Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje » Stoletá povodeň a úkol naší…


Stoletá povodeň a úkol naší doby

Články a eseje, 16. 8. 2002

Tragické prožitky a důsledky letošních povodní krátkodobě sjednocují zemi, eliminují politické spory a odlišnosti, dávají šanci lidské odvaze a statečnosti, prověřují naši připravenost individuální, ale i kolektivní (systémovou) a oddělují mluvky od mužů a žen činů.

Skutečnými hrdiny jsou hasiči, policisté, vojáci, desetitisíce stavitelů hrází a pomocníků všeho druhu. Tito hrdinové jsou samozřejmě bezejmenní. Bohužel platí standardní zákonitost podobných situací: o co méně hrdinství, o to zřetelnější začínají být jména, která se objevují. Někteří této situace zneužívají k osobnímu profitu, čímž nemám na mysli jen zloděje v evakuovaných domech a bytech. Dejme si na to moc dobrý pozor.

Úloha vlády (a parlamentu) je v tuto chvíli okrajová, rozhodují velitelé hasičů, policie a starostové měst a obcí. Úloha vlády a vysoké politiky vůbec bude daleko významnější v post-povodňovém období. Ani potom nebudou ministři vyklízet bahno, a to také není jejich úkolem. Jejich úkolem bude střízlivé zhodnocení situace, radikální změna priorit státu a hlavně změna struktury státních výdajů. Nesmí se stát, aby se povodně staly výmluvou pro všechno možné i nemožné, aby nás strhly do masivního zadlužení, aby znamenaly nešťastný zásah do lidské svobody, aby vedly ke špatně se v budoucnu zpátky vracejícímu zvýšení role a pravomocí státu v naší společnosti.

Důsledky povodní budou obrovské, ale udělejme malé srovnání s povodněmi „moravskými“ před 5ti lety. Bylo to v roce centrální bankou zorganizovaného zpomalení ekonomiky (jako snahy o zabránění neúnosně rostoucího deficitu platební bilance, resp. jejího běžného účtu), bylo to v roce „balíčků“, které ve snaze znemožnit vznik „dvojího deficitu“ (vnějších vztahů a státního rozpočtu) způsobily další přibrzdění ekonomiky, bylo to v roce naší měnové krize. Současně s tím byly obrovské povodně. Ekonomika v tomto osudovém roce zpomalila o zhruba 4 – 5 bodů. V tuto chvíli není možné plně odhadnout velikost povodní letošních, ale připusťme, že jsou srovnatelně velké. Zatím však nehrozí centrální banka, balíčky, ani měnová krize (i když nevím, jak bude jak domácími, tak zahraničními ekonomickými subjekty zareagováno na špidlovsko-sobotkovský návrh rozpočtu na rok 2003), a proto neočekávejme větší ztrátu než zpomalení tempa růstu HDP o zhruba 2 procenta. To vůbec není málo, ale nekalkulujme s čísly o jednu nulu většími.

Úkolem naší doby je nejen zvládnutí nejakutnější situace. V navazující době, až voda opadne, půjde o úkol jiného typu. Půjde o využití (nikoliv zneužití) toho, co se stalo, ke změně české politiky, k jejímu vystřízlivění z její náhlé důvěry v posilování role státu v našich životech. Měli bychom to zkusit.

Václav Klaus, Mladá Frota Dnes, 16.8.2002

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu