Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Programem není tvorba nové ODS


Programem není tvorba nové ODS

Rozhovory, 24. 9. 2002

Na prosincovém kongresu bude o vedení ODS zřejmě usilovat několik kandidátů. Nebyl by pro vás coby zakladatele strany takový souboj o každý hlas riskantní a nedůstojný?

Nemá cenu, abyste kladl další otázky v tomto směru. Já nevidím důvod, abych oznamoval nějaké své definitivní rozhodnutí. Není, neexistuje a prostě je zbytečné tyto otázky točit pořád dokola. 

Můžete aspoň říct, kdy se rozhodnete?

Rozhodnu se tak, kdy budu mít pocit, že je to potřebné pro členskou základnu ODS. Ale nevidím sebemenší důvod, abych pouze sledoval novinářský zájem.  

K vašemu osudu, na který se vás pořád ptáme, se vyjadřují různé osobnosti spojené s vámi či s ODS. Například podnikatel a váš přítel Peter Kovarčík...

Podnikatel Kovarčík mě skutečně v tomto smyslu nezajímá natolik, abych komentoval jeho prohlášení. 

Říká, že jste propásl šanci...

Nekomentuji.

Něco podobného uvádí například také bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek, který ve včerejší internetové glose napsal: „Obávám se, aby Václav Klaus nespustil... tradiční scénář: znemožnění kandidátů na předsedu a tím i regionální parcelaci voličských hlasů, z čehož by při zákulisních čachrech mnohakolové volby mohl nakonec těžit sám. Byl by to smutný podzim patriarchy.“ 

Jestli jsou tyto věci přesné, tak je to smutný konec Miroslava Macka a totální ztráta přemýšlení. Protože z této formulace vyplývá, že Václav Klaus už někdy takovýto scénář spustil. Myslím, že on by velmi dobře měl vědět, že se nic takového ještě nikdy nestalo a určitě se to nestalo z mé strany. Takže bylo by dobré, kdyby on si dával víc pozor na to, co na svém internetu píše. 

Nedávno jste prohlásil, že ODS se nesmí stát stranou regionalisticko-komunálně politických struktur. Měl jste na mysli čerstvého kandidáta na předsedu strany, severomoravského hejtmana Evžena Tošenovského?

To jsou zavádějící nebo navádějící otázky. Já prostě trvám na tom, že ODS bude vyhraněnou politickou stranou se zjevným ideovým postojem. A že se v žádném případě nestane stranou líbivých, populárních či oblíbených politiků, kteří by konec konců mohli být v kterékoli politické straně. Každá politická strana by je docela ráda ve svém středu měla. To je můj definitivní, zásadní, neměnný, pan Macek by mohl říci tradiční postoj. Jestliže by pan Tošenovský cítil, že je to míněno i na něj, tak myslím, že on musí jasně demonstrovat, jestli tomu tak je nebo není. Tím jsem koneckonců myslel svou úplně první reakci, když jsem řekl, že jsem velmi zvědav, s jakým politickým programem on či jiní potenciální kandidáti předstoupí.

Pokud někdo bude předstupovat pouze s programem udělat novou ODS a nové tváře a předvádění vlídnější tváře a podobně, tak to jsou sice dobré taktické postoje v té či oné volební kampani, na té či oné televizní Sedmičce. Ale pro formování dlouhodobého charakteru politické strany by to bylo málo. 

Na nedávném setkání kandidátů podzimních voleb jste varoval před pokusem zvrátit polistopadový vývoj. „Byla to především vlivná média a skupinky na ně napojené, kdo připravoval převzetí moci socialisty a jejich společníky.“ To zní jako spiklenecká teorie případně jako mimořádné přehánění.

Myslím, že to přehnané není vůbec. Je to realistický popis situace. Jenom je to popis člověkem, který nemá na očích neprůhledné brýle a v uších špunty, aby neslyšel, co se děje. Nejsem sám, kdo si myslí, že jednotlivci typu pana Špidly a pana Škromacha, jsou lidé svým stylem, typem, názory, kteří by podle mého názoru klidně mohli vystupovat ve vládách více než jedno desetiletí zpátky. To je můj hluboký analytický názor, o kterém jsem schopen psát dlouhé rozbory, to není laciná kritika. Doufám, že si to také už teď uvědomuje stále více a více lidí. 

Ale i v západní Evropě jsou socialisté typu Vladimíra Špidly a nikdo je neosočuje z toho, že by chtěli totalitní režim.

V tomto smyslu - a to není možné říci formou tohoto rozhovoru - by to pak spíše byla doba komunismu v reálné struktuře společnosti naší země třeba v 80. letech. A pak bych si kladl otázku, jestli mezi touto chvílí a chvílích, které vidím v názorech některých lidí jako je Špidla, je absolutní přelom a nebo ne. Já bych si myslel, že ne. 

Proč tedy podle vás Špidla den po volbách neoslovil KSČM a nesestavil s ní vládu?

Protože to v postkomunistické zemi pořád ještě nepatří k bontonu. Některé tváře levice sociální demokracie se ale moc neodlišují od pravice uvnitř komunistické strany. 

Nemyslíte ale, že některým vašim potenciálním voličům i členům ODS vadí nesmiřitelné výroky vás a dalších lidí z vedení. Vypadá to, že ODS kolem sebe kope místo toho, aby byla konstruktivní.

To není vůbec pravda. To je přesně ten mediální obraz. ODS je velmi konstruktivní strana, vždycky byla. ODS vždycky byla a je stranou státotvornou. Jestli mě někdo léta něco vytýkal, tak to bylo právě to, že jsem málo hrál ostrou stranickou a politickou kartu. To je právě jedno z těch zlých klišé.

Referendum o vstupu Česka do Evropské unie by se mělo konat již v červnu příštího roku. Už se ODS rozhodla, zda bude svým voličům dávat nějaké doporučení?

Zaprvé: referendum vítáme, po referendu jsme vždycky volali. A jsme rádi, že dohodou parlamentních stran k němu ve velmi zrychleném procesu dojde. Půjde strašně moc o to, jak bude formulována otázka. Pokud by měla být otázka Považujete Evropskou unii za budoucí ráj na zemi?, na tuto otázku bychom odpovídali slovem ne. Bude-li otázka znít Přejete si, aby se Česká republika nevymanila z evropského integračního procesu, tak na to naše odpověď bude pozitivní. 

V zákoně, který přijal Senát už je prostá otázka, zda občané souhlasí, aby se ČR stala součástí EU.

Neviděl jsem to.

Lukáš Bek, Právo, září 2002

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu