Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory » Václav Klaus pro TV Prima:…


Václav Klaus pro TV Prima: Být polským velvyslancem, šel bych protestovat k vedení vaší televize

Rozhovory, 16. 3. 2016

Televize Prima v úterý ve svých večerních zprávách odvysílala zuřivou reportáž o údajném vzestupu extremistických stran v Evropě. Dala vedle sebe pana Kotlebu na Slovensku na straně jedné a na straně druhé zcela seriózní politická uskupení jako AfD v Německu a PiS v Polsku, které bylo dokonce označeno za „protiimigrantskou“ stranu – navzdory skutečnosti, že tato strana nezažívá žádný „vzestup“, ale vznikla před cca 15 lety, zúčastnila se v Polsku již pěti parlamentních voleb, přičemž je dvakrát vyhrála a dvakrát se umístila jako druhá. Opakovaně obsadila post předsedy polské vlády a z jejího ideologického okruhu vzešla již podruhé osobnost zvolená na post polského prezidenta, který byl mimochodem v den odvysílání této reportáže na státní návštěvě České republiky.

Václav Klaus, který poskytl TV Prima rozhovor, v něm uvedl, že kdyby byl na místě polského velvyslance v ČR, šel by při pokusu nálepkovat tímto způsobem polskou vládnoucí stranu okamžitě protestovat k vedení televize. Tato část rozhovoru pochopitelně odvysílána nebyla, a proto pro případné zájemce zveřejňujeme přepis celého rozhovoru Václava Klause s redaktorem TV Prima.

Záznam části rozhovoru naleznete na stránkách Prima Play zde.


Úplná verze rozhovoru Václava Klause na televizi Prima o AfD

V souvislosti s volbami v Německu… Jak si pane prezidente vysvětlujete zisk AfD v některých spolkových zemích?

Pro mnoho lidí je to velké překvapení, pro mě to překvapení není. Beznaděj toho, co hlásaly dosavadní strany a co dělá kancléřka Merkelová, je přece tak evidentní a do očí bijící, že AfD by si zasloužilo dostat hlasů ještě více. To je jasný produkt politické sterility a beznaděje starých zaběhlých politických stran. Voliči v Německu více než půl století neměli šanci volit někoho nového, protože systém je tak zabetonován, že je to téměř jako naše Národní fronta za komunismu. To je průlom a já to vítám. My, jako sousedi, se z toho musíme radovat.

Co Vás vedlo k tomu, že jste se osobně angažoval v kampani AfD?

Tato strana mě okamžitě zaujala a já jsem už od počátku (už dva roky) jezdil na různé jejich akce, přednášel jsem tam, atd. Jejich dominantní téma na počátku bylo euro a kritika Evropské unie. Přesmyčku k migrační krizi to dostalo ne díky AfD, ani ne díky mě, ale díky tomu, co udělala kancléřka Merkelová. To, že AfD dostalo jiný náboj, jiné poslaní, jinou roli a jinou šanci, toto téma pro ně bylo přeci nahrávkou na smeč.

Nemáte obavy z nástupu stran tak trochu populistického typu v Evropě, když se podíváme na poslední volby ať už v Polsku nebo teď i na Slovensku?

Nevím, jak by bylo možné něco takového říci, označit např. vítěze voleb v Polsku za populisty je urážka, vůči které, být polským velvyslancem v České republice, bych musel okamžitě v Primě protestovat. Nenazývejme to populistické strany. Ve čtvrtek jsem dostal podobnou otázku v Bádensku-Württembersku. A oni říkali AfD je Protestpartei – protestní strana, a já říkal, že vy tady máte přece jinou protestní stranu Die Grünen – zelené, to je protest proti rozumu, proti lidské přirozenosti, protest proti normálnímu žití v tomto světě. To je protestní strana. Proč někdo nenazývá zelené extrémistickou populistickou stranu? Já bych to okamžitě udělal.

Není podle Vás krůček potom k jakémusi extrému, k jakési krajní pravici i v souvislosti s migrační krizí? Možná když se podíváme i k nám, co očekáváte tady u nás? Bude se zde taky migrační krize nějakým způsobem projevovat, protože v průzkumech už některá uskupení, která na tom staví svůj program, jdou také nahoru?

Vy tu realitu čtete úplně nějak jinak. V Německu neexistuje autentická pravicová strana. V momentu oslabení FDP, která kdysi takovou stranu byla, si myslím, že AfD má naopak šanci vyplnit uprázdněný prostor napravo. Ne vyplnit prostor populismu, to určitě nechají někomu jinému, ale napravo. Protože ten prostor napravo vyklízí paní Merkelová a CDU, takže já už bych je neoznačil za pravicovou stranu. Napravo ale vzniklo obrovské volné pole, a je logické, že pokud se najde strana, která tento prostor vyplní, tak má velikou šanci. A u nás bych se opravdu nebál. A nebál bych se v momentu, pokud se vládní strany budou chovat normálním způsobem. Pokud se budou chovat tak, jak se chovají, tedy „sobotkovsky“ (jak bych to zjednodušeně nazval), pak může vzniknout nějaká nová radikálnější strana, protože lidé řeknou, mě tady nikdo nezastupuje, nikdo tady můj hlas nezastává. Takže kdyby náhodou mohly u nás vzniknout problémy, tak pak je to jedině díky Sobotkům a dalším.

Ale zatím tu tento problém nevidíte, není důvod k obavám a nejde to tímto směrem?

Ne, myslím si, že nic takového není. To je jen přání otcem myšlenky některých, protože se chtějí zuby nehty držet na svých pozicích, a proto všechny ostatní označují za populisty.

Děkuji moc, mějte se hezky.

Václav Klaus, 16. března 2016.

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu