Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Projev prezidenta republiky…
Projevy a vystoupení, 27. 9. 2004
Vaše královská Veličenstva, vážené dámy, vážení pánové,
chtěl bych Vám vyjádřit poděkování za pozvání ke státní návštěvě Španělského království a za velkolepé přijetí, kterého se mně a mé delegaci ve Vaší zemi dostalo. Považuji tuto návštěvu za potvrzení mimořádně přátelských partnerských vztahů, které naše země spojují a za výraz pokračování staleté historie česko-španělských kontaktů, z nichž vychází i naše dnešní spolupráce.
Není to má první návštěva Vaší země. Španělsko jsem oficiálně navštívil před 11 lety jako předseda vlády České republiky a měl jsem tu čest setkat se tehdy i s Vámi. Bylo to krátce po vzniku samostatné České republiky a krátce po obnovení svobody a demokracie v naší zemi. Prožívali jsme první roky hluboké společenské změny a velkou inspirací nám tehdy byl příklad Vaší země, která o 15 let dříve překonala nelehké dědictví frankistické minulosti a stala se úspěšnou součástí svobodného světa. Velká zásluha za překonání všech úskalí na této cestě patří Vám, Vaše Veličenstvo. Vám jako politikovi a Vám jako osobnosti, která se se svou domácí i mezinárodní autoritou stala garantem prosazení demokracie a národního usmíření, která Španělsko učinila součástí Severoatlantické aliance i Evropské unie a která je i pro nás symbolem španělské demokracie a prosperity.
Vím, že tato cesta nebyla lehká. Vím, že je třeba svobodu a demokracii usilovně budovat a bránit i v současné době, byť proti jiným hrozbám a rizikům, než na jaká jsme byli zvyklí v minulosti.
Já, stejně jako všichni občané České republiky, jsme byli šokováni barbarským teroristickým útokem na vlaky plné nevinných lidí v březnu letošního roku, jemuž padly za oběť stovky Vašich spoluobčanů. Tento zločin nám ukázal, jak křehké jsou naše jistoty, jak mylný je náš pocit bezpečí, jak brutální a bezohlední jsou nepřátelé naší svobody. V oné těžké chvíli jsme stáli na Vaší straně. Jsem přesvědčen, že spojenectví, solidarita a odhodlání nás všech, kterým jde o lidskou svobodu a demokracii, nedá terorismu šanci, že budoucnost patří světu otevřenému, světu spolupracujícímu bez ohledu na náboženství, rasy či národnosti.
Takovým místem chceme učinit náš kontinent, jehož velká část je nyní spojena v Evropské unii. Náš vstup do Evropské unie 1. května letošního roku chápeme jako logické vyústění naší úspěšné transformace, jako návrat na místo, na něž naše země, ležící v samém srdci Evropy, vždy patřila. Přáli bychom si, aby další směřování Evropské unie přineslo i nám stejně úspěšný rozvoj, jaký zažila po vstupu do Unie Vaše země, aby nám přineslo více svobody, nikoliv nová omezení, aby stimulovalo a nikoliv komplikovalo naši konkurenceschopnost, aby Evropa byla kontinentem otevřeným a dynamickým, nikoliv stagnujícím a uzavírajícím se do sebe. Chceme se na formulování perspektiv Evropské unie aktivně podílet a považujeme při tom Španělsko za blízkého partnera a spojence.
Vaše země ovlivnila podobu současného světa jako málokterá jiná. Odvaha španělských mořeplavců a objevitelů otevřela Starému světu svět Nový a předala jeho velké části španělský jazyk a kulturu. Po staletí bylo Španělsko evropskou velmocí, jejíž vliv a kultura výrazně působily na ostatní národy. Bohatá historie a střetávání kultur a vlivů – od antiky až po moderní dobu – daly vzniknout kulturním hodnotám a tradicím, které k Vám přitahují milióny návštěvníků z celého světa, v posledních letech mezi nimi i statisíce z České republiky. Ať je to v oblasti architektury – od maurské Alhambry, přes středověké kastilské hrady a nádherné katedrály či renesanční Escorial po Gaudího secesi – či v malířství – od El Greca a Velázqueze přes Goyu po Picassa, Dalího a Miróa – v literatuře – od Cervantese, Lope de Vegy a Calderóna po Benaventeho, Lorcu a Celu – či hudbě, kde nás uchvacují jména umělců jako Pablo de Sarasate, Pablo Casals či Placido Domigo. Já osobně mám silný vztah ke dvěma osobnostem španělské kultury, které pro mou generaci, která vyrostla v komunistické nesvobodě, vyjadřovaly prožitek a pochopení doby, v níž žijeme – jsou to režisér Luis Buňuel a filosof José Ortega y Gasset.
Do španělské kultury ale patří i nezaměnitelný španělský folklór, temperament flamenca, drama corridy, příslovečná španělská hrdost, zbožnost, vášnivost, prostě vše, pro něž je Vaše země milována a obdivována na celém světě.
I česká kultura byla v různých obdobích svého rozvoje inspirována španělskými vlivy. V 16. a 17. století, kdy byly naše země společně pod vládou habsburské dynastie bylo sdílení kulturních impulsů nejsilnější a krása renesanční a barokní Prahy i dalších míst naší vlasti vděčí za mnohé velmi intenzívním kontaktům s Vaší zemí. Ne nadarmo se nejkrásnější sál na Pražském hradě – v němž mimo jiné probíhá i volba prezidenta republiky – nazývá Španělský.
Vaše Veličenstvo, svou dnešní přítomnost na tomto místě chápu jako symbolické potvrzení mimořádné úrovně našich vztahů, jako výraz našeho politického partnerství a přátelství, jako setkání spojenců v Severoatlantické alianci i Evropské unii, které spojují společné zájmy a hodnoty a kterým záleží na otevřené a prosperující Evropě a na stabilním, mírovém a bezpečném světě.
Dovolte mi, abych pozvedl číši a připil na zdraví Vašich královských Veličenstev, na štěstí a prosperitu Vašich občanů, na přátelství mezi Španělským královstvím a Českou republikou.
Václav Klaus, projev u příležitosti státní večeře, Palacio Real, Madrid, Španělsko, 27.9.2004
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.