Klaus.cz


Hlavní strana » Články a eseje » Zápisky z amerického…


Zápisky z amerického severozápadu č. 3

Články a eseje, 2. 10. 2008

Více než půlmilionový Seattle je největším městem státu Washington. Je to další ze silně demokratických států USA – v posledních pěti prezidentských volbách zde vždy volili demokraty. Seattle je krásné přístavní město na pobřeží Pacifiku, svou malebností srovnatelné se San Franciskem nebo blízkým Vancouverem. Pro mne je velkým překvapením – je to moderní, živé, žádné provinční město, ač je od východních center USA místem nejvzdálenějším.

Začínáme velmi pracovní snídaní s místním World Affairs Council, kde ode mne chtějí slyšet něco o Evropě a o našem předsednictví Evropské unie v příštím roce, mylně předpokládají, že je to příležitost něco podstatného udělat. Vysvětluji jim, že nikoli.

Potom je na programu velmi milá věc. V Americe lidé jako já vždycky trpěli, když museli pít americkou kávu (která je kávě podobným nápojem, ale kávou v našich očích není) – až do okamžiku objevení řetězce Starbucks. Ani jsem nevěděl, že tato firma sídlí právě v Seattlu a že budu pozván na setkání s prezidentem a zakladatelem této firmy H. Schultzem. Zajímavá je velmi těsná korelace mezi vývojem americké ekonomiky a ziskovostí Starbucksu – díky tomu tato firma teď prožívá těžké časy. Nevěřil bych, že Američané (a Angličané) tak citlivě reagují.

Po obědě další pýcha Seattlu Microsoft. Nejsem žádným fanatikem počítačů a internetu, ale toto jsem si ujít nenechal. Když nám předváděli budoucí IT domov, děsil jsem se, že se toho dožiju. Ale snad se ubráníme. V duchu jsem toto království moderních informačních technologií a softwaru porovnával s návštěvou Infosys v indickém Bangalore, moc velký rozdíl jsem neviděl.

Večer je hlavní akce, kvůli které jsem sem přijel. Udělení Columbia Award na galavečeři pořádané Washington Policy Center s mým projevem, který má název „Freedom and Free Market Principles Are As Important to Fight For Now as in the Past, Maybe More” a s prezentací mé knihy Modrá, nikoli zelená planeta. Podle organizátorů to byla nejvíce navštívená akce tohoto typu v historii, bylo tam 1100 hostů a já musel ve volných chvilkách dne podepsat několik set svých knih a vytografovat se se stovkami účastníků této akce. Cena za „večeři“ byla od 300 do 15000 dolarů, fotografovat se se mnou mohli jenom ti, kteří zaplatili částku nejméně se třemi nulami a knihu jsem musel podepsat těm, kteří zaplatili ještě o nulu více.

Když teď u nás doma diskutujeme návrhy různých daňových změn, měli bychom vědět, že stát Washington (skoro 6 milionů obyvatel) má regresivní daňový systém – bohatší platí menší daňovou sazbu než chudší. A protože to je stát řízený demokraty, naši sociální demokraté by se nad tím měli zamyslet.

P.S. Deník USA Today oznamuje, že už 74 amerických právnických fakult vyučuje kurz na téma „zvířecí práva“. Před 10ti lety to bylo pouze na 12 školách. Lidé se už asi opravdu zbláznili.

Václav Klaus, 1. října 2008

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu