Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Projev prezidenta republiky…
Projevy a vystoupení, 25. 5. 2006
Vážený pane prezidente, vážená paní Almo Adamkiene, vážené dámy, vážení pánové,
dovolte mi, abych – při této slavnostní příležitosti – vyjádřil své poděkování za pozvání k návštěvě Vaší krásné země a za velmi přátelské přijetí, kterého se mně a mé delegaci u Vás dostává.
Vztahy mezi našimi zeměmi a národy mají dlouhou tradici. Již na počátku 15. století se bojů s Řádem německých rytířů po boku litevských a polských vojsk zúčastnili i čeští bojovníci. Mezi nimi to byl – ve slavné bitvě u Tannenbergu – i pozdější husitský vojevůdce Jan Žižka. O něco později se na žádost českých husitů synovec velkoknížete Vitolda Zikmund Korybutovič stal uchazečem o český trůn. Jeho mise sice úspěšná nebyla, ale roku 1471 usedla na český trůn jagellonská dynastie pocházející svým původem z Litvy. Připomínkou její vlády v českých zemích je například Vladislavský sál na Pražském hradě, místo nejvýznamnějších státních aktů, kde jsem i já složil svůj prezidentský slib.
V dalších staletích nás dějiny vzdálily. Oba naše národy musely bojovat o udržení národní identity a o znovuzískání státní samostatnosti. Oběma našim zemím se tento cíl podařilo naplnit na počátku dvacátého století, po porážce mocností, které po dlouhou dobu ovládaly Litvu i české země. Po dvaceti letech však československá i litevská demokracie podlehly brutální agresi sousedních totalitních velmocí – nacistického Německa a komunistického Sovětského svazu. Našemu národu přinesla porážka nacismu obnovení státní samostatnosti, ale ta byla krátce poté znevážena komunistickou diktaturou. Vaše země však zůstala součástí sovětské říše a musela zakoušet hrůzy stalinských masových perzekucí a poté léta stagnace a úpadku.
Pád komunismu poskytl oběma našim zemím možnost překonat tuto tragickou etapu naší historie, stát se znovu suverénními státy a začlenit se mezi svobodné a demokratické národy Evropy. Váš rozhodný boj za svrchovanost, který odstartoval rozpad Sovětského svazu, si získal sympatie a podporu celého světa.
Jsem velmi rád, že je dnešek dobou, která pro spolupráci a partnerství našich zemí otevírá v minulosti nebývalé možnosti. Obě naše země úspěšně prošly složitým procesem společenské a ekonomické transformace, který byl potvrzen vstupem do Severoatlantické aliance a před dvěma roky i členstvím v Evropské unii.
V obou těchto klíčových organizacích nás spojuje zájem na budování otevřené Evropy, která bude přispívat ke stabilitě svobody a demokracie členských zemí a která bude stimulovat jejich hospodářský rozvoj. Evropská unie se dnes nachází na klíčové křižovatce svého rozvoje a je nutné, aby debata o její budoucnosti byla otevřená a aby umožnila nalézt východisko z krize, která vyvrcholila po odmítnutí Evropské ústavy Francií a Nizozemskem. Jsem přesvědčen, že obě naše země mají v tomto dialogu co říci a že je v něm právě naše historická zkušenost cenným příspěvkem. Máme společný zájem i o rozvoj stabilních a přátelských vztahů s Ruskem a dalšími státy postsovětského regionu a na jejich demokratickém rozvoji.
Vážený pane prezidente, Česká republika se dnes nachází v relativně úspěšné fázi svého rozvoje. Politicky je stabilní demokracií, což – doufám – potvrdí i nadcházející parlamentní volby, a naše ekonomika patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. České firmy mají velký zájem o rozvoj spolupráce s Vaší zemí a jsou připraveny pro to mnohé udělat. Svědčí o tom i reprezentativní mise zástupců předních českých podniků, která doprovází mou delegaci na této návštěvě. Věřím, že se jim – se svými litevskými partnery – podaří dát našim hospodářským vztahům další potřebný impuls.
Vážený pane prezidente, jsem velmi rád, že budu mít v průběhu této návštěvy příležitost vedle Vašeho hlavního města navštívit i Kaunas a další místa spojená s historií Vaší země a tím alespoň krátce poznat život jejích obyvatel.
Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych pozvedl číši a připil na česko-litevské přátelství, na šťastnou budoucnost Litevské republiky, na zdraví Vás a Vašich blízkých.
Václav Klaus, projev na státní večeři, Vilnius, Litva, 25. května 2006
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.