Klaus.cz






Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Projev prezidenta republiky…


Projev prezidenta republiky Václava Klause na státní večeři u příležitosti návštěvy prezidenta Kyperské republiky

Projevy a vystoupení, 18. 4. 2005

Vážený pane prezidente, paní Papadopoulou, vážené dámy, vážení pánové,

jsem opravdu velmi rád, že Vás mohu – při příležitosti Vaší státní návštěvy České republiky – dnes večer přivítat zde, na Pražském hradě. Máme v živé paměti návštěvu Vaší krásné země, která se uskutečnila téměř přesně před rokem. Vaše dnešní návštěva u nás je dalším potvrzením partnerství a přátelství mezi našimi zeměmi, které v květnu loňského roku – naším současným vstupem do Evropské unie – získalo další významnou dimenzi.

Naše země dělí poměrně velká geografické vzdálenost, jsme různí velikostí i počtem obyvatel, životním stylem i historickými tradicemi, ale existuje mnoho věcí, které nás spojovaly či spojují.

Obě naše země byly v minulosti křižovatkou významných kultur, obě byly předmětem zájmu cizích dobyvatelů, obě strávily dlouhá léta pod cizí nadvládou a obě musely o získání své samostatnosti a suverenity dlouho usilovat a bojovat. Zejména na Vašem ostrově jsou to věci velmi živé. Násilné rozdělení Kypru, které trvá již několik desetiletí, komplikuje nejen život Vaší země, ale i vztahy v celém Vašem regiónu. Pozorně sledujeme všechny snahy a iniciativy, které si kladou za cíl mírové sjednocení Kypru. Víme, jak složitý a citlivý je to úkol a rozumíme složitosti překážek, které musí všichni, kterých se to týká, na této cestě překonat. Jsem přesvědčen, že členství Kyperské republiky v Evropské unii na straně jedné a evropské ambice Turecka na straně druhé mohou znovusjednocení ostrova napomoci, ale z vlastní zkušenosti víme, že řešení musí přijít zevnitř, tedy od těch, kteří tímto problémem žijí. Upřímně si přejeme, aby se Vám tohoto velkého cíle podařilo brzy dosáhnout.

Vedle historických podobností nás spojují i současné evropské priority. Pro Českou republiku, pro zemi ležící v samém srdci našeho kontinentu, byl vstup do Evropské unie návratem do hlavního proudu evropského vývoje, k němuž ve své historii vždy patřila. Pro Vaši zemi je vstup do Evropské unie potvrzením faktu, že – přes jistou geografickou vzdálenost – Váš ostrov k Evropě patřil a patří. Obě naše země mají pevné demokratické tradice, mají rychle a úspěšně se rozvíjející ekonomiky a mají unikátní historickou zkušenost. Evropě máme co nabídnout.

Obě víme, jakou hodnotu má státní suverenita, kterou jsme si v historii příliš dlouho neužili. Jako menší členské země EU musíme proto velmi obezřetně sledovat tendence, které s národními státy – jako se základními stavebními kameny Evropské unie – nepočítají.

Obě víme, jakou hodnotu představují občanské svobody a demokracie, a proto nás nemůže nechávat lhostejnými narůstající demokratický deficit evropských institucí a jejich vzdalování se od občanů.

Obě máme zájem dosáhnout reálné konvergence našich ekonomik s vyspělým jádrem EU, ale nemáme a nemůžeme mít zájem na přehnané nominální harmonizaci a unifikaci všech oblastí života kontinentu bez ohledu na existující rozdíly tradic a životních stylů.

Dnes probíhá v Evropě zásadní debata o budoucnosti Evropské unie, debata, která rozhodne o životech našich zemí, o úspěchu evropského integračního projektu a o osudech příštích generací. Česká republika si přeje úspěch evropské integrace. Přeje si prosperitu svou i svých partnerů. Přeje si upevnění přátelských vztahů mezi evropskými národy. Právě proto máme obavy z umělého urychlování evropského sjednocování, právě proto se obáváme snah o vznik evropského superstrátu, protože ten může dosavadní pozitivní trendy v Evropě svou přílišnou ambiciózností ohrozit. Věřím, že česká i kyperská zkušenost mohou být této probíhající evropské debatě velmi prospěšné.

Vážený pane prezidente, jsem velmi rád, že mohu konstatovat, že jsou naše vzájemné vztahy bezproblémové. Rozšiřuje se obchodní výměna, na pořad dne přichází využití investičních příležitostí, které v České republice i na Kypru existují pro naše podnikatele, roste výměna i v oblasti kultury a turistiky. Pro řadu našich občanů se Kyperská republika stala místem pro rekreaci a vím, že ani naše země není pro občany Vaší země neznámá. Při své loňské návštěvě jsem se u Vás setkal s řadou lidí, kteří u nás studovali či pracovali, kteří u nás podnikali či podnikají, kteří hovoří výborně česky a kteří dlouhá léta udržují pevné vztahy s naší zemí. Všechny tyto skutečnosti utvrzují můj optimismus ohledně naší budoucí spolupráce.

Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych pozvedl číši a připil Vám, Vaší paní a všem Vašim spoluobčanům na zdraví, úspěchy a šťastnou budoucnost Vaší země.

Václav Klaus, Pražský hrad, 18.4.2005

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu