Hlavní strana » Rozhovory » Výsledek Benešové v prvním…
Rozhovory, 16. 11. 2000
* Co říkáte na jednání šéfa smluvní ČSSD Miloše Zemana s předsedou komunistů Miroslavem Grebeníčkem?
Této zprávě moc nerozumím. Interpretoval jsem ji jako jednosměrnou zprávu pana Grebeníčka.
* Tiskový mluvčí ČSSD Jiří Hron prohlásil: Nemůžeme vyloučit i podporu některých kandidátů KSČM ve druhém kole senátních voleb, protože to závisí na okresních a krajských výborech ČSSD.
Je to věcí sociální demokracie, jestli se chce v této podobě předvést voličům a jestli si myslí, že jí to pro budoucí volby posílí. Určitě tito pánové vědí, co dělají.
* Jak si v praxi představujete naplňování usnesení výkonné rady
ODS, podle nějž mají vaši zástupci v krajích upřednostňovat koalice s programově blízkými stranami, tedy čtyřkoalicí?
Velmi jsme vážili slova. Zpráva číslo jedna tohoto usnesení je uzavírat koalice s programově blízkými stranami. Zpráva číslo dvě: pokud je to možné. Nic dalšího k tomu nemohu říci. Může se stát, že to někde nepůjde. Zdá se mi, že koalice v poměru 23:22 nebo 28:27 by byla slabá. V takových případech se domnívám, že by bylo vhodné přidat do hry další politický subjekt.
* Jak hodnotíte senátní volby na Benešovsku, kde před druhým kolem přesvědčivě vede kandidátka čtyřkoalice Helena Rögnerová nad místopředsedkyní ODS Libuší Benešovou?
To je jedna z nejvíce šokujících věcí. Paní Benešová je v této končině činná. Bydlí tam, řadu let dělala starostku v jedné z obcí této oblasti, byla přednostkou okresního úřadu, denně tam pracovala. Neslyšel jsem jediný hlas, že to dělá nekvalitně, že nepracuje, že je neúspěšná. Neslyšel jsem nikdy kritiku jejího fungování v roli předsedkyně Senátu. Nemám pro to vysvětlení kromě toho, že přijde naprosto nová, ničím nezatížená tvář, která s tímto regionem do této chvíle neměla absolutně nic společného. Která před tím dělala spornou ředitelku Motolské nemocnice. Její politická minulost rovná se nule, její pracovní minulost v Motole má celou řadu otazníků. Proto mi nedává smysl, čím mohla okouzlit své voliče? Jediná možnost je, že volili změnu ať už jakýmkoli směrem a proti komukoliv.
* Do krajů se volilo podle upravené D`Hondtovy metody, která je užita i v novém volebním zákoně pro volby do Sněmovny. Zdá se ale, že v mnoha krajích volby dopadly patem.
Ukazuje to celou falešnost řevu, který se ozýval při změnách volebního zákona. My jsme pořád říkali, že to tak dramatická změna není.
* Šéf lidovců Jan Kasal tvrdí, že se vztahy s ODS nezlepšily. Změnily volby něco podle vás?
Já říkám podobnou větu. Vztahy se samy o sobě nezměnily, protože za prvé nebyly tak šílené, jak to prezentovala některá média v minulosti, za druhé nestaly se vztahem přátelského obětí ani po těchto volbách. Jiné rozdání karet umožnilo seriózní jednání o nějakých povolebních koalicích. V podstatě těchto stran se samozřejmě nic nezměnilo a změnit nemůže. Bylo by hrozně špatné, kdyby se jedna či druhá strana kvůli pár procentům hlasů změnila uvnitř. Ona pouze vidí jinou šanci na hledání koaličního partnera.
* Soc. dem. volby prohrála, jedním z nejčastěji uváděných důvodů je opoziční smlouva.
Podle mého mínění je to hloupý názor. Kdyby to tak bylo, musela by na to doplácet i ODS. Mně se zdá naprosto evidentní, že ČSSD doplatila na své nesplněné předvolební sliby, které byly nerealistické už v okamžiku svého vyslovení. Nicméně byly to sliby, které mnoha uším v naší zemi razantností, se kterou byly vyslovovány, zněly velmi lichotivě. Lidé se nechali nalákat. Je evidentní, že je tato vláda nemohla realizovat, a já se nedivím, že tomu tak je. Rozpor, mezera mezi očekáváním, založeným na slibech, a realitou, nemá s opoziční smlouvou nic společného. Socialisté měli díky opoziční smlouvě neskonale větší prostor k vládnutí, než by mohli mít, kdyby vládli s kterýmkoli politickým subjektem.
* Naopak čtyřkoalice zaznamenala úspěch. Myslíte, že by jí voliči dali tolik hlasů, kdyby to byl pouze umělý slepenec, jak jste ji mj. nazval na kongresu ODS?
Nevím. Tyto volby pořád ještě nejsou volbami parlamentními.
Lukáš Bek, Právo, 16.11.2000
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.