Hlavní strana » Jinýma očima
Jinýma očima, 23. 12. 2024
Už jsou znovu tady – nejkrásnější svátky v roce, křesťanům radostně sdělující Spasitelovo narození a všem lidem připomínající, že se svět už přestal ponořovat do stále hlubší tmy, že slunce na své pouti oblohou dosáhlo své jižní úvrati a začíná se vracet. Obě poselství dávají lidem naději na život pozemský i věčný. V každodenním shonu si tyto souvislosti málo uvědomujeme a připomínáme, ale přesto cítíme, že tradice vánoc patří k tomu nejkrásnějšímu, co člověka v naší kultuře provází životem.
Jinýma očima, 9. 12. 2024
Svět s překvapením hledí na bleskurychlý pád režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který se nečekaně a prakticky bez boje zhroutil v důsledku triumfálního tažení jeho islamistické opozice. Překvapivě proto, že Asadova diktatura odolala Západem podporované vlně Arabského jara a s ruskou a íránskou podporou dokázala zvítězit v nesmírně krvavé a devastující občanské válce, která trvala od roku 2011 téměř do konce dekády. Fakt, že se Asadův režim téměř bez boje zhroutil, a to právě v situaci zásadních změn a nejistot na blízkovýchodní i světové scéně, proto pochopitelně vyvolává řadu otázek.
Jinýma očima, 20. 11. 2024
Vzťahy medzi slovenským a českým národom sú natoľko kvalitné, úprimné a srdečné, že ich nemôže narušiť žiadne dočasné nedorozumenie medzi aktuálnymi vládami. Zhodli sme sa na tom s bývalým prezidentom Českej republiky Václavom Klausom, ktorého som dnes mal tú česť privítať v Prezidentskom paláci spoločne s manželkou Liviou, bývalou českou veľvyslankyňou na Slovensku.
Jinýma očima, 18. 11. 2024
Václav Klaus ve svém obsáhlém projevu na pražské Vysoké škole ekonomické, v němž se zamýšlel nad letošním 35. výročím Listopadu 1989 a jeho širšími souvislostmi, mimo jiné konstatoval, že máme dnes blíže k padesátým letům než k roku 1989. Myslel tím, že k překonání dnešního moderního zeleného socialismu, který současný Západ promořil, zbývá ještě velmi dlouhá cesta.
Jinýma očima, 13. 11. 2024
Navzdory atentátu na jeho osobu, ochablé ekonomice, sílící migrační krizi, hrozbě globálního konfliktu či faktickému rozvratu americké společnosti za vlády Demokratů nebylo až do oznámení prvních průběžných výsledků vítězství Donalda Trumpa vůbec jisté.
Jinýma očima, 12. 11. 2024
Před výbory Evropského parlamentu vrcholí slyšení kandidátů na členství v Evropské komisi. Tomuto procesu se říká „grilování“ - ovšem jedině z toho důvodu, aby se voličům vnutila představa, že nominanti prochází jakousi „názorovou torturou“, že vůbec nic nemají jisté a že vše je především demokratické. Málo co je ovšem tak vzdálené pravdě. Ze zkušenosti vím, že pozice pro jednotlivé lidi jsou předem „vyhandlované“, hlavní otázky jsou kandidátům většinou předem známé a jejich odpovědi nebývají překvapující.
Jinýma očima, 15. 10. 2024
Ve svém nejnovějším rozhovoru prohlásil předseda ANO Andrej Babiš, že v parlamentních volbách příští rok by chtěl dosáhnout výsledku mezi 40–45 % a vládnout většinově. Neposuzujme reálnost tohoto politického cíle, zkusme se zamyslet nad příčinami, které vedou předsedu opozičního hnutí k tak odvážným a smělým představám.
Jinýma očima, 8. 10. 2024
Opatrně se začínají objevovat varovné informace dokazující, jak dramatické i dalekosáhlé už jsou, a ještě budou pro Českou republiku důsledky imigrace cizinců do naší země. Podívejme se blíže na dva příklady, které se v poslední době objevily v českých médiích.
Jinýma očima, 7. 10. 2024
„Kdo to kdy pochopí, kdo to kdy pochopí?“ zpívá se ve známé protiválečné písni, která dojímá desítky let srdce posluchačů po celém světě. Zdá se, že na Blízkém východě však tento apel stále nezabírá.
Jinýma očima, 30. 9. 2024
Napříč Evropou roste nespokojenost s dosavadním vývojem a politikou, jak ji léta provádí progresivistický liberálně demokratický, v podstatě silně levicový mocenský kartel. Nizozemsko, Francie, Švédsko, tři východoněmecké spolkové země, Česká republika a nově i Rakousko v nedávných volbách prokázaly výraznou nespokojenost voličů a jejich sílící odchod od liberálně demokratických stran a jejich politické agendy, která začala od počátku tohoto tisíciletí na dnešním Západě dominovat.
Jinýma očima, 16. 9. 2024
Hitem současných politicko-ekonomických eurodebat je zpráva bývalého italského úřednického premiéra a guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho, kterou na objednávku Evropské komise zpracoval na téma vývoje konkurenceschopnosti EU a jejích perspektiv. Je to zpráva velmi kritická a zabývá se i návrhem východisek z nynější velmi neuspokojivé situace.
Jinýma očima, 15. 9. 2024
Premiér Fiala a s ním všichni „pětikoaliční“ kandidující (mezi nimi speciálně po léta v politickém propadlišti nacházející se lidovci) v nadcházejících krajských, senátních, ale i napřesrok parlamentních (vždyť se to bude pořád dokola připomínat) volbách to mají u pána boha prostě „vymodlené“. Proč? Zdecimované, nevýkonné, této zemi nijak dobře sloužící vládě spadl z nebes nečekaný dar: tlaková níže s centrem kdesi nad severním Srbskem „vylila“ na většinu České republiky gigantickou díži vody a způsobila záplavy. A to je náramná příležitost, aby vláda předvedla konečně svoji akčnost a zavřela ústa všem škarohlídům, kteří ji za kde co – údajně nespravedlivě – kritizují.
Jinýma očima, 11. 9. 2024
Ve středu 11. září v časných ranních hodinách našeho času se uskutečnila s napětím očekávaná televizní debata mezi kandidáty na příštího prezidenta USA Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou. S napětím se na ní v silně rozdělené a polarizované americké společnosti čekalo především proto, že měla být první významnou příležitostí k poznání Kamaly Harrisové, doposud politicky neviditelné současné viceprezidentky a pár týdnů miláčka amerických liberálních elit a médií.
Jinýma očima, 10. 9. 2024
Na jakési pražské konferenci, kde se před pár dny mělo hloubat málem o novém světovém uspořádání, vystoupil i český – pirátský – ministr zahraničních věcí Lipavský. Jeho řeč byla jako obvykle namyšlená a arogantní, jeho návrhy „pirátsky“ agresivní. U některých z nich se na chvilku zastavme. Jsou pro naši společnost natolik nebezpečné, že by opravdu neměly zapadnout a měli bychom si Lipavského slov se vší vážností všimnout.
Jinýma očima, 2. 9. 2024
Počínající debaty kolem přípravy státního rozpočtu na příští rok ukazují absolutní bezkoncepčnost této vlády v ekonomické oblasti. Absence národohospodářského pohledu na naši ekonomickou situaci je její zásadní charakteristikou. Za hospodářskou politiku jako takovou ve vládě nikdo konkrétní odpovědnost nenese. Ministři s ekonomickými portfolii jsou ve svých resortech bez výjimky laici (Síkela, Jurečka, Stanjura, Bartoš, Výborný), byli aparátem ministerstev pohlceni a zavalení úřední rutinou a nejsou schopni udávat politice svého resortu směr, i kdyby nějaký měli. Projevuje se to od počátku fungování této vlády a je to vidět prakticky ve všem.
Jinýma očima, 20. 8. 2024
Letošní volební politický podzim bude velmi horký. Začne zostra už 1. září zemskými volbami v německých spolkových zemích Sasko a Durynsko, 22. září budou následovat volby v Braniborsku, 8. září se budou v Rusku konat regionální volby, 29. září budou Rakušané volit ve „velkých“ parlamentních volbách a vše vyvrcholí americkými prezidentskými volbami na začátku listopadu.
Jinýma očima, 12. 8. 2024
Skončily Olympijské hry v Paříži a až do posledních dnů to vypadalo na velké sportovní fiasko pro českou olympijskou výpravu. Až v samém závěru dvě zlaté medaile rychlostních kanoistů a jedna bronzová v ženském hodu oštěpem bilanci přece jen vylepšily. Ale i tak z hlediska počtu získaných medailí patřily tyto hry k těm vůbec nejchudším. Jak je tedy vlastně hodnotit?
Jinýma očima, 1. 8. 2024
Někteří komentátoři dnes tvrdí, že woke ideologie je za zenitem. Zmiňoval to v poslední době například Ondřej Štindl v Echu (i když on měl na mysli spíše Spojené státy, což je asi něco trochu jiného). Po tom, co k člověku dolehly útržky ze zahájení pařížské olympiády a z následné debaty nad přijetím podoby úvodního ceremoniálu širokou veřejností, to moc na ústup woke nevypadá.
Jinýma očima, 29. 7. 2024
Spojené státy se nacházejí v dlouhodobé vážné politické krizi. Svědčí o tom mimo jiné i podivné způsoby politického boje, které se tam v posledních letech již stávají normou.
Jinýma očima, 22. 7. 2024
Již podruhé v poválečné historii naší země ti, kteří jí vládnou, přijali za svůj cíl uskutečnění levicové utopie. Zavázali se k tomu zahraničním hegemonům a iniciativně se jej snažili a snaží realizovat.
Jinýma očima, 16. 7. 2024
Na bývalého amerického prezidenta a asi i favorita podzimních amerických prezidentských voleb Donalda Trumpa byl spáchán atentát. Naštěstí neúspěšně. Jen souhrou náhod se nepřihodila tragédie – v celém americkém i světovém kontextu – nepředstavitelných rozměrů. Nejde mi však dnes o popis detailů. Ostatně média jimi překypují. Chtěl bych se zamyslet nad širšími souvislostmi, které, podle mého názoru, střelba na Donalda Trumpa odhalila.
Jinýma očima, 3. 7. 2024
Jaký typ strany nebo hnutí vlastně hodláte budovat? Předpokládám, že díky úspěchu v eurovolbách budete mít dost zájemců o členství…
Motoristé sobě jsou pravicová strana, která hájí tržní hospodářství co nejméně deformované zásahy státu. V kulturní rovině jsme konzervativci, kteří vědí, že pohlaví jsou dvě, a ne dvě stě. Že boj s klimatem je de facto pokusem o třídní boj zelených levičáků proti střední třídě a všem, kteří tvrdě pracují. Že s rozmachem takzvané liberální demokracie přichází nesvoboda a nadvláda menšin. Že systém vzájemně soupeřících politických stran je neskonale efektivnější a pro občany čitelnější než jakákoli vláda občanské společnosti s téměř mafiánskou strukturou, kterou připomíná sítí neziskovek a nikým nevolených nátlakových organizací...
Jinýma očima, 2. 7. 2024
Hysterie valící se na novou frakci „Patrioti pro Evropu“ svědčí o jediném – Orbánovi a spol. se podařilo tnout do živého a účinně nastartovat proces, který má šanci otřást s poměry uvnitř Evropské unie.
Jinýma očima, 24. 6. 2024
V České republice, kde nespokojenost s vládou i směřováním EU je velmi vysoká, vzbudily výsledky nedávných evropských voleb naději na změnu. Vládní strany oslabily, Piráti propadli, stejně jako ambice eurofanatických STAN. Odpůrci Green Dealu a migrace – Ano, Motoristé i Stačilo! – zřetelně posílili. Totéž se zdánlivě událo v Evropě – snad nejvíce ve Francii a v Německu, klíčových zemích EU, kde vládní síly zažily skutečný debakl a zelená frakce napříč Evropou zjevně pohořela. Na první pohled se tedy zdálo, že je zaděláno na změnu, že arogantní zelené šílenství, které táhne celou Unii k rozvratu a nezadržitelnému úpadku, nemůže pokračovat, stejně jako masová migrace, rozežírající ekonomickou i společenskou stabilitu západní Evropy. Mnozí u nás netajili své nadšení.
Jinýma očima, 20. 6. 2024
Vážený pane prezidente,
při listování archivními materiály jsem si uvědomil, že právě v těchto dnech je tomu 20 let od dvou smutných událostí, které se staly v červnu a červenci roku 2004…
Jinýma očima, 18. 6. 2024
Projde-li si dnes čtenář přední a nejvýznamnější světové informační servery s cílem dozvědět se něco podrobnějšího o průběhu a výsledcích Konference o míru na Ukrajině, která proběhla o minulém víkendu ve Švýcarsku, s podivem zjistí, že nad touto událostí jako by se „zavřela voda“. Nikde žádné detailní zprávy, kromě povinných (a povrchních) agenturních informací (které navíc působí zvláštně prefabrikovaným dojmem), nikde podrobné analýzy, nikde zásadní stanoviska předních světových státníků. Pouze ukrajinský prezident Zelenskij celou akci označil za „velký úspěch a první kroky k míru“. Pravda bude zřejmě poněkud jiná – celá akce organizovaná západní „koalicí ochotných“ s cílem dokázat celosvětovou izolaci Ruska skončila fiaskem a blamáží.
Jinýma očima, 11. 6. 2024
Máme za sebou volby do Evropského parlamentu a ještě dlouho budou doznívat nejrůznější analýzy a komentáře jejich výsledků. Ovšem právě dnešní den – 11. červen – je shodou okolností i historickým datem, které nám nabízí i jiný úhel pohledu na to, jak volby dopadly.
Jinýma očima, 10. 6. 2024
Skončily evropské volby a jejich výsledky přinesly pro českou politiku důležité zprávy.
Nejdříve o poražených:
Jinýma očima, 7. 6. 2024
Myslím si, že Robert Fico začal po atentáte dobre. V jednom by však mal zmeniť taktiku. Nie, nejde o slovenskú opozíciu.
Karty na stôl, v dnešnej politike sú dve určujúce témy. Tou prvou je vojna na Ukrajine a hrozba, že sa do nej zapoja aj európske štáty NATO, osobitne štáty z východnej Európy. A súčasne snaha nanovo rozdeliť svet studenou vojnou, kde však Západ bude demograficky, ekonomicky aj vojensky tou slabšou časťou na glóbe.
Jinýma očima, 23. 5. 2024
Květnové rozhodnutí Ústavního soudu týkající se úřední změny pohlaví bylo pozoruhodným počinem. Možná ještě pozoruhodnější jsou ovšem některá vyjádření soudu a soudce Jaromíra Jirsy, která se týkají samotné funkce Ústavního soudu.
Jinýma očima, 7. 5. 2024
Dnes nepíšu glosu. O smrti se glosy nepíší. Dnes chci ještě několika svými řádky vzpomenout na Mirka Macka, který nás před několika dny opustil. Jistě moc chybí své rodině, ale i nám ostatním po něm zůstává v české politice mezera, kterou půjde zacelit jen velmi obtížně.
Jinýma očima, 23. 4. 2024
Českou politickou scénu zleva doprava, od opozice přes koalici, zaměstnala hádka o „výjimku/nevýjimku“ z tzv. Migračního paktu. Je zarážející, jak snadno se ministru Rakušanovi (a s ním i celé vládě) podařilo spor zahltit detaily a skrze jejich sporné výklady zavléci celý problém do slepé uličky. Tento manévr, usnadněný argumentační nedůrazností opozice, pomohl zakrýt to nejpodstatnější – ČR se ve prospěch EU bez odporu vzdala svého nezávislého práva rozhodovat o tom, kdo u nás může žít.
Jinýma očima, 8. 4. 2024
Vítězem slovenských prezidentských voleb se stal dosavadní předseda parlamentu, zkušený a kultivovaný levicový politik Peter Pellegrini. Přestože v prvním kole voleb poměrně nečekaně prohrál s kandidátem liberálně-progresivistické opozice exdiplomatem Ivanem Korčokem, dokázal úspěšně zmobilizovat různorodý elektorát napříč slovenskými regiony, který nedůvěřuje progresivistické politice a obává se nekonečné války v sousedství. Korčokův tábor s politickou podporou ze zahraničí pevně věřil ve vítězství, které mělo být prvním krokem k destrukci Ficovy vlády. Mediální mainstream, který progresivisté pevně ovládají, proto volby prezentoval jako referendum o Ficovi, a to se mu vymstilo. Vyvolal tím rekordní voličskou účast 61%, která rozhodla o Pellegriniho vítězství a jasném posílení Ficovy pozice.
Jinýma očima, 4. 4. 2024
Píši to proto, že jsem nad tím dlouho přemýšlel a popudem k tomu byl můj dvouroční pobyt ve Spojených státech a dlouhodobý těsný styk s americkým uměním. Amerika, myslím Spojené státy, vstoupila do dvacátého století s otevřenou náručí pro evropské emigranty. Zvlášť před druhou světovou válkou emigrovala do Spojených států velká část evropské duchovní elity – vědci, umělci apod. většinou židé. Střet evropského myšlení provázeného určitou dekadencí a překultivovaností znamenal pro Ameriku zásadní změnu, jejíž důsledky pociťujeme ještě teď.
Jinýma očima, 15. 3. 2024
15. březen 1939 patří k tragickým datům naší moderní historie. V naší paměti navždy zůstane ponížení z německých jednotek pochodujících ve sněhové vánici na Václavském náměstí a obrázky Hitlera na Pražském hradě. 15. březnem začíná nejtragičtější kapitola v dějinách našeho národa, v níž samotná jeho existence visela na vlásku a kdy byly zavražděny statisíce našich občanů kvůli svému židovskému původu nebo skutečnému či domnělému odboji. Takto se o tomto datu učí ve školách a takto jsme si zvykli si ho připomínat.
Jinýma očima, 13. 3. 2024
Bývalý prezident České republiky Václav Klaus navštívil ve dnech 10. – 11. března 2024 Bratislavu. V průběhu této své návštěvy se m. j. setkal s bývalým prezidentem Ivanem Gašparovičem, ale zejména s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem.
Jinýma očima, 12. 3. 2024
Zhruba tucet pozvaných hostí, dvaja bývalí ministri, dvaja bývali veľvyslanci a niektorí redaktori Štandardu diskutovali s prezidentom Václavom Klausom o slovensko-českých vzťahoch aj vzťahu európskych štátov k Amerike a vojne na Ukrajine.
Jinýma očima, 5. 3. 2024
Na pozvání „Klubu 2019“, který se snaží zastupovat zájmy části českých zemědělců, přijeli diskutovat do Trhového Štěpánova Václav Klaus a Ivo Strejček. Více než tří hodinovou debatu moderoval Jan Veleba.
Jinýma očima, 28. 2. 2024
Včera byl u nás na návštěvě maďarský premiér Viktor Orbán se dvěma ministry své vlády. Tím u nás je samozřejmě myšlen Hanspaulský zámeček, sídlo Institutu Václava Klause. Jednou věcí jsou politická témata společné debaty. Palčivým otázkám posledních dní nebo spíše hodin se samozřejmě nebylo lze vyhnout. O těch jsme psali ve včerejším tiskovém prohlášení, není nutné je dnes opakovat. Já bych ale rád napsal pár slov o lidské rovině setkání. Jednak je podstatná, ale také za tou mediální, nebojím se říct, hysterií píšící o diktátorech, pošlapávačích lidských práv a právního státu nebo Putinových loutkách, zůstává trochu nezaslouženě upozaděna.
Jinýma očima, 27. 2. 2024
V deníku Právo byl publikován text vedoucí Zastoupení Evropské komise v Praze Moniky Ladmanové s názvem „Komise farmářům naslouchá, míč je na straně států“. Není překvapením, že někdo, kdo v naší zemi zastupuje Evropskou komisi, nekriticky a neobjektivně hájí každé rozhodnutí této bruselské instituce, není překvapením, že tak činí s fanatickým nadšením, a proto vlastně ani překvapením není, jak snadno ve své argumentaci lže.
Jinýma očima, 14. 2. 2024
Euro mělo zabezpečit rychlejší ekonomický růst a srovnat vyspělost členských zemí i jejich cenové hladiny. Tomu ale podle ekonoma Martina Slaného z investiční skupiny DRFG eurozóna nedostála. Česko by se proto mělo ptát, zda se mu do ní vyplatí vstupovat. Před dvaceti lety, kdy Česko v referendu souhlasilo se vstupem do EU i přijetím eura, až na to bude země připravená, totiž byla eurozóna ve výrazně lepší kondici.
Jinýma očima, 8. 1. 2024
Prezident Pavel se ve svém novoročním projevu zbytečně (ač asi záměrně) dotkl problému Eura. Vnímám to jako tlak některých obchodních kruhů, pro které by bylo krátkodobě výhodné zavést Euro, ale přijetí eura není ekonomický problém, a to by si měl český prezident uvědomit.
Jinýma očima, 2. 1. 2024
Nový rok, do kterého jsme před pár desítkami hodin vstoupili, bude – mimo jiné – i rokem s jedním podstatným politickým výročím: 1. 5. 2024 uplyne 20 let od okamžiku, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie. Uslyšíme na toto téma jistě všemožné oslavné chorály českých politiků, médií a na evropské dotace napojených neziskových organizací, ale především se dá očekávat, že toto výročí bude některými využito k rozhodnutí zbavit se české měny a nahradit ji jednotnou evropskou měnou euro. Téma ostatně nastolil již ministr Martin Dvořák ve svém povánočním rozhovoru i prezident Petr Pavel ve svém vystoupení novoročním.
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.