Klaus.cz






Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Teze vystoupení prezidenta…


Teze vystoupení prezidenta Václava Klause na Summitu prezidentů zemí V4

Projevy a vystoupení, 12. 3. 2004

Jsem rád, že se dnes setkáváme právě zde, v Košicích, ve městě nerozlučně spjatém s působením našeho hostitele prezidenta Schustera. Naše schůzka se koná v den pátého výročí vstupu tří zemí visegrádské skupiny do NATO, kam bude zanedlouho přijata i Slovenská republika. Význam stabilních bezpečnostních struktur tohoto typu zvýrazňují i tragédie, jakou byl včerejší teroristický útok ve Španělsku. Ty nám připomínají zranitelnost současného civilizovaného světa.

Řekněme si zde dnes jasně, že nadcházející vstup do EU nemění nic zásadního na smyslu spolupráce zemí V4, nic zásadního tímto okamžikem ani nezačíná, ani nekončí. Na tom nic nemění různé jednotlivosti, např. to že končí CEFTA, která představuje dosavadní vůdčí strategický projekt V4.

Jsem rád, že v současné době vítězí pragmatický pohled na spolupráci v rámci V4. Někdejší chimérické představy byly již naštěstí překonány. Je dobře hledat společné projekty a aktivity, které by odrážely společné zájmy, ale především by měly být hledány společné postoje našich zemí. Je škoda, že takový společný postoj nebyl nalezen před jednáním mezivládní konference EU minulý rok v prosinci a musíme se ptát, zda byl hledán dostatečným způsobem. Model hlasování daný dohodou z Nice je pro naše země evidentně výhodnější než model vzešlý z Konventu, a to nejen pro Polsko, ale i pro ČR a ostatní země V4. Je proto naprosto nepochopitelné, že to naši zástupci na jednání MVK takto neprezentovali. Do budoucna by měly být – vedle společných projektů – takovéto společné postoje v rámci V4 rozhodně hledány.

Na minulém jednání v Budapešti v listopadu 2003 jsme se shodli, že V4 nemá hrát v rámci EU roli nátlakové skupiny. To platí stále, zároveň to ale neznamená, že tyto čtyři tranzitivní země nemohou mít v rámci EU společné nebo přinejmenším velmi podobné zájmy. Hledání společných zájmů a postojů by se mělo odehrávat především v těchto třech rovinách či oblastech:

- dolaďování přístupových podmínek s cílem dosáhnout plnohodnotného členství;
- využívání existujících pravidel EU a zlepšování naší orientace ve složitých a ne vždy zcela přehledných a spravedlivých mechanismech EU;
- ovlivňování budoucí podoby EU a podmínek pro působení našich zemí v Unii.

Někteří lidé říkají, že prezidentům našich států nepřísluší zasahovat do vnitřní politiky země. Přesto by ale na setkáních tohoto typu o určitých vnitropolitických jevech v jednotlivých zemích mluvit měli. Všechny čtyři země mají např. oslabené menšinové vlády a zde by bylo možno společně uvažovat nad důvody, které k tomu vedou. Diskuse o takových tématech by mohla setkáním tohoto typu propůjčit v jistém smyslu pracovnější charakter.

Ještě jednou bych chtěl prezidentu Schusterovi poděkovat za kvalitně připravený program. Zatím se s ním jako prezidenti neloučíme, příště se určitě uvidíme na setkání středoevropských prezidentů v rumunské Mamaie koncem května.

Pro uspořádání schůzky prezidentů V4 v roce 2005 bylo vybráno Polsko. Dovoluji si Vás pozvat v následujícím roce 2006 do naší země.

Václav Klaus, Košice, 12.3.2004

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu