Klaus.cz


Hlavní strana » Jinýma očima » Tiskové prohlášení vedoucího…


Tiskové prohlášení vedoucího Kanceláře prezidenta republiky

Jinýma očima, 21. 2. 2008

MfDnes zveřejnila ve svém dnešním čísle dva nepravdivé články s titulky „Kancléř Weigl byl spojen s firmou, jež půjčila Grossovi“ a „Weigl, Gross a jedna firma“, kde se zcela lživou a manipulativní spekulací snaží vzbudit dojem, že podivná transakce pana Grosse z loňského léta prostřednictvím mé osoby nějak souvisela s volbou Václava Klause prezidentem republiky před pěti lety.

Proti tomuto nehoráznému mediálnímu útoku, který nepochybně souvisí s frustrací jistých politických kruhů z výsledku páteční prezidentské volby a také, jak se domnívám, se spekulacemi, že bych právě já mohl být prezidentem v následujících dnech jmenován za člena Bankovní rady ČNB, se musím zásadně ohradit.

Za prvé – není pravdou, že bych své cca dvouměsíční působení před pěti lety ve firmě Efficient Investments jakkoliv tajil. Odehrálo se v době, kdy jsem působil mimo státní sektor. Bylo to angažmá krátkodobé, z mého pohledu nevýznamné, neboť jsem je ukončil okamžitě poté, kdy mi Václav Klaus v únoru 2003 nabídl místo ve svém týmu pro prezidentskou volbu.

Za druhé – v době mého působení neměla firma Efficient Investments žádné angažmá ve společnosti Key Investments ani v jejích předchůdcích. Grossovu transakci financovala za pět let poté jiná firma, než ta, ve které jsem na přelomu let 2002/2003 působil. S firmou Key Investments jsem nikdy neměl a nemám nic společného.

Za třetí – to, že nezvolení Miloše Zemana prezidentem vlastními poslanci ČSSD bylo výsledkem hlubokých politických a osobních rozporů v ČSSD, které se projevují dosud, bylo a je evidentní. Konstruovat v rozporu se zcela zřejmou politickou realitou absurdní představu, že příčinou této krize v ČSSD nebyly politické rozpory, ale korupce, která se navíc měla realizovat až po pěti letech Grossovou transakcí, a krkolomně s tím spojovat moji osobu, je neuvěřitelné a zcela nehodné listu, který aspiruje na jakoukoliv elementární serióznost a slušnost.

Od počátku roku je okolí prezidenta Klause a já osobně předmětem neustálých dehonestačních kampaní, neuvěřitelných her tajných služeb a různých provokací. Navzdory jim byl Václav Klaus v pátek zvolen prezidentem ve veřejné volbě, kde dostal otevřeně hlasy volitelů, kteří mu předem jasně deklarovali svou podporu. Protože toto vítězství nelze zpochybnit osočováním o korupci, uchylují se dnes ti, kteří za dnešním mediálním útokem stojí, k tomu, aby pošpinili jakýmkoliv způsobem alespoň jeho zvolení v roce 2003.

Takový styl vedení politického boje a žurnalistické práce rozhodně odmítám.

Jiří Weigl, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, 21.2.2008

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu