Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje » Africké zápisky č. 5


Africké zápisky č. 5

Články a eseje, 13. 12. 2006

V Jižní Africe nás vzali i do jednoho z míst, které ovlivnilo představy lidstva o sobě samém, o svém zrodu. Vzali nás do jeskynního komplexu Sterkfontein a na vlastni oči jsme mohli vidět ještě nevykopanou, 3, 3 miliónů let starou kostru člověka (či „opičího člověka“, oni mluví o ape-man), ze které plyne, že už jsme asi na zeměkouli déle, než jsme si původně mysleli.

Celý komplex muzeí i archeologických nalezišť, zvaný „kolébka lidstva“, je pokusem o interpretaci vývoje člověka, pokusem o sdělení, že člověk vznikl právě zde, na jihu Afriky, a je i jistým pokusem této země o vyrovnávání se s minulostí apartheidu. Je to – jako logický protipól – apoteóza multikulturalismu, který ovšem má v dnešní Jižní Africe i své značně problematické stránky. Všudypřítomné kvóty mají zajišťovat jakousi naplánovanou společenskou rovnováhu a to je často zcela umělé. Projevuje se to dokonce i v sestavování fotbalové reprezentace země.

Hlavním dojmem ze země je „žití za ploty“, které jsou vidět na každém kroku. A ploty jsou to opravdu masivní a navíc jsou doplněné o ostnatý drát. Vyjadřuje to stále ještě existující vzájemnou nedůvěru. I o tom nám říkala početná skupina našich krajanů, se kterou jsme se setkali.

Nemůžeme si nevšimnout struktury zdejšího politického systému. Dominantní politický subjekt – Africký národní kongres – je takovým naším Občanským fórem před jeho transformací v autentické politické strany. Ve chvílích pádu starého režimu to bylo i v Jižní Africe jistě nezbytné a funkční, naše zkušenost nám však říká, že je v nějaké chvíli třeba tuto fázi překonat. Snad to také vědí.

Musel jsem také udělat otisk své nohy v oné „kolébce lidstva“. Přede mnou tam byl otisk nohy prezidenta Jižní Afriky Mbekiho a generálního tajemníka OSN Kofi Annana. Přemýšlel jsem, co budou badatelé na těch otiscích za dalších 3,3 miliónů let zkoumat a co z nich asi „vyčtou“. Možná, že už bude znovu éra nějakého opičího člověka, ne-li marťanů.

Václav Klaus, 13.12.2006

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu