Klaus.cz


Hlavní strana » Tisková sdělení » Tiskové prohlášení prezidenta…


Tiskové prohlášení prezidenta republiky ze dne 31. října 2006

Tisková sdělení, 31. 10. 2006

Ve svém projevu k 28. říjnu jsem řekl, „že si přeji, aby došlo k vytvoření alespoň elementární shody demokratických stran nalevo i napravo od pomyslného středu politického spektra o možnosti sestavit vládu, nebo o nutnosti uspořádat nové volby“. S potěšením jsem v posledních dvou dnech zaznamenal, že politické strany – bez zátěže předvolební kampaně do komunálních a senátních voleb – zahájily nové kolo intenzivních vzájemných konzultací. Předpokládám, že přinesou výsledek.

Připomínám, že jeden projekt na sestavení vlády již selhal a že bez významných modifikací nemůže být opakován. Zároveň sděluji, že nepovažuji za možné, aby byl bez jakéhokoli limitu prodlužován dnešní stav, kdy máme vládu bez důvěry Poslanecké sněmovny. Opakuji, že jako prezident republiky hledám vládu a že i do případných předčasných voleb musí vést zemi vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny.

Jednáním politických stran je třeba ještě ponechat určitý prostor, během něhož i já povedu politická jednání. Na pátek 3. listopadu však svolám na Pražský hrad schůzku předsedů všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně.

Znovu opakuji, že budu akceptovat pouze takovou politickou dohodu, která bude založena nikoli na tzv. „přeběhlictví“, ale na seriózní dohodě zúčastněných politických subjektů.

Václav Klaus, 31.10.2006

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu