Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Projev prezidenta republiky…
Projevy a vystoupení, 10. 9. 2004
Vážený pane prezidente, vážené dámy, vážení pánové,
jsem první prezident České republiky, který navštěvuje Vaši zemi a tuto skutečnost považuji za mimořádnou příležitost, jak dát našim vzájemným vztahům nový silný impuls k dalšímu rozvoji a jak přispět ke hlubšímu vzájemnému poznávání, porozumění a spolupráci. Naše země sice dělí tisíce kilometrů, ale přesto si troufám tvrdit, že máme na co navázat a že si nejsme zcela neznámí.
Kyrgyzstán je mladá země. Je to země, která svou suverenitu a skutečnou státnost vybudovala až v uplynulém desetiletí. Tradice české státnosti je více než tisíciletá, ale po celou dobu byla vystavena těžkým zkouškám a především ve dvacátém století čelila snahám sousedních velmocí – Německa a Sovětského svazu - o ovládnutí země. I Vaše země leží v sousedství dvou velmocí – Ruska a Číny, v sousedství, které v historii nebylo vždy pokojné. Jsem velmi rád, že dnešek oběma našim zemím s obnovením jejich suverenity nabízí i lepší perspektivu koexistence s velkými sousedy, že jim nabízí perspektivu založenou na vzájemném respektu a mírové spolupráci a věřím, že i na společných hodnotách a na postupně se prosazující úctě k demokracii a občanským právům.
Rozpad Sovětského svazu byl epochální událostí, která vedle mnoha pozitiv přinesla i nová rizika, výzvy a problémy. Plně to platí o Střední Asii, o regionu s různorodými tradicemi, s etnickou i náboženskou komplikovanou strukturou, s ekonomikami, které v minulosti nebyly budovány jako harmonicky se vyvíjející celky.
Považuji za ohromný historický úspěch, že se Vám dařilo a daří s těmito problémy úspěšně vyrovnávat, že je Kyrgyzstán stabilní, úspěšně se rozvíjející zemí, že je státem, v němž pokojně žijí příslušníci různých národností a náboženství, a že je zemí, které se problémy tak typické pro tento region vyhýbají. Tyto úspěchy oceňují v zahraničí nikoliv pouze politici. Stabilita a úspěšný rozvoj vytváří příznivé podmínky i pro hospodářskou spolupráci. Zájem na ní existuje i v České republice, a proto mě na této návštěvě doprovází i delegace zástupců českých firem, které jsou připraveny hledat se svými kyrgyzskými partnery obchodní a ekonomické příležitosti, které by našim vztahům mohly přinést novou intenzitu a novou perspektivu.
Považuji za důležité, abychom navázali přímé, nezprostředkované vztahy na všech úrovních – politické, hospodářské, kulturní i mezilidské. Pouze tak využijeme příležitostí, které existují.
Máme si co vzájemně nabídnout. České výrobky a technologie, které do Vaší země přicházely v sovětských dobách, jsou na světových trzích znovu úspěšné. Ohromný rozvojový potenciál Vaší země otevírá možnost pro jejich uplatnění i na kyrgyzském trhu. Česká republika je od prvního května tohoto roku členem Evropské unie. Tento velký krok při zapojování našeho státu do evropské integrace však nechápeme jako změnu, která se děje na úkor našich vztahů se státy mimoevropskými. Naopak, chceme uchovat a maximálně rozvíjet vztahy s našimi partnery mimo EU a chceme rovněž, aby Evropská unie byla daleko otevřenější vůči ostatnímu světu. I toto je jedno z hlavních poselství této mé návštěvy u Vás.
Považuji za velmi důležité vzájemné poznávání. Nesmírné přírodní krásy Vašich velehor Altaje a Pamíru, stepí či jezera Issyk-Kul, tak známých české veřejnosti z děl Vašeho velkého spisovatele Čingize Ajtmatova, jsou přitažlivé pro návštěvníky z České republiky, stejně jako jsou Praha a další historická česká města přitažlivá pro návštěvníky z Vaší země. Jsem velmi rád, že budu mít příležitost v průběhu této návštěvy část přírodních krás Kyrgyzstánu poznat na vlastní oči. Ještě důležitější je ale vzájemné poznávání lidí. Ač jsou tradice, kultura i způsob života obyvatel našich zemí v mnohem odlišné, jsou hodnoty, které nás spojují. Důkazem je i ohlas Ajtmatovova díla v naší zemi. Láska Džamily - vylíčená autorem s magickým orientálním kouzlem - uchvacuje čtenáře svým všelidským poselstvím, stejně jako jeho pozdější díla, která nastolila morální a společenské problémy, jež lidé našich zemí v minulém období pociťovali shodně a s podobnou intenzitou.
Pane prezidente, ze všech těchto důvodů jsem velmi rád, že se tato moje návštěva uskutečnila a že jsem se u Vás setkal s mimořádně přátelským přijetím a pohostinností. Chci Vám za ně - jménem svým i za celou českou delegaci - co nejsrdečněji poděkovat. Dovolte mi proto, abych pozvedl číši na úspěchy Vaší země, na šťastný život jejích obyvatel, na zdraví Vás i Vašich blízkých.
Václav Klaus, Kyrgyzstán, Biškek, 10.9.2004
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.