Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor pro Lidové noviny o…
Rozhovory, 24. 1. 2002
LN: Jak reálná je podle vás hrozba, že by Rakušané - nyní již v regulérním referendu - rozhodovali o tom, zda Česká republika s fungujícím Temelínem může vstoupit do Evropské unie?
Je věcí rakouských ústavních orgánů, jak si poradí s vlnou emocí, která prostřednictvím petice dolehla až na ně. Variantu, na kterou se ptáte, vyloučit nemohu, ale doufám, že ve vnitrorakouské diskusi na toto téma nakonec zvítězí věcnost. Naše vytlačování z evropské integrace nemůže být v zájmu nikoho v Rakousku.
LN: Dovedete si představit, že by problém jaderné elektrárny Temelín zdržel, či dokonce zcela zablokoval vstup České republiky do Evropské unie?
Komplikace způsobit může, zablokovat vstup podle mne nemůže. Náš vstup je součástí celoevropských úvah. Temelín je proti nim velmi parciálním tématem.
LN: Pokud po volbách stanete v čele nové vlády, co uděláte s problémem Temelína a co obecněji i s napjatými česko-rakouskými vztahy?
Budu dbát na to, aby Temelín byl bezpečnou elektrárnou. A ve vztazích s Rakouskem budu seriózně hájit české zájmy. Rozhodně nebudu naše sousedy provokovat zbytečnými výpady či gesty v podobě naší nešťastné účasti na izolaci Rakouska od zemí Evropské unie.
LN: Pokud by ale spor skutečně dospěl do polohy "buď Temelín, anebo Evropská unie", byl byste ochoten uvažovat o přehodnocení dosavadního postoje České republiky k Temelínu?
Na tuto krajní variantu se nepřipravuji. V podmínkách ultimáta nejsem ochoten jednat.
LN: Byl by podle vás řešením vyostřeného problému rychlý prodej elektrárenské společnosti ČEZ, aby Temelín už nebyl - alespoň už ne v dnešní míře - problémem české vlády?
Společnost ČEZ musí být prodána dobře. Rychlost není tak důležitá, aby se kvůli ní obětovala kvalita privatizace. Navíc nevěřím, že privatizace ČEZ něco změní na emocích na rakouské straně. Privatizaci v každém případě podporuji, nikoli však jako účelový diplomatický krok.
LN: Kdybyste byl dnes na místě premiéra Miloše Zemana, postupoval byste výrazně jinak než on?
Určitě. On vystupuje proti současné vládě v Rakousku hlavně proto, že jeho spojenci museli z tamní vlády po mnoha desítkách let odejít. Proto používá tak silná slova. K jeho krokům ohledně procesu z Melku (v rakouském Melku se loni obě vlády dohodly na řešení sporných otázek kolem Temelína - pozn. LN) či krokům vlády vůči Temelínu podstatné výhrady nemám.
LN: Můžete ve své dnešní funkci něco udělat pro řešení problému Temelín i pro uklidnění česko-rakouských vztahů?
Jistě, a snažím se o to. Jsem v kontaktu s mnoha rakouskými veřejnými činiteli a v rámci svých možností chci přispívat k tomu, aby česko-rakouský dialog nebyl veden jen na jedno téma a jen jedním tónem. Nejsem však ve vládě a mé možnosti jsou relativně omezené.
Lidové noviny, Miroslav Korecký, 24. 1. 2002
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.