Klaus.cz


Hlavní strana » Jinýma očima


Jiří Weigl: Slovenské volby a česká politika

Jinýma očima, 8. 4. 2024

Vítězem slovenských prezidentských voleb se stal dosavadní předseda parlamentu, zkušený a kultivovaný levicový politik Peter Pellegrini. Přestože v prvním kole voleb poměrně nečekaně prohrál s kandidátem liberálně-progresivistické opozice exdiplomatem Ivanem Korčokem, dokázal úspěšně zmobilizovat různorodý elektorát napříč slovenskými regiony, který nedůvěřuje progresivistické politice a obává se nekonečné války v sousedství. Korčokův tábor s politickou podporou ze zahraničí pevně věřil ve vítězství, které mělo být prvním krokem k destrukci Ficovy vlády. Mediální mainstream, který progresivisté pevně ovládají, proto volby prezentoval jako referendum o Ficovi, a to se mu vymstilo. Vyvolal tím rekordní voličskou účast 61%, která rozhodla o Pellegriniho vítězství a jasném posílení Ficovy pozice.

celý článek »

Milan Knížák: Injekce pro Ameriku

Jinýma očima, 4. 4. 2024

Píši to proto, že jsem nad tím dlouho přemýšlel a popudem k tomu byl můj dvouroční pobyt ve Spojených státech a dlouhodobý těsný styk s americkým uměním. Amerika, myslím Spojené státy, vstoupila do dvacátého století s otevřenou náručí pro evropské emigranty. Zvlášť před druhou světovou válkou emigrovala do Spojených států velká část evropské duchovní elity – vědci, umělci apod. většinou židé. Střet evropského myšlení provázeného určitou dekadencí a překultivovaností znamenal pro Ameriku zásadní změnu, jejíž důsledky pociťujeme ještě teď.

celý článek »

Jiří Weigl: 15. březen 1939 dnešníma očima

Jinýma očima, 15. 3. 2024

15. březen 1939 patří k tragickým datům naší moderní historie. V naší paměti navždy zůstane ponížení z německých jednotek pochodujících ve sněhové vánici na Václavském náměstí a obrázky Hitlera na Pražském hradě. 15. březnem začíná nejtragičtější kapitola v dějinách našeho národa, v níž samotná jeho existence visela na vlásku a kdy byly zavražděny statisíce našich občanů kvůli svému židovskému původu nebo skutečnému či domnělému odboji. Takto se o tomto datu učí ve školách a takto jsme si zvykli si ho připomínat.

celý článek »

Václav Klaus se v Bratislavě setkal s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem a bývalým prezidentem Ivanem Gašparovičem

Jinýma očima, 13. 3. 2024

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus navštívil ve dnech 10. – 11. března 2024 Bratislavu. V průběhu této své návštěvy se m. j. setkal s bývalým prezidentem Ivanem Gašparovičem, ale zejména s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem.

celý článek »

Prezident Klaus v Štandarde: diskusiu o vojne a Fialovi striedala irónia a humor (Jaroslav Daniška)

Jinýma očima, 12. 3. 2024

Zhruba tucet pozvaných hostí, dvaja bývalí ministri, dvaja bývali veľvyslanci a niektorí redaktori Štandardu diskutovali s prezidentom Václavom Klausom o slovensko-českých vzťahoch aj vzťahu európskych štátov k Amerike a vojne na Ukrajine.


celý článek »

Ivo Strejček: Co ukázala debata se zemědělci?

Jinýma očima, 5. 3. 2024

Na pozvání „Klubu 2019“, který se snaží zastupovat zájmy části českých zemědělců, přijeli diskutovat do Trhového Štěpánova Václav Klaus a Ivo Strejček. Více než tří hodinovou debatu moderoval Jan Veleba.

celý článek »

Filip Šebesta: Orbánovi Milenci a vrazi

Jinýma očima, 28. 2. 2024

Včera byl u nás na návštěvě maďarský premiér Viktor Orbán se dvěma ministry své vlády. Tím u nás je samozřejmě myšlen Hanspaulský zámeček, sídlo Institutu Václava Klause. Jednou věcí jsou politická témata společné debaty. Palčivým otázkám posledních dní nebo spíše hodin se samozřejmě nebylo lze vyhnout. O těch jsme psali ve včerejším tiskovém prohlášení, není nutné je dnes opakovat. Já bych ale rád napsal pár slov o lidské rovině setkání. Jednak je podstatná, ale také za tou mediální, nebojím se říct, hysterií píšící o diktátorech, pošlapávačích lidských práv a právního státu nebo Putinových loutkách, zůstává trochu nezaslouženě upozaděna.

celý článek »

Ivo Strejček: Evropská komise že „ulehčuje farmářům“? Vtip, nebo drzost?

Jinýma očima, 27. 2. 2024

V deníku Právo byl publikován text vedoucí Zastoupení Evropské komise v Praze Moniky Ladmanové s názvem „Komise farmářům naslouchá, míč je na straně států“. Není překvapením, že někdo, kdo v naší zemi zastupuje Evropskou komisi, nekriticky a neobjektivně hájí každé rozhodnutí této bruselské instituce, není překvapením, že tak činí s fanatickým nadšením, a proto vlastně ani překvapením není, jak snadno ve své argumentaci lže.

celý článek »

iDnes.cz: Eurozóna selhala. Česko se má ptát, zda se mu vstup vyplatí, říká ekonom Slaný

Jinýma očima, 14. 2. 2024

Euro mělo zabezpečit rychlejší ekonomický růst a srovnat vyspělost členských zemí i jejich cenové hladiny. Tomu ale podle ekonoma Martina Slaného z investiční skupiny DRFG eurozóna nedostála. Česko by se proto mělo ptát, zda se mu do ní vyplatí vstupovat. Před dvaceti lety, kdy Česko v referendu souhlasilo se vstupem do EU i přijetím eura, až na to bude země připravená, totiž byla eurozóna ve výrazně lepší kondici.

celý článek »

Milan Knížák o euru

Jinýma očima, 8. 1. 2024

Prezident Pavel se ve svém novoročním projevu zbytečně (ač asi záměrně) dotkl problému Eura. Vnímám to jako tlak některých obchodních kruhů, pro které by bylo krátkodobě výhodné zavést Euro, ale přijetí eura není ekonomický problém, a to by si měl český prezident uvědomit.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu