Klaus.cz


Hlavní strana » Jinýma očima » Milan Knížák o euru


Milan Knížák o euru

Jinýma očima, 8. 1. 2024

Prezident Pavel se ve svém novoročním projevu zbytečně (ač asi záměrně) dotkl problému Eura. Vnímám to jako tlak některých obchodních kruhů, pro které by bylo krátkodobě výhodné zavést Euro, ale přijetí eura není ekonomický problém, a to by si měl český prezident uvědomit.

Zavedení Eura je velké politické gesto, kterým se zbavujeme části svých dějin, své samostatnosti, své hrdosti. Ministr Dvořák hovořil o koruně jako o pidiměně. Takový člověk se svým pidimozkem nepatří do vedení státu. Chybí mu to základní, a to je úcta k entitám, které určují náš stát, definují naši společnost.

Současná situace mně něčím připomíná poměry za protektorátu (a to mně děsí). Místo, abychom udržovali zásadní principy naší státnosti, abychom chránili svou zemi před heterogenními vlivy, chceme jí rozpustit v bezbarvé Evropské unii ovládané pokleslou politickou garniturou.

Rozumím EU jako spolku států, které chtějí vzájemně spolupracovat, vyhovovat si, pomáhat, ale přitom neztratit svoji jedinečnost. Myšlenka spojených států Evropských je zrůdná, nebezpečná a devastující.

Evropa je obrovským kulturním skanzenem. Nikde na světě není nashromážděno tolik rozdílných kultur a tolik památek spojité lidské historie jako v Evropě. Unifikací a podléháním hloupému aktivizmu, který mrzačí lidské hodnoty a politické naivitě, navíc ovládané touhou po zisku, toto unikátní milieu vymažeme z mapy světa. 

Velká část české politické scény je protičeská. Hrdě se hlásím k tomu, že jsem vlastenec se vším dobrým i špatným co tento pojem obsahuje.

Milan Knížák, 8. 1. 2024

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu