Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor pro Hospodářské…
Rozhovory, 19. 6. 2002
hn: ODS už podruhé za sebou nevyhrála volby. Neznamená to, že dělala strana něco špatně? Existuje v Česku vůbec dostatek pravicových voličů?
Velmi se zamyslíme nad hodnocením volebního výsledku i nad tím, jaký prostor v českém elektorátu máme se svým zřetelným pravicovým programem. Jsme ale velmi hákliví na možnost opuštění právě tohoto programu, na to tak zvané rozkročování, které nám před šesti lety - při stejném zklamání z voleb - navrhoval náš tehdejší místopředseda Jozef Zieleniec. V každém případě chceme vědět, jestli je v zemi více než jedna čtvrtina voličů ochotných mluvit otevřeně, jasně a nekompromisně o některých zásadních věcech našeho společenského života. A naše debaty povedou k tomu, zda se něco z toho dá posunout a zda nám může pomoci posun stylu či rétoriky. Ale triviálně to nevidíme.
hn: I vaši místopředsedové říkají, že se společnost posunuje doleva. To znamená, že pravice prostě vládu sestavit nemůže?
Já bych to jen upřesnil. Česká společnost byla vždycky nalevo. V 19. století, v první i v druhé polovině 20. století a byla nalevo i celá 90. léta. Nezaměňujme, prosím, antikomunismus a transformační úsilí o překonání hlavních forem komunistického režimu za pravicovost. Antikomunismus není pravicovost, pravicovost musí být daleko více. Na antikomunistickém programu jsme se shodli s daleko větší částí české společnosti než s těmi, se kterými se můžeme shodnout na základních pravicových hodnotách. V tom je náš problém.
hn: Co bude s ODS? Říkáte, že půjdete do opozice, že se pokusíte rehabilitovat autentickou pravici. O co půjde konkrétně?
Já nemám problémy s nějakým rehabilitováním. Autentickou pravicí jsme vždycky byli, s tím se jen nechtěli smířit naši političtí oponenti a někteří reprezentanti médií. Nemyslím, že bychom mohli začít hrát autentičtěji pravicovou úlohu, i když nepochybně někteří členové ODS se budou hrdě bít v prsa a právě toto v následujících dnech a týdnech říkat. Vidím ale náš obrovský úkol v šanci sjednotit pravici buď v ODS, nebo s ODS. Tyto volby de facto definitivně vyzmizíkovaly ODA. Ziskem kolem tří procent hlasů unionisté jasně demonstrovali, že by jako samostatná strana v Parlamentu neobstáli. Musejí si vybrat, jestli se spojí, zda vstoupí k lidovcům do levostředové strany, anebo jestli se tak či onak pokusí komunikovat s ODS. To považuji za šanci.
hn: Dovedete si představit, že by se někteří poslanci US objevili časem ve vašem poslaneckém klubu?
Nechci mluvit za ně, to ať řeknou oni sami. Ode mne by to bylo zcela nemístné.
hn: Co se skrývá za slovy, že nedopustíte, aby hlasy vašich voličů propadly?
Jednak tu je zodpovědnost vůči členské základně ODS. Jde o nějakých 18 či 19 tisíc lidí. Pro ně by zhodnocením jejich hlasů mohla být tvrdá opozice. Je ale evidentní, že zákony budou jak po běžícím pásu schvalovány většinou 142 hlasů ČSSD, Koalice a komunistů. To je skutečně se rýsující vládní koalice, jakkoli se bude cudně nazývat koalicí 101.
hn: V takové opozici ale prakticky nic nemůžete ovlivnit.
Zřejmě ne. To je ale jeden typ odpovědnosti. Cítím nemenší míru odpovědnosti vůči jednomu miliónu a 166 tisícům voličů ODS. Tedy vůči téměř jedné čtvrtině voličů, jejichž identifikace s ODS, lidská, osobní, citová i názorová v drtivé většině případů není příliš vzdálena od podobné identifikace členské základny. A nejsem si úplně jist, že tato obrovská voličská základna, asi 63krát početnější než naši straníci, chce přesně toto. Spíše mají zájem, aby si ODS jistý vliv ponechala a aby nebyla vyšachována ze všech možných i nemožných šancí ovlivňovat další čtyři roky události. To je obrovské dilema.
hn: Z toho, co jste řekl, cítím, že se spíš kloníte k té druhé možnosti...
Já říkám, že žiji v tomto rozporu a velmi těžko se ho snažím rozlousknout.
hn: Vaší základnou asi teď bude Poslanecká sněmovna. Na jaké funkce reálně můžete dosáhnout?
To dnes není na pořadu dne. Teď se vypořádáváme s otázkou minimálně o jedno až dvě patra vyšší. Tím ale nechci říci, že celá řada mých kolegů nepředpokládá, že při jistém proporčním zastoupení ve sněmovně - celkem jde o 29 volených míst - bude ODS zastoupena. Ale na mou duši jsme o tom nejenom nevedli jednání s někým z vnějšku, ale ani slovo jsme si o tom ještě neřekli také mezi sebou.
hn: Nemůže nastat situace, že se ještě vrátíte do hry o sestavování vlády? V pondělí jste řekli, že ne, ale situace může být složitější...
Myslím, že my jsme řekli přesně to, co jsme říci chtěli. O tom, že ODS je zde, není sporu. A nepochybně platí, že i v minulosti byla při krizové či patové situaci připravena nějakou roli hrát a nehrála si na uraženou.
hn: Místopředseda Zahradil uvedl, že kdyby Špidla obrazně řečeno klekl na kolena a hodně prosil, tak ještě budete zvažovat...
Pochybuji, že by pan kolega Zahradil použil taková slova. A jestli ano, tak s nimi nesouhlasím. Předpokládám, že si lidovci a pár unionistů po čtyřech letech bez ministerských funkcí nedá ujít šanci. Podle mého názoru přistoupí na všechny podmínky, které jim budou kladeny.
hn: V západní Evropě je obvyklé, že stranické vedení po neúspěšných volbách odstupuje. Jak to bude v ODS?
Ve volbách neuspělo více stran. To, co říkáte, pro nás není zajímavé a není návodem k nějakému chování. Samozřejmě velmi přemýšlíme a já sám velmi přemýšlím, co máme vhodného udělat, aby to prospělo ODS, české pravici, komunálním a senátním volbám a koneckonců individuálně každému z nás samotných. I pro mne by samozřejmě bylo nejsnazším řešením mávnout rukou a oznámit odstoupení z toho celého kolotoče, ve kterém jsme již více než dvanáct let. Ale jistou zodpovědnost vůči ODS cítím a o to tíživější je to rozhodnutí.
hn: Bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek vás vyzval, abyste svoji funkci předal někomu jinému.
Já bych si velmi přál, aby v ODS existoval přesvědčivý a nesporný nástupce. Miroslavu Mackovi bych připomněl heslo, které on sám formuloval v den zakládání ODS v dubnu 1991. Tehdy řekl: Lídr strany se nevolí, ten prostě je. A k tomu, abychom nového předsedu ODS, a teď prosím v uvozovkách, prostě měli, musíme ještě nějaký krok urazit.
hn: Cítíte za výsledky voleb osobní odpovědnost? Kampaň prý byla připravována v úzkém kruhu kolem vás a nebyla nejlepší.
Zodpovědnost samozřejmě jako předseda cítím, nicméně zásadně odmítám, že se kampaň vyráběla v úzkém kruhu kolem mne. Vyráběla se jen a jedině v místnosti grémia ODS a můžeme jen diskutovat o tom, kdo a kolikrát se v posledních dvou měsících tohoto grémia z různých důvodů zúčastňoval. Beru velmi vážně i kritické analýzy, nicméně je hlavně beru od těch, kteří se s volbami servali a kteří na nich nechali duši.
hn: Odborníci tvrdí, že se vám tentokrát nepodařilo oslovit nerozhodnuté voliče.
Hříčka se slovy rozhodnutí a nerozhodnutí voliči je běžná politologická úvaha. Ale já ji plně nesdílím, ačkoliv o tom nechci psát žádnou knihu. Myslím, že je to jedna ze smyšlenek, která se zahnízdila v našich analýzách a zprostředkovaně i v médiích. Je to falešné paradigma, je to falešný způsob uvažování. Problém je v něčem úplně jiném. Nepodařilo se nám přesvědčit voliče o nebezpečí špidlovského socialismu. Ukázalo se, že se lidé více bojí úvah o školném, při studiu na vysokých školách, nezbytné rekonstrukce penzijního systému, jiného způsobu financování zdravotní péče a nezbytnosti vyřešit zoufale narůstající deficity veřejných rozpočtů než pana Špidly a Grebeníčka. Otázkou je, zda je to v našich silách či ne. V každém případě odmítám hledat rozhodující vliv v jednotlivých typech a prvcích volební kampaně, v jednotlivých obrázcích či heslech.
hn: Ty ale také mají svůj význam...
Volební výsledek ale ovlivnilo to, že se vládě sociální demokracie podařilo samu sebe legitimizovat a nepředvést se jako nebezpečí. Zužitkovala i vzestupnou fázi hospodářského cyklu. Rozhodně nešlo o jednotlivosti volební kampaně. O nich bych samozřejmě uměl mluvit a mohl bych analyzovat každé z našich hesel dekády. Ale dělat soudy tohoto typu je velmi ošidné a mám strach, že teď vyrůstá spousta věrozvěstů, kteří mají pocit, že na všechny tyto otázky mají jednoznačné a jasné odpovědi.
hn: Proč jste například nevypověděli opoziční smlouvu delší dobu před volbami?
Nevěřím, že by takové teatrální gesto s opoziční smlouvou, za kterou prostě bereme zodpovědnost jako za čtyřletý způsob architektury našeho politického systému, v jakékoli době před volbami mohlo sehrát nějakou roli. Takhle hloupí voliči podle mého názoru nejsou.
hn: Co kdyby vám nabídli ve sněmovně dejme tomu místo místopředsedy sněmovny?
Místopředseda sněmovny pro mne není aktuální post.
hn: Místopředsedou sněmovny být nechcete. Takže předsedou?
Předsednictví není ve hře, nikdo mi ho nenabízí. A nedovedu si představit, jakým uspořádáním by se k němu mohlo dojít. Chci vás potěšit a odpovím takto: Dnes dopoledne jsem se šel podívat s tajemníkem našeho poslaneckého klubu ODS panem Fejfarem na možné kanceláře, do kterých bych se posadil. Jako řadový poslanec.
Josef Pravec, Hospodářské noviny, 19.6.2002
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.