Hlavní strana » Rozhovory » Přepis živě vysílaného…
Rozhovory, 18. 6. 2002
Jan POKORNÝ, moderátor
Od mikrofonu přejí dobrý poslech Jan Pokorný.
Petr NOVÁČEK, moderátor
A Petr Nováček.
Jan POKORNÝ
Naším hostem je předseda ODS a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Dobrý den.
Václav KLAUS, předseda Poslanecké sněmovny a ODS
Dobrý den.
Petr NOVÁČEK
Pane předsedo, v červnu roku 1992 získala vaše Občanská demokratická strana ve volbách do České národní rady dvacet devět celých sedmdesát tři setiny procenta hlasů. O čtyři roky později ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky to bylo dvacet devět celých šedesát dvě setiny procenta a v červnu 1998 ve volbách předčasných dvacet sedm celých sedmdesát čtyři. Letos pak zcela nedávno dvacet čtyři celých čtyřicet sedm setiny procenta. Trend volebních zisků je zřetelně sestupný. Čím si to, prosím vás, vysvětlujete?
Václav KLAUS
Tak nepochybně musím říci, že tento výsledek je pro nás překvapením a určitě velkým neúspěchem a určitě něčím, co vede k vážnému zamyšlení, jestli pokračovat takto, nebo pokračovat jinak. Ale na druhé straně, já tím samotným trendem bych tak zoufale zničen nebyl. Já dobře vím, že my jsme měli dva bonusy v tom našem volebním výsledku. První bonus bylo něco, co bych nazval transformačním bonusem. Tam asi jsme to byli my, nebo do určité míry já, kdo se chopil toho transformačního úkolu velmi razantním způsobem, a to k nám přitahovalo lidi, kteří nebyli zastánci standardních pravicových postojů, ti prostě chtěli vytvořit systém standardní politické demokracie, standardního tržního mechanismu a nechtěli být pravičáci. Teď, myslím, že v tom posttransformačním období je velký problém, aby strana získala stejně velkou klientelu, jakou získala na počátku. Dokonce si myslím, že jsme určitý bonus získali i v roce 1998, a to sice v tom, že tehdy to bylo v té takzvané postsarajevské chvíli a já myslím, že tehdy nás volila část lidí ne opět kvůli ... za obhajobu nemilosrdných pravicových postojů, ale byl tam jistý bonus za pocit křivdy a zrady, který se udál v listopadu 1997, a myslím, že šla řada lidí volit ne ideově, ale personálně, nebo tak, takže já bych tyto analýzy dělal, ale ony by možná pro některé uši zněly apologeticky a omluvně, tak já je dělat nechci. Já jenom ... Dovedu si představit, že kdybych dělal politologickou analýzu, tak bych o těchto dvou bonusech uměl hovořit.
Petr NOVÁČEK
Pane předsedo, malinká otázka navíc. Ta transformační etapa už se nebude opakovat v té velikosti prvotní, což by navádělo k domněnce, že ovšem se také nebude opakovat tak velká idea, nebo soubor idejí, s kterými jste tenkrát mohli oslovit, jak jste řekl, i nepravicové voliče. Co náhradou za to lze tedy v politice z hlediska vaší strany nabídnout?
Václav KLAUS
No, tak to se mi zdá, že je základním úkolem dnešní doby a je evidentní, že to se nám v těchto volbách nabídnout nepodařilo. Nám se nepodařilo nabídnout zcela jednoznačné pohledy na nebezpečí spojené s českými socialisty a zejména s něčím, co bych nazval "Špidlovským modelem českého socialismu", a to je neúspěch evidentní. Já myslím, že díky opoziční smlouvě jsme legitimizovali do jisté míry sociální demokracii, dali jsme jim šanci předvést jisté normality, ovšem pod vedením Miloše Zemana. Něco jiného je posun této strany někam jinam pod Vladimíra Špidlu. A první, jeden ze závěrů, je jich samozřejmě x, který si v tuto chvíli děláme, je, že se nám nepodařilo předvést nebezpečí tohoto pohledu, tohoto postoje. Já přiznávám, že kdybych to zobecnil, tak myslím, že lidé se bojí více věcí, které musí obhajovat pravicový politik, typu školné na vysokých školách, typu zdravotnictví, není bezplatné, tak nemarkýrujme, že je bezplatné, nezbytnost zásadní reformy penzijního systému, nezbytnost utkat se se stáním dluhem, který dosahuje hrozivých rozměrů. Já myslím, že lidé se nebojí tohoto více než pana Špidly a pana Grebeníčka. Takže to se nám nepodařilo tuto přesmyčku udělat a teď jde jenom o to, jestli to bylo v našich silách, aby se nám to vůbec eventuálně mohlo podařit.
Petr NOVÁČEK
Zmínil jste se ještě o tom, že existoval druhý bonus v roce 1998, jakési odškodnění za to, čemu vy říkáte "Sarajevo", za to, že vás část lidí opustila a zradila. Ani to už se nejspíš nevrátí, nebo to nebude fungovat. Vy jste o tom ostatně, pokud si dobře vzpomínám, hovořil i na listopadovém kongresu ODS v Ostravě, kde jste varoval před těmi neustálými návraty a vyzýval k tomu, aby se ODS otevřela, dokonce jste říkal: "Inovovala svůj image, svoji tvář, otevřela se novým lidem." Rozuměl jsem tomu tak i novým idejím, protože ty přicházejí i s novými lidmi. Jak v tomto ohledu se to daří, či podařilo, nebo je to spíš úkol pro budoucnost?
Václav KLAUS
No, tak podle výsledků myslím, že je vhodné a adekvátní říct, že se to za tohoto půl roku od toho kongresu výrazně nepodařilo. To říkám naprosto evidentně. Kdyby tomu bylo jinak, tak by to bylo jinak. Ale já se nechci nechat dotlačit do jakési obhajoby, protože to bych musel opravdu říkat o tom, co tak probíhá ve většině vašich pořadů, když já tady nejsem, a co se tam propaguje a podobně a jaké jsou zaujímány postoje významné části novinářů. Ale to nemá cenu, to prostě je stejně svět, ve kterém žijeme, a pro nás je to stejnou konstantou našeho /nesrozumitelné/ našeho okolí, jakože je dneska třicetistupňové vedro. Takže stejně je naším úkolem, abychom toto zvládli.
Jan POKORNÝ
Výkonná rada Občanské demokratické strany, abychom přešli k aktualitám, jednoznačně říká, že ODS nehodlá podporovat žádnou menšinovou vládu. Lze si, pane předsedo, vůbec představit jakoukoli podporu vaší strany i nemenšinové vládě, ve které nebudete zastoupeni?
Václav KLAUS
Tuto otázku jsem dostal i na tiskové konferenci po zasedání výkonné rady. Nicméně už tam jsem se pokusil říkat, že to je chytání za slovo, takže ...
Jan POKORNÝ
/Nesrozumitelné/.
Václav KLAUS
Ne, já to nemyslím ve zlém, já to neříkám protestně. Já to jenom označuji za chytání za slovo z toho hlediska, že by nás vůbec ve sněmovně nenapadlo vyjadřovat podporu většinové vládě. To je protimluv podle mého názoru. Takže jestli jsme chtěli poslat nějaké poselství, tak jsme poslali poselství, že nepadá v úvahu, že bychom podporovali menšinovou vládu a kdybych tušil, že se mě jeden novinář zeptá na tiskové konferenci a vy teď, tak jsme samozřejmě dali do usnesení i většinovou, ale to nás vůbec nikoho nenapadlo jako zjevný nesmysl.
Petr NOVÁČEK
Pane předsedo, už tady byla zmínka o levici, obecně o Vladimíru Špidlovi a nejen o něm. Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová ve včerejších televizních debatách vyzývala demokratické strany, tak je označovala, aby se sjednotily, společně izolovaly KSČM a zabránily jejímu dalšímu posilování. Prosím vás pěkně, co říkáte názoru, že polistopadová izolace Komunistické strany Čech a Moravy jí naopak umožnila přežít dobu největšího, řekněme, ohrožení, a z třinácti procent hlasů v roce 1990 to dotáhnout na dnešních více jak osmnáct?
Václav KLAUS
Nevím. První poznámku bych řekl k tomu vyzývání Hany Marvanové. Nevím, jestli ona jenom nevyzývá takto platonicky v televizní debatě a jestli je připravena něco takového udělat reálně. Já mohu říci, že od doby, co se stala předsedkyní, sebemenší nákrok v tomto směru od ní učiněn vůči nám v žádném případě nebyl a já už jsem ho nepochybně prováděl. Tak to jenom poznámka k tomu vyzývání. Ono se to hezky poslouchá, ale já myslím, že realita je trošku jiná. Jestli komunistům pomohla izolace, nevím. Jednou věcí je izolace, kterou provádí pan prezident. To je podle mého názoru izolace trošku zbytečná a trošku naivní a trošku klukovská, protože když jsem já byl minulý čtvrtek se loučit s delegací Poslanecké sněmovny v Lánech s panem prezidentem, tak je naprosto evidentní, že on se rozhodl nepozvat celou sněmovnu a pozval polovičku sněmovny, že to bylo z jeho strany gesto, aby se nemusel potkat s komunisty. To se mi zdá trošku klukovina, protože prostě těch dvě stě poslanců tam bylo, těchto dvě stě poslanců dvacátého definitivně končí, a to se mi zdá hra na izolaci. Druhá věc je to, že každý evidentně říkal, že nepadá v úvahu, že by s nimi vstupoval do jakýchkoli koalic. To zase není izolace umělá, to je podle mého názoru izolace docela srozumitelná a nenásilná, přirozená, v ní není nic siláckého.
Petr NOVÁČEK
Pane předsedo, já jsem teď nemyslel jenom na toto - na koalice a na exekutivu, ale vzpomínám si na dobu po volbách v roce 1992, když jste se stal českým premiérem poprvé, a tehdy ta vaše koalice opřená o sto pět poslanců Poslanecké sněmovny tehdy ještě v České národní radě také odmítla zastoupení komunistů v orgánech Poslanecké sněmovny v čele výborů, anebo dokonce v místopředsednické funkci. Vzpomínám si též například na Zdeňka Jičínského, poslanec sociální demokracie, který proti tomu vždycky vehementně polemizoval a polemizuje dodnes. Dnes těch komunistů bude ve sněmovně jednačtyřicet, a to téma znovu přijde na přetřes už proto, že sociální demokraté včetně Vladimíra Špidly jsou pro to, aby při poměrném volebním systému dostali komunisté nějaké přiměřené zastoupení v orgánech sněmovny. Jaký je váš názor?
Václav KLAUS
Tak já bych toto nehrál jako nejdůležitější kartu české politiky. To se mi zdá zase trošku únikové téma pro ty, kteří nemají vážná témata. To nemyslím teď v rámci dotazu vašeho, to myslím v rámci toho politického spektra. Takže pro mě to není něco, s čím bych jako žil a co by mě zásadním způsobem trápilo. Mně je skoro lhostejné, jak jsou rozděleny místopředsednické funkce v jednotlivých výborech a podobně a já nechci sahat na zoubek někomu, kdo z kterých politických stran a politických klubů na výborech pracuje více a méně, a tohle mě tolik netrápí. Na druhé straně já myslím, že sociální demokracie bude hrát proporcionální zastoupení, aspoň tomu tak rozumím, a s komunisty budou mít jistě dostatek hlasů, takže my máme velmi ulehčenou práci, že na to se nás nikdo nebude ptát, tak tím pádem je to pro mě nezajímavá otázka.
Jan POKORNÝ
V roce 1996 obsadil na základě dohody "čtyři plus jedna" předseda nejsilnější opoziční strany funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Rozumíte nějak podobně výrokům Vladimíra Špidly právě, že ČSSD počítá s poměrným obsazením funkcí ve sněmovně podle výsledků voleb? Jinými slovy, počítáte opět s funkcí předsedy Poslanecké sněmovny?
Václav KLAUS
Do této chvíle, osmnáct třicet dva třicet šest vteřin, by mě ve snu nenapadlo interpretovat, do češtiny překládat slova Vladimíra Špidly tímto směrem, jak vy děláte. To mě opravdu nenapadlo.
Petr NOVÁČEK
Pane předsedo, někdy na přelomu let 1997, 1998, jestli si dobře vzpomínám, jste se vyjádřil přibližně v tom smyslu, že si sám sebe dovedete představit jako vůdce opoziční menšiny, který ve sněmovně tvrdě polemizuje s vládou. Dovedl byste si po letech nejvyšších ústavních funkcí skutečně sám sebe představit například na místě předsedy poslaneckého klubu Občanské demokratické strany? Já vám řeknu upřímně, já si to představit nedovedu.
Václav KLAUS
Ne, já určitě neaspiruji na funkci předsedy poslaneckého klubu a já mohu jedině uvažovat velmi intenzívně o tom, jestli spíše mám vyslyšet stovky e-mailů, které mi říkají: "Hlavu vzhůru." a nenechat se zatlačit do defenzívy a nenechat se otrávit v poměru tak sto ku dvěma k těm, které říkají: "Už to rychle zabalte." Takže jestli jako v nějakém se rozhoduji já podle svého kritéria, tenhle poměr sto ku dvěma uvádím spíše jako ilustrativní věc s tím, že u mě to rozhodování určitě takhle neprobíhá a nemá tyto proporce a tyto poměry, abych řekl jasně. Pro mě je, kdybych to mohl nadneseně nazvat, pro mě spíše stojí, řeknu schválně, analogiemi ta otázka tak, jako zdvihat hlavu, nebo neztratit hlavu a nenechat sám sebe rychle dovést k nějakým rychlým teatrálním gestům jako hypotéza A, teď, bych řekl, neztratit hlavu, proti hypotéze B neztratit tvář, která by mě samozřejmě vedla k postoji úplně opačnému. A řekl bych, že moje uvažování osciluje mezi tím neztratit hlavu, nebo neztratit tvář. A co je cennější? Nepochybně z hlediska takového postoje lidského je samozřejmě neztratit tvář než neztratit hlavu. To si se mnou bude spousta lidí ...
Jan POKORNÝ
Je nutno zdůraznit, že tvář je nedílnou součástí hlavy, jakož i naopak.
Václav KLAUS
No, to není tak úplně jasné. Každá analogie kulhá, takže v každém případě kulhá i tato analogie. Ale já bych řekl asi takto. Pro mě nepochybně lidsky je jednodušší, lidsky sám se sebou mě více smiřující, v podstatě taková zásadovější a principiálnější je zvolit velmi lehkou úvahu zachovávání si té tváře. To je přeci naprosto evidentní. Samozřejmě s tím se střetává nemalá zodpovědnost za politickou stranu, kterou jsem vydupal ze země, kterou jsem jedenáct let vedl a řídil a o kterou mi jde a kterou nechci pustit nějak tak snadno do vichru, aby se jako třtina ve větru zmítala v něčem nepřipraveném, nejasném. To mě zase trošku nutí, abych nehrál pouze tu kartu sám na sebe, ale abych hrál kartu trošku jinou. Ale každému docela bezelstně říkám, že takhle uvažuji v těchto minutách a hodinách a není to proto, že křičí různí naši komentátoři a páni Peheové, kteří už deset let založili svou politickou kariéru na "Pryč s Klausem", tak já dokonce, čím víc to křičí, tak tím mě nutí, abych neodcházel. Takže kdyby byli racionálně se chovající, tak to přestanou říkat. Ale protože oni to budou ještě opakovat v následujících hodinách několikrát, tak tím mě, bohužel, zašprajcovávají, abych zrovna je neposlouchal.
Jan POKORNÝ
Proč říkáte bohužel? Ne, to teď jsem vás chytal za slovíčko.
Václav KLAUS
Teď ani nevím, ve které chvíli jsem říkal ...
Jan POKORNÝ
Teď jste řekl bohužel.
Petr NOVÁČEK
Pane předsedo, já vás sleduji dost dlouho a vím, že ty karty umíte hrát velmi důsledně, abych tak řekl, takže jestliže se dneska zdá, že ODS skončí v opozici, tak pro mě se to zdá dneska, že v ní skončí. Takže se vás ale dneska ptám, třeba se za týden zeptám jinak, pakliže v té opozici skončíte, jak byste si představoval opoziční roli ODS, skutečně opoziční roli? Měla by být ta ODS permanentním kontrolorem a nesmlouvavým kritikem vlády, anebo by měla být zájmem Občanské demokratické strany v takovém případě i stabilita poměrů ve státě?
Václav KLAUS
Tak my jsme ohledně stability poměru už leccos udělali, jak po roce 1996, tak zejména v roce 1998.
Jan POKORNÝ
Promiňte, pane předsedo, než začnete odpovídat na tuto otázku, já tady dostávám z režie informaci, se kterou si, popravdě řečeno, nevím tak úplně rady. Volá mluvčí prezidenta republiky Ladislav Špaček, že prý na vaši výzvu by měl být na telefonní lince, nebo někdo z Pražského hradu.
Václav KLAUS
To určitě nikdo nic takového neudělal. To myslím, že ...
Jan POKORNÝ
Zkusme zjistit, jestli to není špatný žert, protože to je dramaturgicky zajímavá situace. Takže Ladislav Špaček je u telefonu? Vezměte si, pane předsedo, sluchátka.
Václav KLAUS
To ale nehrajte se mnou tohle ...
Ladislav ŠPAČEK
Ano, jsem u telefonu.
Jan POKORNÝ
Přísahám na svou smrt, pane předsedo, že nikoli. Pane Špačku, můžete říct, co znamená tento telefonát?
Ladislav ŠPAČEK, mluvčí prezidenta republiky
Neznamená nic víc, než že chci jen reagovat na slova pana předsedy, když hovořil o tom, že prezident republiky ignoruje komunisty. Prezident republiky zve na všechna setkání s Poslaneckou sněmovnou i komunistický klub. Pochopitelně, že funkcionáři parlamentu jakožto ústavní činitelé jsou zváni na všechny akce, které prezident pořádá pro Poslaneckou sněmovnu a pro Senát. Minulý týden například rozloučení s Poslaneckou sněmovnou v Lánech, tam byli pozváni také i předsedové výborů, komisí a klubů. Něco jiného jsou ty konzultace. Tam si prezident republiky pochopitelně vybírá, s kým konzultovat bude a s kým ne. A je pravda, že ani třeba k posledním konzultacím o vládě prezident komunisty nepozval, protože žádná strana nedeklarovala, že by s komunisty chtěla vytvořit vládu.
Jan POKORNÝ
Takže vy jste spíš měl připomínku k tomu, co zaznělo v dnešním Radiofóru. Nejde o žádnou příliš vážnou státotvornou věc. Rozumím tomu tak?
Ladislav ŠPAČEK
Děkuji. Jde jenom o komentář ke slovům Václava Klause.
Jan POKORNÝ
Aha, tak z režie jsem měl pokyn, ze kterého jsem vycítil, že se jedná o něco mnohem světobornějšího, než je komentář k tomu, co tady zaznělo.
Václav KLAUS
Je to neobvyklé, že by si úředník prezidenta republiky mohl takhle vstupovat do těchto pořadů, ale možná, že už je to zvykem v této instituci. Vy jste položil ...
Jan POKORNÝ
No, pane předsedo ...
Václav KLAUS
... vážnou otázku a já jsem ochoten na ni odpovídat, krom toho, že bych říkal, že pan Špaček nemluví pravdu, ale to je bezcenné a já nemám důvod s ním argumentovat.
Petr NOVÁČEK
V Lánech jsme na tom setkání s Poslaneckou sněmovnou nebyli.
Václav KLAUS
Ano. Já jsem tam náhodou byl. Dobře, ale nechme to. Já bych řekl dvě věci. My jsme v opozici byli v tom posledním období a vezmete-li si, už v tom čtyřletém období posledním, vezmete-li si opravdu výsledky hlasování, tak vám jasně ukáží, že nejčastěji proti vládě hlasovala ODS, což myslím, je dost známý jev a nemá smysl, abych ho teď nějak demonstroval. To je jedna věc. Za druhé opozice dnes bude velmi komplikovaná, protože je pouhou mystifikací, že vznikne, nebo vzniká nějaká koalice sto jedna. Já myslím, že de facto se jedná o koalici sto čtyřicet dva, nebo-li včetně pana Grebeníčka, včetně komunistů, a tam samozřejmě sto čtyřicet dva ku našim padesáti osmi bude žalostný výsledek a je to zase jiná opoziční role, než jakou jsme měli dodnes.
Jan POKORNÝ
Posloucháte Radiofórum, jehož hostem je Václav Klaus. Telefonní čísla, na která můžete volat šest vašich telefonických otázek, jsou 02/21552155 a 02/21552255. Pane předsedo, ještě jednou vás poprosím, vezměte si sluchátka teď kvůli našim posluchačům.
Tady je Radiofórum. Naším hostem je Václav Klaus. Nasloucháme vaší otázce.
posluchač
No, tady Buštík z Duchcova.
Jan POKORNÝ
Dobrý den, pane Buštíku.
posluchač
Já bych chtěl říct jenom panu Václavu Klausovi, že on pořád nadává na komunisty, když on měl v první jeho vládě Dybu, Kočárníka ... Těch tam bylo jako nametených, těch tam bylo šest. A pana Kočárníka rychle, než ještě jako ukončil svou funkci, tak ho zachraňoval v parlamentě, aby pan Kočárník se nedostal do průšvihu, protože mu padaly banky jedna za druhou. On to ví dobře.
Jan POKORNÝ
A vaše otázka, pane Buštíku, zní?
posluchač
Proč on prohrál? Protože normálně na to všechno kašlal. On si jenom vybíral akorát pro sebe, aby i s jeho manželkou z toho svého měli hodně velké výhody.
Jan POKORNÝ
A máte otázku, nebo znáte na všechny otázky odpověď?
posluchač
To je jako otázka. Ať mi na to odpoví, jak celkově ...
Jan POKORNÝ
Vaše otázka zní, proč Václav Klaus ...
posluchač
Proč Václav Klaus takhle to nechal všechno zpustošit? Na shledanou.
Jan POKORNÝ
Na slyšenou. Druhý telefonát. Vezmete šest telefonů pohromadě, pane předsedo, pak odpovíme. Dobrý den, tady je Radiofórum.
posluchač
Dobrý den, můžu mluvit?
Jan POKORNÝ
Ano, můžete.
posluchač
Tady je Jiroň, Praha 5.
Jan POKORNÝ
Dobrý den, pane Jironi.
posluchač
Dobrý den. Já jsem dvakrát volil pana Klause a stranu ODS. Současně i moji kolegové z chatové oblasti. A aniž bychom se jakkoli dohadovali, spontánně po vyhodnocení těchto voleb jsme říkali, že už nikdy nebudeme takovouto stranu volit, ať se jmenuje jakkoli, pokud v čele bude stát pan Klaus, Langer, Tlustý a podobní lidé, kteří bez argumentů umí jenom napadat a přehrávat problémy na někoho jiného. Pan Klaus se staví jako velký sportovec. Ať mi odpoví na otázku, jestli je schopen v rámci toho sportovního ducha čestně přiznat tu porážku a také čestně odstoupit. Děkuji.
Jan POKORNÝ
Na slyšenou. Třetí telefonický dotaz.
posluchačka
To jsem zřejmě já.
Jan POKORNÝ
Ano, dobrý večer.
posluchačka
Já jsem měla otázku, ale teďka nemám. Teďka mám jenom co nejsrdečnější pozdrav a přání, ať to prostě vydrží ještě chvilku, nebo pokud možno dlouhou chvíli. Děkuji, na shledanou.
Jan POKORNÝ
Pokračujeme ke čtvrtému telefonátu. Dobrý den.
posluchač
Dobrý den, tady Halámek, Brno.
Jan POKORNÝ
Vítejte, pane Halámku.
posluchač
Já jsem se chtěl zeptat jenom na jednu věc, nebo respektive na dvě. ODS jsem vždycky volil a tentokrát jsem zvolil ČSSD, protože přístup ODS k řešení různých věcí mi přijde velice zvláštní. A moje dvě otázky jsou: Pan Klaus odpovídal po volbách, že není strana ODS stranou jednoho muže, ale já hodně jezdím po republice a na plakátech ODS jsem viděl z devadesáti procent pouze pana Klause. Takže to je jeden dotaz. A druhý je, co víc může napovědět panu Klausovi k tomu, aby ho dohnalo něco vlastně k rezignaci? Jestli tady toto považuje, že už vlastně podruhé prohrál volby, k tomu, jestli odstoupí?
Jan POKORNÝ
Děkujeme za otázku. Pátý dotaz.
posluchač
Michal, Nové Město. Dobrý večer.
Jan POKORNÝ
Dobrý večer, pane Michale.
posluchač
Já jsem byl dlouho potěšen změnou tónu a atmosféry kolem pana předsedy. Je to opravdu milé a viděl jsem v tom určitý příslib. A trochu mě zklamalo, že jakoby nemohl promluvit člověk, o kterém se mluví. Samozřejmě tedy pan Špaček reprezentující pana prezidenta. Pokud je někdo zmiňován, tak já si myslím, že má opravdu základní právo také mluvit, ale doufám, že se k tomu časem v té opozici dojde.
Jan POKORNÝ
Dobře. Tohle je typ pořadu, kde na otázky dvou redaktorů odpovídá jeden host. Tolik tedy na vysvětlenou ze strany autorů pořadu a teď pátý dotaz. Haló, dobrý večer.
posluchač
Dobrý večer. Tady Vryčalín z Horní Suché. Byl jsem velkým stoupencem ODS, jo, byl jsem v zastupitelstvu obce ODS, ale tato politika, kam oni to přivedli, tak mě přinutila odejít a voliče zde. Ptal bych se také, jestli teď už konečně Václav Klaus odejde?
Jan POKORNÝ
Tak děkujeme. Omlouvám se za matematickou chybu před profesorem ekonomie. Tohle byl šestý telefonický dotaz. Tak, pojďme je zodpovídat.
Václav KLAUS
Tak já děkuji za milý pozdrav. Za druhé, pán, který reaguje na to, jestli jsem komentoval vstup pana Špačka, tak já musím říci, že se to ještě v historii nestalo, jestli se nemýlím, a kolikrát já bych měl pocit, že slyším zjevnou lež ve vysílání této stanice a telefonoval bych, tak nemám sebemenší pocit, že bych měl šanci, abych mohl vstoupit do tohoto vysílání. To jen tak na úvod. A první pán se ptá, že nadávám na komunisty. Já, jestli se nemýlím, já na ně nenadávám nikdy. Já varuji před komunistickou ideologií, dělám to systematicky, dělám to vždycky, dělal jsem to vždycky v minulosti, a to je velmi odlišná věc. Varuji před ideologií komunismu, jemu blízkému socialismu a individuálně na komunisty já opravdu nenadávám. To je první věc, kterou ...
Petr NOVÁČEK
/nesrozumitelné/ společného jmenovatele, pane předsedo. Co jiného než tyto volby, tak bych to asi shrnul, by vás mělo přesvědčit o tom, abyste zvážil svoje další setrvání? Umíte situaci zhodnotit? Jste připraven zvážit stav věcí a případně odstoupit?
Václav KLAUS
Tak zaprvé bych řekl, že porážku jsme přiznali a za neúspěch jsme tyto volby velké označili. Mám to říkat ještě padesáti devíti jinými slovy? To je věc jedna. Ten pán ovšem říkal, že už nikdy, bude-li tam Klaus, Langer, tenhle, onen, říkal, že my napadáme všechny. Já trvám na tom, že ne, trvám na tom, že ve volební kampani, která probíhala, míra napadání nás jinými politickými stranami a naše napadání dalšími opravdu byla nesouměřitelná v opačném směru. Na tom budu trvat v každém případě. Dále si myslím, že pán, který říkal, že nás nevolil a říká, abych odstoupil, nezlobte se, jestli nás nevolíte, pane, tak vy jste tím vyjádřil svůj názor na naši politiku a na mou osobu, což je naprosto legitimní vaše právo. Nevidím sebemenší důvod, aby nevolili jste nás, abyste říkal nám, co máme udělat v této věci.
Petr NOVÁČEK
Pan Halámek nerozumí tomu, že nejste stranou jednoho muže, ale přitom vás všude viděl, hlavně vás, především na plakátech, volebních plakátech ODS.
Václav KLAUS
Já nevím, jestli objel celou republiku. Já jsem celou republiku objel. Musím říct, že ...
Jan POKORNÝ
A ostatní představitelé ODS, pane předsedo?
Václav KLAUS
Přiměřeně. Místopředsedové také objížděli a musím říci, že jsem objížděl republiku a za každou zatáčkou na mě vybafl obličej Vladimíra Špidly. Takže, prosím vás, buďme ..., z billboardu, nebo z něčeho, takže buďme v téhle věci féroví. Ten pán prostě miluje pana Špidlu, nemiluje nás, tak ať neříká, abych kvůli němu já odstupoval. Já odstoupím kvůli sobě a kvůli nám případně, nebo jakkoli, ale prostě já také mu neříkám, aby odstoupil pan Špidla. Mě je zcela lhostejné, koho má sociální demokracie ve svém čele. Ale poslední hlavně replika na posledního pána. "Já prostě považuji za největší děs dnešní chvíle a dnešní doby, že jsme to tam a tam dovedli." Já prostě zásadně odmítám interpretaci devadesátých let jako let nezdaru, neúspěchu a podobně. Já myslím, že to je lež, a je děsivé, že lidé, kteří osobně sami selhali, nechytli se, svůj život nezvládli, to svádí na někoho jiného. Já si myslím, že devadesátá léta byla po éře komunismu éra mimořádně šťastná, mimořádně radostná, mimořádně pěkná a já moc prosím ty, kterým se třeba z různých osobních selhání a důvodů nedařilo, aby to nesváděli na nějakého jiného člověka a už vůbec, aby to nesváděli na mě. Takže interpretace těch devadesátých let jako nezdaru je děsivá tragédie, která, nevím, kdo nám ji zavlekl. Zavlekli to někteří lidé, kteří opravdu z krátkodechých politických zájmů znesvětili všechno, co se tady v té postkomunistické chvíli stalo. A to je věc nepřijatelná a jestli něco je potřeba, tak je potřeba se i o ta devadesátá léta jako světlý moment našich dějin rvát a i když mi to budou říkat ještě tisíckrát tito pánové, nebo soudruzi, tak já opravdu odstupovat nebudu a budu se rvát do konce svého života o tuto věc.
Jan POKORNÝ
Pojďme ještě k jednomu bodu dnešního zasedání výkonné rady Občanské demokratické strany. Tam nás zaujala taková drobnost, mezi pěti členy skupiny, jež má analyzovat volební neúspěch Občanské demokratické strany, jsou Miroslav Beneš, hlavní manažer volební kampaně letošních voleb, Martin Říman, lídr moravskoslezské kandidátky ODS, jenž skončil až třetí za ČSSD a KSČM, a asi ne dvakrát politicky úspěšný bývalý primátor a šéf pražské ODS Jan Koukal. Nuže se ptáme, zaručí takovéhle personální složení kritický odstup a nezaujatost? A to se ptáme i proto, že po volbách v roce 1996 analyzovala v ODS situaci také skupina, která ale nedospěla potom k žádným, alespoň navenek, použitelným a viditelným závěrům.
Václav KLAUS
Nevím, jestli si dobře vzpomínáte na ty analýzy. Zaprvé jste jmenoval tři jména. Je to pět jmen ...
Jan POKORNÝ
Z pětičlenné skupiny.
Václav KLAUS
Čtvrtým členem je poslanec Hynek Fajmon, myslím mladá generace nadějných poslanců, a pátým členem je lídr Jihomoravského kraje Václav Mencl. Tak abychom to říkali. Když už počítáme, tak přesně. Nevím ..., byla zvolena pětičlenná skupina z dnešních členů výkonné rady a výkonná rada si vybrala tuto pětičlennou skupinu. Nevidím důvod, abychom ji ani pomlouvali předem, ani chválili předem ...
Petr NOVÁČEK
To jsme neměli v úmyslu, protože vy jste člověk vědecky erudovaný, takže víte, co vyžaduje nezaujatá objektivní analýza, na které nepochybně má vaše strana i osobní zájem.
Václav KLAUS
Já si myslím, že tito lidé jsou nepochybně v té skupině členů ODS, nebo členů vedení ODS ..., nechci se dotknout ostatních kolegů, kteří to poslouchají, nepochybně představitelé takové té intelektuálnější skupiny, takže můžeme diskutovat o Janu Koukalovi, nakolik byl či nebyl úspěšným bojovníkem, a o své senátorství například, ale v každém případě všichni víme, že je teoretickým fyzikem a kandidátem věd pracujícím v Akademii věd, kterým bych intelektuální a analytické schopnosti si netroufal upírat, a myslím, že je zbytečné mu je upírat.
Petr NOVÁČEK
Ještě k tomu roku 1996. Jan Koukal, myslím, se podílel už tehdy na té analýze společně s Miroslavem Mackem. Toho si pamatuji velmi přesně. Pak tam byl ještě třetí člen a tehdy ta analýza nedoběhla ke konci, jenž by Občanské demokratické straně nějak efektivně pomohl. Vy jste na to tehdy, pokud se pamatuji, dost tlačil, ale žádný efekt to pro vaši stranu nemělo včetně toho pokračování /nesrozumitelné/ konců, které pak v roce 1997 následovaly. Proto ta analogie, na kterou upozorňuje kolega Pokorný.
Václav KLAUS
Pane redaktore, já jsem člověk žijící celý život v oboru společenských věd. Vím, že nejsme v kategorii kontrolovaného experimentu, nemáme možnost tisíckrát si zkusit stejnou situaci a měnit parametry, které ji ovlivnily, a pak říci, že ten či onen parametr je rozhodující. Já dobře vím, že analýza volebních výsledků přející úspěchu, neúspěchu účinnosti, neúčinnosti volební kampaně, jejích jednotlivých prvků je do značné míry spekulativní úvaha, kterou nemáte opřenou o žádné vědecké metody, a já žádnou superiluzi o tom nemám. Nedělají to marťané, kteří se nějakými teleskopy dívají na nás bez zaujetí, dělají to lidé z masa a krve, kteří tak či onak byli součástí toho všeho. Ano, já si nemyslím, že to je světodějné dílo, ale určitě byla vybrána spíše analyticky uvažující skupina lidí z výkonné rady a předem to nějak deklasovat, myslím, že není nutné.
Jan POKORNÝ
Pane předsedo, my vám děkujeme za návštěvu v Radiofóru a asi vás, jak se tak na vás dívám, překvapíme tím, že vám přejeme hodně zdraví a všechno nejlepší k vašim narozeninám, které máte pozítří.
Václav KLAUS
Děkuji pěkně.
Jan POKORNÝ
Na shledanou.
Václav KLAUS
Na shledanou.
ČRo 1 - Radiožurnál, pořad "Radiofórum, 17.6.2002
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.