Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Klaus: Špidla bude vládnout s…


Klaus: Špidla bude vládnout s komunisty

Rozhovory, 19. 9. 2002

PRAHA, 19. září 2002 - Krach vládní koalice je jen otázkou času, Unie svobody zaniká a jen další osud Hany Marvanové se nedá odhadnout. Asi takto vidí budoucnost české politiky předseda ODS Václav Klaus.

LN: Jak dlouho podle vás vydrží současná vláda?
Vydrží do další krize. Vládní koalice s většinou jednoho hlasu je nesmírně křehká. Proto myslím, že podobné krize budou následovat.

LN: Takže vaše prognóza? Týdny, měsíce?

Moje prognóza není kvantitativní, ale kvalitativní. K dalším krizím určitě bude docházet, ale jestli to bude o týden dříve či později, o to ani tolik nejde.

LN: Neobáváte se, že by se třeba US-DEU mohla pokusit přetáhnout některého z poslanců ODS?

To je úplně nová myšlenka. Spíš to vidím opačně. Studuji-li různé webové stránky - včetně mé vlastní - tak lidé píší o tom, že tato krize a způsob jejího řešení de facto znamenají zánik Unie svobody, jakkoliv se bude formálně udržovat. Takže to fakticky znamená opačný proces než ten, který nabízíte.

LN: Řekl jste, že se Špidlou jednat nebudete. S kým byste byl ochoten v ČSSD jednat?

Postavil jsem to vůči mimořádně arogantnímu jednání Vladimíra Špidly. Jsem přesvědčen, že jakékoli jméno z mých úst by byl onen pověstný polibek smrti.

LN: Byl by pro vás partnerem třeba Stanislav Gross?

Nepochybně platí, že Stanislav Gross se nepustil do špidlovské arogantní válcovací metody řešení povolební situace i koneckonců tohoto týdne, ale do té míry jsou mé znalosti vnitřních mechanismů fungování sociální demokracie tak malé, že to třeba může být jinak.

LN: Místopředseda Petr Nečas řekl pro úterní MfD, že v době krize s ODS kdosi ze sociálních demokratů jednal, ale neřekl kdo. Vy to víte?

Všiml jsem si této Nečasovy věty. Netuším, s kým kdo jednal, a ještě jsem se na to nestačil zeptat.

LN: Mělo by vůbec smysl jednat s ČSSD, když ODS označila za jednu z příčin červnové volební porážky opoziční smlouvu?

Takhle otázka nestojí. Úvaha o tom, nakolik přispěla nebo nepřispěla opoziční smlouva ODS, je věc jedna. Že žijeme v poměrném volebním systému, v nezbytnosti komunikovat mezi politickými stranami, to je úplně jiná úvaha.

LN: Myslíte si, že podmínkou návratu ODS k moci je integrace pravice?

Frázi integrace pravice nerozumím, nemá žádné vymezení a vůbec žádný obsah. Integraci můžeme chápat jako schopnost komunikace pravicových stran, přičemž dost dobře nevím, kdo je pravicová strana. Unie svobody to určitě není. Za druhé, integrace by bylo pohlcení některých stran jinými. Takže já bych se slovem integrace, chci-li ho použít jako analytický termín, vůbec nehrál.

LN: Z ODS zazněly nabídky, aby se někteří lidé z US-DEU vrátili. Umíte si představit, že by přišli i lidé, kteří se podíleli na "sarajevském atentátu"?

Nechtěl bych to specifikovat na jednotlivce. Třeba o Janu Rumlovi si myslím, že on vlastně v ODS nikdy nebyl. O některých z mladších reprezentantů Unie svobody - bývalých členů ODS - si dovedu představit, že by v nějaké situaci mohli uvažovat i o návratu.

LN: V této souvislosti padlo i jméno Hany Marvanové. Vám by nevadila její pověstná nevypočitatelnost?

Nepředpokládám, že ona by se vracela do ODS. Ona je nevypočitatelná a nechtěl bych o ní dělat žádnou prognózu.

LN: Ivan Pilip postavil Vladimíra Špidlu před dilema: pád vlády, nebo kompromis přijatelný pro Unii svobody-DEU. To byl chytrý tah. Pokládáte Pilipa za svého "politického žáka"?

Má první reakce na tento tah před mými kolegy byla úplně opačná, než jak vy to říkáte. To byla přece jediná možnost a mě velmi překvapilo, že jim trvalo tři dny, než na ni přišli.

LN: Právě Ivan Pilip před časem prohlásil, že by vás ještě neodepisoval. Ale máte ještě chuť na návrat do exekutivy?

Jsem exekutivní typ ve své podstatě a za odepsaného se nepovažuji. Ale o tom, jaká může být moje role v české politice, se myslím rozhodne tento podzim.

LN: V ODS se o vás mluví jako o jediném prezidentském kandidátovi. Budete se o prezidentské křeslo ucházet?

Nemáme přímé volby, nemohu jako potenciální kandidát objet celou Českou republiku a osobně oslovit každého občana. Jde o volby parlamentní, a proto jakákoliv moje úvaha může být formulována až po znalosti výsledku politických jednání.

LN: Kandidátem ČSSD bude možná Miloš Zeman a ten před časem v jednom rozhovoru prohlásil, že vás v přímém souboji dvakrát porazil a že by vás porazil i potřetí, což ho nemotivuje. Nechcete třeba Zemanovi dokázat, že se mýlí?

Něco jiného by byly přímé volby. Pokud bychom znali rozložení politických sil v Poslanecké sněmovně a v Senátu, tak to není vítězství či porážka jednoho kandidáta, ale politická dohoda. A tam, myslím, tato úvaha neplatí.

LN: Když jsme spolu mluvili naposledy, tak jste tvrdil, že nebudete figurovat ve stínové vládě. Nezměnil jste své rozhodnutí pod vlivem posledních událostí?

Obrovské posílení významu a smyslu stínové vlády bych viděl, kdyby došlo ke Špidlově přímé nebo nepřímé vládě s komunisty. Pak by role stínové vlády dostala úplně jiný význam a šlo by stínovou vládu oživit. Jsem stoprocentně přesvědčen, že vláda komunistů se Špidlovou vládou v tomto volebním období ještě přijde.

LN: Už máte jasno aspoň v tom, zda budete znovu kandidovat na post předsedy ODS?

Před chvílí jsem odpověděl, že o tom všem rozhodne tento politický podzim.

LN: Také jste hovořil o tom, že si budete hledat svého nástupce. Už jste ho našel?

Něco takového jsem říkal, ale více a více si uvědomuji, že ODS nestojí o monarchistické vyhledávání nástupce.

LN: Před časem jste se stal terčem bulvárního tisku. Myslíte, že vám aféra politicky uškodila?

To byla osobní věc, která víc ovlivňuje můj osobní život než politický. Nemyslím, že mně politicky prospěla, ale současně si nemyslím, že mě politicky zničila. Víc k tomu nemám co dodat.

Petr Kolář, LN, 19.9.2002

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu