Klaus.cz


Hlavní strana » Knihy » Evropská integrace bez iluzí


Evropská integrace bez iluzí

Knihy, 23. 11. 2011

Václav Klaus: Evropská integrace bez iluzíKniha prezidenta republiky je pokusem podívat se v dnešní neklidné situaci na Evropu bez růžových brýlí, bez iluzí, přísným a nemilosrdným pohledem, který však není osobním útokem na konkrétní politiky, ale pohledem na systém, který se v posledním půlstoletí v Evropě vytvořil, na systém, který bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi přirovnal k jízdě na kole – musí se stále šlapat, aby člověk nespadl.

Vypadá to však tak, že se kolo přesunulo ze silnice do fitness centra, stojí na válcích, cyklista, nástupce Romana Prodiho, šlape ze všech sil, stále rychlejším tempem, ale realita je někde úplně jinde. Realita se pohybuje, ale kolo – politici a evropské instituce – stojí na místě a tolik potřebná reakce na pohyb reality se nekoná.

Autor knihy se nejprve zabývá stručným náčrtem více než půl století trvající historie evropské integrace, popisuje dnešní situaci, kterou považuje za nestabilní (a proto neudržitelný) mezistav, snaží se na pravou míru uvést reálně možné přínosy integrace kontinentu ve striktně ekonomickém smyslu (na rozdíl od „přínosů“ propagandisticky vyhlašovaných), pokouší se vysvětlit tragický omyl zakladatelů projektu evropské integrace, když viděli ve státních útvarech v Evropě zlo a v kontinentální integraci dobro.

Východisko vidí v hluboké změně, jak jsme u nás na počátku 90. let radši říkali, v transformaci jak evropského sociálně-ekonomického systému, tak evropského integračního modelu. Navrhuje návrat od výletu k ekologicko-sociálně tržní ekonomice zpátky k trhu a od shora dirigované unifikace Evropy k aktivní spolupráci evropských zemí.

Název knihy: Evropská integrace bez iluzí
Vydavatel: Euromedia group k.s. - Knižní klub
Rok vydání: 2011
Počet stran: 152
ISBN: 978-80-242-3326-0

Knihu je možno objednat zde, nebo zde, jako ebook.

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu