Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Přepis živě vysílaného…


Přepis živě vysílaného rozhlasového pořadu "Press klub F 1"

Rozhovory, 11. 6. 2002

Ondřej HEJMA, moderátor

Ano, je to tak, vážení posluchači, naším hostem je dnes předseda Občanské demokratické strany pan Václav Klaus. Dobrý den.

Václav KLAUS, předseda Poslanecké sněmovny, předseda ODS

Dobrý den.

Ondřej HEJMA

Já mám pro vás na úvod jednu dobrou zprávu, protože ve všech průzkumech veřejného mínění popularity vede pan Gross a paní Buzková, tak já jsem se dočetl v novinách, že vy jste bezkonkurenčně nejpopulárnější mezi pražskými bezdomovci. Co to pro vás znamená?

Václav KLAUS

To ani nevím, to jste si nevymyslel teď, abych náhodou nezačal popisovat nějaké ...

Ondřej HEJMA

Ne, uvedlo to Právo ve svém sobotním vydání, takže s udáním zdroje.

Václav KLAUS

Já bych pikantně řekl, když tak jezdím po té celé České republice vůbec a teď zvlášť, že já vím, že za mnou přijde více lidí se stiskem ruky, teď abych nikoho neurazil, o kousek hůře oblečených, než těch lépe oblečených, jestli to mohu použít jako jednoduchou dělící čáru, a já si myslím, že to tito lidé cítí docela jasně.

Ondřej HEJMA

Já jsem to samozřejmě použil jako anekdotu, jako bonmot, ale to téma popularity a toho, jaký politik je, jaký by měl být a koho mají lidé rádi a neradi, je věc možná docela důležitá. Vy jste ve vrcholové politice třináct let, jezdíte po světě, znáte spoustu špičkových politiků. Jaký má být politik podle vás, kdybyste modeloval někoho?

Václav KLAUS

Tak začali jste s tím slůvkem popularita, tak bych si troufl opakovat nebo replikovat bonmotem určitého opačného typu, já bych trval na tom, že volby nejsou volbami miss sympatie. Já myslím, že to tak někdo trošku se snaží tímto stylem prezentovat, a proto si myslím, že ta sympatičnost toho politika je opravdu entina toho, co je charakteristické.

Ondřej HEJMA

Ale když půjdeme k těm důležitým věcem, jestli to má být trpělivost, tvrdost, charakter, vzdělání, přirozená inteligence, tohle všechno tam určitě bude, ale kdybyste měl nějakou vlastnost vypíchnout z vlastní zkušenosti.

Václav KLAUS

Já myslím, že první věcí je věrohodnost politika, kredibilita cizím slovem. Věrohodnost je zásadní. Ti lidé musí ...

Ondřej HEJMA
 
A jak se získává?

Václav KLAUS

Lidé musí důvěřovat, že ten člověk mluví pořád stejně, že neskáče, že se netočí jako na obrtlíku, že nemění názory zrovna podle toho, kudy vane politický větříček, a to já považuji za důležité. Myslím, že tam nemůže nebýt i elementární schopnost ve smyslu schopnost nadhledu nad problémy, schopnost, jak já vždycky říkám, rozhrnout tu houštinu těch problémů a vybrat si to, co je hlavní a jít tou nejdůležitější cestou, neutápět se v maličkostech, řešit to podstatné, mít na to nějaký názor, být trošku připravený, sečtělý, mít ten domácí úkol udělaný vždy, v každé chvíli.

Ondřej HEJMA

Teď jsme trošku zafilosofovali a já zatnu do živého. Jaký je rozdíl mezi Vladimírem Špidlou a Milošem Zemanem podle vás, kdybyste je hodnotil jako politiky?

Václav KLAUS

Tak já myslím, že jsou opravdu každý jiný. Já jsem kdysi proslul výrokem, když se mě někdo ptal, jestli oni jsou takovými těmi postkomunistickými vůdci, já jsem říkal, že kdybych si vybral, ten marxismus-leninismus, tak to bych řekl, že ten Zeman je spíš ten Marx a ten Špidla je spíš ten Lenin. Já vím, že mi to párkrát vraceli různí lidé, takže já myslím, že když řeknu to slovo Marx s tím Zemanem, tak Zeman je určitě levicový intelektuál, který žádné sociálno v sobě hluboce zabudováno nemá, on je spíš takový ten intelektuál, který chce být demiurgem společnosti, být moudrý, vyvolený a řešit lidské problémy. Špidla, myslím, je ten daleko úžeji definovaný sociál, socialista úplně klasického odvěkého stylu a střihu a tím jsou velmi odlišní.

Ondřej HEJMA

A myslíte si, že třeba uvnitř sociální demokracie je nějaká marxistická frakce a leninská frakce, že jsou tam třeba různé skupiny, co se týče pojetí politiky toho sociálního státu a podobně?

Václav KLAUS

Tak já myslím, že určitě ano a samozřejmě tato dvě slova byla nadsázkou, protože jsem je jednou použil, tak já bych je klidně vrátil zpátky, ale já si myslím, že ten Špidla je daleko přízemnějším návratem k takovému tomu socialismu toho starého odborářsko-minulostního ražení. On není podle střihu různých Blairů a Schröderů, i když ani to nejsou osoby mého srdce, v žádném případě, ale on je ještě až o ty dvě, tři generace dál.

Ondřej HEJMA

Přestaneme drbat protivníky. Já bych se zeptal právě na tu věc, která souvisí s tou důvěryhodností, s tou kredibilitou, to, co lidé velmi cítí, totiž to, že byla tady Klausova vláda, byla tady Zemanova vláda, mezi tím Tošovského vláda, ty programy jsou skutečně velice odlišné, a přesto si myslím, že lidé často mají pocit, že ta politika je až nápadně podobná. Čím to je, nebo sdílíte tento názor a případně čím to je? Protože vidíme, je to prostě kapitalismus, privatizace, NATO, ty základní obrysy jsou úplně stejné a věc se vlastně liší jenom v detailech. Myslíte si, že to je dobré pro image té které strany?

Václav KLAUS

Tak já bych trval na tom, že ta politika nebyla vůbec podobná. To je jedna věc, kterou bych si troufal říci, druhá věc je, že když se z ní vyzobává mediálně zajímavé bonmotové, silné, dramatické, tak se vyzobávají ty konflikty určité a já nevím, jestli je to přesný popis té politiky, což nekritizuji, pouze konstatuji, když říkám, že nebyla podobná. Za třetí si myslím, že ta politika je spíše tím během na tu dlouhou trať a ono to politické rozhodnutí nemá dopad dnes večer. Ono má většinou dopad s nějakým časovým odstupem, a to už lidé neumí moc přesně hodnotit.

Ondřej HEJMA

V čem ten rozdíl tedy vidíte? Třeba opravdu nějak tak laicky řečeno mezi tou vládou Klausovou, a řekněme Zemanovou, která v těch makroekonomických krocích určitě srovnatelná je?

Václav KLAUS

To já myslím, že ani moc není, ale to tedy nebudu tady při neexistenci protivníka moc rozebírat, ale to bych jako číslíčka a hry se statistikami, to bylo moje životní zaměstnání, o tom jsem jezdil na mezinárodní konference, takže to trošku umím. O čem je ta odlišnost? Já trvám na tom, že ta odlišnost skutečně je v tom, jestli někdo začíná od toho člověka a druhý od toho státu, a tady ta odlišnost je podle mého nebetyčná. Jestli někdo začíná od toho deregulovat, liberalizovat, uvolňovat, otěže nad tím člověkem, nebo jestli někdo legislativně chce předurčovat životy lidí. To je podle mého názoru tak evidentní, že to vidí každý, a konec konců to, co jsem včera řekl na televizní debatě s panem Špidlou, na Sedmičce, já jsem řekl, když bojují proti deficitům, proti zadlužování, tak já jsem řekl takovou větičku, která myslím, že není nefér a já si ji můžu dovolit říci. O mně jsou stovky vtipů o utahování opasků, až o vás bude první vtip tohoto typu, tak to bude dobré, tak já to budu považovat za určitý posun. Já myslím, že i toto je výraz reality.

Ondřej HEJMA

Vy jste si postěžoval právě v jednom ze svých článků před několika dny, že tady ještě pořád před volbami není to cítění této problematiky dostatečně silné, že to je spíš o tom, kterého politika mají lidé rádi, koho mají neradi. Proto já se pořád ptám na tu popularitu a na ty vlastnosti těch politiků. Kdy myslíte, že se to změní, nebo jak to udělat, aby se to změnilo?

Václav KLAUS
 
Tak to asi všude na světě jsou politici populárnější a méně populární politiky, které ocení hned, nebo někdo až zítra, politici, které ocení současná doba, nebo doba budoucí. Politici, kteří prohrávali Xkrát a zase se vydrápali na povrch, nebo ti, kteří zmizeli navždy v propadlišti dějin. To tak asi bude, to já myslím, že je idylka, to nebude nikdy.

Ondřej HEJMA

Toho se nezbavíme, dobře. To byla trocha psychologie s Václavem Klausem. Teď si poslechneme jeho kratičký životopis, přestože ho každý zná.

redaktorka

Václav Klaus, rodák z Vinohrad, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde později pracoval ve státní bance a v Prognostickém ústavu Akademie věd ČR. V listopadu 1989 vstoupil do politiky a jako poslanec a ministr financí stál u zrodu ekonomických reforem postkomunistického Československa. V roce 1991 zakládá Občanskou demokratickou stranu a o rok později se stává premiérem České republiky. Na tuto funkci rezignuje po rozpadu koaliční vlády v roce 1996 a po předčasných volbách se stává předsedou Poslanecké sněmovny. Václav Klaus je vášnivý sportovec, profesor v oboru finance, major v záloze, člen PEN klubu, otec dvou synů a 19. června mu bude 61 let.

Ondřej HEJMA

Takže, pane majore, jak je to s těmi Gripeny?

Václav KLAUS
 
No, já jsem, můžu ještě jedno slovíčko říci? Já jsem Xkrát poslouchal takovéto své uvedení, svůj životopis a vždycky pozdvihám obočí, co tam někdo vynechal, co tam přidal a tak dále, ale teď musím říci, že poprvé mě někdo uvedl jako rodáka z Vinohrad. To jsem ještě nikdy nezažil.

Ondřej HEJMA

Já reaguji na opět mediální článek jednoho váženého kolegy, který právě vaše rodáctví z Vinohrad dovádí do jistých obecných souvislostí v tom, že tam byla taková jistá idyla a že vy tuto idylu chcete nějakým způsobem rekonstruovat ve svém politickém životě. To jsou hluboké myšlenky, takže jsem si dovolil to tam vložit.

Václav KLAUS

To jsem si tedy nikdy nepovšiml, ale teď bych, kdyby někdo byl znalcem tady Vinohrad a Prahy, tak musím říci, že člověk z Tylova náměstí ještě nejsou ty ...

Ondřej HEJMA

Hraničí to s Nuslemi.

Václav KLAUS

Hraničí to s Novým městem, bych spíše řekl, to já jsem vždycky pošilhával, že my jsme takoví ti proletářštější z toho Tylova náměstí oproti těm, co bydlí někde výš, u Náměstí Jiřího nebo u Vodárny. Ale to možná Nepražáci neocení.

Ondřej HEJMA

To je debata. Ale já jsem tam měl ten oslí můstek na toho majora v záloze k těm Gripenům, protože si myslím, že kromě toho, že to je nějaká velká částka a že se to dá použít v politickém boji na kritiku svého protivníka, já jsem slyšel z mnoha stran, od různých politiků, že to je věc skutečně důležitá, která nějakým způsobem ovlivňuje politické vztahy na naší scéně. Slyšel jsem výrazy jako stíhačková koalice a tak dále. Co můžete k tomu říci?

Václav KLAUS
 
Já myslím, že stíhačková neboli Gripenová koalice, to jsou slova, která já tak nerad slyším. Musím za sebe říci a za ODS, že pro nás názor na Gripeny není definován tím, abychom si vylepšili koaliční potenciál. Kdybychom to chtěli dělat, tak možná že bychom dělali jiné věci. My se na Gripeny díváme am sich, takzvaně řečeno, sami o sobě. Gripeny sami o sobě bez souvislostí. Máme na to dvojí názor, jedna věc je, jestli těch, ono to není šedesát dva miliard ...

Ondřej HEJMA

Je to hodně peněz každopádně.

Václav KLAUS

Ale ani těch šedesát dva to není, šedesát dva je takové to asi jako když si přečtete v katalogu, že Felicie stojí od 219 tisíc a pak jdete a kupujete ji za 350. Protože to tam ani nejsou okénka, nebo není klakson, takže to já myslím, že je úplně stejné. Ta cena je sto miliard určitě. Takže my říkáme, že za prvé je mnoho vážnějších, důležitějších, prioritnějších, použití stejné stamiliardy korun mimo armádu, a druhá, věta B, i v té armádě si myslíme, že jsou daleko prioritnější věci než toto. Já to přirovnávám na meetincích s občany teď, naposledy jsem to říkal někdy v sobotu na jižní Moravě, je to prostě tak, jako když vám teče do baráku, je celý podmáčený, bortí se zeď a vy místo abyste začal opravovat střechu, tak si koupíte nejnovější obří televizní obrazovku do svého obýváku, kde zrovna ještě neprší, a to je hloupá investice.

Ondřej HEJMA

Hezká předvolební metafora, musím říci, já bych se odvážil jít ještě o patro výš. Často se také mluví o tom, že koupení Gripenů, totiž evropských Gripenů, je jakýmsi téměř geopolitickým gestem, které naznačuje jakousi vstřícnost Evropské unii spíše než, řekněme, Spojeným státům. Mluví se o tom, že nákup amerických stíhaček by byl zase jiným velikým politickým gestem. Připouštíte tuto úvahu?

Václav KLAUS

Nevím, nedovedu říci, co má v hlavě předseda vlády, místopředsedové vlády, ministr obrany dnešní socialistické vlády. Já takto v tuto chvíli opravdu neuvažuji a toto nepadlo. Kdybych to chtěl říci, kdybych chtěl říci, že nás to váže geopoliticky někam, jinak já tuto větu říkám dost často, abych se přiznal. Když se mě ptají na vztahy k Evropě a Americe, já každému americkému politikovi říkám, naposledy před měsícem ve Washingtonu předsedovi Kongresu jsem říkal: "Víte, my zastáváme to stanovisko v tom anglickém přísloví, že nemáme dávat," česky se to řekne, "všechna vajíčka do jednoho košíku," nebo jak to přesně je. A v angličtině je to používanější vtípek než u nás. Já také nechci, abychom dali všechna ta naše vajíčka do toho evropského košíku.

Ondřej HEJMA

Sázet na jednu kartu.

Václav KLAUS

Ano. My říkáme sázet na jednu kartu. Já si myslím, že my musíme udržovat ten transatlantický vztah za každou cenu, i jako svou jistou obranu, abychom nevsadili úplně všechno jedním směrem. To říkám velmi často, ale neříkám to kvůli Gripenům, já o tom takto neuvažuji.

Ondřej HEJMA

Dobře, pojďme tedy sestoupit z toho nebe plného Gripenů na zem k věcem prostým a prozaickým, jako jsou peníze. Jedno z hlavních hesel, které tady zaznívalo za revoluce, je, že tedy se vracíme do Evropy, což si spousta lidí překládala, jako že doženeme ten Západ a že ho doženeme v té životní úrovni, to jistě všichni chceme. Všichni už dneska víme, že to není jednoduchá věc, že se to asi nedá zařídit za pět ani za deset let. Já se zeptám z principu, zásadně, myslíte si, že to je vůbec možné? Že to je představitelné v nějaké historické dimenzi, mít stejnou úroveň životní jako to Rakousko, Holandsko?

Václav KLAUS

Tak jednou věcí je prázdnota a falešnost hesla dohnat a předehnat, to už jsme si tady užívali za komunismu.

Ondřej HEJMA

Ale slibuje se to.

Václav KLAUS

Druhá věc je, že podíváte-li se na dnešní západní Evropu, tak myslím, že každý ví, že Portugalsko je na tom jinak než Dánsko nebo Holandsko. Finsko je na tom také jinak než někdo jiný a tak dále. Jižní Itálie, Sicílie je na tom podstatně jinak než Itálie severní nebo podhůří. Takže ono to dohánění je vždycky záležitost celých desetiletí, nebo takovýchto dlouhatánských období. Já myslím, že naším cílem je, být ve stejné, jak bych to řekl ve sportovní hantýrce, teď máme mistrovství světa ve fotbalu, tak řekl bych, být ve stejné lize, hrát ve stejné soutěži. To ale neznamená, že v té soutěži, v té české extralize, jedna věc je místo první, druhé a dvanácté, jestli ...

Ondřej HEJMA
 
Já vám teď trochu zafušuji do řemesla, do toho ekonomického, jdu do toho zostra a začnu počítat. Říkám si, když máme ten růst, řekněme 3 %, což je ten úžasný růst vlády sociální demokracie. Západní Evropa se potácí někde kolem podobných čísel. Jak je chceme dohnat, když máme stejný růst a rovnou vám dám jeden argument. Za tu dobu, co tedy jsme se dostali zhruba na tu úroveň životní úrovně roku 1989 nebo těsně nad ni, průměrný plat Čecha se zvýšil ze sta dolarů na čtyři sta dolarů. Čili tady je čtyřnásobné zvýšení, a přitom životní úroveň je stejná jako v roce 1989. To mi musíte vysvětlit.

Václav KLAUS

Ne, to jsou všechno statistické fikce a statistické lži.

Ondřej HEJMA

To nejsou žádné lži, to mi musíte prominout.

Václav KLAUS

Ne to vaše, já myslím, že to jsou čísla známá, ale mám strach, že, dejte mi minutu nebo dvě. Ekonomové strašně moc uvažují o tom, jak změřit ten ekonomický vývoj po takovém radikálním ekonomickém ne propadu a rozpadu a přeměně a cenových posunech a podobně. Já znám jednu odbornou studii za druhou, která je publikována ve vědeckých časopisech o tom, jestli správně měříme inflaci. Mně naprosto šokovalo, když jsem objevil ve vědeckém časopisu článek Angličana, profesora z University of New Castle, z New Castlu a zaměstnance novozélandské centrální banky, a oni analyzovali inflaci ve střední Evropě a to mě zaujalo, že to mají jako vědní problém ...

Ondřej HEJMA
 
Tím chcete říci, že to nejde změřit?

Václav KLAUS
 
... a oni říkají, že je strašně přehnaná, přeceněná ta inflace. Neboli já si myslím, že daleko více vyjadřuje to číslo, které jste teď řekl vy. To znamená v té přeměně na tu takzvanou paritu kupní síly, to je to, o čem vy hovoříte, tato čísla jsou daleko přesnější. Proto já se strašně nerad pouštím do srovnávání s tou před novou érou ...

Ondřej HEJMA

Vida, přišli jsme na to. Já se zeptám v té souvislosti, protože nás čeká tedy výměna české koruny za euro, kdy bude ta správná chvíle přijmout euro? Kdy toto zhodnocování české koruny, které se děje nějakým šíleným tempem, my to vlastně ani netušíme, protože žijeme v České republice, kdy bude ten klíčový okamžik přestoupení na euro. Slyšíme, že by to mělo být co nejdřív, jiní zase varují, že hodně pozdě. Tak kde je ta finta?

Václav KLAUS

Tak pro mě, a teď jsem člověk, který o měnových zónách, měnách, inflacích, psal celý svůj život odborné články, takže pro mě to není chvilková debata na Frekvenci 1, já si myslím, že to není dneska vůbec zajímavé téma, které já bych nenakousával.

Ondřej HEJMA

Není to zajímavé téma?

Václav KLAUS

Není to zajímavé téma v tom smyslu, že není zítřejší. My s ním nemáme co udělat, a úvaha o tom, jestli to bude za sedm let nebo za jedenáct nebo za šest a půl, myslím, že z dnešního data 10. června je to úplně irelevantní a nemá to žádný význam pro vaše chování, že byste začal spořit v eurech, nebo pro moje chování, nebo pro majitele vašeho rádia, myslím, že to nemá vůbec žádný význam, není to zajímavé téma.

Ondřej HEJMA

Dobře, říká Václav Klaus, předseda Občanské demokratické strany a za chviličku budeme o penězích ještě pokračovat. Naším hostem je předseda ODS Václav Klaus, hovoříme o penězích. Ještě velice stručně k té vaší slavné patnáctiprocentní dani. Bylo to prodiskutováno do bezvědomí, řekl bych, ve veřejné sféře. Já se jenom zeptám, myslíte si, že byste pro to získali podporu, kdybyste se zúčastnili nějakým způsobem vlády? Myslíte si, že je tady šance na to?

Václav KLAUS

Já myslím, že je to naše povinnost. Já jsem včera jel z televizní Sedmičky s panem Špidlou a jednomu, komu volám, je můj syn.

Ondřej HEJMA

Třeba zkontrolovat, jak to proběhlo.

Václav KLAUS

Ne, protože ten samozřejmě je největším kritikem, to už mi mezitím volalo deset lidí, ale on byl ...

Ondřej HEJMA
 
A co vám říkal?

Václav KLAUS

... on byl samozřejmě přísnější, i když říkal: "Bylo to dobré." Takhle to jako z úst syna ...

Ondřej HEJMA

To není moc přísný tedy.

Václav KLAUS

... to je velmi mimořádná pochvala. To je jako kdyby někdo mi řekl vynikající. "Bylo to dobré, ale například vůbec jsi tam neřekl, a já jsem ti to přece říkal, vůbec jsi tam neřekl, že v každém případě uděláte všechno pro to, abyste prosadili ty věci, které popisujete ve svém volebním desateru." Já jsem říkal: "Vašku, já to vím, ale jestli jsi to poslouchal, já jsem nevěděl, kdy to říci." A on mi říká: "Vždyť on tam také začal číst úplné blbosti, které vůbec neměly souvislost s tématem, které tam bylo zvoleno a vesele, měl jsi si normálně číst svoje, neměl jsi se s ním vůbec hádat o těch číslech a tak dále, měl jsi normálně tohle mít připraveno a říkat své." Já říkám: "To já neumím, já respektuji, že ten moderátor se mě táže." "Jsi hloupý, máš to dělat jak Sládek, máš říkat ten svůj názor." Říkal mi: "Proč jsi neřekl o rovné dani?" Já to uvádím jako polemiku se synem.

Ondřej HEJMA

Teď jsme byli v přímém přenosu rozhovoru telefonního v rodině Klausovic, což je celkem unikátní záležitost. Patnáctiprocentní daň, zpátky k ní. Prosadíte ji s panem Špidlou? Jak? To ho nějak dáte do svěrací kazajky nebo jak?

Václav KLAUS
 
Ne, tak já si myslím, že prosadit změnu daňového systému, to je věc jedna, to je takzvaná rovná daň. Já si myslím, že rozumný člověk by na to mohl kývnout. Teď vidím výraz vaší tváře, jestli mám rozvíjet úvahu o tom, kdo je a kdo není rozumný, ale o tom, že systém rovné daně je neskonale spravedlivější, průhlednější, jasnější, zabraňuje daňovým únikům, neumožňuje těm bohatým, aby takzvaně optimalizovali daně, najali si, vždyť, znáte to, jsou firmy, které nám anoncují, že: "Najměte si nás a sedm procent vaší úspory, kterou my vám navrhneme, jak optimalizovat daně ..."

Ondřej HEJMA
 
A je to legální.

Václav KLAUS
 
A je to legální ještě k tomu, čili to já chci zrušit.

Ondřej HEJMA

A proč to nikde na světě nemají?

Václav KLAUS

Mají, je celá řada zemí. Za A je celá řada zemí, které zavedly tento systém.

Ondřej HEJMA
 
To byste je musel jmenovat.

Václav KLAUS
 
Ale no tak jsou to ty novější země. V těch starých se to strašně těžko prosazuje, protože tam už jsou ty lobistické skupiny, které se rvou o to šíleným způsobem, ale je to v řadě i nových zemí. Teď tady na východ od nás. Například relativně velmi úspěšné Estonsko to zavedlo, konec konců v Rusku to také zavedli a v celé řadě jsou k tomu nákroky. Mimochodem jestli někdo nadává na rovnou daň, že je rovná v tom standardním slova smyslu, tak já říkám každému, že my máme také daň, která se jmenuje zdravotní pojištění, že máme daň, která se jmenuje sociální pojištění, která je větší než normální daně pro drtivou většinu lidí, jenomže lidé to neví, protože jim to automaticky sráží zaměstnavatel z jejich platu.

Ondřej HEJMA
 
Takže jak to s tím Špidlou uděláte?

Václav KLAUS

Proč to chci říci. Tyto daně neboli pojistné, to jsou rovné daně, protože ty platí každý jedním procentem a je to jedna sazba a nenarůstá s rostoucím příjmem a tak dále.

Ondřej HEJMA
 
A za co to vyhandlujete? Co mu slíbíte za to, že on půjde na tu rovnou daň?

Václav KLAUS
 
Já myslím, že nepředbíhejme událostem, koho si lidé zvolí, koho budou prosazovat do možné koalice, ale já si myslím, že zjednodušení daňové soustavy, zabránění daňovým únikům, že na to by možná i ten pan Špidla mohl slyšet a mohli bychom se rvát o tom, jaké, když by byla rovná daň patnáct procent, jak velké by bylo ono nezdanitelné minimum. A samozřejmě já bych rozuměl, že solidárně se tvářící pan Špidla by chtěl, aby to nezdanitelné minimum bylo co největší a někdo jiný by mohl říci, že nesmí být takto velké. Já bych rvačku viděl o velikosti toho nezdanitelného minima.

Ondřej HEJMA
 
To je poměrně konkrétní slovo. Zdá se tedy, že daňová reforma nás nemine. Jenom je otázka, jak dopadne. Pojďme teď k tématu velkému, které mají třeba vaši konkurenti, a to je justice, právo, spravedlnost a tak dále. Já bych si dovolil udělat takovou provokativní paralelu mezi justicí a zdravotnictvím. Vidíme zdravotníky, vidíme doktory, kteří jsou málo placení, vidíme strašně drahé zdravotnictví a vidíme justici, kde jsou právníci velmi dobře placení, a přitom výsledky, jak ve zdravotnictví tak v justici, jsou velmi nejisté. Lékař také nikdy nemůže zaručit, jak to dopadne a právník, zdá se, také ne. Nezdá se vám, není tady nebezpečí, že spravedlnost může být za peníze? Že zkrátka spravedlnosti se dovolá ten, kdo na to má? To je úvaha.

Václav KLAUS

Tak já to ani nechci říkat nahlas, protože bych musel páchat harakiri, kdybych připustil, že to je jev, který není tak okrajově výjimečným trestným, fakt strašně nerad bych něco takového říkal, ale o tom, že i my máme ve volebním programu jednu kapitolu věnovanou nespokojenosti s takzvanou spravedlností, s fungováním, rychlostí justice, soudu, já to považuji za klíčové. Já vím, že to lidi strašně štve a teď to slyším častěji na těch meetincích normálně v menších městečkách. Lidé nemají pocit, že se té spravedlnosti dovolají, a proto všechny možné a nemožné, já bych řekl, tlaky na to zrychlení procesů, na soudech a tak dále ...

Ondřej HEJMA

Ale jak to udělat, aby ten verdikt byl v jednom případě stejný? Protože vidíme často, že verdikt je prostě jiný ve stejné kauze na různých úrovních, různých porotách.

Václav KLAUS

Tohle je strašně složité. Vy víte dobře, že jsme zdědili komunistickou antijustici, nebo antispravedlnost a věděli jsme všichni, že je tragédie, když nějací mocní straničtí tajemníci okresní diktují panu soudci nebo soudruhu soudci, jak má ten výsledek dopadnout. A teď my jsme samozřejmě skočili, jak se to kyvadlo hýbe, na druhou stranu, nikdo nikdy nesmí žádnému soudci říci ani slovo, což samozřejmě jsme všichni přijali jako výchozí princip, ale myslím, že jsme trošku ty soudce posadili někam a ona tam teď není žádná komunikace, není mluva nikoho s nikým. Chraň bůh o jednotlivých kauzách, ale vůbec o systému a způsobu, a to já vidím za docela problematické. Tam tu cestičku dobrou nevidím.

Ondřej HEJMA

Když teď zatnu kritický osten do těla ODS, tak řeknu, že ODS neměla štěstí na právníky. Vy jste měli ministra Nováka, potom jste to všechno tak nějak předali ODA tu právní agendu, panu Kalvodovi, ten se ukázal, že nebyl ani doktor práv. Jak byste to řešili, kdybyste byli ve vládě? Koho byste povolali do funkce? Máte tam dobrého koně na justici?

Václav KLAUS

Tak jednou věcí je nějaký ten místopředseda vlády pro legislativu. Druhou věcí je ministr spravedlnosti. Já myslím, že velký legislativec se v této zemi zatím ještě neurodil. To cítíme všichni a ten legislativec si o to musí říci. On se musí velkým ukázat, ne že ho někdo bude jmenovat, že je velkým legislativcem. Já to jako velký problém vidím. Nezastírám to, říkám to docela bezelstně.

Ondřej HEJMA

Takže takticky nebudete nikoho jmenovat.

Václav KLAUS

Já vidím nějaká jména, ale o tom, jestli by opravdu sehrál tuto klíčovou roli, to je druhá věc.

Ondřej HEJMA

Potud spravedlnost a Václav Klaus. My budeme za chviličku pokračovat. Naším hostem je předseda ODS Václav Klaus. Ve svém posledním předvolebním rozhovoru na Frekvenci 1. Půjdeme do zahraniční politiky a vezmeme to opravdu rovnou v těch základních věcech. NATO v nedávné době udělalo jakousi dohodu s Ruskem, Putin - Bush, bývalý vysoký důstojník KGB Putin se objímá na texaském ranči s americkým prezidentem. Jak toto mají vnímat občané postkomunistické země?

Václav KLAUS

Tak tady jsou velké geopolitické zájmy velikánských zemí a dobře vnímá, já myslím, že ten občan vnímá, že to jsou více gesta USA - Rusko než zase tak NATO - Rusko.

Ondřej HEJMA

Dobře, ano, v pořádku, přesto změna je to obrovská.

Václav KLAUS

Změna to obrovská je v jistém slova smyslu, já si myslím, že to je ku prospěchu věci, protože pokud se sníží mezinárodní napětí, tak je to určitě spíš dobře než špatně. Ale já vnímám, že to má celou řadu souvislostí, my tomu věříme o trošku méně než ta Amerika, která se na to dívá v jistém slova smyslu naivněji. Na druhé straně jsem zaregistroval při všem tomto vzájemném objímání se, jestli se nemýlím, že prezident ruský, Putin, řekl, že oni se v žádném případě nezúčastní ani jako pozorovatelé summitu NATO, který bude koncem října v Praze, protože a tak dále a tak dále, protože se zlobí na to či ono. Neboli já si myslím, že ono to zase tak silné a horké není.

Ondřej HEJMA
 
My všichni víme, že to spojenectví je kvůli terorismu, kvůli spojenectví v boji proti terorismu. To je poměrně jasná věc. Ale já se na to ptám z pohledu právě našeho českého, kde se neustále mluví o vyrovnávání se s minulostí. Jsou to velice nesmiřitelné postoje, které se občas zaujímají. A teď vidíme, že to vlastně takový problém není ve světle terorismu. Nedochází tady k určité relativizaci postojů a jak to má člověk psychicky vstřebat?

Václav KLAUS

Tak mluvíme-li o vyrovnávání se s minulostí, tak v tomto ...

Ondřej HEJMA

Tou komunistickou.

Václav KLAUS

... komunistickou, ano, tak v tomto smyslu přece jde nejvíc o to, jak se to Rusko samo vyrovnává se svou minulostí. Teď nejde v tuto chvíli o nás. Tady jde o to, jestli se to Rusko dostatečně rychle vyrovnává s minulostí a jestli k tomu Putinova vláda, Putinovo prezidentství přispívá dostatečně rychle nebo ne. Jestli to Rusko je dneska opravdu podstatně jiná země, než bylo před dvanácti, třinácti lety. V tomto já jsem možná optimističtější, než je většina našich komentátorů. Já si myslím, že ten obrat toho Ruska je tak velikánský za těch posledních třináct let, že bychom to měli vnímat a měli ocenit. O tom, že je tam spousta věcí taková, že nikdo z nás by neměl nejmenší touhu, aby v systému toho typu bydlel a žil, to je věc úplně jiná, ale já mám pocit, že to Rusko při vší naší kritičnosti prožívá určitě nejsvobodnější chvíle svých dějin vůbec, co širé Rusy za tři sta, čtyři sta let nikdy v životě, míra svobody, míra lidské svobody a míra demokracie určitě na Rusy nikdy nebyla tak, jak je v roce 2002. A to zase bych skoro doporučoval ledaskomu, aby ty klapky na očích neměl a i toto vnímal. Jestli je to dost, to je jiná úvaha, ale že to je nejvíc, to bych si skoro troufal tvrdit.

Ondřej HEJMA
 
Pojďme teď zase od velké světové politiky do politiky naší, byť zahraniční. Prezident Havel si postěžoval, že ta křehká stavbička zahraničních vztahů se hroutí, kritika padá na sociální demokracii, zřejmě nějakým způsobem nepřímo i na premiéra Zemana, protože jsou kritizovány jisté silácké výroky. Já se vás zeptám, myslíte si, že ty silácké výroky, pokud jim tak budeme říkat, jsou skutečně dílem nějakého hnutí mysli, nahodilé improvizace, nebo to je prostě součást zahraniční politiky, že jsou to výroky konzultované? O tom byste měl něco vědět.

Václav KLAUS

Tak za prvé o tom, že bych to věděl, to samozřejmě nevím.

Ondřej HEJMA

Nemluvíte o tom s Milošem Zemanem.

Václav KLAUS

To tedy, určitě o tom nemluvím a chraň bůh, že by mi to sděloval. Jestli to s někým konzultuje, to si myslím, že ne. Nemám pocit, že je ta politika sociální demokracie až tak odlišná od té Zemanovi. Zeman má odlišné výroky. Zeman má odlišná silácká slova, která si nikdo jiný z té vlády nevymyslí tak ostře a tak provokativně, jako si je vymýšlí on. Ale jinak, já myslím, já nejsem spokojen s tím, co ta zahraniční politika udělala. Myslím, že se rozhádala se sousedy, to je naprosto evidentní.

Ondřej HEJMA

Ale sousedi ani vás nemilují, abychom byli upřímní.

Václav KLAUS

Počkejte, já bych nikdy za svého předsedování vlády nedopustil, aby došlo k takovému rozhádání. To zase já bych se choval ...

Ondřej HEJMA

Vy jste větší diplomat.

Václav KLAUS
 
... daleko mírněji. Nezlobte se, já když jsem přijel letos na takovou významnou návštěvu Rakouska, kde jsem opravdu promluvil s každým rakouským politikem ...

Ondřej HEJMA
 
Já to nemyslím jako kritiku, že vás nemilují.

Václav KLAUS

... tak všechny noviny psaly: "Bude Klaus přístupnější? Těšíme se na změnu vlády v Praze, to bude prorakouská politika." Druhý den psaly: "Ona moc odlišná nebude." Protože já si opravdu myslím, že my jsme voleni českými občany a máme hájit české národní zájmy a mě deprimuje, když někteří politikové se tváří, že volí zájmy jiné. Pan prezident minulý týden se setkal s německým prezidentem Rauem a řekne větu, která, já nevylučuji, že je možné říci u sklenky vína, ale jako politický signál, jestli ho dávám do světa ... "Já si rozumím více s německým prezidentem než s některými českými politiky." To já bych mu měl připomenout, že on je volen občany této země.

Ondřej HEJMA

Ale ten rozdíl mezi vámi a Zemanem, určitě si vás v zahraničí berou občas na paškál v médiích, je tedy, že vy byste byl diplomatičtější než Miloš Zeman, ale přitom ta stanoviska v té takzvané německé otázce jsou, řekl bych, velice podobná.

Václav KLAUS

Já mám stanoviska pevná, podobná a mě si berou na paškál, pokud měli velké oči, že s Klausem by se to mohlo dohodnout všechno jinak, a ten Klaus jim říká, že v těchto věcech nemám, co bych radikálního jim nabízel a v tomto smyslu mě nemrzí, jestli někde se v dnešních zejména bavorských novinách objevuje mé jméno dnes a denně. Já myslím že stejně často jako v novinách českých. Ale je potřeba jim říci jasnou věc.

Ondřej HEJMA
 
Vy jste opět razantně v té zmiňované Sedmičce prohlásil, že pokud nebudou existovat nějaké záruky o neměnnosti majetkových poměrů a vůbec poválečného uspořádání, že byste nemohl doporučit svým voličům kladné hlasování o referendu o vstupu do Evropské unie. Jasně, nemusíte to opakovat znovu, ale dovedete si představit tu situaci, že bychom skutečně, že by třeba Slovensko bylo v Evropské unii a my ne?

Václav KLAUS

Ale vy dobře víte, že to je také vytváření si vyjednávací pozice pro tu Evropskou unii, aby oni o tom slyšeli. Oni také zkoušeli hledat nějaké řešení, které by nemohli nadiktovat ...

Ondřej HEJMA
 
Ostatně pan Schüssel chce také garance, přesně opačné.

Václav KLAUS

Já za prvé, to je první věc, a druhá věc, já chci říci, podívejte, vy jste teď zmínil pana Schüssela, často se zmiňuje pan Stoiber, to jsou oba politici na pravici evropské politické scény, oni, jejich strany i Rakouská lidová strana i CSU, jsou součástí Evropské demokratické unie, což je konglomerace pravicových stran a já musím říci, že já jsem místopředseda Evropské demokratické unie, kde jsou členové pan Stoiber i pan Schüssel, takže ono to zase není tak ...

Ondřej HEJMA
 
A tam si to vyříkáte?

Václav KLAUS

... jaksi také něco můžeme vyříkat. Mimochodem dokonce mohu využít vaší debaty, to je celkem zajímavé ...

Ondřej HEJMA

Hoďte nám sem sólokapra.

Václav KLAUS

Právě dnes ve Washingtonu jsem volen a stávám se nejenom v té své funkci, jakou mám v Evropské demokratické unii, stávám se místopředsedou International Democratic Union, neboli Světové demokratické unie.

Ondřej HEJMA
 
A to je co?

Václav KLAUS

To jsou pravicové strany celého světa, nejen evropské, ve Washingtonu je velký kongres a já jsem se omluvil, ne že budu na Frekvenci 1, ale že mám předvolební kampaň, takže nicméně jsem tam dnes volen do funkce místopředsedy této celosvětové organizace pravicových stran.

Ondřej HEJMA

Tak to jste se hezky pochválil na závěr naší části.

Václav KLAUS

Já bych na to skoro zapomněl.

Ondřej HEJMA

Ještě že jste si vzpomněl na závěr naší části, která se týkala zahraniční politiky a v té poslední části se podíváme, jak to bude vypadat o volbách a těsně po volbách. Naším hostem je Václav Klaus, předseda ODS. Jak bylo řečeno, naším hostem je Václav Klaus. Za chviličku proběhnou ty osudové volby, ještě předtím se zeptám, malé strany. Trošku se o nich hovořilo, bylo jich docela dost. Mluví se o tom, že jsou diskriminované. Řekněte pár slov na téma malých stran. Mají smysl? Nemají smysl? Co s nimi?

Václav KLAUS

Já si myslím, že mají smysl ty strany, určitě nemá smysl je bránit, blokovat, zabraňovat, myslím, že jsme otevřená společnost, jestli jsme něco udělali geniálně na začátku, v roce 1990, tak že jsme transformaci politického systému založili ne na zákazech, příkazech, ale na tom že jsme liberalizovali vstup na politický trh. Řekli jsme: "Každý může na ten trh vstoupit," a proto se rodí politické strany ...

Ondřej HEJMA

ODS to dokázala.

Václav KLAUS

... zase hynou, některé se uchytí v tom politickém spektru, některé se neuchytí a zahynou, některé se probudí ze spánku jednou za čtyři roky, zkouší, jestli by se nedostaly do parlamentu a tak dále. Takže to je svět a já nepochybuji o tom, že čas od času se urodí nová strana.

Ondřej HEJMA
 
A myslíte si, že politické spektrum je obsazeno, nebo je tam někde ještě místečko?

Václav KLAUS

Politické spektrum podle mého názoru názorově je obsazeno. To bych si troufal tvrdit. Zleva doprava od komunistů, socialistů, lidovců, přes Unii svobody až k pravicové ODS. Ale o tom, že některá ta strana může neobstát a může místo ní vzniknout nová, která přesvědčí své voliče, že je více levicová než ti nalevo nebo více moudřejší než ti středoví, to já myslím, že určitě se může stát.

Ondřej HEJMA
 
Pojďme teď k těm spekulacím, které mají posluchači tak rádi, o tom, jak to bude po těch volbách. Slyšel jsem takový provokativní názor, že sociální demokraté vlastně už vyhráli, protože ať tedy vyhrajete vy nebo oni, budou to tyto dvě strany, které budou vpředu a o sociální demokraty že se uchází každý, jak vy tak Koalice. Myslíte si, že je to pravda?

Václav KLAUS

Nevím, jestli je to pravda. Nedělám účet bez hostinského. Voliči nám to řeknou. Toho 14. opravdu, v ten pátek 14. ve 14:00 hodin ve všech těch volebních urnách bude 0 % hlasů pro každou politickou stranu, takže teprve ty hlasy tam budou padat a jak to dopadne, opravdu nevíme. Myslím, že třeba francouzské prezidentské volby nám ukázaly, že to může dopadnout jinak, než všichni věrozvěstové volebních preferencí vždycky říkali. Takže proto tohle říkat nechci. Druhá věc, já si myslím, že ti politici, teď bych řekl někteří moudře, někteří nemoudře, střílejí z houfnic, kanónů a minometů před volbami a zabouchávají si dvířka, která budou pak velmi složitě zase malým klíčkem otvírat. V tomto bych skoro doufal, že se chovám racionálněji a žádné smrtící silácké řeči vůči tomu či onomu neříkám. Uměl bych to.

Ondřej HEJMA

Já bych přesto jedna dvířka nabídnul. Jsou velmi malá, ale ...

Václav KLAUS

Abych je zabouchl, nebo otevřel?

Ondřej HEJMA

No, zachovejte se, jak uznáte za vhodné. Menšinová vláda sociálních demokratů, také se o ní mluví, Vladimír Špidla ji připustil, že by to byla menšinová vláda, která by získávala takříkajíc případ od případu podporu různých politických stran, ale jistě by byla rozhodující ta první podpora, totiž schválení té vlády. Byl byste ochoten takovou vládu podpořit? Za jistých okolností samozřejmě, za jistého rozdání těch volebních výsledků?

Václav KLAUS

Nemyslím, že se vstupuje dvakrát do stejné řeky. Myslím, že jistá forma podpory menšinové vlády byla jednorázovým pokusem řešit patovou politickou situaci. Nemyslím, že to dopadne úplně stejně, nemyslím, že je na něco takového šance, nevěřím, že by to někdo udělal. Jestli se trápím z nějaké potencionální koalice, tak to se trápím z toho, že by se ona tichá nezmiňovaná tolik moc, nepodepsaná hlasovací koalice v parlamentu, kdy drtivou většinu zákonů prohlasovává spolu socialisté s komunisty a lidovci, ač to není nikde podepsáno a napsáno, tak kdyby se tato koalice, kdyby hrozilo, že se tato koalice bude přesunovat z té hlasovací koalice v parlamentu do reálné vládní koalice. To bych považoval ze největší nebezpečí.

Ondřej HEJMA

Co byste v takovém případě dělali?

Václav KLAUS

To pak bít na poplach. To skutečně.

Ondřej HEJMA

Tato vrátka tedy zaboucháváte, jestli tomu rozumím?

Václav KLAUS

... to tedy mobilizace a to potom je zásadní věc. To potom se zabarikádovat a bránit všemi silami, bránit dosažené stádium svobody a demokracie.

Ondřej HEJMA
 
Zůstaňme chvíli u těch komunistů, u nás jsou přece jenom komunisté velmi démonizováni, zachovali si velice provokativně své původní jméno na rozdíl od ostatních postkomunistických stran jinde. Myslíte si, že je mezi nimi opravdu tak velký rozdíl na rozdíl od třeba polských postkomunistů nebo maďarských? Je to otázka terminologická, nebo je to otázka postojů? Sypání popelu na hlavu? V čem to je?

Václav KLAUS

Já bych slovo provokativně sám nevyslovil. Podle mého názoru dokonce je přesnější, když si ta strana nechala svůj název, tím pádem nemate své voliče, nemate ostatní voliče, nemate méně informované politiky v cizině. To, že u nás zůstala komunistická strana, je prostě realitou a všichni víme, jak jsme na tom. To, že se v Polsku a Maďarsku a jinde ty strany přejmenovaly na strany demokratické levice, tak já musím prohlásit, že západní politik to vůbec neví. Ten má pocit, že to je levicová strana, ten vůbec neví, že to je bývalá komunistická strana, která se přejmenovala, myslím, že už to také leckdo zapomíná z mladých, nových voličů. Takže to, že se u nás jmenují, jak se jmenují, je určitě dobře pro všechny.

Ondřej HEJMA

A ještě poslední vrátka vám nabídnu k zabouchnutí. Vaše menšinová vláda s tichou podporou komunistů.

Václav KLAUS

To je naprosto vyloučené, nesmyslné, absurdní. Nemám silnější slova, jak bych to vyjádřil.

Ondřej HEJMA

Je zamítnuto, je zabouchnuto. A teď otázku, kterou posluchači bez výjimky milují, a to je, když politici dávají hlavu na špalek. Takže vy jste kdysi řekl, že kdybyste nějak selhal, ODS propadla zoufale, že byste z toho asi vyvodil nějaké důsledky. Můžete třeba dneska přiblížit, jak by to selhání nebo neúspěch měl vypadat, kdybyste z toho skutečně vyvozoval nějaké důsledky? Bylo by to tak, že byste zůstali třeba v opozici bez jakýchkoliv spojenců, všichni ostatní by vlastně byli proti vám. Byla by toto ta prohra? Kdy by byla?

Václav KLAUS

Takto kvantitativně bych to opravdu nejmenoval. Podívejte, já si živě vybavuji, že v Hořicích před X lety dostala ODS 49 % hlasů v komunálních volbách a ač jsme měli koaliční vládu na celostátní úrovni tehdy, tak lidovci a tehdejší ODA, tenkrát Unie svobody neexistovala, se spojila s komunisty a udělala v Hořicích vládu, ač ODS vyhrála se 49 % volby. To je absurdita, která vůbec nemá obdoby, a to jsme mysleli my, že je konce světa a že nikdo nerespektoval výsledky voleb. Takže o tom, že by mohla strana vyhrát a mohlo dojít ke spiknutí proti, to já nevím, jestli by byla taková ...

Ondřej HEJMA

To by nebyla ta situace, kdy byste dával hlavu na špalek.

Václav KLAUS

To by určitě nebyla.

Ondřej HEJMA

Úplně poslední, velice krátce, zcela zásadní otázku. Na kdy plánujete dovolenou? Je to otázka záludná, pozor.

Václav KLAUS

To není záludná otázka, to je klasická, při dramaticky prohraných volbách, to já vám teď nabídnu headline, nabídnu nadpis celého pořadu, vám říkám tedy po Verneovsku, dva roky prázdnin.

Ondřej HEJMA

Dobře, tak to vidí Václav Klaus, předseda ODS. Já vám děkuji za rozhovor. Hodně štěstí ve zbytku volební kampaně a někdy příště na shledanou.

Václav KLAUS

Na shledanou.

Press klub Frekvence 1, 10.6.2002 

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu