Klaus.cz


Hlavní strana » Tisková sdělení » Tiskové prohlášení prezidenta…


Tiskové prohlášení prezidenta republiky Václava Klause po schůzce s předsedou vlády Topolánkem ze dne 21. 12. 2006

Tisková sdělení, 21. 12. 2006

1. Schůzkou s KDU-ČSL jsem dne 13. října zahájil konzultace s politickými stranami ohledně druhého pokusu o sestavení vlády. Řekl jsem tehdy, že hledám řešení, které by bylo „zárodkem stabilního uspořádání, to znamená, že vylučuji možnost, že bych akceptoval nějaký obchod s jedním hlasem doleva či doprava, nahoru či dolů“. Na tomto svém stanovisku nemohu ani dnes nic měnit. Proto se zásadně rozcházím s předsedou vlády v názoru na metodu prosazení vlády, kterou zamýšlí zvolit.

2.  Po celé řadě mezikroků a různých rýsujících se variant řešení jsem před týdnem, 14. prosince, řekl, že „půjde-li předseda vlády k hlasování o důvěře vlády bez dohody, budu to chápat jako cestu co nejrychleji dospět k třetímu pokusu a předčasným volbám“. Stejně tak se na to dívám i dnes a pod tímto zorným úhlem hodnotím návrh, který jsem právě dostal.

3.  Předložený návrh politického uspořádání vlády a jeho personální složení hrozí vznikem dalších politických či dokonce ústavních krizí. Vybídl jsem předsedu vlády, aby se pokusil nalézt řešení, které by tyto mé obavy minimalizovalo. Znamenalo by to vyjednat si širší politickou podporu nebo aspoň toleranci své vlády, která by byla předem deklarována.

P.S.: I z důvodů velmi křehkých vztahů s Rakouskem nedovedu pochopit, že by předseda vlády mohl považovat za vhodné, aby funkci ministra zahraničí zastával navržený Karel Schwarzenberg.

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu