Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory » Přepis živě vysílaného pořadu…


Přepis živě vysílaného pořadu "Interview BBC" o Benešových dekretech a nákupu nadzvukových letounů

Rozhovory, 9. 4. 2002

Václav MORAVEC, moderátor
"Chceme se s vámi domluvit na vypovězení tzv. opoziční smlouvy ke dni voleb," vzkazuje občanským demokratům sociální demokracie. "A pokud nám nevyhovíte, vypovíme smlouvu jednostranně," zní rozhodnutí ústředního výboru ČSSD. Leader sociální demokracie pro Moravskoslezský kraj Lubomír Zaorálek vysvětluje, proč jeho strana výše citovaný vzkaz ODS poslala.

Lubomír ZAORÁLEK, leader ČSSD v Moravskoslezském kraji /ukázka/
Ta smlouva, tak jak byla koncipována, má v sobě i takové články, jako že my neuzavřeme koalici s nikým jiným než s ODS po dobu trvání té smlouvy apod. A my musíme přeci jasně říci to, co už teď říkáme, že pro nás to byl instrument pro určité období, kdy jsme nenašli jiné řešení, ale vůbec jsme ..., a v této chvíli si naprosto nepředstavujeme, že by to měla být univerzální metoda, jak skládat politickou scénu v České republice.

Václav MORAVEC
Slova Lubomíra Zaorálka. Nejen o dění na české polické scéně v čase předvolebním bude následujících 30 minut.

redaktorka
Právě začíná Interview BBC.

Václav MORAVEC
Ani dnes nechybí v programu BBC pořad Interview, od mikrofonu zdraví Václav Moravec. Pozvání přijal a k protějšímu mikrofonu usedl předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus. Vítejte v BBC, hezký dobrý den.

Václav KLAUS, předseda Poslanecké sněmovny PČR a ODS
Dobrý den.

Václav MORAVEC
Už jste sundal černé brýle.

Václav KLAUS
Už jsem sundal černé brýle, vždyť už jsem také ...

Václav MORAVEC
Tedy Česká republika je hned jiná ve světle ...

Václav KLAUS
Nevypadá růžověji, myslíte? To nemohu říci, ale já za sebe mohu říci, že už jsem se trošku oklepal, nebo jak se to správně říká po té mé ...

Václav MORAVEC
Kosmetické operaci.

Václav KLAUS
Tak já bych řekl, že tak kosmetická nebyla, protože já jsem se rok trápil a trápil s očima a chodil po doktorech a kapal si do toho nejrůznější věcičky, kterým moc ani nevěřím a pořád mě tlačili k tomu, abych toto udělal, takže jsem se nakonec podvolil. Takže kosmetičnost v tom nebyla, respektive opravdu nebyla podstatou a příčinou.

Václav MORAVEC
Na schůzku s Tony Blairem jste si tedy vzal již klasické brýle. Do České republiky poprvé zavítal britský premiér Tony Blair, čeští politici se při rozhovorech s britským ministerským předsedou zaměřili i na problematiku tzv. Benešových dekretů. Po setkání se svým protějškem Milošem Zemanem Tony Blair uvedl:

/projev britského premiéra Tonyho Blaira/

Václav MORAVEC
Britský premiér prohlásil, že stanovisko Velké Británie se nemění. Tony Blair se přihlásil k postoji britské vlády z roku 1996, který se týká neměnnosti výsledků druhé světové války a nezpochybnitelnosti Postupimské konference. Blair dodal, že tzv. Benešovy dekrety nepředstavují žádnou překážku pro vstup České republiky do Evropské unie, toto ujištění se dostalo i vám jako předsedovi Poslanecké sněmovny. Nejeví se ve světle návštěvy britského premiéra a jeho slov zbytečné organizovat v Česku parlamentní debatu na téma tzv. Benešovy dekrety?

Václav KLAUS
Můžu malou poznámku? Tony Blair tady není poprvé, ale on tady byl, je tady poprvé jako premiér, on tady byl těsně před svou volbou a já dobře vím, že tehdy navštívil svého stranického kolegu Zemana v opozici parlamentu a mě ve vládě a teď se usmíval, že tu návštěvu obrátil, takže já jsem s ním mluvil první, on rovnou z letiště jel do sněmovny. Já potvrzuji, že ty věty, které jste teď říkal, a Blair si je myslí opravdu shodně, myslím, že ČTK to vydala též, z toho setkání se mnou, zprávu, že si myslí stejně jako já, že historie se má nechat historikům, že se o ní mají psát romány, mají se o ní točit filmy, ale ...

Václav MORAVEC
Proč se tedy o ní má debatovat na parlamentní půdě, otázka trvá, není zbytečné organizovat ve světle Blairových výroků parlamentní debatu k tzv. Benešovým dekretům?

Václav KLAUS
Tak já musím říct, že v Evropě nemáme jen od nás relativně vzdálenou Velkou Británii a Tonyho Blaira. V Evropě máme sousedy, kteří ..., od nichž zaznívají podstatné jiné hlasy a hlasy, které považuji za velmi netriviální a pokud by se chtěl někdo na chviličku ukolébávat tím, že jsou to jen nepodstatné hříčky, tak se hluboce mýlí. Já jsem v politice 12,5 roku a musím říci, že toto téma bylo vždycky, proto z mé strany a ze strany ODS to není nějaká předvolební agitka, my jsme se neprobudili jako spící Šípková Růženka těsně před volbami a nezačínáme hrát tuto kartu. Pro nás to bylo vždycky téma, o kterém jsme věděli a já musím říct, že jsem z německou a rakouskou stranou o tomto debatoval celých 12 let, pouze jsme to tlumili, pokoušeli se odstrkávat, pokoušeli se dávat do ústraní s nadějí ...

Václav MORAVEC
Pak se nabízí otázka, proč už tehdy, dříve nebyla nějaká debata o tzv. Benešových dekretech v Poslanecké sněmovně či v Senátu, která by jednou pro vždy tu věc vyřešila?

Václav KLAUS
Tak podívejte, my jsme přeci teď ve zvláštní, úplně jiné situaci. My teď najednou něco od našich sousedů, členů Evropské unie něco chceme, oni to dobře vycítili a začíná se objevovat pokus tuto naši slabší chvilku, kdy od nich něco chceme, využít tímto způsobem a oni se chovají docela racionálně. V minulosti to nebylo tak aktuální, proto se také podařilo uzavřít s Helmutem Kohlem česko-německou deklaraci, kterou jsem s ním uzavíral já a vím ty hodiny, dny, týdny, měsíce licitování o každé slovíčko, abychom sice řekli, že už se na tu minulost má zapomenout, ale že si tam to Německo vymínilo, že si obě strany nechávají svůj právní názor na tyto věci atd.

Václav MORAVEC
Není tedy chybou, že ta diskuse nebyla dříve o tzv. Benešových dekretech, není chybou, že se bude konat 4 měsíce před volbami v České republice?

Václav KLAUS
Tak ta diskuse byla u nás permanentně, přeci o tom se u nás v médiích debatovalo nepřetržitě, já mohu najít ...

Václav MORAVEC
Ale ne na parlamentní půdě, teď se bavíme o parlamentní půdě.

Václav KLAUS
Tak na parlamentní půdě koneckonců česko-německá deklarace udělala velmi vzrušenou debatu o tomto problému, ani to není pravdivé, že to je úplně prvně, ale to téma přeci mediálně bylo hráno pořád. Můj krátce trvající ministr zahraničí Šedivý, pamatujete na něho, teď velvyslanec v Bernu, mně před několika dny poslal e-mailem svůj, nebo faxem svůj článek Historika nebo Historik v tu dobu, z roku 1995, 9. června v Lidových novinách. Píše mi: "Určitě tam najdeš něco zajímavého." Já jsem si to přečetl, podtrhával, říkal jsem si: "Tam je všechno napsáno, to, co říkáme dneska," Lidové noviny 20. června 1995. Náš tehdy ne ministr, ale pouhý historik Jaroslav Šedivý, takže to bylo vždycky.

Václav MORAVEC
A co byste, pane předsedo, namítl člověku, který řekne, že hlasy, které zpochybňují poválečné uspořádání v Evropě, že to jsou hlasy tak minoritních, krajních politiků, že Česká republika parlamentní debatou přilije olej do ohně?

Václav KLAUS
Není to pravda, že jsou to hlasy minoritní, opravu ne a já nejsem Zeman, který bude říkat: "Já jsme tuhle mluvil s Verheugenem a ten řekl to či ono." Já mám pocit, že chce-li pan Verheugen říci něco médiím, tak to má říci on sám a nemá to za něj říkat někdo jiný, proto já bych nerad mluvil o tom "mluvil jsem se Stoiberem", "mluvil jsem s tímto, mluvil jsem s tímto", ale žádný ...

Václav MORAVEC
Počkejte, žádný premiér evropské země neřekl takový výrok, který by zakládal takovou reakci v České republice, aby se diskutovalo o tzv. Benešových dekretech na půdě parlamentu.

Václav KLAUS
Ale podívejte, co to je premiér nebo jiný politik, nebo ministr, nebo vlivný člen parlamentu, předseda politické strany. Já teď nevím, jestli se máme chytat jakoby za slovíčko, o tom, jestli to byl zrovna premiér nebo nebyl premiér. Já jsem byl před necelými dvěma měsíci v Rakousku, bylo to po památných Zemanových zbytečně silných výrocích, které sjednotily protičeskou rakouskou politickou scénu. Já jsem se setkal s představiteli všech tří klíčových politických stran v Rakousku, jak vládnoucích lidovců, tak opozičních socialistů, tak Svobodných, kteří jsou s lidovci ve vládní koalici. Se všemi třemi jsem celý den hovořil, Benešovy dekrety bylo jediné téma tohoto hovoru, který trval od 10 ráno do 6 večer, nonstop osm hodin, byl tam prezident, premiér, předseda parlamentu, abych jmenoval tři nejvyšší ústavní činitele, ministři atd. A každý se mě ptal: "Bavili jste se o Temelínu?" Já říkám: "40 minut jsem hovořil s ministrem životního prostředí, který má Temelín v Rakousku na starosti a 30 posledních vteřin se mnou mluvil o Temelínu, 39 minut a 30 vteřin mluvil ne o Temelínu."

Václav MORAVEC
Tudíž to vás vede k názoru, že je nutné o Benešových dekretech debatovat?

Václav KLAUS
To mě vede k názoru, že to nejsou minoritní politikové, že to nejsou malé skupinky, a to mě vedou postoje řady politiků evropské People´s Party, Evropské lidové strany v Evropském parlamentu, kde jsou lidovci všech zemí a tam přeci známe rezoluce, které navrhují. Mimochodem celý den se mě dneska snaží dostihnout prezident Evropského parlamentu pan Cox na téma Benešových dekretů telefonicky a míjíme se, tak mám v kapse jeho mobilové číslo a až půjdu od vás ...

Václav MORAVEC
Počkejte. Už zde jednou pan Cox byl a řekl, že Benešovy dekrety nejsou problém.

Václav KLAUS
Nejsou problém, ale současně mi řekl, že musí dva měsíce pracovat na tom, aby jim 9. června, až bude o tom jednat Evropský parlament, aby ta rezoluce, kterou přijme, byla taková či maková z jeho strany, já myslím, že určitě taková, která by mně vyhovovala, o tom chraň Bůh, že bych slovíčko proti němu chtěl říci, ale shání mě a nedovolal jsem se mu, než jsem k vám dojel a budu volat, v kapse mám telefonní číslo.

Václav MORAVEC
A co mu řeknete?

Václav KLAUS
Za prvé se budu ptát, co mi on tak naléhavě chce v této otázce, v čem myslí, že došlo k nějaké průlomu nebo v čem si to nemyslí, ale já se musím vrátit k jedné jediné věci, já odmítám označovat hájení českých národních zájmů za nacionalismu, a to, že jsme dneska vyjeli s dalším z témat dekády takzvané, dneska jsme byli v Liberci a vyhlásili jsme další šesté heslo z našich deseti předvolebních hesel "ODS volí české národní zájmy", tak to děláme po zralé úvaze, protože si myslíme, že je to jedno ze zásadních témat naší země a byl bych šťasten, kdyby nebylo.

Václav MORAVEC
Například se to ale nezdá Petru Fischerovi v Lidových novinách, v sobotu doslova napsal: "Nový volební trumf ODS má vážné logické slabiny, emocionálním nacionalismem je však nabytý. Pro české broučky naprosto ideální, dostanou své a už nemusejí přemýšlet nad větou - ODS je odhodlána starat se o naše národní zájmy se stejnou rozhodností, jako to dělají všichni kolem nás." Když všichni kolem nás, nemáme se čeho bát.

Václav KLAUS
No, tak za prvé, já bych pana Fischera jako žádného autora, na kterého bychom se měli odvolávat, se neodvážil citovat.

Václav MORAVEC
Je to jeden z názorů.

Václav KLAUS
Je to jeden z názorů a nevím, o co je cennější než názory jiné. Já bych prosil každého, ať si ten náš leták, kterých jsme vydali asi 150 tisíc a rozdáváme ho po celé republice, přečte, jestli ho nedostane, ať si ho přečte na mé webové stránce www.klaus.cz, nebo ať si ho přečte na webové stránce ODS, jestli jej nedostane do ruky sám. A my tam říkáme jasnou větu: "Nestojíme o vyvolávání konfliktů a třenic s jinými názory a nechceme také žádné výhody na jejich úkor." A já si myslím, že to je klíčové, já mám strach, že někdo jiný chce získat nějaké výhody na náš úkor, právě teď.

Václav MORAVEC
Kdo jiný?

Václav KLAUS
Vždyť jsme o tom již několikráte mluvili. Země, které s námi sousedí a které se teď pokoušejí, teď si myslí, že je chvíle, kdy by bylo možné historii druhé světové války přepsat nějakým trošku jiným způsobem, než je napsána.

Václav MORAVEC
Vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kavan ve čtvrtek v tomto pořadu vyjádřil obavu, že diskuse v české Poslanecké sněmovně o tzv. Benešových dekretech může nahrát do karet odpůrcům dekretů a poškodí českou zahraniční politiku.

Jan KAVAN, ministr zahraničí, vicepremiér /ČSSD/ /ukázka/
Mám obavu, že může, a proto doufám, že řada poslanců z různých politických stran napříč politickým spektrem, a s řadou jsem již hovořil, využije tohoto zasedání, abychom do celé té diskuse vnesli klidný, věcný, neemocionální tón, protože se skutečně domnívám, že tu je nebezpečí, že vášně, emoce, silácká slova by mohly celou tu situaci skutečně zdramatizovat a poškodit například významné česko-německé vztahy.

Václav MORAVEC
4. duben a slova vicepremiéra Jana Kavana. Vy nemáte jako předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky obavu, že diskuse o tzv. Benešových dekretech bude spíš nevěcná, předvolební a poškodí česko-rakouské vztahy?

Václav KLAUS
Podívejte se, ono to je téma naší doby a v tomto smyslu je směšné chtít ho vytknout před závorku a říci, že politické strany o něm nebudou mluvit v této nebo jakékoliv jiné době, to je dětinský pokus a dětinský názor. Já jsem pro klidný, věcný tón, v tomto smyslu zcela souhlasím s ministrem zahraniční, já si též myslím, že silácká slova nepomohou, já jsem také přesvědčen, že by sněmovna ..., nemohu zabránit poslancům, několika poslancům, aby nepronášeli patetické projevy, jako je pronášejí k čemukoliv jinému, jako je budou zítra pronášet k vyslání našich jednotek do Afghánistánu, jako je budou zítra pronášet k diskusi o tom, jestli máme nebo nemáme koupit Gripeny atd., od toho prostě už tady parlament je, aby tyto věci dělal, ale já si myslím, že sněmovna by mohla vydat své klidné, nedramatické, neútočné konstatační usnesení, a proto jsem na čtvrtek svolal schůzku vedení parlamentních stran, abychom si řekli, jakým způsobem bychom to mohli udělat, ale ...

Václav MORAVEC
Mohu jen jednu věc, teď opět další schůzka, protože u vicepremiéra, ministra zahraniční se sejdou předsedové parlamentních stran, a to za pár hodin, a to právě kvůli plánovanému jednání Poslanecké sněmovny o Benešových ... Nesejdou?

Václav KLAUS
Ne, není to tak. Já vím, že to je všechno předvolební hříčka, ale všichni vědí, že já jsem vyzval k této schůzce na parlamentní půdě před deseti dny na čtvrtek, kdy mimochodem od jedné máme tzv. organizační výbor parlamentu, takže předsedové poslaneckých klubů tam musí povinně, a že bychom ve dvě se sešli i s předsedy stran a řekli si, jak dále v této věci. Pan ministr zahraničí se po týdnu probudil a začal svolávat schůzku, aby mě předběhl, aby ta schůzka byla u něho na ministerstvu zahraničí, nejdříve chtěl v neděli večer, pak chtěl v pondělí večer, teď má názor, že by to mělo být v úterý odpoledne, v tu chvíli bude probíhat schůzka sněmovny právě o Afghánistánu a Gripenech, takže by museli utéct všichni z té sněmovny, takže já si myslím, že o tom to není. Ale já jednu věc ...

Václav MORAVEC
To znamená, ke Kavanovi zítra nejdete?

Václav KLAUS
Já nevím, já v tu chvíli opravdu nemohu a pořád musím trvat na tom, že jsem pozval na schůzku já a ...

Václav MORAVEC
Podstatnější tedy bude čtvrteční schůzka, říkáte?

Václav KLAUS
Podstatnější bude jakákoliv rozumná debata na toto téma a už z tohoto, z toho pokusu hrát hru "kdo svolá dřív schůzku, na kterou přijde více lidí", už to znamená, že to je tématem, ať chceme či nechceme, ale já bych jen jednu poznámku chtěl k tomu, já bych zpochybňoval specifickou roli ministra zahraničí v této věci, já si nemyslím, že Benešovy dekrety jsou zahraničněpolitickým problémem. Možná se to bude zdát někomu paradoxní, ale já jsem nedávno dostal moc hezký, dlouhý, podrobný analytický dopis z Německa od nějakého pana univerzitního profesora a ten mi řekl: "Nesmíte ani na vteřinku přijímat, že Benešovy dekrety jsou česko-německý problém, Benešovy dekrety jsou výlučně německo-německý problém." A mně se to zdá jako velmi bezvadná myšlenka a chtěl bych vnuknout českému politickému spektru a občanům České republiky také tento názor, Benešovy dekrety jsou česko-český problém a v tomto smyslu si myslím, že role ministra zahraničí není až tak klíčová.

Václav MORAVEC
To znamená, zítra na schůzku předsedů politických stran nejdete, podstatná je ta čtvrteční?

Václav KLAUS
Ale ta zítřejší schůzka nemá ani pevný termín, ten se hýbe, já teď nebyl ve svém sekretariátu, protože jsem v Liberci otvíral téma "Lidé zvolí české národní zájmy", nevím, jestli se něco za tu chvíli událo.

Václav MORAVEC
Říkáte tedy, ve čtvrtek se sejdou předsedové politických stran u vás ...

Václav KLAUS
Také nevím, stává se to takovou hříčkou, že už žádný nechce být tím druhým, každý by byl šťasten, kdyby on mohl pozvat na schůzku, on byl iniciátorem této schůzky, neboli to naznačuje střet, spor, neklid. Já bych byl pro velmi klidnou rezoluci a ...

Václav MORAVEC
A co v ní bude, a to je teď podstatné. Předseda Senátu Petr Pithart například tvrdí, že Benešovy dekrety vlastně už dnes není možné uplatňovat, protože jejich právní platnost vypršela přijetím Listiny základních práv a svobod. Tady jsou slova Petra Pitharta.

Petr PITHART, předseda Senátu PČR /ukázka/
Teď v těch debatách s evropskými politiky se ukazuje, že oni se ..., že ti svědomití se jen ptají, ptají, protože konstatují, že o tom nic nevědí a my nejsme pod tlakem žádných požadavků a nesmíme se pod něj dobrovolně dostávat. Dekrety platí a rušeny nebudou. Druhá věc je, že je třeba říci, že už od toho 1. ledna 1992, kdy byla přijata Listina základních práv a svobod, už se z nich nedají vyvozovat žádné nové právní vztahy, anebo že, dejme tomu, to bude platit od 1. ledna příštího roku, na tom se ještě podle mého názoru musíme domluvit, ale to není věc žádné smrtelné závažnosti. Důležité je pro naše občany, že se nic rušit nebude.

Václav MORAVEC
Říká předseda Senátu Parlamentu České ...

Václav KLAUS
To snad neříká, to mi neříkejte. Já, až skončíme ten rozhovor, tak zkontroluji autentičnost toho výroku. Já nevěřím, že to pan Petr Pithart může myslet vážně tuto větu, protože Benešovy dekrety s Listinou základních práv a svobod nemají vůbec nic společného. Benešovy dekrety neboli problém, ten, o který se jedná, problém odsunu německé menšiny z našeho území dokonce ani žádným prvkem Benešových dekretů není, žádný Benešův dekret o odsunu neexistuje. Existuje pouze závěrečné komuniké Postupimské konference, které rozhodlo o odsunech, žádný dekret Beneše na téma odsun vůbec není atd. Ale jestli si Petr Pithart opravdu myslí, to se musím štípnout, abych se probudil, jestli si myslí, že jde o Listinu základních práv a svobod a ne o základní charakteristiku poválečného uspořádání střední Evropy, tak to teda Bůh s námi, to je tedy fakt děs a pak je jasné, že to musí být zásadním tématem těchto voleb.

Václav MORAVEC
Můžete tedy ve stručnosti, a prosím velmi stručně, říct, jaká je představa ODS, jaké usnesení by Poslanecká sněmovna měla přijmout při rozpravě k Benešovým dekretům?

Václav KLAUS
Já jsem ..., mystifikují média, když říkají, že ve čtvrtek máme diskutovat návrh usnesení, nikoliv, já jsem svolal schůzku, kde jsem se chtěl s ostatními poradit, jestli usnesení, jestli deklaraci, jestli rozhovor, jakým způsobem to udělat, takže myslím, že tak daleko nejsme. Já jsem přesvědčen, že by stačila jedna konstatační věta, kdy by parlament mohl říci něco ve stylu, že uspořádání poválečné, tzn. co se týče hranic, majetku atd., občanství je konečnou nezměnitelnou minulostí. Mně by toto stačilo, já bych žádnou další diskusi nepotřeboval.

Václav MORAVEC
Ovšem co se týče diskuse, české diskuse k Benešovým dekretům, tak přišla jedna agenturní informace o tom, že téměř 250 občanů, včetně známých publicistů, politologů, duchovních a umělců, podepsalo výzvu poslancům Poslanecké sněmovny nazvanou "Stop nacionalismu". Výzva vznikla právě jako věc, která se týká diskuse v České republice k Benešovým dekretům.

Václav KLAUS
Tak když tady čtu Jiří Pehe, Petr Uhl, Monika Pajerová, Jaroslav Hutka, tak já myslím, že to je skoro jednoduché. To jsou stejní lidé, kteří jednou organizují "Česká televize - věc veřejná", podruhé zase nějaké "Děkujeme - odejděte", potřetí já nevím co, takže to je ...

Václav MORAVEC
Vy se jako poslanec nezařídíte podle petice "Stop nacionalismu"?

Václav KLAUS
Podle těchto lidí se nezařídím, ale petici "Stop nacionalismu", tu bych podepsal také, ale určitě ne tuto petici.

Václav MORAVEC
Když se vrátíme k návštěvě britského premiéra Tonyho Blaira, tak řeč přišla i na nákup švédsko-britského stíhacího letounu Jas-39 Gripen pro české vojenské letectvo. K věci se vyjádřil po tiskové konferenci premiér Miloš Zeman, který obchod charakterizoval následovně:

Miloš ZEMAN, premiér České republiky /ČSSD/ /ukázka/
Jeden z nejzajímavějších obchodů, který se netýká, jak se domnívají naivní novináři, pouze nákupu letadel Gripen, ale který se v souvislosti s tímto nákupem týká také rozsáhlých offsetových programů, jež mohou být vynaloženy při snížení nezaměstnanosti na severní Moravě a v severních Čechách.

Václav MORAVEC
Tolik premiér Miloš Zeman. Jak u vás hovořil Tony Blair o nákupu nadzvukových letounů pro českou armádu?

Václav KLAUS
Tak Tony Blair se v rozhovoru, který jsem s ním vedl za přítomnosti poslanců Zahradila a Zaorálka, tedy jednoho z ODS a druhého z ČSSD, se tématu Gripen vůbec nedotkl, nezmínil. Já bych se také divil, kdyby Tony Blair ze sebe udělal takového přímočaře fungujícího lobbistu, tomu bych se strašně divil a kdyby to udělal, tak myslím, že bych reagoval velmi ostře a řekl bych, že něco takového bych si jako premiér nikdy v minulosti neodvážil já udělat v cizině, takže mě nepřekvapilo, že se o tom nezmínil, nedivím se tomu. Ovšem to, že předseda vlády Zeman mluví ne o 100, 150 miliardách za Gripeny, ale o jakýchsi offsetech, tak to už je tak úsměvné, že k tomu nevím, co by bylo možné říci.

Václav MORAVEC
Trvá stanovisko ODS, že budete hlasovat proti nákupu nadzvukových letounů?

Václav KLAUS
Samozřejmě, ale já bych si strašně přál, kdyby novináři rozepsali, rozanalyzovali, rozdiskutovali fiktivnost a falešnost hříčky socialistické vlády o tzv. offsetech, to je opravdu dětinská, legrační věc a ...

Václav MORAVEC
Je to velmi nevýhodné pro vládu, tedy pro stát, nákup?

Václav KLAUS
Ne, já jsem teď mluvil o těch offsetech, což je takové ...

Václav MORAVEC
Ale to je argument sociální demokracie, že je výhodný nákup nadzvukových letounů na základě právě offsetových programů.

Václav KLAUS
Ne, tak offsetové programy je nesmysl, nic, fraška, hra, lež, takže o tom vůbec ani nemluvme. Já myslím, že máme nakupovat stíhačky nebo nenakupovat, za a), jestli je potřebujeme, za b), jestli na ně máme. Hříčka, výmluva na zaměstnanost na severní Moravě je úplně mimo rámec diskuse, které já bych se chtěl věnovat, protože je pod mou důstojnost. Takže diskutujme za a), jestli je potřebují naše vojenské síly a jestli na ně máme, nic jiného, jestli ta armáda potřebuje třeba udělat jiné věci dřív, později, o tom je smysluplné diskutovat.

Václav MORAVEC
Teď ve stručnosti k otázkám, které přišly od posluchačů prostřednictvím elektronické pošty, poprosím o stručné odpovědi. Pan Chaloupka z Brna se doslova ptá: "Souhlasíte s názorem vlády, že většina rozhodujících deníků je v zahraničních, tedy v německých rukou, a podle toho vypadá i interpretace novinářů týkající se Benešových dekretů?"

Václav KLAUS
Ne, nesouhlasím. Dokonce jsem tuto otázku dostal od zástupců Mladé fronty DNES teď v Liberci na tom meetingu, kde jsem na náměstí oznamoval toto naše heslo tohoto týdne, a já jsem řekl, že toto je karta, kterou já nehraji, prostě to je laciná ...

Václav MORAVEC
A je nutné vydávat ...

Václav KLAUS
To je laciná karta, kterou já myslím, že takto to na světě není.

Václav MORAVEC
A je podle vás nutné vydávat knihu, která se týká Benešových dekretů, za peníze daňových poplatníků?

Václav KLAUS
To já myslím, že také ne, ať si každý vydá knihu, jakou uzná za vhodné, ať o tom napíše knihu ten či onen. Já o tom píši, já o tom ve středu dělám v Národním domě na Vinohradech velký seminář na téma Benešovy dekrety za účasti univerzitních profesorů Karlovy univerzity, Akademie věd, diskutujme o tom, vydáme o tom okamžitě sborník, ale nikoliv za peníze daňových poplatníků.

Václav MORAVEC
Martin Zatloukal z Ostravy se vás ptá: "Proč stále utočíte na prezidenta republiky /viz rozhovor pro deník Právo/ a na jeho ženu?"

Václav KLAUS
Tak já jsem před třemi měsíci dostal od Práva sedm otázek se slovy, že se ptají všech možných i nemožných kandidátů na prezidenta, sedm otázek na minulé i budoucí prezidentské období. Já jsem se zdráhal odpovědět, já jsem dlouho neodpovídal, protože jsem říkal, že se nestylizuji do role kandidáta atd. Umluvili mě, sedm odpovědí, jedna se týkala otázky "Jaká má být role první dámy?" Já jsem odpověděl složitou šestiřádkovou, nebo kolikařádkovou, odpověď, kdy jsem řekl, že si nemyslím, že má být specifická role první dámy, že nemá být nijak ústavně zajištěna, že má manželka prezidenta maximálně zůstat svou, rodinné, občanské, zaměstnanecké věci, že se nemá přerodit v momentě, kdy se stane první dámou, že se například nemá také stát šéfkou charitativních akcí v České republice, takže z mých asi půl stránky odpovědí si pan prezident vyndal tuto jednu, tato tři slova a řekl, že jsem napadl jeho minulou a současnou ženu, což už je paranoia, která ..., já nevím, co bych k ní řekl.

Václav MORAVEC
Paranoia čí?

Václav KLAUS
Pana prezidenta.

Václav MORAVEC,
Počkejte, ale tady přípodotek posluchače je: "Zda si už tyto věci nechcete vyřizovat soukromě a nikoliv přes média?"

Václav KLAUS
Já bych byl velmi pro, já jsem také neudělal repliku, kterou on udělal. Já jsem opravdu oněměl, když jsem minulý týden objevil jeho repliku, protože jsem to považoval za tak nevinou odpověď, protože byla dva, tři měsíce stará, tak už jsem na ni zapomněl, já jsem rychle volal na svůj sekretariát, jestli by mně ho nemohli poslat rychle, co jsem koneckonců řekl a když jsem si to přečetl, tak jsem nechápal jeho reakci.

Václav MORAVEC
Otázek na Václava Klause, samozřejmě i od posluchačů BBC, je daleko víc, tak snad někdy v dohledné době, přijdete-li?

Václav KLAUS
Jestli mě ještě někdy pozvete, tak já přijdu.

Václav MORAVEC
Od mikrofonu se loučí Václav Moravec. Děkuji za 30 minut, které strávil v BBC předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Někdy příště na shledanou.

Interview BBC, 8.4.2002

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu