Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory » Otázky prezidentu republiky…


Otázky prezidentu republiky na téma zákona o omezení podpory solárních elektráren

Rozhovory, 2. 12. 2010

Graf listopadového Newsletteru Centra pro ekonomiku a politikuJste známý kritik podpory solární energie, myslíte, že se s tím dá ještě něco udělat?

Něco se s tím udělat musí. Řešení, které bylo zvoleno, je nekoncepční, nesystémové a v mnohém ohledu velmi riskantní. Času je samozřejmě málo, a proto nezbývá nic jiného, než zvolit jakési meziřešení, které by dalo čas na hledání řešení lepších. Jistá šance je využít toho, že se zákonem o omezení podpory solárních elektráren bude příští týden zabývat Senát.

Co by Senát mohl udělat?

Senát by mohl přijít s drobným pozměňovacím návrhem, který by poskytl určitý čas. Předmětem největší kritiky je odvod z elektřiny z tržeb výrobců a daň z bezúplatně nabytých povolenek pro výrobu elektřiny z klasických zdrojů. Bylo by proto možné rychlým zákrokem omezit platnost dnešní verze zákona pouze na rok 2011 (tedy ne i na roky 2012 a 2013 v případě prvním a na rok 2012 v případě druhém). Kdyby tento návrh Poslanecká sněmovna přijala, já bych zákon okamžitě podepsal a tím bych umožnil, aby vstoupil v platnost od ledna příštího roku.

K čemu by to vedlo?

Jak jsem již řekl, získali bychom čas jak pro vhodné legislativní řešení pro roky následující, tak pro koncepční řešení problému, který vyvolávají tzv. obnovitelné zdroje (bohužel se jedná při dnešních technologiích o ekonomicky zcela neúnosné zdroje).

Toto koncepční řešení je nezbytné. Zároveň by omezení platnosti zákona na jeden rok zásadním způsobem snížilo rizika arbitráží vůči České republice ze strany výrobců solární energie i rizika žaloby ze strany Evropské komise pro porušení závazků o bezplatné alokaci emisních povolenek (v současném rozpočtovém období EU). Jak zátěž občanů ekonomicky neopodstatněnými zdroji energie, tak riziko těchto arbitráží je něco, co jako prezident republiky nemohu brát na lehkou váhu.

Publikováno na serveru novinky.cz a v deníku Právo dne 3. prosince 2010.

Obrázek - listopadový Newsletter Centra pro ekonomiku a politiku (ke stažení zde ve formátu pdf).

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu