Hlavní strana » Rozhovory » Česká verze odpovědí Václava…
Rozhovory, 31. 1. 2002
1. FPÖ požaduje nová jednání o zastavení provozu Temelína. Pokud byste vyhrál příští volby, souhlasil byste jako premiér se znovuotevřením jednání s Rakouskem?
Rakousko je náš blízký soused a Jaderná elektrárna Temelín je velký a dnes už velmi zpolitizovaný projekt. Považuji proto za samozřejmé, že i nová vláda bude v této věci s rakouskými partnery ve standardní komunikaci. Znovuotevření vyjednávacího procesu podle mne není možné. Proces z Melku považuji za uzavřený. Jeho závěry jsou plněny, a proto k tomu nemám co dodávat.
2. Jak hodnotíte výsledek referenda v Rakousku o Temelínu?
Iniciátoři referenda si chtějí rakouské politiky tlačit ke konkrétnímu rozhodnutí, což je špatné. Už nyní si rakouští politici nemohou dovolit ignorovat domácí veřejné mínění a z Prahy se nám zdá, že mu někdy nadbíhají více, než by měl dělat zodpovědný politik. Ještě více zúžit prostor rakouským politiků považuji za nerozumné, protože s takto svázanýma rukama nebudou schopni dohodnout žádné řešení, přijatelné pro druhou stranu, tedy pro reprezentanty suverénní České republiky. Čeští politikové se nezabývají tím, jak přijímat či nepřijímat výsledky rakouského referenda. Oni budou přijímat či nepřijímat až činy rakouských politiků. Nakolik tyto činy může ovlivnit referendum, je čistě rakouská věc. Jen si nemyslím, že je v zájmu rakouských občanů komplikovat proces integrace ČR do EU.
3. Politici FPÖ požadují, aby česká vláda zrušila Benešovy dekrety o sudetských Němcích před vstupem do EU. Byl byste k takovému kroku připraven a podpořil byste symbolický akt politování nad zločiny spáchanými Čechy na sudetských Němcích?
Symbolické akty se staly módou a já nevěřím, že se jimi může něco reálného dosáhnout. Z Benešových dekretů dnes neplynou žádné aktuální právní konsekvence. Neumím si představit jiný postoj k nim, než jaký jsme zaujali při přípravě pět let staré česko-německé smlouvy: minulostí se v politické a právní rovině nebudeme zabývat.
4. Co říkáte požadavkům na odškodnění obětí mezi sudetskými Němci?
Nechci být necitlivý k jakýmkoli křivdám, které se kdy staly, ale neustálé otvírání těchto problémů nás stále vrací jen a jedině do minulosti. To považuji za chybné a k žádným ústupkům nejsem připraven. Minulost a její tragédie tím nevyřešíme. Spíše naopak.
5. Výroky premiéra Miloš Zeman pro Profilu vyvolaly napětí ve vztazích mezi ČR s Rakouskem a Německem. Co by se nyní mělo udělat?
Nepoužívám Zemanův slovník a plně nesdílím ani jeho názory. Sdílím však jeho přesvědčení, že reprezentant českého státu musí hájit české zájmy. Do mezinárodních vztahů však není třeba vnášet silácká slova, zdánlivě vtipné bonmoty a provokace. Nic zásadního nenavrhuji, bude stačit, vrátíme-li se k věcné a plodné politice. Občané obou našich zemí to potřebují.
6. Generální tajemník Rakouské strany svobodných prohlásil, že na rozdíl od Rakouska vlády v Praze nikdy nevrátily majetek židovské populaci. Jaký na to máte názor?
Výrok pana Sichrovského je takovým nesmyslem, že mi ani nestojí za reakci.
Václav Klaus, Profil, 31.1.2002
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.