Klaus.cz


Hlavní strana » Rozhovory » Odpovědi Václava Klause…


Odpovědi Václava Klause serveru Blesk.cz k politizaci kauzy nemoci prezidenta Zemana jeho odpůrci

Rozhovory, 17. 10. 2021

Jsou podle Vás důvody pochybovat o tom, že je Miloš Zeman teď způsobilý vykonávat svůj mandát? 

Nedělejme ze sebe samozvané lékařské kapacity. Laicky posuzovat tyto věci je chybou. Prezident Zeman je mimo jakoukoli pochybnost aktuálně vážně nemocen a nemůže úřadovat standardním způsobem. Něco jiného je však výkon prezidentské funkce – v daném případě schopnost svolání první schůze nové sněmovny, přijetí demise staré vlády, pověření sestavit vládu novou či i ní jednat – to jistě schopen je. V této chvíli není důstojné naší země, aby si s prezidentem vyřizovali účty ti, kteří ho nikdy nevolili.

Dostáváte Vy nějaké informace o tom, jak mu je? 

Žádné speciální informace nedostávám, nemám na ně nárok a ani o ně neusiluji. K udělání si vlastního názoru stačí zdravý selský rozum a do očí bijící iracionalita, účelovost a osobní ambice těch, kteří se kauzou nemoci prezidenta politicky živí. To bohatě stačí. A věřím, že to stačí spoustě dalších lidí, kteří umí odlišit autentickou starost o zdraví prezidenta od bezohledných politických soubojů. Jestli to pana Vystrčila opravdu tolik zajímá, nemá jednat přes média, ale diskrétně. Pak by možná nějakou odpověď dostal.

Je důvodná kritika hradní “garnitury”, jak z hlediska špatné komunikace s médii a veřejností, tak třeba z důvodu zanedbání prezidentova stavu?

Úřad prezidenta by mohl a měl komunikovat lépe, ale nemyslím, že zanedbává prezidentovo zdraví. Z vlastní zkušenosti vím, že o těchto věcech rozhoduje prezident sám. To je a má být jeho rozhodnutí. Může více nebo méně naslouchat svému okolí, ale konec konců je to stejně na něm.

Vera Renovica, Blesk.cz, 17. října 2021

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu