Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Teze vystoupení prezidenta…
Projevy a vystoupení, 24. 11. 2004
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,
je mi velkou ctí, že v průběhu své návštěvy Vaší země mohu navštívit i Váš parlament a dokonce v něm hovořit. Parlament je ústředním bodem demokratického politického systému a jeho úloha v politickém životě země je nezastupitelná. My, občané zemí, kde v éře komunismu fungovala pouze karikatura zastupitelské demokracie, si tuto skutečnost uvědomujeme pravděpodobně ještě silněji než občané zemí se šťastnější historií posledních desetiletí.
Významnou úlohu sehrály naše parlamenty v bezprecedentním období přechodu od totalitního systému ke svobodné společnosti a tržní ekonomice. Úkolem, který musely řešit obě naše země, bylo uskutečnění transformace v rámci vlády zákona, znovuzavedení a právní garantování takových základních principů svobodné společnosti, jakými jsou lidská a občanská práva a ekonomické svobody. To vše v situaci, kdy se realita našich životů měnila před očima a kdy jsme byli nuceni se potýkat s problémy, které jsme my sami ani nikdo jiný mnohdy nemohli předvídat. Vím, o čem hovořím. Před svým zvolením prezidentem republiky jsem vykonával funkci ministra financí, předsedy vlády i předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Žádné hotové recepty ani snadno převoditelné vzory pro složitou realitu postkomunistického období neexistovaly. Záleželo na politickém citu, na zkušenosti a erudici zákonodárců, na tom jak byli schopni reflektovat realitu a perspektivu jejího vývoje. Ne vždy byla tato velmi zvláštní situace chápána domácí i zahraniční veřejností. Často se v naší zemí, ale asi i u Vás, v politickém souboji zneužívala představa, jako by reálnou alternativou bylo nejprve vytvořit dokonalý právní řád a instituce a až poté do tohoto dokonalého rámce vpustit reálný život, tj. liberalizovat a privatizovat ekonomiku. Nic takového možné nebylo, všechno muselo být utvářeno za pochodu, v reálném čase a přesto si troufám tvrdit, že jak Česká republika, tak Bulharsko tímto nesmírně obtížným obdobím prošly úspěšně. Svědčí o tom mimo jiné i ta skutečnost, že Česká republika je od 1. května tohoto roku členem Evropské unie a že Vaše země stojí před jejími branami.
Troufám si tvrdit, že podmínka povinné harmonizace veškeré legislativy s evropskými normami je faktorem, který – ještě před vstupem – přenáší náklady rozšíření EU na kandidátské země, a to bez jakékoliv kompenzace, a že to vážně ohrožuje jejich konkurenceschopnost na evropském trhu i ve světě. Trvalý tlak na umělé a zbytečně nadměrné sjednocování kontinentu v současném procesu urychlované integrace tato nebezpečí ještě zvyšuje. V dnešní etapě vývoje EU ale nejde pouze o dnešní a budoucí hospodářskou prosperitu. V sázce jsou i elementární principy demokracie. Bude-li přijata Evropská ústava, zůstává nad rolí a významem národních parlamentů velký otazník a s tím je spojena i rostoucí absence demokratické kontroly vládnutí v evropském centru ze strany občanů evropských zemí.
Toto jsou podle mého názoru zásadní problémy, způsob jejichž řešení ve svých důsledcích rozhodne o tom, zda se naplní ta velká očekávání, která občané evropských zemí do Evropské unie vkládají. Myslím, že obzvlášť důležité je to pro země, jako je Bulharsko a Česká republika, které tak dlouho musely v uplynulém desetiletí bojovat o vítězství demokracie a svobody.
Vím, že dlouholetá tradice bulharského parlamentarismu, která byla založena přijetím Velikotarnovské ústavy v roce 1879, je spojena s řadou jmen absolventů českých vysokých škol. Vím, že i v řadách Vašeho dnešního parlamentu je několik poslanců, kteří hovoří výborně česky. Jsem rád, že mezi českým a bulharským parlamentem i mezi jednotlivými poslanci a senátory existují živé a časté formální i neformální kontakty.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, věřím, že budoucnost slibuje dobré vyhlídky pro partnerství našich zemí. Svou dnešní návštěvu na půdě Vaší sněmovny považuji za symbolické vyjádření priority, kterou česko-bulharským vztahům má země přikládá. Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší práci.
Václav Klaus, Bulharský parlament, Sofia, Bulharsko, 24. 11. 2004
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.