Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Projev prezidenta republiky…
Projevy a vystoupení, 11. 10. 2004
Vážená paní generální guvernérko, vážené dámy, vážení pánové,
jsem velmi rád, že Vás, paní generální guvernérko, dnes večer mohu přivítat na Pražském hradě jako prvního nejvyššího představitele Vaší země, který kdy vykonal oficiální návštěvu České republiky. Chci zdůraznit i to, že se Vaše návštěva koná v roce, v němž vzpomínáme 80. výročí navázání diplomatických styků mezi našimi zeměmi.
Tato, relativně dlouhá historie našich oficiálních politických vztahů dokazuje, že geografická vzdálenost mezi námi – na zeměkouli – snad ta nejdelší možná, nebyla a tím spíše není dnes překážkou rozvoji dobrých a přátelských vztahů a spolupráce mezi našimi zeměmi. Chci v této chvíli a na tomto místě zdůraznit, že Česká republika zájem na rozvíjení všestranných politických, ekonomických, kulturních i mezilidských kontaktů s Novým Zélandem skutečně má.
Víme, že je Nový Zéland úspěšnou, vysoce rozvinutou zemí, proslulou krásou své přírody – hor, sopek, ledovců, řek a jezer, že je domovem jinde nevídané fauny i flóry, a že je zemí, která toto své přírodní bohatství příkladně chrání a uchovává pro další generace nejen svých obyvatel, ale i zahraničních návštěvníků. I z toho důvodu se Vaše země v posledních letech stává atraktivním cílem návštěvníků z České republiky. Přírodní krásy Vaší země dnes znají i statisíce našich dětí a jejich rodičů díky filmu Pán prstenů natočenému na Novém Zélandu, k jehož tak velkému úspěchu nádherná příroda nepochybně přispěla.
Velmi dobře víme i to, že je Nový Zéland zemí odvážných a pracovitých lidí. Ať to byli původní obyvatelé Vaší země, odvážní mořeplavci, kteří ji začali osídlovat již v 9. století, či evropští přistěhovalci, kteří ji v uplynulých 150 letech proměnili v prosperující, vyspělou zemi. Vážíme si statečnosti novozélandských vojáků, kteří prolévali svou krev na hlavních bojištích první i druhé světové války. Víme, že oběti, které Vaše země přinesla pro vítězství Spojenců v obou válkách, byly svým rozsahem vzhledem k počtu obyvatel Nového Zélandu zcela mimořádné.
Vaše země i její obyvatelé byli v mnoha oblastech průkopníky, kteří otevřeli lidstvu nové obzory. Musím v této souvislosti zmínit Váš zákon z roku 1883, který poprvé v historii poskytl ženám všeobecné volební právo. Musím zmínit takové velikány, jakými byli Ernst Rutherford, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1908, který lidstvu otevřel tajemství atomu, či Sir Edmund Hillary, který v roce 1953 jako první člověk pokořil vrchol nejvyšší hory světa Mount Everestu. Ekonomické reformy Vašeho ministra financí Rogera Douglase, kterého osobně velmi dobře znám a se kterým jsem se nejednou setkal, byly v 80. letech příkladem nikoliv pouze pro hospodářskou politiku vyspělých zemí, ale byly i inspirací pro nás, kteří jsme po pádu komunismu řešili bezprecedentní problémy ekonomické transformace střední a východní Evropy. I já jsem v srpnu 1991 na základě textů Rogera Douglase napsal článek s názvem „Novozélandské vidění problémů“. Zdálo se mi velmi blízké mému.
Tradice česko-novozélandských vztahů nezačala navázáním diplomatických vztahů. První osadníci z českých zemí připluli na Nový Zéland již v roce 1863 a v následující době se Vaše země stala domovem stovek dalších, kteří tam nacházeli nové uplatnění, nové životní příležitosti či útočiště v těžkých dobách dvacátého století, kdy byla naše země pod nadvládou totalitních režimů. Jsem rád, že jsou dnešní cesty našich občanů na Nový Zéland motivovány především zájmem o poznání nebo obchodními, politickými, kulturními a sportovními zájmy. Takto jsem s manželkou před 13 lety navštívil Nový Zéland i já. Ve Welingtonu a Aucklandu jsem na pozvání Centre for Independent Studies pronesl přednášku s názvem „Dismantling Socialism: A Preliminary Report“. Rád bych k Vám přijel ještě jednou a troufnul bych si nabídnout název: „A Final Report“.
Vážená paní generální guvernérko, od prvního května letošního roku je Česká republika členským státem Evropské unie. Považuji za nezbytné zdůraznit, že jsme do EU nevstoupili proto, abychom oslabili své vztahy a kontakty s našimi tradičními partnery mimo Evropu. V rámci Evropské unie se budeme snažit o to, aby se toto uskupení stalo ještě otevřenějším vůči světu než je tomu dosud. Věřím, že nadcházející léta přinesou našim politickým, ekonomickým i kulturním vztahům nové příležitosti k rozvoji. Věřím že se budou úspěšně rozvíjet i mezilidské kontakty. Věřím a jsem přesvědčen, že bude pokračovat i náš politický dialog. Vaše dnešní návštěva k tomu výrazně přispívá.
Dovolte mi, vážená paní generální guvernérko, abych pozvedl číši a připil na Vaše zdraví, na úspěšný rozvoj Vaší země a na přátelství mezi Českou republikou a Novým Zélandem.
Václav Klaus, Pražský hrad, 11.10.2004
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.