobné analýzy, nikde zásadní stanoviska předních světových státníků. Pouze ukrajinský prezident Zelenskij celou akci označil za „velký úspěch a první kroky k míru“. Pravda bude zřejmě poněkud jiná – celá akce organizovaná západní „koalicí ochotných“ s cílem dokázat celosvětovou izolaci Ruska skončila fiaskem a blamáží.

celý článek »

Ivo Strejček: Debakl ODS v evropských volbách. A tahle strana ještě existuje?

Jinýma očima, 11. 6. 2024

Máme za sebou volby do Evropského parlamentu a ještě dlouho budou doznívat nejrůznější analýzy a komentáře jejich výsledků. Ovšem právě dnešní den – 11. červen – je shodou okolností i historickým datem, které nám nabízí i jiný úhel pohledu na to, jak volby dopadly.

celý článek »

Jiří Weigl: Co přinesly letošní evropské volby v české politice?

Jinýma očima, 10. 6. 2024

Skončily evropské volby a jejich výsledky přinesly pro českou politiku důležité zprávy.

Nejdříve o poražených:

  1. Jednoznačně prohrála vládní koalice, pro níž hlasovalo pouze 37% voličů. Kdyby se jednalo o sněmovní volby, spadla by z většiny 108 mandátů na tragických 84 a poroučela by se od vlády. Při tom tento typ voleb s tradičně nízkou účastí na venkově a výrazně nadprůměrnou v Praze byl pro vládní strany velmi výhodný. Také si proto dělaly naději na vítězství. Dohromady oproti minulým volbám ztratily 4 mandáty. Antibabiš tentokrát příliš nezafungoval. 

celý článek »

Jaroslav Daniška: Úspech Roberta Fica. Dve kritériá

Jinýma očima, 7. 6. 2024

Myslím si, že Robert Fico začal po atentáte dobre. V jednom by však mal zmeniť taktiku. Nie, nejde o slovenskú opozíciu.

Karty na stôl, v dnešnej politike sú dve určujúce témy. Tou prvou je vojna na Ukrajine a hrozba, že sa do nej zapoja aj európske štáty NATO, osobitne štáty z východnej Európy. A súčasne snaha nanovo rozdeliť svet studenou vojnou, kde však Západ bude demograficky, ekonomicky aj vojensky tou slabšou časťou na glóbe.

celý článek »

Jan Žamboch: Pozoruhodná slova ústavního soudce Jirsy

Jinýma očima, 23. 5. 2024

Květnové rozhodnutí Ústavního soudu týkající se úřední změny pohlaví bylo pozoruhodným počinem.  Možná ještě pozoruhodnější jsou ovšem některá vyjádření soudu a soudce Jaromíra Jirsy, která se týkají samotné funkce Ústavního soudu.

celý článek »

Ivo Strejček: Lídr se nevolí…

Jinýma očima, 7. 5. 2024

Dnes nepíšu glosu. O smrti se glosy nepíší. Dnes chci ještě několika svými řádky vzpomenout na Mirka Macka, který nás před několika dny opustil. Jistě moc chybí své rodině, ale i nám ostatním po něm zůstává v české politice mezera, kterou půjde zacelit jen velmi obtížně.

celý článek »

Ivo Strejček: Migrační pakt je ohromným nákladem členství ČR v EU s dalekosáhlými důsledky

Jinýma očima, 23. 4. 2024

Českou politickou scénu zleva doprava, od opozice přes koalici, zaměstnala hádka o „výjimku/nevýjimku“ z tzv. Migračního paktu. Je zarážející, jak snadno se ministru Rakušanovi (a s ním i celé vládě) podařilo spor zahltit detaily a skrze jejich sporné výklady zavléci celý problém do slepé uličky. Tento manévr, usnadněný argumentační nedůrazností opozice, pomohl zakrýt to nejpodstatnější – ČR se ve prospěch EU bez odporu vzdala svého nezávislého práva rozhodovat o tom, kdo u nás může žít.

celý článek »

Jiří Weigl: Slovenské volby a česká politika

Jinýma očima, 8. 4. 2024

Vítězem slovenských prezidentských voleb se stal dosavadní předseda parlamentu, zkušený a kultivovaný levicový politik Peter Pellegrini. Přestože v prvním kole voleb poměrně nečekaně prohrál s kandidátem liberálně-progresivistické opozice exdiplomatem Ivanem Korčokem, dokázal úspěšně zmobilizovat různorodý elektorát napříč slovenskými regiony, který nedůvěřuje progresivistické politice a obává se nekonečné války v sousedství. Korčokův tábor s politickou podporou ze zahraničí pevně věřil ve vítězství, které mělo být prvním krokem k destrukci Ficovy vlády. Mediální mainstream, který progresivisté pevně ovládají, proto volby prezentoval jako referendum o Ficovi, a to se mu vymstilo. Vyvolal tím rekordní voličskou účast 61%, která rozhodla o Pellegriniho vítězství a jasném posílení Ficovy pozice.

celý článek »

Milan Knížák: Injekce pro Ameriku

Jinýma očima, 4. 4. 2024

Píši to proto, že jsem nad tím dlouho přemýšlel a popudem k tomu byl můj dvouroční pobyt ve Spojených státech a dlouhodobý těsný styk s americkým uměním. Amerika, myslím Spojené státy, vstoupila do dvacátého století s otevřenou náručí pro evropské emigranty. Zvlášť před druhou světovou válkou emigrovala do Spojených států velká část evropské duchovní elity – vědci, umělci apod. většinou židé. Střet evropského myšlení provázeného určitou dekadencí a překultivovaností znamenal pro Ameriku zásadní změnu, jejíž důsledky pociťujeme ještě teď.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu