Hlavní strana » Rozhovory » Ve třetí volbě mám víc šancí …
Rozhovory, 12. 2. 2003
LN: V poslední prezidentské volbě vám chybělo 14 hlasů. Jak své šance hodnotíte dnes, tři týdny před třetí volbou?
Věřím, že získám další hlasy. Věřím, že třetí volba je nadějná.
LN: Podle průzkumů veřejného mínění byste měl ale největší šance v přímé volbě.
V tuto chvíli bych si dával o kousek větší šanci ve třetí parlamentní volbě.
Přímá volba může mít své zvraty. Viditelný a spočitatelný parlament je pro mne přeci jen přehlednější. Na druhé straně si velmi vážím podpory, kterou ve veřejnosti cítím. Kdybych posoudil četnost zamávání na ulici, zastavení a troubení aut či vyslovení pár hezkých vět, když někam jdu, myslím, že se proti dřívějšku rozhodně zvětšila.
Nemá smysl, abych hodnotil názory Jana Sokola, které jsou určitě velmi kultivované.
LN: Ve třetí volbě bude klíčový postoj ČSSD. Někteří lidovci a unionisté už naznačili, že pokud budou poslanci za sociální demokracii nejednotní, dají hlas vám, aby měla země prezidenta. Vnímáte to jako reálnou možnost, nebo jen jako výhrůžku sociálním demokratům?
Myslím, že to vůbec není v kategorii výhrůžek tomu či onomu. Já věřím, že mám poslancům a senátorům z celého politického spektra co nabídnout. Tedy nabídnout z hlediska postojů, nikoli nabídnout něco hmatatelného, abych nebyl chycen za slovo.
Termín přísliby hlasů je trošku nadsázka. Mluvíte s různými lidmi a ten a ten řekne: já vás volit budu. Ale spolehnout se na to nedá. Kdyby toto fungovalo, tak myslím, že bych musel být zvolen v první i druhé volbě. Proto všechna tato slova dělím.
LN: Ve druhé volbě jste získal i hlasy několika sociálních demokratů. Myslíte, že vám z ČSSD mohou přijít i tentokrát?
Pro mě jsou to spekulace. Já bych je samozřejmě rád získal a vážil bych si jich. Podaří-li se mi někoho z nich oslovit svým chováním, svým projevem, opravdu budu rád.
LN: V ČSSD ale zaznívá názor, že kdybyste se stal prezidentem, budete se svým jednáním snažit destabilizovat vládu.
I ke mně docházejí zprávy o tom, že se v ČSSD začíná vytvářet nový mýtus. Je založen na tom, že kdyby se Klaus stal prezidentem, za pár týdnů dojde k pádu vlády a budou nové volby. Chtěl bych ubezpečit, že chci skutečně být prezidentem aktivním, nikoli aktivistickým. A tím slovem aktivistickým myslím pletení se do pádů či tvoření vlád a bourání určitého koaličního uspořádání. Jsem naprosto přesvědčen, že to je špatně a že to prezident dělat nemá a nemůže.
LN: ODS se vždy stavěla proti komunistům. Ještě za vašeho předsedování vydalo vedení zákaz spolupráce s KSČM i na regionálních úrovních. ˝Neposlušným˝ dokonce hrozila vyloučením. Vy sám jste ˝zastavoval socialisty˝, o komunistech ani nemluvě. A nyní jim nadbíháte, aby vám dali hlasy. Není to trochu schizofrenní?
Ne. To schizofrenie skutečně není. Zastavme socialisty je politické heslo každé rozumné politické strany, která stojí na opačném břehu politické řeky. Něco úplně jiného je, když proběhnou volby, jsou rozdány politické karty a hledá se dostatek hlasů třeba pro volbu do desítek orgánů parlamentu. V tomto smyslu je prezidentská volba jistě významnější. Hledání hlasů je prezentováno falešným způsobem. Kdyby existoval systém, že vítězem je ten, kdo má nejvíce hlasů, tak myslím, že bychom se dostali do trošku čistšího politického uvažování. Musí-li být nadpoloviční většina, je přece naprosto jasné, že se jí zúčastňují všichni hlasující. A kdo by se sám vzdal některých hlasů, udělal by chybu.
LN: Mimochodem, o chod ODS se nyní prakticky vůbec nestaráte, do vedení nemluvíte. I ve straně se říká, že si ˝hrajete sám na sebe˝. To jste se od své třináctileté role tak brzy oprostil, nebo je to kalkul před prezidentskou volbou?
Mám pocit, že jsem se rozhodl, že nebojuji o žádné posty v ODS. Proto by bylo nedobré, abych se vměšoval do práce těm, kteří ODS vedou. Já jsem opravdu nebyl na žádném zasedání výkonné rady. A nemyslím, že by bylo vhodné, abych byl. Teď mě zvali na různé akce, třeba na ples ODS. Já jsem na žádné takové akci zatím nebyl. Doufám, že kdybych náhodou na jeden takový ples šel, že by to nebylo interpretováno jako angažovanost v ODS. Neboli v ODS skutečně nefiguruji. Nicméně jsem poslancem. Takže na zasedání poslaneckého klubu chodím.
LN: Ze zvolení Mirka Topolánka šéfem ODS jste na kongresu evidentně moc nadšený nebyl. Jak po dvou měsících hodnotíte práci nového vedení?
Myslím, že se ODS chová racionálně. Nové vedení funguje a vystupuje jako celek. Takže se určitě nepotvrdily názory těch, kteří říkali, že velmi nevýrazná většinová volba na kongresu ve Františkových Lázních povede k jistému rozkolu. K tomu, že ti, kteří o kousek nevyhráli, budou budovat své protipozice a povede to k rozkolu. To se nestalo.
LN: Podle posledních průzkumů veřejného mínění by ODS nyní vyhrála volby. Být první, to už ODS dlouho nepamatuje. Nemyslíte, že to je tím, že jste odešel z předsednického křesla? Ostatně vy sám jste před chvílí řekl, že nyní zaznamenáváte příznivější reakce veřejnosti.
Je to velmi složité. Říkáte, že to dlouho nebylo. My jsme dlouho vedli na jaře před volbami, takže to není tak dlouho. Po volbách to řadu měsíců bylo jinak. Jisté rozkoly v ČSSD, nevýraznost KDU-ČSL a US-DEU v rámci jejich role ve vládní koalici nikomu z nich hlasy nepřidaly. Takže je skoro logické, že nyní preference vypadají takto.
LN: To jste ale neodpověděl na dotaz, zda pro ODS i pro vás osobně sehrál odchod z čela strany pozitivní roli. Sehrál tedy?
Je to možné. Ale ne náhodou jsem svoji odpověď udělal tak, jak jsem ji udělal. S pocitem, že mluvím k celé otázce. Domnívám se, že ty jakoby hlubinné faktory mají větší význam.
LN: Jak by vypadala vaše kampaň, kdyby třetí volba skončila opět patem a musel byste jít do přímé volby?
Naprosto předčasná otázka. To ještě není vůbec aktuální. Na to bude čas po 28. únoru. Přímá volba zatím není na pořadu dne.
LN: V přímé volbě by mohl být vaším protikandidátem i Karel Gott. Nepřišlo by vám nedůstojné bojovat o prezidentské křeslo třeba právě s ním? Jak vůbec jeho rozporuplná prohlášení hodnotíte?
Každý, kdo chce jít do volebního klání v přímé volbě, by měl protikandidáta respektovat, brát to, že jde o jeho svobodné rozhodnutí. Ať už je to kdokoli. To je vše, co k tomu mohu říct.
LN: Mimochodem, po oznámení možnosti Gottovy kandidatury se objevily spekulace, že prý šlo o tah, který vám měl pomoci. ODS prý o něm věděla dopředu. Vy jste o tom dopředu věděl?
Já jsem to nevěděl v žádném případě. A pochybuji, že to věděla ona beztvará dvacetitisícová hmota, které se říká ODS. Já samozřejmě nemohu odpřisáhnout, že o tom někdo z těch dvaceti tisíců věděl, nebo nevěděl, protože to ani nelze zjistit. Ale myslím, že to bylo stejné překvapení pro mě a pro ODS, jako pro ostatní.
Petr Kolář, Lidové noviny, 11.2.2003
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.