Klaus.cz






Hlavní strana » Tisková sdělení » Prezident republiky vetoval…


Prezident republiky vetoval zákon o státní sociální podpoře

Tisková sdělení, 27. 11. 2003

Prezident republiky vítá snahu vlády ozdravit kritický stav našich veřejných financí, ale přesto se rozhodl nepodepsat zákon o státní sociální podpoře (novela zákona č. 117/1995 Sb.). Tato novela se sice dílčím způsobem pokouší přispět k řešení finančního problému, avšak vedle snižování výplaty dávek sociální podpory zároveň zavádí nejen nerovnost osob samostatně výdělečně činných (dále OSVČ) vůči zaměstnancům, ale i prvek presumpce viny.

Dávky jsou snižovány selektivně, nespravedlivě a nesystémově. Stát hodlá ušetřit na občanech s nejnižšími příjmy, a to na té jejich části, která se snaží živit samostatně a na vlastní odpovědnost. O část dosavadní podpory navíc přijde právě ta skupina osob samostatně výdělečně činných, která vykazuje nejnižší výdělky. Zaměstnanci se stejnou výší příjmů ve svých nárocích zkráceni nebudou. Výsledkem je, že při stejné úrovni příjmu zaměstnance a OSVČ by měly OSVČ nižší nárok na sociální příplatek, na příspěvek na bydlení a na přídavek na dítě.

Novela zákona ve své podstatě předpokládá, že některé OSVČ své výdělky zkreslují, aby získaly nárok na vyšší dávky. To je prvek presumpce viny. Vláda by měla při výběru daní účinněji kontrolovat údaje o výdělcích a ne automaticky předpokládat, že všechny OSVČ mají výdělky na úrovni poloviny průměrné mzdy. Na tuto změnu zákona by doplatili nejen ti, kteří své výdělky zkreslují, ale hlavně ti, kteří z nízkých výdělků skutečně žijí, tedy ti, kvůli kterým sociální dávky vlastně vůbec existují.

Zejména v regiónech s nižší úrovní příjmů je práce v kategorii OSVČ jednou z běžných variant obživy a výdělky kolem úrovně minimální mzdy tam nejsou o nic větší výjimkou, než zaměstnání se mzdou na úrovni minimální mzdy. Mzdu na úrovni poloviny průměrné mzdy nepobírá téměř 70% zaměstnanců a není důvod se domnívat, že je tomu u OSVČ zásadně jinak.

V Praze 27. listopadu 2003

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu