Hlavní strana » Tisková sdělení » Přepis tiskové konference…
Tisková sdělení, 12. 4. 2005
Prezident republiky:
Dobré odpoledne, po několika dnech si opět dovolím říci pár slov k dnešní vládní krizi. Byl jsem informován ministrem obrany o tom, že on v tomto týdnu podá demisi, nepodá–li demisi vláda jako celek. My jsme tyto informace měli z médií, ale ministr obrany měl důvody k tomu, aby mě o tom informoval ústně přímo, nezprostředkovaně.
Využívám této příležitosti k několika dalším slovům, která s touto návštěvou bezprostředně nesouvisí, resp. nebyly touto návštěvou vyvolány. Minulý čtvrtek jsem uvítal iniciativu předsedy vlády odstoupit za jistých podmínek z funkce předsedy vlády a tím umožnit nějaký další vývoj a překonání dnešní vládní krize. Řekl jsem i to, že dobře vím, že teď bude záležet na politických stranách, aby řekly za jakých podmínek budou schopny nové řešení nalézt. Třetí větu, kterou jsem řekl ve čtvrtek, byla ta, že si myslím, že by to mělo být vyřešeno bez dlouhého otálení. Po nedělním a dnešním jednání poltických stran (mám pocit, že už mohu říci bývalé vládní koalice), musím říci, že tato jednání řešení nepřinesla. Jestli jsem dříve odpovídal na Vaše dotazy, jakou vidím časovou dimenzi řešení vládní krize, říkal jsem ne v hodinách, ale ne také v týdnech. Možná, že dny jsou ta správná doba. Teď bych chtěl veřejně posunout tuto časovou dimenzi. Žádám představitele naší politické scény, aby už teď uvažovali v kategorii hodin. Prezident republiky hledá, jak dlouho má čekat na to, zda se politické strany samy umějí nebo chtějí dohodnout a kdy má on nějakým radikálnějším způsobem vstoupit do hry.
Chtěl bych také připomenout, že nalezení řešení je cennější než jednotlivé maličkosti, chtěl bych připomenout, že usilovat o výhru 10:0 nad všemi svými dalšími politickými partnery je neproduktivní pokus, a chtěl bych všechny poprosit, aby i když vím, že slova jsou občas důležitými symboly,tak aby spíše přemýšleli o obsahu než o formální symbolice některých slov.
Česká televize, Karel Rožánek: Pane prezidente, jaký bude Váš další postup.Vy už máte na stole nějaké demise, i když já vím, že nemůžete odhadovat jak to dopadne.
Prezident republiky: Kdybych Vám chtěl teď oznamovat, že přijímám demise, tak bych to řekl. Já jsem ale udělal tiskovou konferenci, doufám s jiným poselstvím, a k tomuto se dnes nemohu vyjadřovat.
Lidové noviny, Petr Kolář: Jak se Vám vůbec líbil ten plán Stanislava Grosse na koaliční vládu, která by ale nebyla koaliční? Jste připraven v horizontu těch několika hodin, jak jste řekl, případně vyvolat jednání předsedů parlamentních stran na nějaké společné řešení této krize?
Prezident republiky: Prosím, aby bylo rozuměno mé symbolice v těch výrazech hodiny, dny, týdny. Proto doufám, že nebudete mít hodinky a doufám, že nebudete počítat kolik už hodin uplynulo. Vy jste použil slovo „plán“ premiéra Grosse, já bych ale nemluvil o plánu s velkým P. Mluvil bych o tom, že to, co se událo minulý čtvrtek, bylo „pohnutí ledů“ a toto pohnutí ledů jsem uvítal. Myslím, že jsem to uvítal nejen já, ale i celá česká veřejnost. V tomto smyslu byl „plán“ až velmi, velmi druhořadá věc. Rozuměl jsem, že je to nabídka demise s jistými podmínkami. To bych považoval za přesnější analytické hodnocení toho, co se ve čtvrtek stalo. Předpokládal jsem, že o těch podmínkách budou koaliční strany jednat. Jestli teď vzniká z druhé strany zájem na demisi bez jakýchkoliv podmínek, tak to si dovedu představit, že to vyvolává nedohodu. Přesto bych apeloval na všechny politiky, aby se nalézt řešení ve velmi krátké době skutečně pokusili.
Lidové noviny, Petr Kolář: A co ta druhá část otázky?
Prezident republiky: Prezident republiky by nepochybně nemohl dělat nic jiného, než začít jednat s politickými stranami, ale to teď nevyhlašuji. To prosím, abyste velmi odlišili.
Mladá fronta dnes, Bartoníček Radek: Jmenoval byste vládu pana Kohouta, jakým způsobem je zatím plánována, tzn. vláda trochu odborníků, proevpropská vláda, atd. Je to trochu nestandardní řešení Vám by se líbilo?
Prezident republiky: Já na ta jednání reaguji spíše z hlediska toho, co se dozvídám v médiích. Jednání s představiteli politických stran zatím nevedu. To říkám hlasitě výrazně a doufám, že dostatečně zřetelně. Kdybych byl novinářem, nehodnotil bych diskutovanou vládu jako vládu odborníků nebo jako vládu nepolitickou. Je o ní diskutováno jako o vládě navýsost politické, jednají o ní tři politické strany, které mají byť malou, nicméně většinu v Poslanecké sněmovně. V každém případě by to byla vláda, která by odrážela relativní politickou sílu v naší zemi a v tomto smyslu by na ní nic odborného, úřednického, apolitického nebo antipolitického nebylo. Jestli by někteří z jejich potencionálních členů chtěli svou političnost ve svých veřejných líbivých vyjádřeních skrývat, to by byla věc jiná, ale pro mě je to navýsost politická vláda a já bych v tuto chvíli měl nula jednotkové řešení. Vláda politická, vláda nepolitická či apolitická - tuto vládu já bych chápal a myslím, že se mnou celá veřejnost jako vládu navýsost politickou jakkoliv by se to snažila ,možná, z nějakých důvodů v některých chvílích umě zakrývat.
V Praze dne 12. dubna 2005
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.