Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Pět let od "sarajevského…


Pět let od "sarajevského atentátu"

Rozhovory, 28. 11. 2002

LN: Jak tzv. sarajevský atentát hodnotíte s pětiletým odstupem?

Hodnotím jej naprosto identicky jako před pěti lety. Není k tomu co dodat. Byl to evidentní pokus zlikvidovat ODS, zlikvidovat její pozici v naší zemi. A bohužel toto úsilí trvá přerušeným způsobem do dneška.

LN: Domníváte se, že kdyby k tzv. sarajevskému atentátu tehdy nedošlo, byla by dnes ODS vládní stranou a vy premiérem?

O tom vůbec nespekuluji. To je úplně mimo mé dnešní úvahy. Je jasné, že jsme mohli být ve vládě do roku 2000. Co by se stalo v roce 2000, to už je něco jiného. V každém případě jsem vždycky říkal, že jsme nutně potřebovali ještě ty tři roky na to, abychom základní směry naší společnosti udělali nezvratné. A i když jsem to neříkal nahlas, tak jsem potichounku dodával: pak když si to na chvíli třeba převezmou naši socialisté, tak to nebude taková nekonečná tragédie. Bohužel to převzali podstatně dříve, a tím pádem úkol transformace dokončen nebyl.

LN: Dá se tedy říci, že vaše opoziční smlouva s ČSSD byla přímým důsledkem tzv. sarajevského atentátu?

Samozřejmě. Došlo k takovému narušení politické scény, že při specifickém chování pánů Luxů a Rumlů v roce 1998 nebylo jiné cesty než opoziční smlouvy. Mnohokrát jsem řekl, že opoziční smlouvu napsali pánové Ruml a Lux.

LN: Myslíte, že jste v době tzv. sarajevského atentátu nebo krátce po něm udělal nějakou chybu vy či celá ODS?

Myslím, že tuto věc jsme mimořádně úspěšně zvládli. Všechno další už je další debata.

LN: Unie svobody-DEU je nyní v těžké situaci. Troufl byste si udělat prognózu, kdy se unionisté vrátí zpět do ODS?

Já myslím, že mluvit v množném čísle, není oprávněné. Já myslím, že jestli se něco stane s Unií svobody, což vůbec nechci předvídat předpokládám, že bude nadále existovat - tak všechno je jen otázka individuální. Podle mého názoru v žádném případě nejde o nějaké nové kolektivní řešení.

LN: Je pro vás představitelné, že by ODS přijala i lidi, kteří se na tzv. sarajevském atentátu aktivně podíleli?

I v tomto případě platí individuální přístup. A to sice jak na straně těch, kteří by se eventuálně chtěli vrátit, tak na straně těch, kteří by je přijímali. Do ODS by toho či onoho přijímala místní sdružení v libovolné vesničce České republiky. A podle stanov, které, já myslím, žádný z budoucích kongresů nezmění, by o tom nikdy nerozhodovalo a nehlasovalo vedení ODS.

LN: Dobře. Já ale - čistě hypoteticky - myslel třeba Jana Rumla či Ivana Pilipa...

Kdyby ho přijalo nějaké místní sdružení, tak myslím, že nikdo, žádný budoucí předseda ODS, by si proti tomu netroufl nic říci. 

Lidové noviny, Domov, 28.11.2002, Petr Kolář

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu