Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor pro deník SUPER


Rozhovor pro deník SUPER

Rozhovory, 25. 9. 2001

* Pane předsedo, koncem minulého týdne jste navštívil centrálu Evropské unie nejen jako vrcholový činitel Poslanecké sněmovny, ale také jako představitel nejsilnější opoziční strany v ČR. Jste znám svojí kritikou jak vůči společné měně euro, tak i k bruselské byrokracii. O čem jste tedy jednal a s jakým výsledkem?

- Měl jsem tam několik projevů, dále jsem jednal ve své, můžeme říci, partnerské organizaci, Evropském parlamentu, s jejím místopředsedou a předsedou zahraničního výboru. Návštěva měla rovněž bilaterální rozměr - poprvé jsem se setkal s předsedou belgického parlamentu Hermanem De Croo. A konečně se dvěma špičkovými představiteli Evropské komise - prezidentem Romanem Prodim a komisařem Günterem Verheugenem. Z hlediska českého občana bylo rozhodující jednání s oběma posledně uvedenými pány. Závěr je asi tento: Je evidentní, že ČR je v tzv. první vlně kandidátských zemí a nikdo nespekuluje o tom, že v ní nebyla. Ale současně jsou si všichni vědomi toho, že začíná jít do tuhého v tom smyslu, že se ta věc na obou stranách začíná brát vážně. Pan De Croo vtipně poznamenal, že "dříve to bylo romantické, nezávazné flirtování, a teď se začíná podepisovat manželská smlouva". A to je, jak čtenáři Superu vědí, velmi odlišná věc.

* Připomněl jste jednání s pány Prodim a Verheugenem. Nedávno ale mezi vámi proběhla poměrně ostrá vzájemná vyhlášení. Vysvětlili jste si to?

- Troufal bych si tvrdit, že jsem reagoval na pana Verheugena. Já jsem žádná prohlášení o něm nevydával, na která by on musel reagovat. Z mé strany to byla odpověď. To zaprvé. Za druhé - my jsme si to vysvětlili v takovém trochu šalamounském duchu. Jasně jsme si řekli, že žádné personální, osobní problémy spolu nemáme, což je pravda. Ale že se některé názory liší, což je také pravda.

* Podle agenturní informace jste na jednom semináři přirovnal EU k RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci bývalých socialistických zemí - pozn. red.). Můžete to vysvětlit?

- To je další podraz mediálního zkreslení, tiché pošty, která vede mezi tím, když pronesete větu v cizím jazyce. Někdo ji uslyší, převede do češtiny. Někdo z ní udělá zprávičku, pak tomu v redakci četky dá nadpis a najednou se dostáváte do složité věty. Já jsem nepřirovnával EU k RVHP. Při své kritice jsem říkal, že nesmíte zapomenout, že jsme přecitlivělí a naše přecitlivělost je vytvořena tím, že jsme žili v jisté politické a ekonomické unii zvané RVHP. A proto jsme na některá slova a některé věty hákliví. Slůvko "přirovnání" je velmi nepřesné.

* Vláda sociálních demokratů míní uzavřít vstupní rozhovory do EU do konce roku 2002. Myslíte, že nová vláda, do jejíž tvorby může zasáhnout i ODS, bude směřovat k témuž datu?

- Všeobecný názor v Bruselu je, že by měly být vstupní rozhovory ukončeny do konce příštího roku, eventuálně měsíc dva poté - leden, únor 2003. To si už EU nalinkovala a již to má charakter harmonogramu, který musejí úředníci plnit. Bude všeobecným zájmem, aby se tak stalo.

* Zmínil jste po rozhovorech s představiteli EU, že v základním směřování ČR do unie není sporu. Ale zároveň jste poznamenal, že jsou zde "detailní politické spory". Myslíte, že se téma EU projeví i jako volební téma a v souvislosti s uvedenými termíny by to ovlivnilo náš vstup do EU?

- Myslím, že neovlivnilo. Nepodléhejme panice a nemysleme si, že něco dříve o pár týdnů nebo pár měsíců později ovlivní svět. Schyluje se k pootevření dveří do exkluzivního klubu západní Evropy pro několik prvních kandidátských zemí střední nebo východní Evropy. To je dějinný fenomén, který tady je. A kvůli tomu, že parlament několik měsíců nebude schopen schvalovat nějaké důležité dokumenty, bychom neměli podléhat panice.

* Jste rovněž kritikem vybudování evropské samostatné obranné síly. Ovšem nyní, kdy probíhají nejen politická, ale i vojenská jednání mezi EU, NATO a USA, tak nepadá tato myšlenka?

- Nedá se mluvit o nějaké třetí osobě - padá, směřuje to - nic nepadá a ono nic samo nesměřuje. Jsou to určití lidé, kteří prosazují své zájmy buď v tom, nebo onom směru. I když se zdá každému rozumnému člověku, že bychom trhlinku uvnitř NATO mezi Amerikou a Evropou vytvářet neměli. To se mně zdálo vždycky a někteří to objevili až nyní, po útoku na New York a Washington, tak v každém případě lidé, kteří si oddělení nesmírně přejí, budou s touto myšlenkou i nadále pokračovat. O tom jsem velmi přesvědčen. Koneckonců páteční setkání šéfů EU, které tak pozorně zdůraznilo, že musí jít o cílenou odpověď, odvetu, a mělo by jít o projednání této věci v OSN, tak myslím, že už tím dali myslím jasně najevo, že určitý odstup od Spojených států udržují.

Jiří Kouda, Super, 25.9.2001

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu