Klaus.cz






Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Teze k Úvodnímu vystoupení na…


Teze k Úvodnímu vystoupení na lánském summitu V4

Projevy a vystoupení, 15. 9. 2006

V4 se za 15 let své existence nestala integrovaným, na administrativní organizovanosti založeným, politickým regionálním blokem. Záměrem nikdy nebylo, není, a jistě ani nikdy nebude vytvořit něco jako středoevropský Benelux. Tato absence formální organizace však slabinou V4 není, je spíše její předností. V4 je a jistě i nadále zůstane, seskupením 4 suverénních, spolu sousedících středoevropských států, majících v lecčems podobnou minulost i současnost.

V4 se ustavila jako užitečné konzultační fórum pro hledání a definování společných zájmů těchto čtyř zemí. Cílem těchto konzultací však není za každou cenu nalézt jednotný postup či názor. Cílem je usilovat o vzájemné porozumění. Cílem je pokusit se chápat případná rozličná stanoviska a postoje a cílem je zabraňovat vzniku jakýchkoli nových vzájemných sporů či konfliktů.

Pro země Visegradu jsou v současné době charakteristické mimořádně dobré sousedské vztahy, které jsou důsledkem intenzivních styků a široké spolupráce probíhající nejen mezi politiky, ale i mezi občany, podniky, obcemi, městy, regióny, vysokými školami, výzkumnými institucemi a dalšími subjekty.

Východiskem nemůže být nic jiného než společné zájmy

Společné zájmy těchto čtyř zemí existují a vyplývají ze tří základních zdrojů: z teritoriální blízkosti ve středu Evropy, z podobného prožitku půlstoletí žití v komunistickém systému a z faktu, že se v této chvíli jedná o čtyři nové členské země Evropské unie.

Teritoriálně jsou tyto země vymezeny ambiciózním Německem na západě, o svou minulou velikost a význam usilujícím Ruskem (a Ukrajinou) na východě, studeným Baltem na severu a neklidným Balkánem na jihu. Z toho vždy v minulosti, ale i nyní vyplývají některé obavy a třecí plochy, ale i společné zájmy, které by bylo užitečné v rámci V4 explicitně formulovat, být si jich vědomi a pracovat s nimi.

Komunistická minulost už dnes, v roce 2006, naštěstí nevyvolává potřebu výměny zkušeností z řešení obtížného transformačního úkolu, protože ve všech těchto čtyřech zemích je už jejich základní politická, sociální a ekonomická transformace věcí minulosti. Spojuje je spíše jiná míra citlivosti na některé současné konflikty ve světě, na budování evropského superstátu a na změny hodnotového systému v současné překotné době globalizace, postdemokracie, politické korektnosti a dalších tendencí a trendů.

Teprve dva roky členství v EU vedou k jejich společnému zájmu o zplnohodnotnění tohoto členství, kam v této chvíli patří zejména nespokojenost s oddalováním rozšíření schengenského prostoru (ze strany starých členských zemí) a stále ještě neexistence volného pohybu pracovních sil v rámci celé EU. Jejich společným zájmem je ale i starost o budoucnost Evropské unie. Už dávno je pryč doba, kdy v těchto čtyřech zemích dominovalo heslo „Zpátky do Evropy“ (ve vší jeho nepřesnosti a nadsázce, neboť v Evropě jsme byli vždycky). Teď nám spíše jde o to, aby v Evropě nezvítězily tendence vedoucí k přílišné centralizaci, unifikaci, regulaci, či harmonizaci celého kontinentu, které – zejména díky prožitku své nedávné minulosti –mnoho lidí ve V4 zemích považuje za chybný projekt.

Co je specifické pro lánské jednání hlav států V4?

Setkání hlav států je výrazem faktu, že se jedná o seskupení čtyř států, tedy států, nikoliv regionů, či jakkoliv definovaných částí těchto států.

Toto setkání hlav států je možností vidět za jedno volební období, tedy za standardní střídání politických reprezentací jednotlivých zemí. Je proto příležitostí zabývat se obecnějšími problémy, problémy spojenými s minulostí vzájemného soužití v tomto středoevropském prostoru, s existencí národnostních menšin v jednotlivých zemích, s vědomím nezbytné eliminace vzniku jakýchkoli nových pocitů křivd či dokonce konfliktů.

Odmítáme teorii mostu, která byla původní myšlenkou tvůrců V4, ale v jistém smyslu určitým mostem jsme, ať chceme nebo ne. Existuje naše tranzitní role nejen pro dopravu, ale i pro migraci, zločin a drogy, ale jsme i odrazovým můstkem pro investice na Východě. V těchto věcech prostor pro spolupráci na základě společných zájmů je, byť spíše pro vlády než pro prezidenty.

Měli bychom si také jasně říci, že bychom si neměli vzájemně podrážet nohy při jednání s EU o různých přechodných režimech, s USA o vízech, s Ruskem o strategických surovinách. Tam, kde zůstáváme konkurenty, bychom měli být alespoň vzájemně korektní a dobře a včas se o svých postojích informovat.

Málo se známe. Naše mládež jezdí na Západ, mluví anglicky, ale o svých sousedech nemá ani ponětí.

Václav Klaus, zámek v Lánech, summit V4, 15.9.2006

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu