Klaus.cz






Hlavní strana » Rozhovory » Rozhovor pro týdeník Profit


Rozhovor pro týdeník Profit

Rozhovory, 25. 6. 2001

Je vám šedesát let. Jak se jako člověk v důchodovém věku cítíte? Nebylo by lepší sedět někde na chalupě, než denně chodit do práce?

Obecně platí, že šedesát není žádný důchodový věk. Lidé jsou dnes aktivní mnohem déle než v předchozích generacích. A co se týče mne osobně, sedět mě nebavilo nikdy a myslím, že snad nikdy bavit nebude.

Čtyřkoalice včetně prezidenta Havla navrhuje přímé volby prezidenta, což by znamenalo změnu ústavních pořádků v Česku a přechod na jistou formu prezidentského systému. Jste znám svým odporem k tomuto nápadu, přesto – když řídíte schůzi Sněmovny a musíte poslouchat ty sáhodlouhé žvásty, které občas zaznívají z řečniště, nepřepadlo vás někdy pokušení, že by omezení parlamentarismu bylo pro fungování českého státu blahodárné?

Pokušení může mít člověk všelijaká. Ale od toho máme vůli, abychom pokušení zvládali. A sáhodlouhé žvásty - to je to nejmenší. Kvůli nim bych parlamentarismus nezatracoval.

Vaše strana se v současné době dostala do čela pomyslného žebříčku stranických preferencí. I kdybyste však vyhráli volby se ziskem kolem třiceti procent, myslíte si, že by vám to bylo při sestavování vlády, která by nutně musela být koaliční, něco platné?

To je vážná věc. ODS považuji za favorita voleb, ale dobře vím, že vyhrát volby nestačí. Proto také nejsem přítelem žádných siláckých předvolebních prohlášení, která by zúžila prostor pro povolební vyjednávání. Vím o tom, že jsou lidé, kteří by nás rádi dostali do izolace, ale jsem přesvědčen, že většina z nich pochopí, že se česká demokracie bez  občanské strany liberálněkonzervativního směru neobejde.

Nemáte coby člověk, vyznávající liberálně konzervativní hodnoty, při pohledu na politiku, se kterou se vytasil po sjezdu ČSSD Vladimír Špidla, pocit bezmoci? Tušil jste v polovině devadesátých let, že socialistické ideály přelomu 19. a 20. století, mohou ještě dnes voliče zaujmout? Nepovažujete to taky tak trochu za vlastní chybu, že se ODS nepodařilo přesvědčit více občanů a zvrácenosti myšlenek, které reprezentuje Špidla?

Musím se přiznat, že netušil. Nejsem snílek a vím, že pravolevý spor tu bude ještě za sto, dvěstě let a že socialistické kolektivistické nápady se budou zas a znovu zjevovat v různých podobách. Že ale na začátku třetího tisíciletí bude takovou roli hrát starý vulgární socialismus, který se už od poloviny sedmdesátých let zdál být na konci s dechem, to jsem netušil. Že bych na tom mohl mít svůj podíl viny, to nevím, snad. Ale svou roli nijak nepřeceňuji. Vždyť celá Evropa je prosycena špidlovskými myšlenkami, a to Klausovým chybám těžko připíšete.

Evropská levice zcela ovládla dění v Evropské unii. Eurobyrokraté se začali nebývalým způsobem roztahovat a jejich nápady a nakonec i praktiky připomínají státní plánovací komisi a RVHP dohromady. Má vůbec smysl usilovat o vstup do EU?

To jsou dvě věci. K Evropské unii bych měl vážné výhrady i kdyby s ní nemávali socialisté. Kdyby EU reflektovala evropské levicové veřejné mínění, nebylo by to pro mne nic příjemného, ale musel bych to brát jako fakt a snažil se to ovlivnit politickými prostředky. Jenže ono to spíš vypadá, že podoba a vývoj EU nereflektuje žádné veřejné mínění.

Váš vztah s Vaším někdejším úhlavním politickým odpůrcem Milošem Zemanem prošel v posledních letech pozoruhodným vývojem. Nedávno jste prohlásil, že nevěříte jeho odchodu do politického důchodu na Vysočinu. Co si myslíte, že Miloš Zeman chystá?

To nevím. V každém případě nevěřím, že nemá žádné ambice udržet si svůj vliv. Jakou cestou to bude dělat, to asi ví jen on sám. Ale já se toho nijak nelekám.

Za rok se budou konat klíčové parlamentní volby a prezident si jistě bude chtít povolební jednání řádně „užít“. Nebude vám v tu chvíli Miloš Zeman chybět – ať je jakýkoliv, jistě se naučil ve své funkci docela slušně čelit „lánskému“ způsobu sestavování vlád. Myslíte si, že současní lidé ve vedení ČSSD a čtyřkoalice jsou těmi politiky, kteří dokáží ctít mandát, vzešlý z voleb?

Nemám ve zvyku soudit politiky jiných stran. Věřím, že budou zastupovat své voliče a ctít mandát, který od nich dostanou. Tak jako to budeme dělat my.

Nedávno otřásla Českem televizní stávka. Vzbouřenci vyhráli na celé čáře a celý spor se v podstatě zúžil na souboj mezi vaši stranou a stávkujícími. Dokážete si přiznat, že ODS v tomto sporu tváří v tvář neuvěřitelné hysterii zástupců „občanské společnosti“ prohrála?

Nevím, jestli prohrála jen ODS. V každém případě nevyhrálo právo a spravedlnost, a to se může jednou vymstít.

V této souvislosti se nabízí tato otázka: Vznik ODS kdysi symbolizoval rehabilitaci stranické politiky. Nemáte pocit, že nyní nastává soumrak klasické zastupitelské demokracie, která jakoby se hroutila pod náporem plných náměstí a výzev typu Impulsu 99, Děkujeme, odejděte a koneckonců i ČT – věc veřejná?

Na klasickou stranickou parlamentní demokracii se útočí už sto let. Zatím to přežila a jsem přesvědčen, že to přežije i nyní.

Přemysl Svora, Marek Stoniš, Profit, 18.6.2001

vytisknout

Jdi na začátek dokumentu