Hlavní strana » Projevy a vystoupení » Descartovy ceny 2004 - Úvodní…
Projevy a vystoupení, 2. 12. 2004
Dámy a pánové, vážení hosté,
Je pro mne opravdovým potěšením pozdravit toto slavnostní shromáždění u příležitosti udílení Descartovy ceny za vědecký výzkum a Descartovy ceny za propagaci vědy. Těší mne, že se tato významná událost koná v historických prostorách Pražského hradu. Je symbolické, že se ceny předávají v Rudolfově galerii, pojmenované po panovníkovi, císaři Rudolfovi II., který ve své době významně podporoval vědecký výzkum (dovolte mi jen připomenout jména Tycho de Brahe či Johannes Kepler).
Descartova cena je nerozlučně spojena s mezinárodní spoluprací ve vědě. Ta je, podle mého názoru, velmi důležitá. Věda není česká, není ani evropská. Je světová. Svobodný pohyb myšlenek přes hranice států vždy přispíval k pokroku lidstva. Věda se nemůže rozvíjet, nemá-li každý vědec možnost čerpat z obrovského celosvětového rezervoáru znalostí.
Je nepochybné, že Ti z vás, kteří dnes budou oceněni, přispěli významným dílem k rozvoji světového poznání. A chtěl bych zdůraznit, že nikoli nutně jen na „čistě vědecké“ úrovni, ale také v rovině využití vědeckých poznatků pro hospodářský a společenský pokrok.
Neméně rád blahopřeji těm, kdo budou dnes oceněni za propagaci vědeckých poznatků. Výsledky moderního výzkumu jsou velmi komplikované, zejména jsou-li vyjádřeny vědeckým jazykem. O to důležitější je jejich propagace, jejich vysvětlování a přibližování jejich významu širší veřejnosti.
Descartovo cogito, ergo sum (myslím, tedy jsem) obsahovalo symbolickou výzvu k osvobození lidské mysli od středověké ideologie. Jeho Rozpravy o metodě byly v metodologii vědy průkopnickým dílem, které mělo zcela zásadní význam pro pokrok přírodních i společenských věd. Toho jsme si vědomi. Dílo Reného Descarta je proto významně spojeno s emancipací vědy. Ale současně umožnilo určité metodologické přístupy, které se vyvinuly do podob, jenž mohou být problematické, a to zejména pro společenské vědy.
Descartův racionalismus (kontrastující s empirismem britských filosofů) dal průchod konstruktivistickým přístupům ve společenských vědách. Myšlenku, že lidský rozum otevírá cestu k vědění a pokroku, mnozí racionalisté dovedli k absurdním představám o tom, že rozum může být tvůrcem společnosti; a že moudré elity mohou vytvořit lepší svět. To vedlo až k sociálnímu inženýrství, které se nakonec stalo základem totalitních režimů dvacátého století. Toho bychom si měli být také vědomi.
Dámy a pánové, blahopřeji upřímně všem, kdo zde dnes budou oceněni Descartovou cenou. Přeji jim, ale i všem ostatním přítomným vědcům, mnoho úspěchů v další práci. Přeji všem zahraničním hostům, aby jejich pobyt v Praze byl co nejpříjemnější a aby se sem rádi vraceli.
Václav Klaus, Pražský hrad, 2.12.2004
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.