Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje » Africké zápisky č. 6


Africké zápisky č. 6

Články a eseje, 14. 12. 2006

V jistém smyslu zůstává Jižní Afrika rozdělenou zemí i dnes, po dvanácti letech od své, ne příliš sametové revoluce. Není divu. V roce 1994 zde byla obnovena demokracie, což znamenalo vytvoření politických předpokladů pro dalekosáhlou transformaci země. Překonání několik století trvající segregace a jejích důsledků je však proces, který svým rozsahem pravděpodobně nemá ve světě obdobu.

Navštívili jsme řadu symbolů režimu apartheidu. Z Kapského města jsme vrtulníkem přeletěli na Robben Island, který byl hlavním vězením bývalého režimu. Působí hodně depresivně. Jihoafrickým sedmnáctým listopadem je 16. červen 1976, kdy v Sowetu došlo ke studentské demonstraci proti vyučování základních předmětů v afrikánštině, jazyku podobnému holandštině. Muzeum na místě, kde byl zastřelen třináctiletý Hector Pieterson, je působivé, ale nevím, jestli zemi usmiřuje.V Sowetu jsme navštívili i dům, ve kterém do svého zatčení bydlel Nelson Mandela. Při všech těchto cestách jsem pozorně sledoval lidi na ulicích. Čtyři dny. Pěšky nešel ani jeden jediný běloch. Stále se jedná o neprolínající se světy, jakkoli se vláda prezidenta Mbekiho (a on sám) velmi snaží.

Průvodním jevem tohoto stavu věcí je násilná kriminalita. Nedůvěra mezi bělochy a černochy je obrovská. Jedním z nejlukrativnějších povolání je práce v bezpečnostních agenturách, které údajně mají více zaměstnanců než je v zemi policistů.

Kapské Město je úžasné, je to něco jako San Francisco, Sydney a Rio de Janeiro současně. Přelet vrtulníkem nad Mysem Dobré naděje a pohled do dvou oceánů je zážitkem. Ostatně jako celá Afrika. V Africe si člověk uvědomí, co je to Evropa a proč je rád, že žije právě tam. Z tohoto faktu se ale nesmí vyvozovat závěr, že z toho něco bezprostředního plyne pro metody evropského integrování. Evropské hodnoty a civilizační vzorce chování nemají se supranacionálním rozhodováním dnešní Evropy vůbec nic společného.

Václav Klaus, Kapské Město,  13. 12. 2006

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu