Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor V. Klause pro deník…
Rozhovory, 2. 11. 2001
Vaše reakce na projev prezidenta z 28. října byla krátká a ostrá – řekl jste, že vás jímá žalost a je téměř nedůstojné tímto způsobem zneuctít státní svátek. Čím vás prezident tak pobouřil?
Já jsem na to skoro nereagoval a i na svou webovou stránku www.klaus.cz jsem se rozhodl, že nenapíšu žádný text. A protože tato věc tam být musela, tak jsem použil text jednoho nahodilého pisatele. Svůj článek na této stránce jsem nazval K projevu pana prezidenta: raději jinýma očima a použil jsem text pana Boba Mráze, kterého osobně vůbec neznám a který ten příspěvek nazval Je mi líto.
Od té doby mám na internetu desítky odpovědí nejrůznějších lidí, řekl bych asi tak v poměru, když řeknu 9:1 kritické versus souhlasné, tak možná ještě přidávám panu prezidentovi. Nevím, kterou z těch vět bych měl říci, protože se mi zdají mimořádné a naprosto pozoruhodné. Zaujala mě jedna věc napsaná jedním z diskutujících, který ironicky řekl, že projev byl ve většině pasáží velmi výstižný, ale za předpokladu, že Václav Havel mluvil o sobě.
Slovní přestřelka mezi vámi a prezidentem proběhla také krátce po 11. září. Tehdy jste řekl, že takové výrazy jako Havel nepoužíváte. Loni – v reakci na projev k 28. říjnu – jste v rozhovoru pro Právo označil prezidentovy názory za extrémně levicové, antikapitalistické a protitržní. To jsou také dost ostrá slova.
To není pravda. Říci o někom, že jeho názory jsou antikapitalistické, to je něco úplně jiného než slova, která používá on. (Havel mluvil v souvislosti s Klausem o zvláštní nadrzlosti, kde se míchá živel veksláků a tón moralizování – pozn. red.) On dělá soud osobní, naprosto zbytečné útoky založené na nechuti diskutovat, nechuti pozitivně konfrontovat svůj závěr, nechuti zřejmě i diskusi prostě prohrát, vůbec diskusi vést. To, co já říkám, nejsou silná slova, to je pouze deskriptivní soud.
Hlavní je, myslím si, ale mě se nechce o tom mluvit... Někdo mi tady napsal docela hezkou větu: Nenávist vůči Klausovi se stala jediným tématem Václava Havla. Bin Ládin jako by neexistoval. Možná, že i tohleto stojí k zamyšlení.
Jste jediným kandidátem na předsedu ODS, kterou o víkendu čeká volební kongres. Nebylo by zajímavější, kdybyste měl konkurenci?
Nemohu vynucovat protikandidáta. Myslím, že to opravdu není hlavním tématem ani kongresu, ani rozhovoru o kongresu, který bych chtěl vést. Prostě já jsem s tou značkou ODS celá desetiletí spojen. Domnívám se, že se dokonce vlna odpovědnosti a kritiky valí na mě zvlášť nepřiměřeným způsobem. Ale to je prostě dnešní realitou. Není důvod o tom spekulovat.
Působí to tak, že se v ODS ani nerýsuje váš budoucí nástupce.
To není téma, o tom je škoda hovořit.
Co je tedy téma?
Téma kongresu je samozřejmě ukázání připravenosti ODS převzít vládu po volbách v červnu roku 2002. Jedině o tom je celý tento kongres. Je o tom, jak po své stránce voleb, které musí zvolit takové vedení, jež bude schopné tohoto dosáhnout, tak po stránce programové. Musí ODS jasně říci, co nabízí, o co usiluje. To je jediné téma kongresu. Rozhodně tématem kongresu není boj o Klause.
Je to ale boj o vedení ODS. Máte konkrétní představu o lidech, které byste v něm chtěl vidět?
Někdo je zřetelným celostním politikem, někdo je výrazným politikem s velkým P s tím, co to slovo skutečně znamená. Některá ze jmen, která se objevují, jsou lidé s velmi úzkým záběrem, nebo alespoň měřeno tím, jak se zatím prezentovali.
Máte na mysli ty, o kterých se mluví, že by se mohli stát novými místopředsedy, nebo i některé vaše současné zástupce?
Teď mluvím výlučně o těch, kteří jsou v návrzích na kandidaturu, což jsou ti i ti.
Osobně jste se zúčastnil nedávného jednání pražského regionálního sněmu ODS, o němž primátor hlavního města Jan Kasl prohlásil, že na něm došlo k manipulaci s návrhem na místopředsednickou kandidaturu jediného zástupce Prahy – Jana Zahradila. Jak to bylo?
Myslím, že na tom sněmu nedošlo k žádné manipulaci ohledně hlasů pro pana Zahradila. Hlasy pro jeho kandidaturu byly naprosto autentické, nikdo je nezmanipuloval a nikdo je neubral panu primátorovi. Jestli si tohleto pan primátor myslí, tak mám strach, že nepřemýšlí s rozvahou, že se nechává příliš ovládnout některými nedobrými rádci kolem sebe. Čili hlasy, které tam zazněly, byly logické a autentické.
Něco úplně jiného je, jestli bych si třeba i já myslel, že pražský region mohl kandidovat více kandidátů. To je věc, kterou já bych si přál, nicméně ne kvůli tomu, že to může nebo nemůže ovlivnit kongres. Já bych si to přál čistě z důvodů pozorovatele, protože mně by to řeklo něco o tom, jak vypadá relativní šance toho či onoho kandidáta. Pro mě by to bylo orientační hlasování a skoro mě mrzelo, že jsem nemohl vidět, jaká je pozice některých mimopražských kandidátů v pražském regionu. Ale myšlenka, že by to mohlo přidat hlasy panu Kaslovi, to považuji za naprosto absurdní. Jestli žije v této chiméře, tak myslím, že se hrubě mýlí.
Jakou roli sehraje v úvahách ODS o možnostech budoucí vládní spolupráce nedávná kritika Vladimíra Špidly na adresu ODS, který prohlásil, že za vaší vlády se zlodějna stala národohospodářským faktorem?
To, co řekl pan Špidla minulou sobotu, je pro mě naprosto nepochopitelné. Jako by to spadlo z jiné planety. Nevím, jestli se tak nedovede ovládnout před svými jemu tleskajícími straníky. Nemyslím si, že jsou to věty, které by opakoval v nějaké slušné diskusi někde jinde, kde by měl jiné partnery, než bezmyšlenkovitě tleskající skupinu lidí. To je nepochopitelné a já to radši nechci moc rozmazávat.
Zejména je nepochopitelné, že si něco takového dovolí říci pár dní před hlasováním o státním rozpočtu. Určitě musí mít zájem, aby státní rozpočet země měla, aby měla jeho vláda rozpočet.
Kongres jistě bude mluvit o našem základním ideovém zakotvení. Jasně se vymezí proti sociální demokracii, řekne i své postoje vůči čtyřkoaličnímu předvolebnímu seskupení, ale v žádném případě neočekáváme, že by kongres, který má dávat základní koncept, se pustil do takových strategicko-taktických úvah. To, co dělat hodinu poté, co budou oznámeny volební výsledky, o tom ten kongres určitě nebude.
Bude podle vás se soc. dem. se Špidlou v čele šance na stejnou dohodu jako v roce 1998 s Milošem Zemanem?
Role Miloše Zemana je v tomto ohledu samozřejmě nezastupitelná a nevyměnitelná. Ale za to celé tří- za chvíli čtyřleté období, se leccos událo. Myslím, že některé vášně odpadly, některé nové vášně se zase zrodily a sociální demokracie nepochybně už v roce 2001 není taková, jaká byla v roce 1998.
Na kongres nebyl pozván představitel žádné konkurenční české politické strany. Je to signál např. pro Unii svobody, kterou jste dříve zvali, že se jí ODS uzavírá?
Zaprvé bych chtěl říci, že nás na své letošní kongresy nezvala žádná z těchto politických stran. Z našeho hlediska je to pouze přijetí stejného principu, jako přijaly naše politické strany před námi. Není to revoluční pohnutka z naší strany.
Nedávno jste měl pohrozit ministru vnitra Stanislavu Grossovi, že pokud se nedostaví do Sněmovny, zastřelíte ho. Vzkázal jste mu to?
Já jsem úplně zděšen, že tato věta zazněla v pátečním vydání vašeho deníku a že dokonce to převzaly některé další noviny a dokonce o tom je komentář v Lidových novinách. Já jsem nikdy nic takového neřekl. Já jsem velmi sháněl pana ministra Grosse jako předsedající schůze, protože on chyběl na lavici ministrů a nemohl uvádět svůj návrh zákona. Jestli mu někdo z kolegů zavolal telefonem a řekl: rychle přijď, nebo tě Klaus zastřelí, tak to je výrok, který jsem nepoužil já, ale někdo úplně jiný.
(Informaci, že když se Gross nedostaví do Sněmovny, Klaus jej “zastřelí“, poskytl médiím sám ministr na své tiskové konferenci 26. října. Zpráva o tom byla obsažena v kurzívě, která dokreslovala atmosféru vzrušené Grossovy diskuse s novináři – pozn. red.)
Lukáš Bek, Právo, 2.11.2001
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.