Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor pro LN
Rozhovory, 15. 11. 2000
Při jednáních o krajských vládách předvedeme, jak umíme komunikovat, slibuje v rozhovoru pro LN předseda vítězné ODS Václav Klaus.
LN: Po čtyřech letech ODS opět okusila chuť volebního vítězství. Necítíte jako paradox, že se tak stalo po volbách do krajů, jejichž ustavení jste se tak bránili?
Já nevidím rozpor v tom, že jsme nebyli největším milovníkem krajů a přitom, když už volby do nich jsou, chceme v nich uspět co nejlépe. Byly to volby celonárodní, stejně jako jsou volby parlamentní. Získali jsme zhruba stejný počet hlasů jako v parlamentních volbách před dvěma lety. A to se nevolilo v Praze, kde bychom mohli čekat slušný výsledek. Závěr je jasný: občané odmítli to, co jim vnucují média - že jsme své voliče po minulých volbách podvedli.
LN: Jak si jinak překládáte výsledek zejména krajských voleb? Lze z něj něco vyvozovat směrem k parlamentním volbám?
Už jsem řekl, že ODS obhájila svou pozici. Čtyřkoalice si našla své voliče, což je úspěch, který snad ani ona sama nečekala. Komunisté získali nejlepší volební výsledek od roku 1989. Přesně v týdnu, který byl před jedenácti lety oním "listopadovým" týdnem, tak byli voliči podivným způsobem legitimizováni. Kuriózní je i výsledek sociální demokracie. Vezmeme-li pořadí mandátů ODS - 185, čtyřkoalice - 171, KSČM - 161 a ČSSD - 111, pak kdyby ČSSD získala o 40 více a čtyřkoalice a komunisté každý o 20 méně, tak by volby dopadly téměř normálně. Tento hrozivý výsledek ČSSD ale zamíchal absolutně naší politickou scénou a dodal jí nepředvídatelné rysy.
LN: Jak si vysvětlujete rozdíl mezi vítězstvím ODS a prohrou ČSSD, dvou stran téže opoziční smlouvy?
Sociální demokracie doplácí na to, že je vládnoucí stranou. Nám se kdysi zlomyslně smála a dnes to poznává na vlastní kůži. V opozici bylo jednoduché nalákat radikálně negativistické voliče, kteří ČSSD nevolili kvůli sociáldemokratismu, modrým očím Petry Buzkové, mladistvému vzezření Stanislava Grosse nebo hluboké moudrosti a bonmotům Miloše Zemana. Právě tito voliči dnes vidí, že ČSSD ve vládě žádné zázraky nezařídila.
LN: V ČSSD může prohra a brzký odchod Miloše Zemana z vedení strany vyvolat vření. Nebojíte se, že se takový sebezáchovný pohyb obrátí proti opoziční smlouvě?
Sociální demokraté musí vědět, že by bez opoziční smlouvy nevládli. Někteří z nich trochu zapomínají, že by bez opoziční smlouvy měli třetinu ministrů a vládli by se dvěma dalšími stranami. Na nich samých je, aby se rozhodli, co spíše chtějí.
LN: Sám jako výrazný moment voleb zmiňujete posílení pozic KSČM. Nebojíte se, že již schválená reforma voleb do sněmovny by právě z komunistů mohla udělat vítěze, který bere vše?
Ne, nevěřím tomu - už proto, že v parlamentních volbách očekávám dvojnásobnou účast voličů. Tím komunisté opět klesnou na polovičku, protože zatímco voliči mnoha stran tentokrát k volbám nepřišli, komunisté přišli všichni.
LN: Co ODS řekly volby o ní samé? Nelze číst výsledky i tak, že ODS má tradičně silné postavení v regionech, ale lidé, kteří mají blízko k vedení strany, nezřídka prohrávají? Předloni to potkalo Milana Kondra či Jana Koukala, letos to hrozí Libuši Benešové.
Já bych nedával dohromady volby krajské a senátní a nevyvozoval z toho závěry tohoto druhu. Mně z toho plyne jiný závěr. ODS neumí vyhrát dvoukolové senátní volby. V nich ve druhém kole dominuje negativní volba, která nahrává spíše našim soupeřům. Neumíme se vymanit ze schématu "všichni proti ODS", které se vytvořilo už v roce 1996. I letos se maximálně můžeme snažit, abychom toto schéma rozbili.
LN: Nepovede toto poznání ke změně senátní strategie - tedy že by jasně vyprofilované kandidáty příště nahradily osobnosti mnohem šířeji rozkročené?
Nikdy bych nenavrhoval, aby kandidáti ODS byli bezbarví, nevýrazní, rozkročení. To není náš styl, to by spíše vedlo k vymazání ODS z politické scény. Něco jiného je ale schopnost komunikace, která bude hrát roli i v povolebním vyjednávání v jednotlivých krajích. Já věřím, že krajské volby budou pro ODS dalším krokem vpřed ve schopnosti vytváření si nového koaličního potenciálu.
LN: Bude to takový krok vpřed, že by mohl pomoci navázat zpřetrhané vztahy mezi pravicovými stranami i na vrcholné úrovni?
Máme nejlepší vůli předvést v krajských vyjednáváních svůj koaliční potenciál.
LN: Senátní úspěch Josefa Zieleniece může skončit i tím, že stane v čele celé čtyřkoalice. Dovedete si - politicky i lidsky - představit, že byste právě s ním po parlamentních volbách dohadoval koalici nebo s ním opět seděl v jedné vládě?
Josef Zieleniec pro mne vzhledem ke svým osobnostním charakteristikám nikdy nebyl osobním přítelem, ale vždy jen politickým souputníkem. Naše sezení ve vedení ODS bylo vždycky společenstvím z rozumu, nikoli ze srdce. A komunikace z rozumu může být kdykoli.
Miroslav Korecký, Klaus: Jednat se Zieleniecem? Proč ne, Lidové noviny, 15.11.2000
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.