Klaus.cz


Hlavní strana » Jinýma očima


Annie Ernauxová: ikona francouzské literatury (Ladislava Chateau)

Jinýma očima, 10. 10. 2022

Annie Ernauxová, je první Francouzskou, která se stala laureátkou Nobelovy ceny za literaturu, narodila se v roce 1940 v normandském městečku Yvetot. Její rodiče byli drobní obchodníci, bez valného vzdělání. Po maturitě odešla Annie do Paříže, kde vystudovala Sorbonnu a dlouho působila jako profesorka literatury na lycée-collège. Pařížské intelektuální prostředí byl úplně jiný svět, než na který byla dosud zvyklá, a tato zkušenost se také stala častým námětem jejích próz, vytržení z původních kořenů, těžko postižitelné mezery, která ji odděluje od ostatních.  

celý článek »

Úterní glosa IVK: Těžké Fialovy prohry (Ivo Strejček)

Jinýma očima, 30. 8. 2022

Vystrašeně a bezradně působil včera premiér Fiala v živém vstupu pro hlavní večerní zprávy České televize. Na otázky jaké dohody ohledně raketově rostoucích cen energií v rozhovorech s německým kancléřem Scholzem dosáhnul, vyhýbavě přiznal, že německá strana se k zastropování cen zatím staví negativně, přestože připouští, že „celoevropský přístup je nutný“. Naděje české vlády, které si se Scholzovou návštěvou spojovala, se tak rozplynuly.

celý článek »

Úterní glosa IVK: Von der Leyenová: jsem z Bruselu a přicházím vám poradit (Ivo Strejček)

Jinýma očima, 21. 6. 2022

Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová dnes poskytla jednomu českému deníku – mne názorově pobuřující - rozhovor. Připojuji k němu několik svých glos.

Leyenová (ke kandidátskému statusu Ukrajiny): „Je v našem strategickém zájmu, aby se z ní [Ukrajiny], z této demokracie plné života, nestal padlý stát na našich hranicích“. My ale víme, že Ukrajina se nikdy fakticky vážně nepokusila o politickou a ekonomickou transformaci ze země sovětského typu do podoby pluralitní demokracie a volného trhu. 

celý článek »

Jiří Weigl pro Echo24.cz: Dunění prázdného sudu

Jinýma očima, 20. 6. 2022

Jan Švejnar proslul ve veřejných debatách tím, že nikdy nic zapamatovatelného neřekl. Až v poslední době zaznamenal úspěch, kdy se na stránkách Týdeníku Echo24 pustil do kritiky zvyšování úrokových sazeb naší centrální bankou s dobře známými argumenty o „nákladové“ povaze současné inflace atd. Vysloužil si tím ostrou kritiku Václava Klause, který na stránkách téhož periodika připomněl Miltona Friedmana a monetaristickou teorii a v souladu s ní konstatoval, že inflace je vždy měnový problém a že bez zásadní nerovnováhy nadměrné poptávky vůči existující nabídce inflace nemůže nikdy vzniknout. To je zásadní argument a legitimní výtka vůči Švejnarovu článku.

celý článek »

Ivo Strejček: Bezohledné zneužívání strachu z války evropskými institucemi

Jinýma očima, 4. 5. 2022

Poslanci Evropského parlamentu schválili reformu voleb do této evropské instituce. Přestože jde naštěstí pouze o návrh, který budou muset jednomyslně schválit členské země EU, měli bychom si jeho obsahu, ale zejména kontextu, ve kterém vzniknul, všimnout podrobněji.

celý článek »

Ivo Strejček: Rychetského argumentační bolševismus

Jinýma očima, 2. 5. 2022

„Získal jsem pocit, že je Václav Klaus z ruské strany nějak finančně podporován a nepochybně hraje stejnou roli jako ruští trollové, tedy podporuje něco, co je tak hanebné a barbarské“, řekl, mimo jiné, Pavel Rychetský 1. května 2022 na rozhlasové stanici Frekvence 1.

Rychetský je předsedou Ústavního soudu ČR a – přestože mu to jeho pozice zakazuje – zvyknul si vyjadřovat své politické názory s cílem zkoušet českou politiku ovlivňovat. Rád sám sebe portrétuje jako morálního giganta a výjimečnou právnickou autoritu. A protože sám sebe záměrně vmanévroval do role ústavního soudce - politika, jím vyslovenou lež nelze přejít mlčením či ji tolerovat. Je třeba hlasitě říci: už dost!

celý článek »

Ladislav Jakl: Na Ukrajince si nemusím hrát. Já je dříve nepomlouval

Jinýma očima, 9. 3. 2022

„Putin měl už dost ponižování Ruska a marných snah své země o respekt Západu,“ říká Ladislav Jakl. Pomáháme nebo se jen předvádíme? Jak vnímá bývalý novinář a tajemník Václava Klause uzavření některých médií a na co si máme zvykat? Nejen o těchto tématech v exkluzivním rozhovoru  pro VIPosobnosti.cz.

celý článek »

Připomenutí postojů IVK ke covidu v uplynulých dvou letech

Jinýma očima, 14. 2. 2022

Za poslední dva roky Institut Václava Klause a jeho jednotliví autoři na téma covidu řekli a publikovali velký počet textů se zcela jasnými názory. Protože vnímáme jejich aktuálnost i dnes, rádi bychom připomněli alespoň ty hlavní.

celý článek »

Filip Šebesta: Devadesátky nebyly gangsterské (dopis redaktorovi Salonu týdeníku Echo Jiřímu Peňásovi)

Jinýma očima, 9. 2. 2022

Milý pane Peňási, víte, že pro Vaše psaní mám slabost, stejně jako jste mi sympatický i Vy osobně (těším se, až se zase někde potkáme). Ale proč nebylo možné, šlo-li Vám, jak píšete, o to, aby diskuse o 90. letech nebyla redukována na orlické vrahy, Koženého a Discoland, a já Vám to věřím, pozvat k takové diskusi také někoho, kdo by devadesátky hájil přece jen sveřepěji, než jak to předvedli hosté Salonu? 

celý článek »

Ivo Strejček: Přihláška do EU byla politickým realismem své doby

Jinýma očima, 19. 1. 2022

17. ledna 1996 podala Česká republika prostřednictvím tehdejšího premiéra Václava Klause přihlášku ke členství v Evropské unii. Tento akt bývá Václavu Klausovi, již tehdy výraznému kritikovi postmaastrichtského evropského integračního modelu, jízlivě předhazován jak přesvědčenými „bruselany“ všech politických barev, tak vyčítán některými z těch, kteří jsou neoblomnými odpůrci členství ČR v EU. Klausův politický čin sice letos žádné kulaté výročí nemá, avšak v době, kdy v naší zemi začala vládnout koalice Petra Fialy -  nejbruselštější v historii samostatné ČR, je užitečné si tehdejší souvislosti připomenout, abychom si uvědomili zcela zásadní odlišnost atmosféry devadesátých let a dneška.

celý článek »

| starší články »


Jdi na začátek dokumentu