Hlavní strana » Rozhovory » Příspěvek do diskuse revue…
Rozhovory, 28. 5. 2001
Mám velký problém s pojmem právní stát a akceptuji ho jen jako pomocný termín pro zrychlení diskuse. Že u nás za uplynulých 11 let došlo k enormnímu zdokonalení právního prostředí nemůže být pochyb, resp. zpochybňování tohoto faktu je jen politickým gestem, ničím jiným. V druhé polovině otázky mi dáváte na vybranou mezi dvěma možnostmi, ale ony platí obě. Ano, zachování právní kontinuity s předlistopadovým komunistickým režimem do jisté míry přispělo ke vzniku některých našich problémů, včetně těch, které popisujete. Současně ale platí, že to bylo jediným schůdným řešením a že nic jiného možné nebylo. Naznačování jiné varianty je velmi nezodpovědné. Nebudu ze sebe dělat právního experta, ale ani od renomovaných odborníků jsem nikdy neslyšel hodnověrnou představu, jak by bylo možné onu kýženou „diskontinuitu“ prakticky provést. Je to jen a jedině líbivá fráze.
Nepotrestání ekonomické kriminality není žádným dluhem s velkým D. S ekonomickou kriminalitou bojujeme stejně jako ve všech demokratických zemích světa, ostatně řada velkých případů zpronevěr, kterým se u nás módně říká tunelování, byla v posledních letech i ve vyspělých západních zemích. Vzhledem k tomu, že u nás v posledních 11 letech došlo k obrovským přesunům majetku, bylo i více příležitostí k ekonomické kriminalitě než v normálně fungujících zemích. Předpokládám, že její míra nevybočuje z toho, co vidíme v okolních zemích a míra jejího postihu také ne.
Vyrovnání se se zločiny minulého režimu po legislativní stránce v zásadě proběhlo, po stránce exekutivní a justiční probíhá bohužel těžce a zdlouhavě, ale ani v tomto případě neznám zemi, kde by to uměli lépe. Hlavní forma vyrovnání se s minulostí je ale stejně na každém z nás. Navíc není po ruce žádný konkrétní viník konkrétních dluhů. Představa, že by bylo možné (s lepšími lidmi na důležitých místech, s lepšími zákony) žádné dluhy nemít, nepatří do reálného světa. Vždy se budeme muset s těmito věcmi potýkat. Vždy budeme mít pocit, že to bylo možné udělat lépe.
Anektování veřejné sféry je nesmyslný slovní obrat. Žijeme v demokratické zemi, kde vládnou zvolení politici a ne nějací cizí „dobyvatelé“. Nejostudnější kauzou posledních let bylo určitě vyvlastnění IPB a její pokoutné předání do rukou konkurentů i s klíčky od státní pokladny. Krize kolem České televize byla ukázkou toho, že síly, které profitují na starých pořádcích, jsou schopny použít jakýchkoli prostředků, včetně násilného bránění průchodu práva, jen aby tyto pořádky zachovaly. Co se týče pokusu o změnu volebního zákona, pak jsem přesvědčen, že nebyl činěn v zájmu politických stran (musel bych se ptát jakých - copak někdo může vědět, jak by volby dopadly?), ale v zájmu celé země a v zájmu zlepšení jejího politického klimatu. Na zázračný krok ke zlepšení právního prostředí v zemi nevěřím. Věřím v tisíce každodenních drobných kroků. Je také dobré vědět, že neexistuje nějaké univerzálně ideální, neutrálně kvalitní právní prostředí. Právní řád je vždy výslednicí společenské vůle, a to v celé její rozmanitosti.
Václav Klaus, revue PROSTOR, 1. a 2. číslo ročníku 2001, 17.5.2001
Copyright © 2010, Václav Klaus. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.